Ailemin beni batırması

olay 1000 tl değil olay sana verilen sözler. Sana bir söz verilmiş ve sen koskoca dünyada borçla tek başına bırakmışlar. Batsınlar çıksınlar olay şu söz var. Sözünde durmayan insana isterse baban olsun güvenme ve eşine de. Saklama
Aynen öyle

Sorunlu bir ailem oldu hep. Maddi durumları bir zamanlar çok iyi olmasına rağmen, kendilerini batıran bir baba, anne ve abi. Yanlış kararlar vermelerinin, geleceği düşünmeden hareket etmelerinin bedelini küçüklüğümden beri hep ben ödedim. Kendilerini batırmaları yetmediği gibi beni de hep batırdılar. 17 yaşımdan beri maddi zorluklardan dolayı okurken çalıştım. Ne kazandıysam aileme verdim evi geçindirdim. 32 yaşına kadar aileme verdiğim paralarla bir arabam olurdu belki. Hiçbir şey sahibi olamadım. Çünkü kendim için hiçbir şey yapmadım. Sorumsuz bir abim var. Annem de babam da ömürlerini onu adam etmeye adadılar. 42 yaşında hala bir baltaya sap olamadı. Abine iş kurcaz tavuk alıcaz yumurtasını satacak kredi çek dediler. Çektim. Ailede ben hariç herkes batık olduğu icin tek kredi bana çıkıyor. Oradan gelen kazançla ödeyeceğiz krediyi dediler. 2 yıldır bir taksit bile ödemediler. Sorun etmedim ödedim. Hayvanların yem borcunu ödeyemedik yine çek dediler. Dedim ben artık bu borcu ödeyemem, durumum yok. Çekmek istemedim. Babam hiçbir şey olmasa benim emekli maaşım var maaşımdan ben ödeyeceğim diye beni ikna etti. Ona güvenip yine çektim. Ve tabiki o kredi de ödenmedi. O da bana kaldı. O işi de batırdılar. Şimdi başka iş kuruyorlarmış. O yüzden durumları yokmus ödeyemezlermiş. Sorun şu ki artık benim de hiç durumum yok. Kendi işim, esnafım. Pandemiden beri adam gibi iş yapamadım. Neredeyse battım diyebiliriz. 3 ay önce evlendim şehir değiştirdim. İşimi burada devam ettirmek gibi planım var ama henüz hayata geçiremedim. Evlenmeden önce ailemin durumu olmadığı için mecbur bana takılacak takıları ve bazı zorunlu harcamaları, bende de para olmadığı için kredi kartımla aldım. Ailem düğünde rezil olmasın diye mecbur kaldım. Anlayacağınız kredi kartına da gömülmüş vaziyetteyim. Evlenince eşime kredi kartı borcumu söyledim. Adam 3 aydır benim taksitlere 20 bin tl para ödedi. Ailemi aldım artık karşıma geçen ay dedim ki bakın ben battım artık para kazanamıyorum. Kredileri biz ödeyeceğiz dediniz ödemediniz, hadi bende vardı ödedim. Ama artık yok ve ödeyemiyorum. Eşimin eline bakıyorum bu bile ağır geliyorken bir de adama ailem için çektiğim kredileri ödetemem dedim. Eşime kredilerden bahsetmedim bile ailem için kötü düşünmesin, seni batırmışlar, bunlar ne biçim insan demesin diye 😔 anlayacağınız şu durumda bile ailemi düşündüm. Ama gelin görün ki ailem hala ödemiyor. Para bitti oraya gitti buraya gitti iş kuruyoruz düzelince ödeyeceğiz diyorlar. Babama diyorum maaşını alınca önce onu ödeyeceksin ne demek oraya buraya gitti. Ben bankaya yok deme hakkına sahip değilim. Sinir krizi geçiriyorum ama elime hiçbir şey geçmiyor. Ödeyemediğim kredi borcuyla başbaşayım. Ben bu aileyi ne yapayım? Bir yandan hala aptal gibi vicdan azabı yapıp kendimi yiyorum. Diyorum onların da durumu yok iyiniyetliler, ellerinde yok vs , Telefonda ağır mı konuştum babam 72 yaşında annem kanser hastası vs. Yarın öbür gün ölseler diye vicdan yapıyorum. Ama beni maddi, manevi, psikolojik her türlü bitirdiler. Tek düşündükleri oğulları. Ben mi yanlış düşünüyorum? Ben onların durumu yokken onlardan krediyi ödemelerini isteyerek hain evlat mı oluyorum? Yoksa onlar beni bu durumda elin adamına muhtaç bırakarak mı yanlış yapıyorlar? Artık sağlıklı düşünemiyorum. Başkalarının düşüncelerine ihtiyacım var. Ben ne yapacağım ailem ve borçlarımla... Milletin ailesi çocuğuna destek olur, benimkiler köstek... İşin kötüsü de ne biliyor musunuz? O kadar alışmışım ki onlar için yaşamaya, şu an kendi hayatımı kurmakta psikolojik olarak zorluk çekiyorum. Kendim için yaşama duygusu tuhaf geliyor. Aklım hala onlarda ve içim rahat değil. Kendi hayatıma bakmak bencilceymiş gibi geliyor. Tecavüzcüsüne aşık olmak diye bir şey var ya psikolojide. Öyleymişim gibi hissediyorum...
kız stres, biz öğrenci konunun devamını bekliyorduk. Yeni konu geldi. Şaka bir yana, bende annem tarafından maddi olarak çok sömürüldüm. Abimin borcunu ödedim. Allah yardımcın olsun.

