Ak desem kara diyen kayınvalide

Benim kayınvalidem de böyle ya. Her şeyi kendi biliyor, ben güzellikle bir şey diyorum mesela şunu şöyle yapalım anne bak ben öyle yapıyorum diyorum kibarca, güzellikle öneriyorum yani hani fikir veriyorum böyle daha iyi diyorum bana verdiği cevap: ''Ben biliyorum kızım biliyorum hepsini biliyorum sen merak etme sen öyle yap tabii de ben zaten öyle yapıyorum'' Ya da mesela yaptığı bir şeyi bir daha yapmamasını söylüyorum oda bana ''Aaaaa o öyle yapılır mı yapmıyorum tabii ki ben'' ee ama yaptın gördüm o yüzden uyarıyorum. Aklımla oynuyor gibi kadın yani. Her şeyi bilen müthiş deha bir kayınvalidem var asla öneri-fikir kabul etmez çünkü o her şeyi bilir, tamam beceriklidir, iyi de biri, bana hep yardım da eder ama bu huyu beni çıldırtıyor ve sizin dediğiniz gibi kocama da söyleyemiyorum çünkü erkekler anlamıyor. He bir de hazır söylemiş içimi dökmüşken şu huyundan da bahsedeyim, mesela ben bir şey yapılacaksa o olayı yönlendiriyorum nasıl yapılacağına dair ama o herkese ben yaptım diye yayıyor ne alaka ya sen dedin diye yapmadık ben öyle istediğim için öyle oldu yani sen ne alaka millete her haltımızı ona danışıp da yapıyormuşuz gibi lanse etmesi de beni delirtiyor. Ama çok iyiliği dokunduğu için de bu huylarını görmezden gelmeye çalışıyorum.

Ay iyi ki açmışsınız bu konuyu ya bende anlattım rahatladım valla oh be :bicak::KK53:
Anlatmak iyi geliyor cidden, sizler yazdıkça aklıma geliyor benimkinde de var, yazlıklarındayken denize gideceğiz mesela o esnada komşuyla karşılaşıyor “çocuklara dedim ki denize gidin şimdi hazırlanıyorlar” diyor. Haydaaa e biz zaten bunu kendimiz düşündük karar verdik uyguladık yok ama o demiş biz yapıyormuşuz gibi görünmeli🥲🥲

Anlatmak iyi geliyor cidden, sizler yazdıkça aklıma geliyor benimkinde de var, yazlıklarındayken denize gideceğiz mesela o esnada komşuyla karşılaşıyor “çocuklara dedim ki denize gidin şimdi hazırlanıyorlar” diyor. Haydaaa e biz zaten bunu kendimiz düşündük karar verdik uyguladık yok ama o demiş biz yapıyormuşuz gibi görünmeli🥲🥲

Tam çıldırmalıklar ya ne gerek var neden her şeyde önde olma çabası ? Her şeyi de biliyorum en iyi ben yapıyorum neyin kafası? Allah sabır versin valla bize :KK51:

Herkese merhaba, yıllardır burayı takip ederim ilk defa üye olup konu açıyorum. Derdim büyük değil ama keyfimi kaçırmaya yetiyor. Eşim tek çocuk haliyle kvnin tek gelini benim, aramızda hiçbir zaman tartışma kırgınlık laf söz gibi şeyler olmadı. Hakkını yiyemem bana çok iyiliği de oldu amma bu tavrı beni üzüyor. Eşime de anlatamıyorum erkeklerin anlam vereceği bir düzeyde değil bence bu mesele.
En basit bir yemek tarifinden sürdüğüm ojenin rengine kadar benim seçimimin veya yöntemimin tam tersini söylüyor. Kilolarca sebzeyi kış için hazırladım dondurucuya koydum “hımm ladycim aslında şöyle değil de böyle yapsaydın daha iyiydi” dedi. Onun dediği gibi yapmış olsaydım bu defa da zıttını savunurdu. Şöyle ki bunları söylerken kibar olduğu için aramızda bir tartışma veya sözel zıtlaşma olmuyor ama belli ki ikimiz bir soğuk savaşın içindeyiz. Mutfak masamı değiştiririm rengini beğenmez tamam beğenmesin ok ama çaktırmadan hevesimi kırar. Yapacağım veya alacağım şeyleri onunla paylaşırdım önceleri, sonra hevesimi kıra kıra bir baktım ki hiçbir şey anlatmıyorum. Haliyle iletişimimiz de zayıflıyor. Ben böyle olmak da istemiyorum, anne kız gibi olamasak da sıcak ilişkimiz olsun istiyorum. Kendisi de eğitimli gün görmüş bir insan cahil de değil. Beni sevdiğini her fırsatta söyler ama bu huyu beni üzüyor.
Bence beni beğenmiyor takdir etmiyor ha dersiniz ki onun beğenisine ihtiyacın mı var hayır yok belki ama ben ona karşı hep saygılı anlayışlı destekleyici oldum, saçını kestirdi beğenmesem bile onu kırmadım veya evine bir şey yaptırdı tarzım olmasa da güle güle kullanın dedim bunun gibi şeyler işte. Beni beğensin diye olmadığım biri gibi görünmek de bana göre değil zaten. Neyse kimseye anlatmadığım için içten içe sinir olmaktansa sizinle paylaşmak istedim…
Ayol bunları bana annem öz annem yapıyor kaynanam oldu başıma he diyip geçiyorum ben 🙄

