Aklıma karpuz kabuğu düştü bir kere

Öğretmenler memurlar arasında çok normal bı durum bu.paragozluluk yada ticarete dokmekle alakası
ahahha tanımadığınız insan için bi şunu yapsanıza demeniz ne kadar da komik olmuş... araç su yakmıyor ve bu kadar canınızı yakıyorsa bence siz de toplu taşıma kullanın :) yolu zaten gidiyorsunuz diyorum hanımefendi. ben burdan 100 km hergün memuriyetimde ilçeye gitsem arkadaşımı da alır giderim. bunu da sormam. o da zaten hırt değilse arada yakıt alır. demekki benim o aracı alacak da o yakıtı koyacak da param var. onun yok ki alamamış... dediğim gibi konu ticarete çevirmekse hatta bence 1 2 kişi daha alın sizin yol bedavaya gelir ama o zaman da araç km yapıyor diye yıpranma payı istersiniz belki :KK70:
Hanımefendi aracım var diye niye herşeye gücümyetenn oluyrum mecbur gitmek zorundayım işe eksiye düşsem de o depo dolack niye bana zenginn muamelesi yapıp arkadaşın değil mi senden olsun diyorsunuz

Vallahi hanımlar bazılarınız öyle halden anlamaz konuşuyor ki anlatamam. Ben 10 yıl böyle gittim geldim. Sağ olsun arkadaş mahalledendi. O olmasa ben sabahları ilçe minibüsüne binmek için taksiye binmek zorunda kalırdım. Evim ters yerde, akşam dönüşte 1 saat ilçe otobüsü, üzerine 40 dakika otobüs. 3.30da dersten çıkıp en erken 6da evde olmak nedir bilir misiniz? Ben kızımı 8 aylık bırakıp işe başladım. 1 dakika bile değerliydi benim için. Bu şekilde kullanılan araçlarla 'kazan kazan' durumu yaşanıyor çoğunlukla. Arabasını kullanan arkadaş pekala ilçe minibüsüyle gidebilir. Bu şoför için de yolcular için de büyük konfor. Kapından binip kapında iniyorsun, zamandan kazanıyorsun. Açıkçası buna ortak olan herkes durumdan son derece memnun. Yanında götürüver ne parası, denecek bir durum değil. Bu bir çeşit çıkar ortaklığı, istersen ticaret olarak da görebilirsin ama bu ticarette kaybeden olmuyor pek.

Bu arabanla arkadaş bırakmak gibi bir durum değil, bildiğin servisçilik yapmak oluyor arkadaşlar. Kaç kişi biniyorsa il ve ilçe arasındaki yol ücretini veriyorlar şoför de tek başına benzin zahmeti çekmiyor diğerleri de in bin otobüs bekle zahmetinden kurtuluyor. Ben de yaptım bulunduğum ilçeye atanmistim hatta arkadaşlar teklif etti metroda buluşuyorduk ilçeye taşıyordum geri getiriyordum öğretmenleri.
Tamamen ücretsiz maddi manevi yorucu olur araba da her gün uzak bir ilçeyse km yakıyor sonuçta her şeyin bedeli.var elbette para her şey değil ama win win 😉

Hanımefendi aracım var diye niye herşeye gücümyetenn oluyrum mecbur gitmek zorundayım işe eksiye düşsem de o depo dolack niye bana zenginn muamelesi yapıp arkadaşın değil mi senden olsun diyorsunuz

"mecbur gitmek zorundasınız, araç deposu her halükarda dolacak" yani siz bu harcamayı zatenn başkası sizle gelse de gelmese de yapacaksınız... ona güvenip de araç alıp yola çıkmadınız herhalde. sizin aracınız anladığım kadarıyla ortalama 2tl yakıyor km'de siz de ayda 2000 km yol yapıyorsunuz... yani 4000 TL yakıt masrafınız var. siz arkadaşınızdan git gel 80 tl alıyorsunuz yani siz 200 lira yerine özel araçla 120 liraya git gel yapmış oluyorsunuz. arkadaşınız da bu yolculuktan rakamsal olarak sadece haftada 100 TL kazanç sağlamış oluyor. yani 1 günü bedavaya getirmiş oluyor sadece. Bayram bağışlar gibi afiş afiş yazmışsınız bir de burda... buradaki uyanık olan hem sizsiniz hem de hala art niyetle zam gelmiş bana söylenmemiş diyorsunuz. hala aynı yerdeyimmm, paraa yanlış insanlarda... ha bilmediğimi düşünüyorsunuz ya bu şeyleri, yıllarca araç tepesinde sahada koca bir ekiple çalışıp yöneticilik yaptım, yorgun oldukları ya da hava soğuk olan her gün de çocukları evlerine kadar bıraktım (istanbul'da) kimseden de yakıt açımı yapılmaz bugün/bu hafta doldu çıkarın paraları diye istemedim... şuanda da aracımız kmde 4,70TL yakıyordu en son zamma... baya hakimim yani konulara. bilmeyen de laf anlatsın gibi konuşmayın.

