Ailem son zamanlarda fazla baskı yapıyor.

Oncelikle hepsini okumadim.

Ama ailen demis ya oyle yetisirdik neden boyle oldun diye. Oyle yetistirmemis.
Ben goruyorun bir cok ailede. Aileler kapali cocuklarda mini etekler. Taytlar. 15 yasina kadar. Sonrada kapanmiyor... kapanmaz ki (dikkat cekeyim. Ben kucukken kapatsinlar demiyorum) ama mini etek sort giydirmeyebilirler. Etek giydiriyorlarsa altina kisa tayt giydirebilirler vs .

Belirli bir yasa kadar karismazsan o belirli bir yastan sonra ceviremezsin.

Birde herkez anne ve babada olsa zorlayamaz. Yada dinde zorlama yoktur yaziyorsunuz ya. Yok oyle bir dunya.

Anne babasi cocuklarindan mesuller. Anne baba kapali namazinda niyazinsa kendini kurtarmis cocugumda karismama ne olursa olsun mu demeli? Ben demiyorun acillar cehenneme gider gidecek. Her dine uymadiigmiz seyler icin cezalari var buda bir gercek. Demogojiye gerek yok. Kivirmayada...
Obur dunyada cocuklarin hesabida ailelere sorulacak. Neden demedin kizina ogluna kalk namaz kil yada kapan diye.

Ve dinimizde zorlama yok evet ama kimr zorlama yok?
Herkes isine geldigi gibi yorumlar bunu.
Musluman olmayan birine musluman ol diye baski yapamazsın. Ama ailenden birine dini vecibeleri yerine getirmesi icin (dozunda abartmadan) zorlayabilirsin.

dozu nedir peki

Zor bir durum, kendini o evden bir şekilde ayırmaya çalış, muhtemelen aynı şehirde başka eve de çıkarmazlar seni, başka bir şehirde iş bul ve git. Biz bir türlü anlamıyoruz böyle konularda herkesin kendinden sorumlu olduğunu, zorla güzellik olmayacağını. 21 yaşındasın anadan babadan din öğrenme yaşın geçti artık. Herkesin maneviyatı, inancı kendine.

Bana karışmayın dediğimde bu cümlelerin aynılarını onlardan işitiyorum. Ben haksızlar demiyorum zaten. Ben de az çok bilgiyim okuyorum ediyorum ama yine de işlemiyor o kadar. Yani kafamı kapatmayı isteyecek kadar. 21 yaşına gelmişim onlar istedi diye kapatmam ben. Allah için kapatırım kalbimde o sıcaklığı hissedince. Arada bakıyorum hoşuma gidiyor tesettürlü kızlar ama bir yere kadar. Bu düşünce ileri gitmiyor, uygulamaya geçirtmiyor beni. Kapalı olup namaz kılmayan o kadar çok insan tanıyorum ki. Hep dıştan örtünme, çevre baskısı vs. ama namaz yok doğru düzgün? Sonuçta öldüğümüzde bize sorulacak ilk soru "namaz" değil mi? Neden örtünmek ilk sırada oluyor hep ailelerde?
Yanlis anlasilmak istemem. Ben kapanin demiyorum.
Yani ilimli olman guzel.
Ben bildiğimi soyluyorum ki sen benden daha iyi biliyorsun. MasaALLAH guzel temizde dusuncelerin var.
Elbette ailen dedi diye degil ALLAH icin ve icinden geldigi icin kapanmanlisin.

ALLAH guzel gonlune gore versin. Onlarda kendilerince görevlerini yapiyorlar.

X