Abin, iş kurmasin, iş bulup çalışsın. Ailen abin iş bulmadan emekli maaşıyla sana kredi borcu parası nasıl versin? Evet onlar düşünmez, en başta sen dusunecektin, bunlar neyle gecinecek maaşı krediye verince diye. Abin, annen ve babanın böyle olması senin yüzünden, sana güveniyorlar, sana dayanmislar. İyilik değil kötülük etmişsin. Sen olmasan onların yolları öyle bı düzene girer ki. Kredi borçları sana kalmış görünüyor, eşine söylemeden nasıl ödersin bilemiyorum. Ailenle oturup ciddi ciddi konuş, hatta yalandan da olsa kus. Malum yine iş kurma girişimleri varmış, sana güvenerek kuruyorlar yine. Abine babana git borç iste yalandan ağla ağla., evet veremezler, vermezler ama senden de ümitleri kesilir. Hatta senden fellik fellik kaçarlar. Sürekli aileni ara para pul ne varsa hep işte, abinin yaptığını sen yap.

Şimdi şöyle ilkini aylik ödemesi düşük diye çektim. Aylık 300 lira. Bunlar odeyemezse her şekilde ben öderim dedim. Abimin işi olsun bize de muhtaç olmasın diye destek olayım dedim. Sonra orayı da batırınca yem için senet yapılmış ödeyemiyoruz dediler. Dedim ben 300 lira üstünde bir aylık ödemeye giremem artık. Aylık 700 lira daha istedikleri tutar. Babam benim emekli maaşım şu kadar ben ödeyeceğim kızım söz veriyorum diyerek ikna etti. Babama güvendim. Oldu mu aylık kredi borcu 1000 tl. 2 yıl daha bu şekilde ödeme var. Öyle aşırı ev araba sattıracak bir borç değil ama Aylık 1000 tl beni zorluyor. Sorun burda zaten. En son konuşmamda babama 700 ü siz ödeyin 300 ü ben ödeyim oldu. Başka da bir şey istemiyorum sizden dedim. Ama hala bana abine yeni iş kuruyoruz para gitti kalmadı, sen öde ben sana sonra öderim demesi beni artık çıldırttı.
Ödemeleriniz 1000 tlymiş, peki eşiniz 3 ayda 20bini ne için ödedi?

Konuya yorumum, ailenizle asla para mevzularına girmeyin artık. Hiçte üzülmeyin çünkü onlar bir şekilde yolunu bulurlar sizde yazmışsınız zaten bir şekilde kredi çekmişler.

Eşinize anlatın, özrünüzü dileyin çünkü bu yaptığınız gerçekten hiç uygun değil.

Ödemeleriniz 1000 tlymiş, peki eşiniz 3 ayda 20bini ne için ödedi?

Konuya yorumum, ailenizle asla para mevzularına girmeyin artık. Hiçte üzülmeyin çünkü onlar bir şekilde yolunu bulurlar sizde yazmışsınız zaten bir şekilde kredi çekmişler.

Eşinize anlatın, özrünüzü dileyin çünkü bu yaptığınız gerçekten hiç uygun değil.

Konu sahibi düğün öncesi kredi kartına yüklenmiş ne yazık ki. Ailesinin düğünde giyeceği kıyafetlerden tutun, konu sahibine takacakları takıya kadar konu sahibi kredi kartından almış. 20000 lira tutan bu.