Kendin para vereceginde verirsin ama yanında gelene zam gelmiş demek zor bence.Ben burda bir sinsilik göremedim soylediginiz gibi.
Ben de memurum,daha önce benim aracımla bir yıla yakın iş arkadasimi taşıdım,kurtulana kadar canım çıktı.Para almadım,teklif etmedi,ama olay en son iş çıkışında isim var bekleye döndü.Defalarca onun işlerinin bitmesini bekledim.En son artık tartışarak sonlandırdık,daha da kimseyi taşımam.Goreve dönüyor,ki para da isteyemem...

win win olması için sizi servis yapan arkadaşın bu kadar cimri ve arkanızdan konuşacak birisi olmaması ve bunu profesyonel yapıyor olması gerekir. hem sızlanacak hem karşı tarafın kazancı nerdeyse yok denecek kadar az. win win yok burda. konu servis yapmaksa servis yapmak dersiniz. hem arkadaşlık hem samimiyet hem ücret zammı komik oluyor... biraz önce söylediğim 500-600 de komik rakam değilmiş arkadaş zaten size haftada 400 tl veriyor. 2 haftada 1 600 tl atsa neredeyse aynı rakama geliyor... o zaman da yaptığınız "sözde" İYİLİĞİN bi anlamı olur hem. matematik hayat kurtarır :KK66:

"mecbur gitmek zorundasınız, araç deposu her halükarda dolacak" yani siz bu harcamayı zatenn başkası sizle gelse de gelmese de yapacaksınız... ona güvenip de araç alıp yola çıkmadınız herhalde. sizin aracınız anladığım kadarıyla ortalama 2tl yakıyor km'de siz de ayda 2000 km yol yapıyorsunuz... yani 4000 TL yakıt masrafınız var. siz arkadaşınızdan git gel 80 tl alıyorsunuz yani siz 200 lira yerine özel araçla 120 liraya git gel yapmış oluyorsunuz. arkadaşınız da bu yolculuktan rakamsal olarak sadece haftada 100 TL kazanç sağlamış oluyor. yani 1 günü bedavaya getirmiş oluyor sadece. Bayram bağışlar gibi afiş afiş yazmışsınız bir de burda... buradaki uyanık olan hem sizsiniz hem de hala art niyetle zam gelmiş bana söylenmemiş diyorsunuz. hala aynı yerdeyimmm, paraa yanlış insanlarda... ha bilmediğimi düşünüyorsunuz ya bu şeyleri, yıllarca araç tepesinde sahada koca bir ekiple çalışıp yöneticilik yaptım, yorgun oldukları ya da hava soğuk olan her gün de çocukları evlerine kadar bıraktım (istanbul'da) kimseden de yakıt açımı yapılmaz bugün/bu hafta doldu çıkarın paraları diye istemedim... şuanda da aracımız kmde 4,70TL yakıyordu en son zamma... baya hakimim yani konulara. bilmeyen de laf anlatsın gibi konuşmayın.
Tamam da sen yöneticiymişsin maddi olarak üsttesin bu arkadaşların hepsi aynı yerde memur aynı maaşı alıyorlardır büyük ihtimal. Ayrıca tek avantajı 1 günlük yol parası değil konforlu Bi yolculuk evden alınıp bırakılma. Sence karşı tarafın çıkarı olmasa daha mantıklı gelmese sadece 1 günlük kar için mi arkadaşının arabasına biniyor düşenemiyor mu bunları? Haksızlık ediyorsun konu sahibine.

Kırıldığım nokta zam geldiğini duyalı bir iki hafta olmuş iş yerinden bi arkadaş dedi biz konuştuk zam geldiğini duydu o dedi bugün ben tesadüf öğrendiğimde hiç bilmiyormuş gibi yapması bu kadar hassas iken bu konuda

neden yapmayalım hanımefendi su mu yakıyor bu araba ultra zenngin değiliz alt tarafı devlet memuruyuz
Götürmeyin o zaman ne dert ettiniz yahu.zaten böyle söylenen kişiyle gidilmezki.

