Ailesinde veya yakınlarında şizofren olan varmı :( Lütfen bişeyler söyleyin...

ervanur

Guru
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2009
78
19
merhaba arkadaşlar..
abim 34 yaşında ve 16 senedir şizofren.. bu sabah sahurdan sonra babamla çok kötü tartıştılar..en ağır hakaretleri küfürleri saydı babama.. sonrada senin evine meraklı değilim diyerek çekti gitti..nereye gitti ne yapıyor bilmiyoruz saat 6 dan beri ortada yok..mafoldumbenmafoldumben şehirler arası gidebileceği otobüs şirketlerine adını verdik bilet vermemeleri için..lütfen bişeyler söyleyin ne yapacağımızı bilmiyoruz..daha çok detaylıda anca bukadar yazabiliyorum çok kötüyüm :gitme:

şizofren tanısı bizzat doktor tarafından konuldu değil mi
bu soruyu şunun için soruyorum
psikolojik rahatsızlıklarda çoğu kişi belirtilere bakarak şudur budur diyerek yorum yapıyor
yani gerçekte şizofren olduğu tanısının doktor tarafından konulması önemli bu noktada
keşke engel olsaymışsınız gitmesine hasta sonuçta ne yapacağı belli olmaz
bence polisede haber verin

öncelikle çok üzüldüm umarım abin en yakın zamanda bulunur canım

şizofrenlerin özelliklerini ve tepkilerini bilmiyorum ama
kendi başına hareket edbiliyormuydu yani başının çaresine bakabiliyomuydu?
cebinde parası varmıydı, varsa onu ne kadar idare edicektir onu düşünün parası bitersen ve yapıcak birşey kalıcak biryer bulamazssa geri dönecektir sonuçta değilmi??

arkadaşlarına falan bakın, gidip geldiği yerlere bence çok uzaklra gitmiş olamaz
üzülmee

şizofren tanısı bizzat doktor tarafından konuldu değil mi
bu soruyu şunun için soruyorum
psikolojik rahatsızlıklarda çoğu kişi belirtilere bakarak şudur budur diyerek yorum yapıyor
yani gerçekte şizofren olduğu tanısının doktor tarafından konulması önemli bu noktada
keşke engel olsaymışsınız gitmesine hasta sonuçta ne yapacağı belli olmaz
bence polisede haber verin

evet tıbben teşhisi konuldu..bi kaç defa hastaneye yatırdık..normalde ilaçlarını kullanıyordu ama son bi kaç aydır ne doktoruna gidiyormuş nede ilaçlarını kullanıyormuş bize kontollere gittiği söylüyordu meğersem yalan söylüyormuş...yine alevlendi rahatsızlığı anlicanız..yaptığımız en ufak tavsiye bile kavga nedeni oluyor..maalesef sözde geçiremiyoruz..

evet tıbben teşhisi konuldu..bi kaç defa hastaneye yatırdık..normalde ilaçlarını kullanıyordu ama son bi kaç aydır ne doktoruna gidiyormuş nede ilaçlarını kullanıyormuş bize kontollere gittiği söylüyordu meğersem yalan söylüyormuş...yine alevlendi rahatsızlığı anlicanız..yaptığımız en ufak tavsiye bile kavga nedeni oluyor..maalesef sözde geçiremiyoruz..

çok çok geçmiş olsun
ama bildiğim kadarıyla tamamıyla tedavi edilemeyen bir hastalık bu
keşke onun sözüne güvenipte tek başına yollamasaymışsınız doktora
yalan söyleme ihtimalleri çok yüksek çünkü
algıları düşünme yetileri normal olmadığı için onu bu durumdan ötürü suçlayamayız tabiki
bakımları çok zordur allah sabır versin
bence polise gidin bir fotoğrafını götürün
ne yapacakları hiç belli olmaz bir an önce bulunması için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim

cok gecmis olsun allah yardimciniz olsun belki biraz kaba olacak ama bizim oralarda bi laf vardir ;olusu olan bir gun delisi olan her gun aglarmis;benim ailemde bi kac kiside var .en yogunuda amcamda ve cok kotu bi halde bu hastaligin bi cok cesidi var ve kesin tedavisi yok hstaligi geriletme sansi yok ancak duzenli tedavi sonucunda seyrini yavaslatabilirsiniz kesinlikle cok ciddi tedavi lazim ve kesinlike suyuna gidilmeli benim amcamla ilislikerim cok iyidir cok seviyorum bu yuzden nerde nasil davranir bilirim ama oyle bir illettirki kimselere vermesin allah nenem kahrindan oldu kadin bisekilde ikna edilip hst yatirmaya bakin kendine veya size cevresine zarar verebilir maalesef

çok geçmiş olsun canım.
ilaçlarını kullanmamakta ısrar ediyorsa onun haberi olmadan siz verseniz.
ne bileyim içeceğinin yiyeceğinin içine koysanız.
pek bilgim yok ama kendine ve çevresine ciddi zararlar verebileceğini duymuştum.
umarım tez zamanda evine döner...
Allah yardımcınız olsun...

ah canim sana koca bi sayfa yazmistim ama sildim..
özetlemek gerekirse benim abimdede var bu illet hemde yillarca
okadar büyük acilar cektimki bu yüzden hatirlamak bile istemiyorum...