Ya sen elinden geleni yaptın mı? Yaptın, ödedin mi? Ödedin yıllarca destek oldun mu? Oldun.
Ailenin senden gecinmesinin sebebi sensin anlıyosun dimi? Ödemeye o kadar alıştırmıssın ki her seyi stres öder, bicer kafalarına girmisler o yüzden rahatlar. Bunun sebebi sensin yani. Ve yardım etmeye halen devam edersen evliligine yansır bu durumlar.
Umarım bir an önce kapatırsın borcları.
Evet aynen katılıyorum bu yoruma.

Eşinize anlatın artık bence. Bayramdan bayrama da gidip ziyaret edersiniz. Bu kadarı yeter bence. Diyeceğiniz tek şey param yok bu kadar.

Evde 42 yaşında adam var ...evli kadından ne istiyorlar işin içinde el adamı koca var. Ayiptir. Yarın birgün evliliginize yansır bu durum.

Zaten babanız emekliymiş ...sorun abiden çıkıyor. 42 yaşında ya yuh artık. Dur demenin zamanı gelmiş geçmiş.

Aynen öyle. Annemin de çok hatası var. Koca adam hala arkasını hasta annem toparlar çöplerine kadar. Ogluna kalkıp da laf söylemez. Valla erkek çocuğunu böyle yetistirmemek lazim. Ben de onu düşünüyorum. Hadi şimdi annem babam arkasını topluyor. Onlar ölünce ne olacak abime kim bakacak diyorum. Kendisine bakmaktan aciz resmen.
Benzer erkek kardeş bende var. Kesinlikle annemin hatası. Şimdi benden sonra ne olacak bu çocuk derdine düştü oğluna ev almak istedi. Hep beraber borcunu ödüyorduk ki bugun kardeşimin tazminatsız işten çıkarıldığını öğrendik. Patronları sonuna kadar haklı.. ben de ücretsiz izne çıkacağım. Kadın şimdi borçlar nasıl ödenecek onun derdinde kardeşimin umrunda değil.. sözün özü değişmezler değişmeyecekler

Abim tembelin teki. Bunlar da oğullarına kıyamıyor. Gerçekten değişikler. Oğlumuzu kurtaralım diye uğraşıyorlar. Kız çocuğuna kocası bakar ama erkek geçinmek zorunda diye düşünüyorlar sanırım... annemle babama bisey olması durumunda abim yine benim üzerime kalır diyeceğim ama şu saatten sonra da kalamaz. Aç sefil yaşar bilmiyorum. İnsanın ailesinde böyle birisi olması gerçekten çok zor. Bir de o kadar pis bir adam ki anlatamam. Onun için ayrı bir konu açmam lazım resmen. Asla temizliğine önem vermez. Her yere yediği abur cuburların bile çöplerini atar. Annem toparlar. Ogluna toplattırmaz. Anneme dedim sen ölünce kim toplayacak oğlunu. Evlendircem ben oğlumu, o kendisine bakamıyor dedi ya şaka gibi. Yazık değil mi başka kızın başını yakacak.
Benım erkek kardeşim de aynı hıc odasına girmiyorum, belkı en son 8 yıl önce gırmısımdır. Ama ben şöyle yaptım, anneme artık bellı bır yaşa geldi başının caresıne baksın dedım . O kadar agladıkı, ben daha cok uzuldum. Ama bu şekılde bu Konuda dinlemeyi bıle bıraktım . Erkek evlat ıstemedım Allah dan öyle bır soğudumkı erkek cocuklarından. Aynı bakış açısı erkek cocugu meslek sahıbı olmalı ,kurslar unıversıte masrafları yabancı dil egıtımı vs vs benden maddi beklentileri olmadı ama baktılar kı olmuyor bıraktılar. Son olarak polislıgı kazandı, ilk elemede elendi annem yıkıldı yazık kadıncağız kendini 4 ay toparlayamadım, kardeşim memur olamadığım için ağlayacak degılım dedi. Bu son nokta çok iyi oldu annem ben artık oğluma güvenmiyorum kendı bilir dedı . Bu da bı anne ıcın zor bır cümle . 4 kardeşiz 4 müz aynı anne baba dan aynı ev ortamında büyüdük. Erkek kardeşim 1 kg patatesi taşıyamaz, biz kızlar herkül buzdolabı bile taşırız. Adam hakıkaten yapamıyor, tornavıda bile tutamıyor . Nasıl oluyor bilmiyorum. Babam o kadar çalışkan,üretken saygılı bır adamki anlatamam boyle bır adamın böyle bır evladı var. Evlendirmek istediler, vazgecırdım, kendı bulsun kendı secsın karışmayın dedım, vazgecırdım.Annem babam bi an önce yolunu bulsun gıtsın ıstıyor ama bunuda dile getıremıyorlar. Son olarak erkek kardeşimle 1 yıl önce cok net konustum . Ailede en cok sevgı ve ılgı gördugu halde bu halde olmanın sebebı ,şımarıklık şanssızlık degıl. Halen kendını bızım küçük kardeşimiz sanıyorsun. Elinden tutmamız bekliyorsun, ama kimse de bızım elimizden tutmadı ve tutmasınıda beklemedik, maddı olarak destek saglamadı , annem babam hayat boyu yanında olamayacaklar. Benım bu konusmamdan sonra kendını bayağı toparladı. 1 senedır çalışıyor tövbe estağfurullah:) sız de bunu abinıze hissettirin. Ustu kapalı anlayacaktır.