Siz de aynı yoldan gidin dobra olun ayy olmamış ben kısa saçı yakıştıramadım uzun saç daha iyiydi yine de sen bilirsin annecimmmmm derdim

Çok takılma benim kv öyle onu böyle yap bence hı hı tamam anne yada uygun bi dille cvp veriyorum . Geçen eşim laf atmaya başladı karışmaya o böyle şu şöyle direk kv de vardı kaynana kılıklı dedim karışma yahu dedim kv güldü 🤣 ses etmiyor şimdi onu öyle yap bnu böyle yap demiyor aradan zaman geçer gene başlar 🤣 çoğunu duymuyorum bazen cvp veriyorum bazen vermiyorum kendi bildiğimi yapıyorum 👍 ..

Kv de tek sıkıntı eşine yani kp me çok hırçın aksi davranıyor . Hay ağzı.. sı.. diyor bi isteklerin bitmedi yok kafasına vuruyor fln cidden üzülüyorum anne deme öyle ya dedim bıktım diyor o zaman söyle çocuklarına bakıcı tutsunlar dedim yazık adama alzmher hastası başlangıç destek almadan yürüyemiyor geceleri kalkıyormuş çişi geliyor diye adama kızıyor . Ve ben sanırım babam yok diye biraz duygusal yaklaşıyorum .. eşim bazen söylüyor anne söyleme şöyle şeyler diye ama bilmiyorum 🤷‍♀️

Herkese merhaba, yıllardır burayı takip ederim ilk defa üye olup konu açıyorum. Derdim büyük değil ama keyfimi kaçırmaya yetiyor. Eşim tek çocuk haliyle kvnin tek gelini benim, aramızda hiçbir zaman tartışma kırgınlık laf söz gibi şeyler olmadı. Hakkını yiyemem bana çok iyiliği de oldu amma bu tavrı beni üzüyor. Eşime de anlatamıyorum erkeklerin anlam vereceği bir düzeyde değil bence bu mesele.
En basit bir yemek tarifinden sürdüğüm ojenin rengine kadar benim seçimimin veya yöntemimin tam tersini söylüyor. Kilolarca sebzeyi kış için hazırladım dondurucuya koydum “hımm ladycim aslında şöyle değil de böyle yapsaydın daha iyiydi” dedi. Onun dediği gibi yapmış olsaydım bu defa da zıttını savunurdu. Şöyle ki bunları söylerken kibar olduğu için aramızda bir tartışma veya sözel zıtlaşma olmuyor ama belli ki ikimiz bir soğuk savaşın içindeyiz. Mutfak masamı değiştiririm rengini beğenmez tamam beğenmesin ok ama çaktırmadan hevesimi kırar. Yapacağım veya alacağım şeyleri onunla paylaşırdım önceleri, sonra hevesimi kıra kıra bir baktım ki hiçbir şey anlatmıyorum. Haliyle iletişimimiz de zayıflıyor. Ben böyle olmak da istemiyorum, anne kız gibi olamasak da sıcak ilişkimiz olsun istiyorum. Kendisi de eğitimli gün görmüş bir insan cahil de değil. Beni sevdiğini her fırsatta söyler ama bu huyu beni üzüyor.
Bence beni beğenmiyor takdir etmiyor ha dersiniz ki onun beğenisine ihtiyacın mı var hayır yok belki ama ben ona karşı hep saygılı anlayışlı destekleyici oldum, saçını kestirdi beğenmesem bile onu kırmadım veya evine bir şey yaptırdı tarzım olmasa da güle güle kullanın dedim bunun gibi şeyler işte. Beni beğensin diye olmadığım biri gibi görünmek de bana göre değil zaten. Neyse kimseye anlatmadığım için içten içe sinir olmaktansa sizinle paylaşmak istedim…
Amaan idare edin bence. Kendi annemizin herşeyine katlaniyoruz adi kv olunca herseyi gozümuze batiyor. Takılmayın he deyin geçin. Ona sorsaniz da sizin bir kusurunuz vardır. Kimse mukemmel değil. Kendinizi doldurusa getirmeyin esinize de birsey demeyin hoşgorülü olmak lazım