Tamam da sen yöneticiymişsin maddi olarak üsttesin bu arkadaşların hepsi aynı yerde memur aynı maaşı alıyorlardır büyük ihtimal. Ayrıca tek avantajı 1 günlük yol parası değil konforlu Bi yolculuk evden alınıp bırakılma. Sence karşı tarafın çıkarı olmasa daha mantıklı gelmese sadece 1 günlük kar için mi arkadaşının arabasına biniyor düşenemiyor mu bunları? Haksızlık ediyorsun konu sahibine.
kuzu o zaman küçük hesaplar yapmayacak. zaten para alıyormuşsun. kaç liranın peşine düştün yani, ona gerildim... Evinden alıp bırakmıyor bir kaç defa yapmış onu da. ayrıca daima saha çalışanı neredeyse yönetici kadar para kazanır, primiyle :KK70: saha satış biraz farklıdır. o başka konu. zaten o çocuklar hep çok kazansın diye emek veriyoruz biz, işleri daha yorucudur.

Yani aslında tuhaf gelsede başta,biraz düşününce tasarruflu buldum yöntemi. Sonuçta 2 araba gideceğine 1 araba gidiyor,aracı olmayanda daha konforlu ve uygun fiyatlı yolculuk yapıyor. Bu kısım ilçe dediğiniz için küçük yerlerde makul olabilir.
Ben yaparmıydım,uğraşmak istemezdim geldi gelmedi,geç kaldı ,parayı ödedi ödemedi vb şekilde o ayrı ama sizler anlaşmışsınız uyguluyorsunuz buna birşey diyemem.
Arkadaşınız belki bilmiyordu zam geldiğini,aracı olmayanda bilmiyormuş ki teklif etmemiş zaten siz yanlış anlamış olamazmısınız bu durumu?
Davranışları konusu da muamma benim tarafımdan,hoşlanmıyorsanız mesafenizi ona göre ayarlayın derim.

Para almak aklına gelmeyen arkadaş benim keşke alıntı yapsaydınız neyse benzin fiyatı pahalı olabilir sonuçta özel şoförlüğünü yapmıyorum o olmasa sa ben o parayı verip o yolu gideceğim 20 tl istemeye utanır insan+ zaten kimseyi de her gün evinden alıp evine bırakmam banane der geçerim
Hanifendi aynı kurumda çalışıyorsunuz, gidiş geliş saatleriniz aynı, 80 100 km'lik yollardan bahsediyoruz. Haftada 5 gün gelip gidiyorsa tabi ki ödeyecek, ben yıllarca ödedim arkadaşlarıma, hepimiz veriyorduk. Hiç ödememek, bedava gitmek aklımın ucundan bile geçmedi. Dolmuşla 1,5 2 saatte dura kalka gideceğine arkadaşının arabasıyla rahat rahat gidiyor, daha ne olsun. Ondan benzine ortak ol diyen yok, dolmuş parası neyse her ay hesaplar verir arkadaşına, bu zor bir şey değil.

Arada benzini o da doldurur ya da para verir ama zam yapmak gunluk almak falan bana bir garip gedi:)
Herkesin arabası olsa birer hafta sırayla götürür, olay çözülür, herkesin arabası yoksa her ay toplu hesaplar verir. Zor bir şey değil. Biz il merkezinden ilçeye giderken her ay hesaplardik, aylik olarak arkadaşımıza verirdik.

Merhabalar kızlar . Ben devlet memuruyum başka bir ilçeye gel git yapıyorum. Kendi aracım var . Aracı olmayan yenimi atanan bir arkadaş var o ücretini veriyor kendisi yeni memur olduğu için yeri geldi para almadım yeri geldi soğuk havalarda evine kadar bıraktım. Kendisi yaşça küçük olduğu için benden biraz da sahip çıkmak gibi oldu diyelim ona evi çok uzaktı çünkü .beraber giden bi sürü memur grubu vardı ama kimse onu evine kadar bırakmıyordu sadece ben evine yakın en mesafeye bıraktım onu .şimdi o araba aldı ailesi desteği ile. Ehliyeti varmış bi tanıdıkları kullanmayı öğretmiş artık onla ikimiz grup olduk çıkıyoruz . Bir tane de yanımızda arabası olmayan bayan dahil oldu o ücretini veriyor . O bayan dahil olduktan sonra arkadaşım çok değişti yüzüme bakmaz oldu . Hele araba aldıktan sonra çok patavatsızca konuşmaya başladı. Biz arabası olmayan bayanın ücretini ilçenin birlik fiyatına göre belirliyoruz ilçenin otobüsü fiyatına gelince biz de zam yapıyoruz tabi o fiyattan daha aşağı oluyor bizim aldığımız ücret . Daha önce arkadaşım arabası yokken benimle giderken ilçe otobüs fiyatı arttığını duyar duymaz gelir bana söylerdi hak geçmesin ilçe artmış ben de zamlı vereyim diye. Bugün yine duydum ilçe fiyatı artmış arkadaşım da bunu duyalı bi iki hafta olmuş bana söylemedi . Ben bugün tesadüf markette kasiyerden öğrendim . O da yanımda idi bilmiyormuş gibi yaptı . Biz de zam yapacakmıyız dedim olur dedi . Meğerse haberi varmış zaten . Hayır yani hak hukuka bu kadar önem verirken bildiği halde niye sustu .parasında değilim ama arkadaşım bunu duyalı iki hafta olmuş haberi yokmuş davrandı aramıza yeni katılan bayanla samimi o yüzden onu sevdiği için mi söylemesek istemedi bilmiyorum ama ona olan güvenin sarsıldı . Bir kerede çocuğum hasta olmuştu kreşe gidemedi bi hafta ben de onun yanında çocuktan okuldan kaldı boş yere dedim önümüzdeki hafta göndereceğim biraz iyi olursa dedim aaa dedi gönder tabi dedi senin çocuğun çok şımarık dedi ben şok oldum bir ya da iki kere ancak gördü çocuğumu
Siz bayağı bayağı dolmuş şoförlüğü yapıyorsunuz ücrete tabii tutarak 😂 bu nasıl ufak hesaplar sonuçta yalnizda olsanız o yolu gidiyorsunuz özel olarak götürüp getirmiyorsunuz ki ucret ödesin

