Ailemle eimin arasnda kalyorum hep

mlkhkn

Nirvana
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2007
297
14
41
Bugün çok mutsuzum.Esasında nereden başlayacağımıda bilmiyorum.Ben 1,5 yıla yakın evliyim.Kendi ailemle altlı üstlü oturuyoruz.Aileler arasında çok fazla olmasa da kültür,anlayış , töre vb farklılıklar mevcut.Bu farklılıklar(adetler açısından) ta düğün zamanından itibaren kendini belli etti aslında ama yinede bir şekilde karşılıklı anlayışla aşıldı.Biz iki yerde düğün yaptık.karşı taraf bizim ik tarafta düğün yapmaya gücümüz yetmez burdakine karışmayız dediler babamda benim çevrem burda burda düğün olmadan olmaz dedi.Benim tarafımdaki düğün için salonu falan babam tuttu onlarada masrafları takılandan karşılarım dedi.sanıyorum arada yaşanan iletişim kopuklarından bazı şeyler eksik kaldı.nys düğün sonrasında babam salonun kirasını takılan paradan aldı kalanını eşime verdi.akabinde annemde dedi ki burdaki düğünü biz yaptığımız için altınlar bizde kalıcak 28 tane falan vardı zaten bunun yarısını size vericem dedi.Çünkü bizim burda ve akraba çevresinde böyle yapıyrlar.bu bana da çok saçma geliyor ama sonra babam girdi araya tartışma falan derken bize verildi altınlar.Diğer düğünde geri takıldılar vs.teferruat bunlar arada başka şeylerde var böyle ama aşıldı işte.Ben y.odasını aldım birde tabak tencere vs.beyaz eşyayı eşim aldı mobilyalarıda beraber ödedik zaten. Babam araba tuttu burdan erzuruma düğün yapmaya gittik.yaklaşık 2,5 milyar yol masrafları benzin vs. falan tuttu.çok uzun oldu ama bunları şunun için anlattım.Eşimin bana zaman zaman bunları hatırlatması beni çok üzüyor sanki onları soymuşuz gibi bir imaj çiziyor.bende bizde böyle dedim.birde bunun nişan tarafı vardı onlar uzaktan geldiler fazla vakitleri yoktu böyle adam gibi konuşulupta bir sonuç alınamadı hep iletişim kopukluğu oldu apar topar nişan yapıldı aile arasında olacak nişana annem herkesi çağırmış ama yer tutulmamıştı sokakta yapmak zorunda kaldık bunlardan bende memnun değilim böyle olmasını istemezdim kötü birer anı olarak kaldılar malesef gelen misafirler bile şaşırdı .dün eşimle ordan burdan sohbet ederken konu taaaa bunlara geldi çok canım sıkıldı.ondan sonra annemlere indik.annem lüzumsuz bir laf etti yine bugünlerde bir oğlum olmadığı için çok üzülüyorum çok yeri geliyor neyseki kızınmda oğlan gibi gitti işi halletti dedi.bu işte şu oluyor.biz 4 kızız.en küçük kardeşim ank.okul kazandı.yerleştirmeye gidecek valizleri falan vardı pazar günü gidecekti eşimin götürmesini söylediler bende pazar günü o başka bir yere gidecek dedim.işi vardı onundonra kardeşim dediki aman bu kocasna kıyamaz göndermesin.sonra bana bayan lazım zaten yurda girmek için falna dedi.sonra fikir değişmiş cts almışlar bende eşime söylememişim bile pazar gidecek diye.diğer kızkardeşimin götürmesine karar vermişler biletleri almışlar.akşam eşim ben götürürüm dedi bu sefer öbür kardeşim bozuldu oda ısrar etmedi.yani annemin laf sokmasının sebebi bu o götürmek istemedi diye düşündü.eşimin içi yine rahat etmedi orda bir ark.varmış onu aradı aştıdan karşılaşın yardımcı olsun diye birde jest olsun diye ark.gömlek alıp gönderdi hem kardeşim 4 yıl orda yrad.olur diye.o bile gözlerine görünmedi.Biz burda kira vermeden oturuyoruz ama her seferinde kira muhabbeti etmelerinden laf sokmalarından çok sıkıldım.Daire ablamın diye çivi dahi çakmadık.kızlar inanın çok bunaldım ya işte eşim dün yukarı çıktı hemen alınmış o lafına annemin.işte ben şöyle yaptım da şöyle adı attımda hep böyle oluyorda beni türlü benimsemedilerde ya savunacak söz bulamadım burdan taşınalım gidelim falan bir sürü şey söyledi. benimde doğumuma 3,5 ay kaldı.aile bir yerde destek olarak iyi oluyor ama böyle yakıun olunca da arada idare etmekten yorulkdum ya.ailem kırılsa yok onu demek istememiştir eşim kırılsa onu demek istemeişlerdir.onun ailesi bize uzak ama çok şükür çok iyi anlaşıyoruz.inanın onlara laf söyleyecek bişey bulamıyorum.belki eşim sağlıyor bu dengeyi veya gerçekten onlar öyle üzerime o kadar düşüyorlar ki sanki benim öz ailem onlar.onlara gidiyorum yine öyle davranıyorlar.ben burda oturmakla yaptı hatayı hem borçlarımız vardı hemde annem uzağa giderseniz hakkımı helal etmem falan dedi.Birde yeni evliyim herkes bişrşey söyledi ailenden uzaklaşma ezerler şöyle olur böyle olur vallahi ben burda arada kalmaktan dert sahibi oldum.bizim tarafın bir hastası falan olsa onların her biri ayrı ayrı arar onlarda bişey olsa ben söyleye söyle zorla arattırıırım oda ararlarsa çoğu zaman aramıyorlar bile.ama bişey olunca bekliyorlar geçmiş olsun demediler başsağlığı dilemediler diye söylenirler artık eşim dedi bu hep tek taraflı olmaz artık bende söylemeyeceğim aileme dedi.herşeyi görüyor duyuyor.Eizk hissetmemkiçin kendini söylenmez bunlar ama babama saat anneme kıyaft vs alıyoruz ve onların kredi kartı taksitlerini ödüyoruz.onun ailesine bişey almıyoruz ben söylüyorum onlar beklmez diyor bu bayram ucuz bir etek ve penye alıp koydum kadıncağız çok sevinmiş.annemin haberi yokytu oda bana diyor ki bayram geldi sizden bişey göremedik.ben eşime bunların hiç birini anlatmıyorum.Tüm bu patavatsızlıklarının yanında iyi tarafları yok mu allah razı olsun var tabiki herşeyime koştururlar yardım ederler.iyilikleri de çoktur.ama şu diline sahip olamıyo mu işte bitiriyo herşeyi.be artık evladıyım alıştım batmıyor o da art niyetle söylemiyor bunları söyleyimde kırayım diye düşünmüyor tabi.sadece laflarını ölçmüyor.Bizimkide çok alıngan oda bana anltıyor benim sinirlemi zıplatıyorlar.ne yapıyım ben iyi veya kötü onlar benim ailem sonuçta.Aslında bana çok büyük problem olarak gelmiyor bunlar ama ben kendimi onun yerine koyuyorum onun annesi bana böyle şeyler söylese bende alınırım.şimdi ben ne yapayım kızlar kime ne diyim ailemde zaten beni anlayan yok anlasalar biraz akıllı hareket ederler.eşimle ne konuşayım oda mübarek öyle bir anlatıyor ki sanki düşmanlarımız ya .Ne desm inanmıyo yani savunamıyorum bile.bana bir fikir verin kızlar ya şu an çömzüm burdan taşınmak gibi görünüyor ama bizim dururmuz buna elvermiyor şu anda.bebekte geliyor.çok çok uzun oldu ama vallahi benimde içim rahatladı ben kiminle dertleşicem bilmiyorum işte size anlatıyorum.fikirlerinizi bekliyorum.