En önemlisi sakin olun, herzaman suyuna gidin aksi takdirde size güvenmeyebilir...
ilac ve tedavi konusuna gelince... bu hastaligin cok fazle cesidi var ama genelde ara ara rahatsizlaniyorlar ve sonradan hatalarini anliyorlar, yani hata degilde iste nasil anlatilirki, yanlis davrandiklarini biliyorlar... pismanlik duyuyorlar ve güzelce konusup ilaclarini düzenli bi sekilde kullandiginda böyle biseyin tekrarlanmasi ihtimali cok düsük oldugunu anlatsaniz bence ise yarayabilir...
ama cok cok cok sabirli olmak gerekiyor...

Allahim sabir versin...

Bu lanet olası hastalık benim babamdada var o kadar çok acılar çektirdiki bize. Hayatımı aldı götürdü dersem abartmam heralde. Ailene şiddetle tavsiyem hiç vakit kaybetmeden bi şekilde erenköy ruh ve sinir hastanesine götürün, anca orasının tedavisi paklıyor . Hastalığı hafifse bile bi kaç gün yatar normale döner. Ve doktorunuzun talimatlarına uyun. Geçmiş olur inş.

Geçmiş olsun, abiniz bulundu mu? Bence vakit geçirmeden polise gidin (eğer hala gitmediyseniz), tedaviyi aksatmak şizofreninin seyrini çok olumsuz etkiliyor. Dışarıda kendine bakamayacak duruma gelebilir.

Geri döndüğünde de tedavide süreklilik sağlamalısınız bir şekilde. Eski yeri Taksim Gümüşsuyu'ndaydı, Şizofren Dostları Deneği'ni biliyor musunuz? Sahibi çok tatlı bir hanım, onun da oğlu şizofren. Resim dersleri veriyordum gönüllü olarak bundan birkaç yıl önce. Oraya gitmesi faydalı olabilir hem bir şekilde kontrol altında olur, tedavisine devam eden diğer insanlarla ahbap olup, dertlerini paylaşır, tavla oynar vakit geçer, yabancı dil, güzel sanatlar gibi çeşitli konularda ders veren insanlar da var dediğim gibi. Bu şekilde evdeki agresyonu da azalabilir. Şizofren ailelerine de destek veriyor bu dernek.

allah yardımcınız olsun,çok üzüldüm.abin için tek dileğim bir an önce sağ salim bulunması...

çok geçmiş olsun inşallah en yakın zamanda bulunur hiç ihmale gelmemesi gereken bir rahatsızlık allah yardımcınız olsun

ya arkadaşlar şizofren dedinizde bu hastalığın ne olduğunu bilmiyorum ambenimbir yengem var ve ablam ona şizofren diyo yahu kadın paranoyaları yüzünden abimi, bizden kopardı abim tamamen koptu yani aileden şimdi bu hastalık olmayan birşeyi var olmuş gibimi görmek benim yengem öylede olayları çarpıtıp yanlış yorumlamakmı?:asigim::asigim::asigim:

ya arkadaşlar şizofren dedinizde bu hastalığın ne olduğunu bilmiyorum ambenimbir yengem var ve ablam ona şizofren diyo yahu kadın paranoyaları yüzünden abimi, bizden kopardı abim tamamen koptu yani aileden şimdi bu hastalık olmayan birşeyi var olmuş gibimi görmek benim yengem öylede olayları çarpıtıp yanlış yorumlamakmı?:asigim::asigim::asigim:

bence yengeniz şizofren değil sadece başka düşünceleri olan bir gelin. o dediğinize şizpfren denseydi bütün gelinler hemen hemen şizofren olurdu. kaydirigubbakcemile2

canım geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.merak ettim ne oldu abini buldunuzmu?

Hepinize ilginiz için çok çok teşekkür ediyorum.
Bu dönemde insanın en büyük ihtiyacı moral ve destek.
Hiçbirşey yapamasanız bile hüznüme ortak olmanız inanın çok mutlu etti.
Çok sağolun..

Abim bulundu şükür hatta kendi geldi eve. Budefa ucuz atlattık.
Geçmiş senelerde bikaç defa daha aynı olayı yaşamıştık fakat bulunması bukadar kolay olmamıştı.
Geç yanıtladığım için ksra bakmayın, bir müddet bu olayı hatırlamak istemedim.
Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın hem hastanın kendisine hemde ailesi için okadar zor ki. Yaşamayan bilemez.
Tüm hasta yakınlarına acil şifalar dilyorum. Allah sabır versin hepimize...

Ayrıca hepinizin bayramını tebrik ederim , mutlu huzurlu bir ömür dileği ile..
a.s.

Son düzenleme:
canım benim abimde sizofreni cok zor bi durum ya sevgilimle ona yakalanmaktan fellik fellik kacıyoruz goruurse oldurur ama diğer abimle sevgilim tanişiyo cokta iyi anlaştılar.bazen oyle isyanlar ediyorumki ya dusunsenize surekli komsularla tartsyo anneme bisuru kufurler ve bu adam 30 yasında babamda yok ne cektiğimi bi Allah bilir:gitme:

X