Aile, işsizlik ve evlilik

Nisan da yemek yok bizde. Bisiler hazirlanir yemek falan ama yani zeytinyahlilar tatlilar pogocalar vs . Bunu da sulalelin diger kadin ve kizlari halleder. Siz ozel gunde ozelsiniz. Size bisey yaptirilmaz.

Zehirli anne babalar bunlar,yüksek ihtimal eski jenerasyon kafasıyla el kızı olarak bakıyorlar sana,umarım evliliğinde çok mutlu olursun Allah aratmasın sana onları,ve o gün gerçekten yoğun olacağın kesin oturup yesen bile bir şey anlamayacağın kesin kardeşin dışında bir arkadaşın daha olsa o günü biraz daha hafiflersin aslında,düşünme onları tadını çıkar aldırabildiğini de aldır küçük numaralar bile yapabilirsin evlatları olarak senin hakkın artı yüksek bir meblağ yardım etmişsin onlara seni düşürmelerine sakın izin verme nişanın sadece bir kez olucak mutluluklar❣️

Bana biraz fazla hassas geldiniz aile arasında bu kadar alıngan olunmaz ki

Ha yemek konusu da kusura bakmazsan bizim ailelerimiz bir önceki jenerasyon yani biraz yarıştırır kendilerini karşı tarafla akşam yemeği mi sıcak yemek olsun,ağırlığını koy alttan alma hafif yormayacak baymayacak aparatifler ikramlıklar hazırla pinterestte çok hoş tarifler var dinleme onları sen

Nişanda masaya oturup yemek yenmesi şart mı? Biz pasta, tatlı vs ikram etmiştik. Ben elimi hiçbir şeye sürmedim arkadaşlarım ve eşimin yeğenleri sağ olsun. 2 tane yakın arkadaşınızı çağırsanız size inanılmaz kolaylık olur. En güzel zamanlarınız stres yapmayın, eski hesapları düşünmeyin, ailenizi değiştiremezsiniz şimdilik orta yolu bulmaya çalışın bir de nişanlınıza bu meseleleri yansıtmayın, ailenize bilenmesin. Siz unutursunuz ama o unutamayabilir kinlenebilir.

yemekli misafir varken bende hiç masaya oturamam ki evin kızı değil esin hanımıyken bile bu şekil olur ,

bu kadar büyütme bence

benim nişanımda kıymalı, kuru pasta, yaş pasta vardı. yemekli değildi. önlerine sehpanın üzerine servis edilmişti. bir de çay vermişlerdi. benim tek yaptığım iş kahve tutmak olmuştu.
yardım edecek birileri hiç mi yok benim ablam ve yengem yapmıştı herşeyi.

yatak odası meselesi daha önce hiç mi konuşulmadı. ben hep bilirdim bu konular olmadan da ailemin alacağını. gerçekten durumları yoksa olabilir ama acaba herşeyi erkek tarafı mı yapsın istiyorlar

Merhabalar,
Uzun zamandır burayı okuyorum, sorununu anlatan kişilere verilen çözüm odaklı yorumları gördüm ve ben de kendi derdimi paylaşmak ve yorumlarınızdan faydalanmak istedim.

Arkadaşlar benim yaklaşık 1 yıl süren bir birlikteliğim var ve evlilik kararı aldık, hatta bu hafta sonu nişanımız var. Fakat şöyle bir sorun var ki ben yaklaşık 5 aydır çalışmıyorum (pandemi sebebiyle çalıştığım sektör zor durumda). Çeyizim için gerekli çoğu ürünü çalışırken almıştım, ailem de bu süreçte eksik olan ev tekstili eşyalarımı aldı.(1 bornoz seti ve 1 çeyizlik yatak örtüsü takımı) Nişanim için gerekli harcamaları da ailem yapıyor (evde olacak, organizasyon ve pasta harici bir harcamamiz yok). Buraya kadar her şey normal görünüyor ama sorun şu ki ben ailemle hiç anlaşamıyorum. En ufak bir konuda tartışma çıkıyor, mesela nişan günü yemek servis edelim dediklerinde masaya sığmayız dedim, annem " zaten sen masaya oturmazsin kardeşinle servise bakarsınız" dedi. Bu bana hic normal gelmiyor, kendi nişanımda aile üyeleriyle yemek masasında benim de olmak istemem anormal mi?

