Ailem ilişkimi kabul etmiyor.

Endişelerine sonuna kadar hak veriyorum bunu onlara da belirttim. Ama onlar bir kez olsun sakince beni dinlemediler. Beni hep yanlış yolda olarak nitelendirip kendilerini sonuna dek haklı görerek beni azarladılar. Evlilik konusunda da haklısınız özellikle bu ülkede kadın, kocasının ailesine daha yakın oluyor ister istemez. Aslında mezun olup iş bulmak ve yeterli bir maddiyata sahip olma hedefim var en önce. Yani evlilik 4 - 5 yıl daha gözükmüyor. Tabi bu süreçte ne olur ne biter meçhul. Sadece bu ön yargılarını yıkabilmek ve onu biraz benimsesinler istiyorum şimdilik.
Benim alkolik kocasından boşanan aile dostumuz bana senden daha üst seviyede olan bir erkekle evlen demişti. Yani erkek kadından gerek mentalite gerek maddi gerekse eğitim vs kadından üstün olmalıymış. Bende karşı çıkmıştım. Sevgi her şeyin üstesinden gelir diye. O da erkekler evleninceye kadar seni alttan alır, çoğu şeyi sorun etmez ama evlendikten sonra bal gibi de eder demişti. Ailesi muhafazakarmış öyle aileler gelinlerine karışıyor maalesef. Bunu hoş görebilir misiniz bu da var. Erkek arkadaşınız hakkında direkt önyargıda bulunmuşlar. Tanışmayı da muhtemelen sizi ümitlendirmek için istemiyorlar. Benim eski sevgilim ilkokul mezunuydu ailemle tanıştı bizim memleketlerimiz yakındı ama eğitim farkını sorun ettiler. Ben o sırada üniversite okuyordum sonra bitti gitti başka nedenlerden ötürü. Daha sonra ailesinin evlenmiş bir kadını kusurlu olarak gördüklerini duydum. Oğullarına gelin bakıyorlarmış gelin daha önce evlenmiş çocuğu da yokmuş bu onlar için bir kusurmuş iyiki de bitti gitti dedim öyle olduğunu duyunca.

Merhaba. 4 yıllık bir ilişkim var. Ben 23 yaşındayım sevgilim 24. Instagram üzerinden tanıştık. Yaklaşık 2 yıl önce aileme söyledim ve bi hayli olumsuz tepki aldım. Sebepler ise; instagram üzerinden tanışmamız, eğitim düzeyimiz ve benim kökenimin Manisalı, sevgilimin ise Iğdırlı olması. Ama ikimiz de İstanbul'da doğup büyüdük ve yaşıyoruz. Ailem bu üç maddeye takık durumda özellikle de memleket farklılığına. Şüphelerine hak veriyorum ama onu hiç tanımadan direkt 'mağara zihniyetli, p*klı, yobaz' vs yargıları sevgilime yapıştırmaları çok üzücü. Sevgilim öyle birisi değil. Sevilip sayılıyorum, onunla eğleniyorum ve çok mutluyum. Kötü amaçlı veya beni baskılayan, kısıtlayan, dar görüşlü vs asla değil. İkimiz de gelenekçi insan olmadığımız için kültürlerimize pek bağlı da değiliz. Özellikle de annem benim 'marjinal' olduğumu savunurken farklı kültürden bir insanla hiç yapamayacağımı söylüyor. Oysa biz sevgilimle hayata bakış olarak da, geleceğe yönelik planlar olarak da, karakter olarak da çok fazla uyuşuyoruz. Neyse, benim gözümde sorun olabilecek tek şey; sevgilimin ailesi dindar ve muhafazakar. Benim hayatımı kısıtlamalarına izin veremem ama sevgilim arada kalıp bir sorun yaşar mı bilemiyorum. Ailelerimiz de pek uyuşmuyor. Yani yan yana gelseler nasıl bir ortam olur, ne muhabbet döner kestirmekte çok zorlanıyorum. Önümüzdeki Haziran mezun olacağım ve artık ciddi bir adım atmak istiyorum; ailelerin tanışması gibi. Kısa bir zaman önce bunu anneme söyledim ve hala ayrılmamı beklediğini söyledi. Yani ilişkimizi yine onaylamıyor. Babam da ayrıldığımızı düşünüyormuş, kendince öyle kabul etmiş. Ne yapacağımı bilmiyorum. Konu çok uzun olmasın diye kısa kesiyorum ama; ilk öğrendikleri zaman tepkileri gerçekten çok büyük ve kötüydü. Evlenirsem evlatlıktan reddedileceğimi bile işittim. Ve hala düşüncelerinin değişmediğini biliyorum. Ailemi silmem kesinlikle. İstiyorum ki ailem de sevdiğim adam da yanımda olsun. Lütfen bana bir yol gösterin. Ben artık üzülmekten yoruldum.
Ailenizin düşüncesine bir şey diyemem. Ama sevgilinizin ailesi sizin de aileniz olacak. Evliliklerin daha sağlıklı olabilmesi için ailelerle anlaşmak önemli. Sen onun ailesiyle anlaşabileceğini düşünüyor musun? Mesela dinine bağlı insanlar senden belki de kapanmanı isteyebilir veya oğluna kapalı gelin şartı koyabilirler. Bunlar hakkında ne düşünüyorsun?