Benim esimde iki donem.goturdu arkadaslarini ayni yer ayni okul zaten gidiyor hicbirinden kurus almadi ilgincmis sizinki. Ama mesafe uzakken bu pahalilikta normal bizimki ilceden koye idi ve toplu tasima ucuzdu.serviscilik yapmasina gerek de yoktu yani.herkesin dusuncesi farkli tabi

İşte ben de onu diyorum ne gerek var başkasını taşımaya. Allah korusun kaza yapsanız o kişiye bir şey olsa ailesi tazminat davası açar. Her gün alıp götürmek riski arttıran bir şey. Bilemedim yani getirip götürüyorsanız ve yol 60 km ise tabi ki benzini bölüşün.
işin bu boyutu da var tabii
bi kaza olsa tüm sorumluluk sürücüde

Vallahi hanımlar bazılarınız öyle halden anlamaz konuşuyor ki anlatamam. Ben 10 yıl böyle gittim geldim. Sağ olsun arkadaş mahalledendi. O olmasa ben sabahları ilçe minibüsüne binmek için taksiye binmek zorunda kalırdım. Evim ters yerde, akşam dönüşte 1 saat ilçe otobüsü, üzerine 40 dakika otobüs. 3.30da dersten çıkıp en erken 6da evde olmak nedir bilir misiniz? Ben kızımı 8 aylık bırakıp işe başladım. 1 dakika bile değerliydi benim için. Bu şekilde kullanılan araçlarla 'kazan kazan' durumu yaşanıyor çoğunlukla. Arabasını kullanan arkadaş pekala ilçe minibüsüyle gidebilir. Bu şoför için de yolcular için de büyük konfor. Kapından binip kapında iniyorsun, zamandan kazanıyorsun. Açıkçası buna ortak olan herkes durumdan son derece memnun. Yanında götürüver ne parası, denecek bir durum değil. Bu bir çeşit çıkar ortaklığı, istersen ticaret olarak da görebilirsin ama bu ticarette kaybeden olmuyor pek.
Memuriyet yapmamış, il merkezinden ilçeye ya da koylere beş gun gidip gelmemiş insanlara bunu anlatamazsınız. Büyük ihtimal hayatları bulundukları ilçede veya ilde dönüyordur. Benzer şeyleri yaşadım sizinle...

Mazot fiyatları malum ev geçindiriyoruz kimsenin artık bedavaya götürecek durumu yok benim kızdığım ilçe zam yaptığında koşa koşa bana haber eden vicdanlı arkadaşım bu sefer haber etmedi ki artık kendi para vermiyor araba aldı yanımıza yeni katılan bayan veriyor sadece bun duyduğu halde sustu bugün ben duyunca da bilmiyormuş gibi yaptı meğerse haberi varmış güvenim o yüzden sarsıldı sinsilik hissettim 😞
Yeni araba alan arkadasiniz artik kendi arabasiyla gidiyor siz de kendi arabanizla sanirim yanlis anlamadiysam peki arabasiz olan arkadasiniz niye onla gitmiyorda sizle gidiyor onu anlayamadim ustelik diger kizla samimiyken onu anlayamadim

Nasılsa kendim aracımla işe gidiyorum diye samimi olduğum arkadasimi da yanımda götürürdüm samimi olmadığımı da arada gel bırakayim derdim otobüse zam gelmiş hadi biz de zam yapalım demek nedir Allahim 😂😂😂

X