Aynen öyle ben çok alıştırdım. Nasıl olsa bi şekilde halleder gözüyle bakıyorlar. Ya da diyorlardır kocası halleder. Bilmiyorum artık... cok canim sıkılıyor. İnsan komple ailesinden kazık yer mi ya...
Siz bir iş kurmadan önce çalışın ve borçlarınızı bitirmeye çalışın.
Eşiniz ailenizin borçlarını ödemek zorunda değil
Aileniz için aldığınız bütün krediler geri ödenmemiş hala tekrar kredi çeksem mi diye düşünürseniz siz zararlı çıkarsınız

Ailenizin abinize iş kurma telaşı zaten baştan yanlış. Kaç insana ailesi iş kuruyor? Giriyoruz bir işe, aydan aya maaşla çalışıp yaşıyoruz. Abiniz de seve seve bir işe girecek ve maaşıyla borçları ödeyecek. Babanız da emekli maaşıyla destek olacak. Ama herşeyden önce siz eşinizle yüzleşmek zorundasınız. Anladığım kadarıyla çok iyi, çok anlayışlı bir eşiniz var. Burada evlenirken borçlu olduğunu saklayan adamlara söylemediğimiz laf kalmıyor. Kadın için de durum farklı olmamalı. Eşinizi de alıp babanizla ve abinizle konuşacaksınız. Sizden çekinmiyorlar belki damatlarından utanırlar.
Kesinlikle bana takılan altını eşime kredi çektirerek almışlar diye kıyamet koparıyorlar kadınlar
Burada adamın kendine alınan malda yok eşinin abisinin batmış işinin borcunu ödeyecek adam

edit : ben sizi simdi tanidim kuzenin kizi istanbulda universite kazanmisti ve evinizde kalmak istiyordu sizde kalma diyemiuordunuz.
sizin insanlara hayir diyememekle ilgili ciddi bir probleminiz var ozamanda soylemistim .
sizi yargilamak istemiyorum ama gercekten bu konuyu tek basiniza asabileceginiz dusunmuyorum lütfen yardim alin.

ben hem size hem.esinize uzuldum .
okadar borcunuz var ve esinizin haberi yok , hic bahsetmediniz mi ?
simdi haberi bile olmayan borclari belki odemeye mecbur kalacak adam .
ayrica ailenizle araniza mesafe koyun belki o an onlarla yasarken farkedemediniz yok veremem diyemediniz ama artik farkindasiniz ve vicdan yapmayin .
sizin artik onceliginiz esinizle kurdugunuz aile.
daha fazla vermeyin ve verdiklerinizi geri almaya bakın istemekten utanmayın

Böyle biriyle evlensem anında boşarım.
Ne demek ailem zor duruma düşmesin dşye karta yüklenmek? Üstelik hiç durumum olmadığı halde. Zaten ailenizin huyunu biliyormuşsunuz , ödemeyeceklerini de biliyordunuz bence.
Abinizin etrafında siz de dönüyorsunuz bilmem farkında mısınız ?
Sinir krizi geçirecekseniz HAYIR diyemediğiniz için geçirin.

bu hikayede yanan eşiniz olmuş ..
Ona yalan söyleyen bir eş ve onun sürekli para akıttığı ailesiyle uğraşıyor işin kötü tarafı hiçbirinden haberi yok.
Siz ailenize daha çok para yedirirsiniz şu an sadece imkanınız yok ondan böyle para olsun onlar yine kendini acındırır siz yine onlara akıtırsınız yazık adama