sorun olabilecek tek şey; sevgilimin ailesi dindar ve muhafazakar.
tek sorun dediğiniz şey başlı başına sorun olup bütün hayatınızı etkileyebilir.
Evlilikte iş sadece eşle bitmiyor ailesi ve aileniz işin içine dahil olunca ister istemez senin benim çekişmesi oluyor.
Nişan döneminde nice sevimli görünen kaynana canavara dönüşüyor.

Ailem bu üç maddeye takık durumda özellikle de memleket farklılığına. Şüphelerine hak veriyorum ama onu hiç tanımadan direkt 'mağara zihniyetli, yobaz' vs yargıları
Diğer yandan ailenizin memlekete bakarak insanları bu şekilde etiketlemesi de hoş değil söylemeden edemeyecegim.

Merhaba. 4 yıllık bir ilişkim var. Ben 23 yaşındayım sevgilim 24. Instagram üzerinden tanıştık. Yaklaşık 2 yıl önce aileme söyledim ve bi hayli olumsuz tepki aldım. Sebepler ise; instagram üzerinden tanışmamız, eğitim düzeyimiz ve benim kökenimin Manisalı, sevgilimin ise Iğdırlı olması. Ama ikimiz de İstanbul'da doğup büyüdük ve yaşıyoruz. Ailem bu üç maddeye takık durumda özellikle de memleket farklılığına. Şüphelerine hak veriyorum ama onu hiç tanımadan direkt 'mağara zihniyetli, p*klı, yobaz' vs yargıları sevgilime yapıştırmaları çok üzücü. Sevgilim öyle birisi değil. Sevilip sayılıyorum, onunla eğleniyorum ve çok mutluyum. Kötü amaçlı veya beni baskılayan, kısıtlayan, dar görüşlü vs asla değil. İkimiz de gelenekçi insan olmadığımız için kültürlerimize pek bağlı da değiliz. Özellikle de annem benim 'marjinal' olduğumu savunurken farklı kültürden bir insanla hiç yapamayacağımı söylüyor. Oysa biz sevgilimle hayata bakış olarak da, geleceğe yönelik planlar olarak da, karakter olarak da çok fazla uyuşuyoruz. Neyse, benim gözümde sorun olabilecek tek şey; sevgilimin ailesi dindar ve muhafazakar. Benim hayatımı kısıtlamalarına izin veremem ama sevgilim arada kalıp bir sorun yaşar mı bilemiyorum. Ailelerimiz de pek uyuşmuyor. Yani yan yana gelseler nasıl bir ortam olur, ne muhabbet döner kestirmekte çok zorlanıyorum. Önümüzdeki Haziran mezun olacağım ve artık ciddi bir adım atmak istiyorum; ailelerin tanışması gibi. Kısa bir zaman önce bunu anneme söyledim ve hala ayrılmamı beklediğini söyledi. Yani ilişkimizi yine onaylamıyor. Babam da ayrıldığımızı düşünüyormuş, kendince öyle kabul etmiş. Ne yapacağımı bilmiyorum. Konu çok uzun olmasın diye kısa kesiyorum ama; ilk öğrendikleri zaman tepkileri gerçekten çok büyük ve kötüydü. Evlenirsem evlatlıktan reddedileceğimi bile işittim. Ve hala düşüncelerinin değişmediğini biliyorum. Ailemi silmem kesinlikle. İstiyorum ki ailem de sevdiğim adam da yanımda olsun. Lütfen bana bir yol gösterin. Ben artık üzülmekten yoruldum.
Merhaba bizim ailelerimiz de çok farklı. Biz en batıda yasiyoruz eşimin ailesi en doğuda. Eşim sizin sevgiliniz gibi istanbulda yaşamış çocukluğu İzmir de geçmiş vs ve bizde sevgiliyken düşünce olarak uyumluyduk. Sonra ailelerde ufak kültür farkliligindan kaynaklanan durumlar oldu ama atlattık. Şu an bizde batıdayiz eşimin ailesi doğuda senede bir kere onlar geliyo bir kere biz gidiyoruz gayet iyi oluyo. Ayrıca ben farklı kültürleri görmeyi tanimayi seviyorum. Bence sizin için de sorun olmayacaktır gercekten sevip anlasabiliyorsaniz. Ama tabiki iki taraf arasında olan farklılıklarda sizin kendi ailenize sevgilinizin kendi ailesine açıklama yapması ve mutlaka sizin aynı düşündüğünüzü göstermeniz gerekecek.