Veya, bahsettiğim ev tekstil ürünlerini alırken "en iyisini alıyoruz bak, kıymetini bil" tarzı yaklaşımlar beni üzüyor, sonuçta çalışırken biriktirdiğim parayı da (30 bin tl) ev almak için onlara vermiştim eğer vermeseydim şuan tüm eksiklerimi zaten fazlasıyla karşılayabilecek durumda olurdum. Ben o parayı verirken karşılık beklemeden aileme yardım olsun diye vermiştim ailem de alırken bunu ilerde sen düğün yaparken veya ev alırken kullanman için geri vericez dediler, şuan bu konuyu anneme açtığımda bu parayı vermek şöyle dursun, "baban ben yatak odası falan almam diyor haberin olsun" diyor.

Burda genellikle eş/nişanlı ailesi ile ilgili konular açılıyor ama maalesef benim sorunum kendi ailemle. Bu durumun her hangi bir çözümü olduğunu sanmıyorum ama benzer durumlar yaşayan varsa nasıl baş ettiği ile ilgili bilgi verebilir mi? Çünkü kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum ve bu durum artık beni fazlasıyla üzüyor.
Çok zor bir durum aileden birine borç vermek sonrasında ödemesini beklemek nedense giden gelmiyor .. kimse kimseye parasını vermek zorunda değil.ne demek yaa ailenin görevi zaten sana bir şeyler yapmak .. bir an önce çok o evden ...evlen vs.. beklentileri bitmez.senden ben söyleyeyim.. ileride yine çalışıp didinip bir şeyler biriktirsin yine isterler. Vermek.istemezsen de mecbur bırakıyorlar zaten.. en güzeli aileden uzak oturmak şehir olarak o şans banaa da gülmedi malesef gurbette olup senede bir iki kez görseydim keşke ailemi ... Oyle.bir fırsatım olmuştu ama.cahilligime gelmişti değerlendirmemistim.

Kendi nişanınızda siz mi servis yapacaksınız? Çok saçma değil mi?
Sonucta nişan sizin giyinmiş kuşanmış olacaksınız üstünüz başınız kirlenir hem. Kuzeniniz ya da yakın arkadaşlarınız yok mu? Onlar yardım etse..

Para konusuna gelince de madem geri vermek için aldılarsa versinler. Annenize söyleyin ben size 30 bin vermiştim zaten benim paramla alınıyor hersey diyebilirsiniz. Madem almak istemiyorlarsa da versinler paranızı alın herseyinizi..

Nişanda masa açmak anlamsız yemek vermek de anlamsız, pandemi olmasa tamam, ama bence pasta ikramı yapmak daha iyi olur. Hem masada mesafe daha yakın oluyor, koltuklarda daha uzak olursunuz. Nişanda ikramı hemen hemen hep gelin ve genç kızlar yapıyor, zaten o ortamda herkes sana bakarken bir şeyler yemek de zor olur.

valla az kişi çağırın pandemi sebebiyle. normal yemek de vermeyin atıştırmalık falan bişeyler olsun, meşrubat çay vs olabilir sonra takın yüzükleri herkes evine.

Yemek vermeyin,borek ,sarma ,kek pogaca tarzi bir menu hazirlayin ,servisi 1 kere yaparsiniz ,kolay olur parca parca yapmazsiniz,masaya dizersiniz herkes alabilir ,cayida semaver tarzi birşeyle odada tutarsiniz ,
Ailenizede ben evlat olarak gorevimi yaptim,kazandigimi size verdim,sizde beni ele mahcup etmeyin diyon babaniza soyleyin

Ben sizi üzen konularda haklı buldum .servisi bir şekilde annenizin birini ayarlayıp yaptırması lazım yada sizin arkadaşlarinizdan birinden rica etmeniz lazım. insanın en özel gunu ve abiye ile millete hizmet etmek hiç hoş olmuyor açık elbise giysen oran buran açılıyor üstüne bişey dökülüyor topuklu giydigin için yürümekte zorlanıyorwun kızının en önemli günü bir tandiktan yardım istenir yada anne genç olan akraba kızlarından destek istenebilir.normalde nisan ve düğünü gelin ve damat in yapması taraftariyim ama sizin paranızı almışlar ve size sanki hiç almamışlar gibi rica minnet yapmaları his değil .bence siz ailenizle güzelce bu durumları konuşun

Nişanda yemek verilmez denmiş ama öyle bir kural yok 😂 şehir dışından geldi bizim dünürler ve mecburen yemek verdik. Aperatif hazırlanırsa çeşit sorunu ortaya çıkıyor. Belki annesi de öyle düşündü...