Bence kadının karakteri böyle, soğuk savaş içinde olmak falan demeniz biraz abartı geldi anlattığınız kadarıyla. Herkes hassas nazik değil ne yazık ki :KK43: bence çok yakın ilişki içinde olmaya çalışmayın en fazla 4 5 haftada 1 görüşün. Düzeyli bir bağınız olur.

Aldığınızı yaptığınızı kayınvalide ile niye paylaşıyorsunuz ki? Bence o kadar sıcak ilişkiye gerek yok. Ojemin rengini mi beğenmedi “AA ben beğendim senin tırnağına sen kendi beğendiğini sürersin”, buzluğa koyduğum sebzeye mi laf ediyor “ben böyle seviyorum sen kendi sebzelerini öyle yapıp kaldırırsın” derim.

Aynı benim kayınvalidem. Yazdıklarını canlı canlı yaşıyorum. Çok kibar çok naif birisi ama sürekli onun gibi olmamı, onun sevdiği şeyleri sevmemi istiyor. Bende kibarca ben böyle seviyorum teşekkür ediyorum. Esiminde benimde ikinci evliliğimiz. Bazen kayınvalide ile aramızda zitlasma olduğunda eski gelinin adını söyleyip kusura bakma annem ağzımdan kaçtı diyor. Eşimin hattına saygimi bozmadan arada görüşüyorum bende. Allah kolaylık versin bize kıskanç kaynanalardan 🙏

Üzüldüğünüz şeye bakın.
Bilemiyorum bana dese şöyle yapsaydın daha iyiydi diye,doğrudur ama ben böyle yapmak istedim,böyle yapmayı seviyorum derdim.
Masayı mı beğenmedi,senin tarzın değil haklısın anne ama biz beğendik,bence buraya uydu gayet,daha iyileri senin olsun derdim.
Beğenmesin,beğenmek zorunda da değil,kendi evim,kendi eşyam yada kendi düzenim,kendi kurallarım,kendi kararlarım ,başkasının ne dediğine,özellikle sormadıysam fikrine ihtiyaç duymuyorum.
Sorulmadığı halde fikrini beyan etmek zaten kabalık,hoş değil ki.
Ufak ufak işleyin,benim zevkim,benim evim,benim kararım diye diye,zamanla susar merak etmeyin. O da yorulacak en nihayetinde herşeye kulp takmaktan bir yerde,geri çekilecek.

Kadinin kendiyle ilgili bir durum bu bence. Ya cok mukemmeliyetci ya da takdir edilmemis, bu yuzden takdir edemiyor. Belki de fesattır.
Bence mesafeli olmakta fayda var

Bence samimi olmaya anne kız gibi olmaya çalışmayın zorlamayın ne gerek var. Çünkü erkek annelerinde içten içe kıskançlık var bi yolunu bulup o zehri bırakıp rahatlıyorlar. Mesafeli ol başını ağrıtma her şeyini de bilmesin.
+983627737338

Bende kayinvalide tarafından şanslı sayılanlardan biriyimdir. Her zaman bana karşı saygılı ve sevgili olmuştur. Ama benim kv de de şey var herşeyin en iyisini o yapabilir. Yani börek yaptik en iyisi onunki . Dolma yaptik en lezzetlisi ve farklısı onun ki . Evet eli lezzetli evet herseyi gerçekten iyi yapar. Ama sadece o iyi yapmaz ki başka insanlar da iyi yapabilir. Başkasının evinde yemek falan yemiyorlar. İyi ki ben nişanlı iken Evimde yediler . Yani eşim , kp , kayinbirader hepsi öyle diyorlar. Kv de çok demez ama benimkiler başka der.

