Aklıma karpuz kabuğu düştü bir kere

İlk bende böyle düşünmüştüm ama arkadaşlar hergun baya bir yol gidiyorlarmis ve dönüşte evinin orada indiriyormus evde bekleyen çocuğu olmasına rağmen. Arada olan bir durum olsa tabiki sizin dediğiniz gibi mantıkli olan ama araç konforunda her gün mutlaka gidip geldiği yolun benzin ücretine tabiki destek olmalı diğer kişiler. Km si yükseliyor aracın, bir sürü bakımı masrafı oluyor o yollar gidip gelindiği için. Onların telafisini tabiki alamaz ama benzin ücretine ortak olmaları çok doğal. Ama 1-2 hafta için küçük hesaplar yapmak tuhafıma gitti. Ne olacak sanki bundan sonra öyle verir o arkadaşta.

Çok merak ediyorum, her gün yüz km gidiş dönüş yapsanız. Haftalık 500 km benzin parasını gerçekten arkadaşlarınıza senelerce bağışlar mısınız?
arkadaşıma güvenip mi aldım arabayı
onlar olmasa benzin koyamayacak mıyım
yahu onlar olmasa bu kadın zaten gidiyor oraya
zaten o benzini koyuyor
bilmediğim için soruyorum arabaya 3 kişi binince daha mı çabuk eskiyor
daha mı çok benzin yakıyor
nedir yani
ücret aldığı için göreve dönüşmüş zaten
müsait olduğunda alıp bıraksaydı arkadaşlık olurdu
her halükarda bana ters

Benzin paylaşılır ama işi ticarete dökmek bence uygun değil. Öyle benzini ortak ödeyen arkadaşlar vardi o mantıklı.

Bir kez eniştem bize bunu yaptı. Üstelik biz onunla gitmek istemedik ısrar ettiler. Uçakla gittik otobüsle yada uçakla dönecektik..anneannem ve dedemi İstanbula götürüyordu. Arabası büyük zaten illa siz de gelin dediler. Komple aracı bugünün parası 2 bin yaktiysa bizden kişi başı bilet gibi kesip 2500 gibi bir rakam talep etti. Anneannem ve dedemin parasını da bizden alıyor. Ama demiyor ki benzin şu kadar tutar şunu paylaşalim. Hani neyse annem bişi diyemedi verdi. Bir de onla Anadolu yakasında oturuyor biz Avrupa..bizi eve de bırakmıyor. Saat sabahın besi babam gelip almaliymis. Otobüsle gitsek eve kadar gidecektik. En sonunda ben dayanamadim ver o zaman paramızı dedim arıza çıkardım. Paranın anneannem ve dedem kadar olanın bilet parasını yüzüme savurdu. Aldım tabi yine de ona bıraksam aşırı gıcık olurdum . Mevzu para da değil milleti enayi yerine koyması.

Sizde de dolmusun ödediği vergi var, hat parası var vs. Arti kar edip ev gecindiriyorlar. Dolayısı ile artık daha çok zam geliyor. Dolmuşa göre zam yapmak yerine benzine göre hesap ederdim. Bu ay bin yaktiysa ona göre talep eder ertesi benzinden dolayı 1500 olduysa ona göre. Dolmuş tarifesi hoş değil. Arkadasinizda da bir kusur goremedim

Mazot fiyatları malum ev geçindiriyoruz kimsenin artık bedavaya götürecek durumu yok benim kızdığım ilçe zam yaptığında koşa koşa bana haber eden vicdanlı arkadaşım bu sefer haber etmedi ki artık kendi para vermiyor araba aldı yanımıza yeni katılan bayan veriyor sadece bun duyduğu halde sustu bugün ben duyunca da bilmiyormuş gibi yaptı meğerse haberi varmış güvenim o yüzden sarsıldı sinsilik hissettim 😞
İyi de o neden desin ki. İki kişi arasına neden karışsın. Kendisi için diyebilir borçlu kalmak istemez. Bu da zaten karakterli biri olduğunu gösterir. İşgüzar gibi gelip neden başkasının vereceği paraya karışsın. Arabayı süren sizsiniz. Siz takip edin.