hep kayınvalideler problem çıkartırken sizdede anneniz karıştırıyor ortalığı...bana öyle geldi

sizin mutlu olmanızı isteyeceği yerde hayatınıza müdahale etmekten geri kalmıyor

ilk adımı evden çıkmakla yapın bence....mutlu olmanız adına.....

bağımsız yaşayın

bencede en ıyı cozum tasınmanız......
aıleden kımse sıze destek degıl gıbı geldı bana
anne desenız habıre laf sokuyor
esınızde bır yere kadar dayanır
zaten sızde bunalmıssınız arada kalmaktan
bıran once tasınınnn..........

Kusura bakmayın ama aileniz gerçekten sizin evliliğinizi güçleştiriyor.
Başınızdan geçenleri okudukça içim daraldı, daha ilk noktada düğün takılarını alıp masrafa saymaları bile beni gerdi.
Bence yapacağınız en iyi şey başka bir yere taşınmak olmalı. Her şeyi göze alın ama oradan uzaklaşın, yoksa daha çok sorunlar çıkartır aileniz sizin başınıza.

kusura bakmayın ama aileniz bayagı bayagı mutlulugunuza engel bence esiniz yapması gerekeni yapıo siz de arada kalıosunuz tasının ordan canım herkes ailesiyle mi yasıo

bence evlenince her iki ailedende uzak olmak gerekiyor...

çok yakın olmak asla iyi değil..... sen kendi ailene ister istemez ilgi gösteriyorsun ama bu sefer diğer taraf bir nebze olsada daha az ilgileniyorsun...

bu yeni evli olduğun için pek sorun olmaz ama emin ol eşin gün geçtikçe bunları sana acı acı laflarıyla sokar...

bence ordan çıkmaya bakın kendi düzenini kur....

hem psikolojik olarak rahatlarsın hemde eşinde rahatlar......

bebeğim olacak diyorsun tutun bir taşımacı evi taşısın......annaneside bebeği sevmeye gelir işte
.....