Birde en son şu oldu . Ben geçen hafta full kv ile vakit geçirdim. Eşim şehir dışında çalişıyor. Pazartesi salı öğleden sonra misafirleri vardı diye kvlerdeydik. Çarşamba eşim geldi. Perşembe akşamı yine kvlerdeydik. Cumartesi yine kv ile gittik misafirliğe onların tarafa. Pazar günü eşim geldi. Pazartesi gidecekti o akşam yine kvlere uğradık. Ben bir 10 dklığına odaya gittim çıktım eşim dedi ki " Hiç annemlere gelmemişsin , yalnız kalmislar hep " Oha ben şok. Yani kv yaptı diyip günahını almak istemiyorum ama evde de başka kimse yoktu ki. Sonra eşime de aynen bu şekilde anlattım. Lafı çevirdi Bana dedi ki "Onlar seni kızları gibi görüyor o yüzden hep görmek istiyorlar dedi. " ister istemez bende de soru işaretleri oluştu.

Eve davet ederim kp bahane eder gelmez kv , bir misafirlik olur benim tarafımdan yine davet ederim gelmez . Yani iyi bana birşey yapmıyor ama hep bu tarz şeyler var .

En sonunda bende saldım. Arada merhaba merhaba demeli . Çok fazla samimi olmamalı. Oğlu ile ilgilensin . Güzelce dertleşsin konuşsun. Ama bana tokanmasın😅😅 kız fena dolmuuşum

Benim kardeşimin kv de de böyle. Görsen o da istanbul hanımefendisi genç modern ama içinde uyuyan bi klasik kv var. Yarışıyor bazen de. Kardeşim yeni evli şimdilik çok takmıyor susuyor ama yeri geldiğinde lafı çaktırmadan sokuyor. Ben böyle uygun gördüm ben böyle seçtim ben bunu seviyorum ohh çok da güzel oldu aferin bana falan deyin yavaş yavaş püskürtün

Kayinvalidenizle bu konuda konuşsanız. Onu sevdiğinizi fikirlerini dikkate aldığınızı ve bazen kendinizi tarafından takdir edilmek istediginizi söyleseniz bence anlayacaktır. Kayinvalidelerin hatta büyüklerin geneli böyle. Geçtiğimiz, gördüğümüz yollar farkli. Öyle de olabilirdi ama ben bunu beğendim diyip geçiyorum ben. Zaten hayat yorucu birde bunları yük etmek olmaz gibi

Tüm mesajları tek tek okudum fikirleriniz ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim. Genel anlamda problem yaratmadığı için ben daha sessiz kalmayı tercih ettim, doğrudur anne evet anne dedim geçtim ama o benim kendisini geçiştirdiğimi düşünmedi aksine bende kabul gördüğünü sandı. 10 yılın sonunda artık tavrımı daha net belli etmeliyim bunu anladım. Çok sık görüşmeyiz zaten bizi hiç darlamaz zorlamaz hizmet beklemez maddi beklentisi hiç olmaz böyle de iyi yönleri olunca terslemek bana fazla geldi. Eşime hiç yansıtmam ki yansıtacağım evliliğimizi etkileyecek bir problem de yaşamadık. Sanırım kadınsal bir dürtü benim dediğim doğru benim yaptığım mükemmel hissi. Dürtülerini kontrol etmesi konusunda kayınvalideme yardımcı olacağım sanırım 😂😇

Benim kv de de böyleydi , çok minnoş söylediği için bende skntimin ne olduğunu eşime anlatamazdim ,ben değişik bir yol izledim kendinin bana yaptığını bende ona yaptım beğendiysem beğendim dedim ama cidden begenmediysem AA keşke şöyle yapsaydın anne bu olmamış vs diye verdim coşkuyu ,şimdi o bana bende ona ilismiyoruz 😁

Bence o kişilik özelliği.
Benim kayınvalidem de çoluk, çocuk, arkadaş herkese öyle yapar. Sadece kendisinin bastıramayacağı birkaç kişiye karşı yorumsuz kalır.

Kadın kendi zevkini paylaşmayı seviyo demekki sizede onu sevdirmeye çalışıyodur belki. Bu bendede var mesela son model bir eşya görsem (temizliği zor ise) güzel ama evime sokmam derim açıkça. Buda öyle bişeydir belki. Mesela krem tonları mobilyayı sevmem ama bir uyum varsa beğenirim yani arkasından Ben olsam almamda derim 😂

X