Kafa yapımız, davranışlarımız uyuşuyor diyeyim..
Bunu uzaktan uzağa bilemezsiniz, aynı eve girince öyle olmaz. Kültür farklılığı ciddi bir sorun oluyor genellikle. Çocuğu değişmiş, asimile olmuş gibi görebilirsiniz ama ait olduğu ve öğrendiği gelenekle büyümüş biri uyum sağlamış olsa da o geleneği sürekli aktarıyor ki doğunun geleneklerinin batı tarafına göre neden değişmediğini bundan anlayabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla erkek arkadaşınızın ailesi de İstanbulda.Erkek arkadaşınızın alkol kullanmaması ya da ibadetlerini yerine getiren kişiler olmaları bence sorun olmaz .Ancak ailesindeki kadınların eğitim durumları,meslek sahibi olup olmamaları ve en önemlisi de aile üyelerinin kadına bakış açıları çok önemli .Karar alırken kadının fikri alınıyor mu? Kadın hayatın içinde üreten,aktif rolde mi yoksa erkek taşır kadın pişirir düşüncesinde mi yaşamışlar bu güne kadar.Bunları gözlemlemeye çalışın.İki ailenin geçinebilmelerinden daha önemli olan siz bu çocuğun ailesi ile kendiniz olarak varolarak anlaşabilecek misiniz ?

Aileler bu kadar farklı iken siz nasıl aynı düşüncelere sahipsiniz?
Erkek arkadaşınız orda büyümediyse anlayacağım da.
Sen mutlu olacağına inanıyorsan elbet ailen kabullenir ama sen onun ailesiyle de anlaşabilecek misin bunları da hesap et. Ölç tart.
Niye buna bu kadar şaşırdınız ki? Insanlar aileleriyle aynı değerlere sahip olmak zorunda mı? Annesi, kardeşi çarşaflı olup kendisi ateist olan bir çocuk tanıyorum.

aileler arası kültür farkı ve sevgiliniz ile olan eğitim farkı bence büyük sorun. anladığım kadarıyla siz üniversite mezunu olacaksınız sevgilinizin tahsil durumu nedir? sevgiliyken bu durum çok önemsenmiyor ancak evlendikten sonra genel olarak erkekler eşlerinin daha iyi eğitim almış olmasını sorun edip ezmeye çalışabiliyorlar.

Şuan ne durumdasınız benzer şeyler yaşıyorum

valla o kadar çok olumsuzluk ve uyumsuzluk var ki
bu iş olmaz
sakın ailen olmadan bir yola girme
oğlana kaçayım filan sakın düşünme
ailelerin fikirleri bence önemli senin yaşın çok küçük
bir çok seyi gördüm sanırsın ama öyle olmayadabilir
nasıl herşeyden bu kadar eminsin.
bence yanlış yoldasın büyüklerini dinle

X