Allah yardımcın olsun
evlendikten sonra olan olduktan sonra laf sokmaların ima etmelerin bi çözüm olmadığını bilmiyorlar mı benneyaptımki
doğumuna az kalmış strest yapmaman gerek eşinle ailen arasında kalman kötü bi durum

iyikide annenin erkek çocuğu yok vay gelinin haline :))
kızına böyle yapan gelinine düşünmek istemiyorum

Öff....daraldim....dügün degil iskence....-tatlicadiarzu-

Vallaha güzelim mutlulugnu huzurunu istiyorsan mümkün oldugu kadar her iki tarafada uzak ol.....:nazar:

Ne samin sekeri ne arabin yüzü.....nasilki sen esinin ailesini sürekli dibinde istemezsin...esinde bundan hosnut olmayabilir ilerde....ona göre:hulya:

olan sana olur tatlım bu durumda arada kalmışsın ve daha beter kalırsın
çünkü ailenin tutumu değişmeyecek ne yazıkki
eşini ve ailesini senin hatırın için sevecekler tek taraflı olmaz
ama en iyi çözüm başka bir eve taşınman inanki daha rahat edersin

canım inanırmısın? aynı anlayışsızlık benim ailemdede var.bende senin gibi altlı üstlü oturuyorum.3 gün anneme çıkmasam laf yapıyorlar.darılıyorlar.ama ben mecburiyetten aynı apartmana kiraya çıkmak zorunda kaldım.çünkü doğru düzgün başka ev bulamadık.ailenle sorun yaşamanı anlıyorum ama bence asıl sorun evde bedava oturmanız aileniz bunu koz gibi görüp eşini her daim ezebilir.oda malum kendini hem iç güveysi gibi görüp hemde böyle itici sözler duyunca morali bozulabilir.bebekte geliyor dedin.umarım o zaman ailen hala bu anlayışsız tutuma devam etmez.eski defterleri açmanın bu saatten sonra hiçbir yararı yok.sen sakın benim ailemde şöyle yaptı böyle yaptı muhabbetlerine girme eşinle.burda en büyük sorumluluk sende.sen ailene karşı sert duracak ve eşini her daim savunacaksın.keşke daha baştan yakın olmasaydın ama insan yaşamadan anlayamıyor.bende hiç yakın olim falan demedim eşimin iş yerine yakın olduğu için sonradan taşındım ama çok pişmanım.keşke birazda olsa uzak olsaydım artık kısmet.ama ilk fırsatta güzelde bi ev bulursam taşınacağım.gerçi laf olacaksa uzaktanda söylenir,duyulur ama artık bu bizim aileden şansımız.sana tek tavsiyem duydukların duyduğun yerde kalsın.eşine fazla moralinde bozulsa belli etme,söyleme.İnşallah bebeğiniz olunca torun sevgisinden şu saçma konuları unuturlar.siz yinede maddi anlamda düzeldiğinizde ilk fırsatınızda taşının.bahane edicek bişey illaki bulursunuz.hem eşin o zaman kendini daha rahat hisseder.maalesef doğmadan önce Ailelerimizi seçme şansımız olmuyor.kader...Allah mutluluklarımızı bozmasın....aminn eşlerimizde olmasa...:1hug: :nazar:

az çok senin eşinle nasıl evlendiğini falan biraz yaşantını biliyorum..açıkcası ailelerin evlatlarını evlendirirken maddi anlamda cimrilik yapması (yapabileceği varken ) yada yaptıktan sonra düğün takılarını beklemesi bana çok tuaf geliyor..sanki 40 kat el evlendiriyorlar..ailelere hiç yakışmıyor böyle düşünmek..madem sizden parayı alacaklardı ,güzelim bankadan kredi falan alsa idiniz..yada biraz bekleyip para birikt,rse idiniz çünkü zaten ailen parayı isteyeceklerini size söylemiş ,bunun sorun olacağını tahmin etmen gerekirdi..biz evlenirken ne yaptık? oturduk para biriktirdik ,ha yetti mi hayır yetmedi ,gittik kredi çektik..ama olan olmuş,aradan zaman geçmiş ,hamilesin ,geçmiş defterleri açmanın kimseye de faydası olmaz..annene bunu söyle..annene ve eşine bunu söyle..anne olan olmuş,geçmiş defterleri bana açma ,oldu bitti ,geçmişi düşünmenin bize faydası yok igeleceğe bakalım de..birde herşeyi ailene anlatma..eşinde herşeyi ailesine anlatmasın..
kira olayına gelince ,madem kira istiyorlar en azından başka yere taşınında kafan rahat olsun..sonuçta sen evlisin,sanki bekarmışsın gibi annenin dizinin dibinde olamazsın ki..

bence sen annene şunu da sor..anne de,sen böyle konuşuyorsun da bizden ne bekliyorsun..lafı dolandırmadan söyle..olan olmuş biten bitmiş ,şimdi sen benden ne yapmamı istiyorsun ki bunları bana anlatıyorsun de..bir daha da bunlardan bahsetme diye de söyle cevabını verdikten sonra

Son düzenleme:
aileniz destek olacağına köstek oluyorlar gibi durumunuz var ise bebek olduktan sonra başka biryere taşının hem eşiniz için hemde evliliğiniz için cok iyi olacaktır bence

X