Ayy okuyunca ilk atandığım yer aklıma geldi komşu İl’e atanmıştım iki arkadaş gidip geliyorduk dolmuşla 80 km idi sonra başka Müdürlükten bi abi bende o İl’e şuraya kadar gidiyorum oraya kadar bırakırım dedi biz iki bayan bir süre git gel yaptıktan sonra günlük dolmuş parasını zarfa koyduk verdik kabul etmemişti ben zaten gidip geliyorum yolumuda değiştirmiyorum demişti siz olsanızda olmasanızda farketmez demişti kızmıştı bize yaşçada büyüktü sonra adam yükseldi yeri değişti bir yıl götürmüştü bizi yıllar sonra biz iki bayan mühendis olarak ondan daha yüksek maaş aldığımızı farketmiştim şimdi insanlar yapmıyor maalesef herkes kendince haklı tabi

Bende memurum taksi tutup paylaşanı gördümde arabasıyla servisçilik yapanı ilk defa duyuyorum yani😂arabam var onla geleceksem kimsenin nazını kahrını çekemem 3 kuruş için değmez ya.

Offf konuyu okudum sacma sapan yorumlar,
Para konusmaktan bu kadar gerilmeye gerek yok.
Ekonomi belli, zengin degilsen boyle jestlee yapmazsin.
Fiyat belirlenmis bu is icin zaten, kural da konmus.
Ama soyle ama boyle, ama bana uygun degil. Sen yapma arkadasim, konuya dahil 3 kisi bu sekilde anlasmis. Konu sahibi soruyor ki anlasmaya uyulmamis mi olur bu kosullarda.

Bence olmaz Konu sahibi, boyle ufak tefek seyler olur, cok buyutmemek lazim. Siz soyleyin. Gunluk mu aliyorsunuz haftalik mi, ona gore hafta basindan itibaren uygulayin yeni fiyati mesela.

Kırıldığım nokta zam geldiğini duyalı bir iki hafta olmuş iş yerinden bi arkadaş dedi biz konuştuk zam geldiğini duydu o dedi bugün ben tesadüf öğrendiğimde hiç bilmiyormuş gibi yapması bu kadar hassas iken bu konuda

neden yapmayalım hanımefendi su mu yakıyor bu araba ultra zenngin değiliz alt tarafı devlet memuruyuz
Ay elbette benzin parasına ortak yapın düzenli gidip geliyorsanız ama dolmuş fiyatlarını takip edip ona göre sürekli zam tarifesi uygulamak çok saçma değil mi 😂 bana bu kadar fiyat takibi yapıp bir de arkadaşınız size zamları söylemedi diye trip atmak biraz görgüsüzlük gibi geliyor açıkçası, her şeyi kuruşu kuruşuna kovalamak zor bir de yani insanın ruhu daralır. Yıllık bi fiyat dersiniz ortalama olarak yani nedir bu dolmuşlara göre tarife değiştirmeler. Su mu yakıyor demişsiniz, yani zaten kendi başınızayken her türlü gideceğiniz bir yol, yakacağınız bir yakıt o, siz bu uygulamayla kendinize ekonomik bir çare bulmuş oluyorsunuz. Yol masrafınıza ortak almış oluyorsunuz. Onun da dolmuşa otobüse göre zamını yapmak… tabi sizin bileceğiniz iş yine ama bence ayıp

arkadaşıma güvenip mi aldım arabayı
onlar olmasa benzin koyamayacak mıyım
yahu onlar olmasa bu kadın zaten gidiyor oraya
zaten o benzini koyuyor
bilmediğim için soruyorum arabaya 3 kişi binince daha mı çabuk eskiyor
daha mı çok benzin yakıyor
nedir yani
ücret aldığı için göreve dönüşmüş zaten
müsait olduğunda alıp bıraksaydı arkadaşlık olurdu
her halükarda bana ters
Yahu memurlar arasında raconu böyle.
Evet genelde tek araç çıkaramıyorlar. Dolayısıyla tek gitmeyecekken benzine ortak bulunca gidiyorlar. Amaç o zaten.