Merhabalar,
Uzun zamandır burayı okuyorum, sorununu anlatan kişilere verilen çözüm odaklı yorumları gördüm ve ben de kendi derdimi paylaşmak ve yorumlarınızdan faydalanmak istedim.

Arkadaşlar benim yaklaşık 1 yıl süren bir birlikteliğim var ve evlilik kararı aldık, hatta bu hafta sonu nişanımız var. Fakat şöyle bir sorun var ki ben yaklaşık 5 aydır çalışmıyorum (pandemi sebebiyle çalıştığım sektör zor durumda). Çeyizim için gerekli çoğu ürünü çalışırken almıştım, ailem de bu süreçte eksik olan eşyalarımı aldı. Nişanim için gerekli harcamaları da ailem yapıyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor ama sorun şu ki ben ailemle hiç anlaşamıyorum. En ufak bir konuda tartışma çıkıyor, mesela nişan günü yemek servis edelim dediklerinde masaya sığmayız dedim, annem " zaten sen masaya oturmazsin kardeşinle servise bakarsınız" dedi. Bu bana hic normal gelmiyor, kendi nişanımda aile üyeleriyle yemek masasında benim de olmak istemem anormal mi?

Veya, bahsettiğim ürünleri alırken "en iyisini alıyoruz bak, kıymetini bil" tarzı yaklaşımlar beni üzüyor, sonuçta çalışırken biriktirdiğim parayı daonlara vermiştim eğer vermeseydim şuan tüm eksiklerimi zaten fazlasıyla karşılayabilecek durumda olurdum. Ben o parayı verirken karşılık beklemeden aileme yardım olsun diye vermiştim ailem de alırken bunu ilerde sen düğün yaparken veya ev alırken kullanman için geri vericez dediler, şuan bu konuyu anneme açtığımda bu parayı vermek şöyle dursun, "baban ben yatak odası falan almam diyor haberin olsun" diyor.

Burda genellikle eş/nişanlı ailesi ile ilgili konular açılıyor ama maalesef benim sorunum kendi ailemle. Bu durumun her hangi bir çözümü olduğunu sanmıyorum ama benzer durumlar yaşayan varsa nasıl baş ettiği ile ilgili bilgi verebilir mi? Çünkü kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum ve bu durum artık beni fazlasıyla üzüyor.
Evlenene kadar idare et kendi evine çıkınca da kimseyi takma keyfine bak yapacak bişey yok köprüyü geçene kadar dayı diycen herkese..

Benimde bir hafta önce nişanım oldu aile arasında sadece ve inanın yardım etmesenizde yorulucaksınız. Bende teyzem ve kuzenimin eşi sağ olsun hep yardım ettiler. Biz yemek falan yapmadık. Börek sarma kurabiye vs yapıldı tabaklara konuldu önlerine masa koyduk öyle ikram ettik. Çaylar falan doldur çok yordu. Siz yenek falan yerine bu tarz ikramlıklar hazırlayın tabaklara daha iyi bence sonuçta yemek yemeye gelmiyorlar.

Benimde bir hafta önce nişanım oldu aile arasında sadece ve inanın yardım etmesenizde yorulucaksınız. Bende teyzem ve kuzenimin eşi sağ olsun hep yardım ettiler. Biz yemek falan yapmadık. Börek sarma kurabiye vs yapıldı tabaklara konuldu önlerine masa koyduk öyle ikram ettik. Çaylar falan doldur çok yordu. Siz yenek falan yerine bu tarz ikramlıklar hazırlayın tabaklara daha iyi bence sonuçta yemek yemeye gelmiyorlar.
Hayırlı olsun💜

Bir kere ayıp, sıcak yemek kutlama yemeği değildir.
Otel menüsü hazırlanmıyorsa gerçekten yordamı o değil, tabaklara sıcak olarak ana yemek türevi yine bir şey hazırlanabilir ama gerek yok ki.
Nişan sahibi sizsiniz, strese giren yine siz.
Karın doyurma günü yerine mutluluk paylaşma esas olmalı.
Ailenizi tabak ikrama ikna etmeye çalışın, misafir gelmeden hazırlamış ve sadece sıcak olan şeyleri son dk da koyar 5 dk da servisi yapar misler gibi oturursunuz.
Eziyete gerek yok.
Bizde cenaze sahibi kaybını düşünüp adam gibi üzülüp aglayamıyor bile, misafire yemek derdine düşmekten :KK43: ölüsüne ağlama hakkı bile verilmiyor, nisanda mutlu olma hakkı mı olacak :KK70:

X