Ne kadar saldırgan bir tarzda yazmışsınız. Aileme göre elin adamı, bana göre değil. 3 aylık evli olduğu kadının neden borçlarını ödemek zorunda? Bana da bu yanlış geldiği için aileme sinir krizi geçiriyorum zaten beni bu duruma düşürdükleri için. O borç sözde benim değil ailemin borcuydu...
O borç bal gibide sizin borcunuz onların değil
Buna müsade edip yardım adı altında ödenmeyeceğini bilerek çekmişsiniz parayı
kendi adınıza çekildiğinin farkındasınızdır umarım
Kendi rızanızla borçlanmışsınız topu başkasına atıyorsunuz
İnanmayın güvenmeyin borçlanmayın
Kendi iradenizi kullanın HAYIR demeyi öğrenin artık.

Insan bazen öyle bir durumun içine düşüyor ki dışarıdan üçüncü bir göz gibi bakamıyorsun. Ailenle bir savaşın içerisindeymişsin ve ailen için her şey yapılırmış gibi hissediyorsun. Ailenin seni, abin için harcadığını, bitirdiğini göremiyorsun. Ben bunu ailemden uzaklaşınca ve bir başıma kalınca, yeni görebildim maalesef. Evet ben hatalıyım herkesin dediği gibi. Bunu inkar etmiyorum. Ama eşime karşı kötü niyetli de asla olmadım olmam da. Ben üniversiteyi bile kendim çalışarak okudum. Babamdan harçlık almamışım bu yaşıma kadar. Şu saatten sonra eşime muhtaç kalmak bana ne kadar ağır geldiğini bilemezsiniz tabi. Alışkın olduğum bir durum değil. Kötü niyetli ve bu durumu umursamayan insanın Şu başlık altında ne işi olabilir ki? Oh eşim ödüyor der umursamaz bile. Şu başlık altına konu açan insanların kötü insanlar olduğunu ben düşünmüyorum. Derdi olan insan umursayan, takan, üzülen insandır.

Insan bazen öyle bir durumun içine düşüyor ki dışarıdan üçüncü bir göz gibi bakamıyorsun. Ailenle bir savaşın içerisindeymişsin ve ailen için her şey yapılırmış gibi hissediyorsun. Ailenin seni, abin için harcadığını, bitirdiğini göremiyorsun. Ben bunu ailemden uzaklaşınca ve bir başıma kalınca, yeni görebildim maalesef. Evet ben hatalıyım herkesin dediği gibi. Bunu inkar etmiyorum. Ama eşime karşı kötü niyetli de asla olmadım olmam da. Ben üniversiteyi bile kendim çalışarak okudum. Babamdan harçlık almamışım bu yaşıma kadar. Şu saatten sonra eşime muhtaç kalmak bana ne kadar ağır geldiğini bilemezsiniz tabi. Alışkın olduğum bir durum değil. Kötü niyetli ve bu durumu umursamayan insanın Şu başlık altında ne işi olabilir ki? Oh eşim ödüyor der umursamaz bile. Şu başlık altına konu açan insanların kötü insanlar olduğunu ben düşünmüyorum. Derdi olan insan umursayan, takan, üzülen insandır.
Sizin derdiniz diğer borçları eşinize nasıl söyleyeceğiniz bence. o borçları da o adam ödeyecek siz biraz işleri düzeltince yine kredi çekeceksiniz ailenize bence

O borç bal gibide sizin borcunuz onların değil
Buna müsade edip yardım adı altında ödenmeyeceğini bilerek çekmişsiniz parayı
kendi adınıza çekildiğinin farkındasınızdır umarım
Kendi rızanızla borçlanmışsınız topu başkasına atıyorsunuz
İnanmayın güvenmeyin borçlanmayın
Kendi iradenizi kullanın HAYIR demeyi öğrenin artık.
Ödenmeyeceğini bilerek neden çekeyim? Babamın "kızım benim 3500 tl emekli maaşım var, 700 TL'yi her halükarda öderim bana güven" demesine güvenerek çektim ikinci krediyi.
Birinci krediyi de 300 tl bunlar ödeyemese de ben her halükarda öderim diyerek kendime güvenerek çektim. 300 tl ile kalsaydı sorun yoktu. Ama aylık ödeme toplamda 1000 TL'ye çıkınca ve bana yüklenince benim için sorun başladı...
Babam 20'sinde maaş alıyor. 24'ündeki kredi için para bitti diyor...

X