İyi de o neden desin ki. İki kişi arasına neden karışsın. Kendisi için diyebilir borçlu kalmak istemez. Bu da zaten karakterli biri olduğunu gösterir. İşgüzar gibi gelip neden başkasının vereceği paraya karışsın. Arabayı süren sizsiniz. Siz takip edin.
Ama sonuçta o da kendi arabası ile çıkıyor ikimizin vermesi gereken karar zam işi benim tek başıma alacağım karar değil

"mecbur gitmek zorundasınız, araç deposu her halükarda dolacak" yani siz bu harcamayı zatenn başkası sizle gelse de gelmese de yapacaksınız... ona güvenip de araç alıp yola çıkmadınız herhalde. sizin aracınız anladığım kadarıyla ortalama 2tl yakıyor km'de siz de ayda 2000 km yol yapıyorsunuz... yani 4000 TL yakıt masrafınız var. siz arkadaşınızdan git gel 80 tl alıyorsunuz yani siz 200 lira yerine özel araçla 120 liraya git gel yapmış oluyorsunuz. arkadaşınız da bu yolculuktan rakamsal olarak sadece haftada 100 TL kazanç sağlamış oluyor. yani 1 günü bedavaya getirmiş oluyor sadece. Bayram bağışlar gibi afiş afiş yazmışsınız bir de burda... buradaki uyanık olan hem sizsiniz hem de hala art niyetle zam gelmiş bana söylenmemiş diyorsunuz. hala aynı yerdeyimmm, paraa yanlış insanlarda... ha bilmediğimi düşünüyorsunuz ya bu şeyleri, yıllarca araç tepesinde sahada koca bir ekiple çalışıp yöneticilik yaptım, yorgun oldukları ya da hava soğuk olan her gün de çocukları evlerine kadar bıraktım (istanbul'da) kimseden de yakıt açımı yapılmaz bugün/bu hafta doldu çıkarın paraları diye istemedim... şuanda da aracımız kmde 4,70TL yakıyordu en son zamma... baya hakimim yani konulara. bilmeyen de laf anlatsın gibi konuşmayın.
Tamam siz yöneticisiniz maaşımız da yüksek belli ki siz gönülden bırakın koyun altınızda çalışanları yeri geldi ben de almadım diyorum zaten burda konu para değil arkadaşımın bana söylememesi konuyu

para almanız normal ama ücret artışının 2 hafta gecikmesini kafanıza takmanız anormal geldi bana
zaten sürekli parasını veriyormuş
siz de zam yapmayıverin ya da biraz daha bekleyin çatlamazsınız
ayrıca şımarık çocuğun var diyene ,sen de bi tane doğur da şımarık olmasın demeyi bilemiyor musunuz.

Evet genelde tek araç çıkaramıyorlar. Dolayısıyla tek gitmeyecekken benzine ortak bulunca gidiyorlar. Amaç o zaten.
Racon böyle diyorum ticaretçi de oldum paragöz de oldum ya olumsuz yorum yapanlar böyle her gün bir ilçeye gel git yapsanız hem bedava olsun hem şöförlük yapayım herkesin evinden alıp götüreyim dermiydinizn

Nasılsa kendim aracımla işe gidiyorum diye samimi olduğum arkadasimi da yanımda götürürdüm samimi olmadığımı da arada gel bırakayim derdim otobüse zam gelmiş hadi biz de zam yapalım demek nedir Allahim 😂😂😂
E otobüse zaten benzine mazota gelen zama göre zam yapıyor burda çalışan tüm memurlar ona göre zam yapıyor zaten bu işin raconu böyle

"mecbur gitmek zorundasınız, araç deposu her halükarda dolacak" yani siz bu harcamayı zatenn başkası sizle gelse de gelmese de yapacaksınız... ona güvenip de araç alıp yola çıkmadınız herhalde. sizin aracınız anladığım kadarıyla ortalama 2tl yakıyor km'de siz de ayda 2000 km yol yapıyorsunuz... yani 4000 TL yakıt masrafınız var. siz arkadaşınızdan git gel 80 tl alıyorsunuz yani siz 200 lira yerine özel araçla 120 liraya git gel yapmış oluyorsunuz. arkadaşınız da bu yolculuktan rakamsal olarak sadece haftada 100 TL kazanç sağlamış oluyor. yani 1 günü bedavaya getirmiş oluyor sadece. Bayram bağışlar gibi afiş afiş yazmışsınız bir de burda... buradaki uyanık olan hem sizsiniz hem de hala art niyetle zam gelmiş bana söylenmemiş diyorsunuz. hala aynı yerdeyimmm, paraa yanlış insanlarda... ha bilmediğimi düşünüyorsunuz ya bu şeyleri, yıllarca araç tepesinde sahada koca bir ekiple çalışıp yöneticilik yaptım, yorgun oldukları ya da hava soğuk olan her gün de çocukları evlerine kadar bıraktım (istanbul'da) kimseden de yakıt açımı yapılmaz bugün/bu hafta doldu çıkarın paraları diye istemedim... şuanda da aracımız kmde 4,70TL yakıyordu en son zamma... baya hakimim yani konulara. bilmeyen de laf anlatsın gibi konuşmayın.
vallahi sizin matematikle bir günü bedavaya gelmiş olabilir tamam ama otobüsle gitmekle araçla gitmek arasında dağlar kadar fark var otobüs çok oyalanıyor geç gidiyor sıkış tepiş yani.kurumdan otobüsü kullanan yok sayılır derece de az herkes birini buldu mu ona dahil oluyor ve parasını vererek iş arkadaşı hepsi de samimi ama malum memur insanlar herkes alıyor ücreti

artık tek siz empati yapan herhalde anlatamıyorum ki herkes silah mı dayadın zorla almasaydın arabana diyor ama onlarda bana mecbur değil zam işi işine gelmşiyorsa binmez ama malesef buna mecburuz çünkü otobüsle gitmek rezillik herkes rahatını düşünüyor

Vallahi hanımlar bazılarınız öyle halden anlamaz konuşuyor ki anlatamam. Ben 10 yıl böyle gittim geldim. Sağ olsun arkadaş mahalledendi. O olmasa ben sabahları ilçe minibüsüne binmek için taksiye binmek zorunda kalırdım. Evim ters yerde, akşam dönüşte 1 saat ilçe otobüsü, üzerine 40 dakika otobüs. 3.30da dersten çıkıp en erken 6da evde olmak nedir bilir misiniz? Ben kızımı 8 aylık bırakıp işe başladım. 1 dakika bile değerliydi benim için. Bu şekilde kullanılan araçlarla 'kazan kazan' durumu yaşanıyor çoğunlukla. Arabasını kullanan arkadaş pekala ilçe minibüsüyle gidebilir. Bu şoför için de yolcular için de büyük konfor. Kapından binip kapında iniyorsun, zamandan kazanıyorsun. Açıkçası buna ortak olan herkes durumdan son derece memnun. Yanında götürüver ne parası, denecek bir durum değil. Bu bir çeşit çıkar ortaklığı, istersen ticaret olarak da görebilirsin ama bu ticarette kaybeden olmuyor pek.
vallahi zaten ben kendim tek gidiyordum onlar geldi rica etti dahil olmak istedi yani işi ticarete döksem müşteri arayışında olurdum ben.baktım kurumda herkes nasıl yapıyorsa sistemi ben de öyle yaptım birliğe zam geldikçe zam koyuyoruz dediler hatta çevremde az bile alıyorsun hem araba konforu olacak hem de birlikten bile az alıyorsun dediler konu bu arabamla zaten evet her gün geleceğim her halükarda ama en azından kimseyi sabahları toplamak zorunluğum yok güzergahımı değiştirmezdim kafam rahat olurdu

Tamam siz yöneticisiniz maaşımız da yüksek belli ki siz gönülden bırakın koyun altınızda çalışanları yeri geldi ben de almadım diyorum zaten burda konu para değil arkadaşımın bana söylememesi konuyu
Yahu bu durumun nesini anlamıyorsunuz?
Önceden arkadaşınız yolcu konumunda, yani parayı veren konumunda. Fiyat takibi yaparak zam artisinda kendi bulunmus. Su an sofor konumunda, yani parayi alan konumunda. Arkadasina ya da sana zam talebini mi bildirecek? Dolmus soforu olsa bildirir ama dolmus soforu degil, ve yolcusu arkadasi? Okadar kolay mi “sana zam yaptim, bundan sonra ekstra 10 lira daha vereceksin” demek arkadasina? Bunun neyinde kotu niyet aradiniz?
Yok diger kadinla samimi oldu da ondan mi zami soylemiyor, onceden soylerdi bilmem ne. Ortada komplike bi durumda yok. Kadin arkadasina zam talebinde bulunmaya utanmis, dolmus soforu olmadigi icin, bu isin ticaretini yapmadigi icin zam istememis. Neyini anlamiyosunuz bunun?

Ben mi yanlış anladım ama? Arkadaşınız zaten araç aldığı için size artık ücret ödemiyor,siz de onun arabasıyla giderken ücret ödemiyorsunuz. İkiniz zaten ödeşiyorsunuz bu şekilde. Diğer arkadaşıyla samimi olmakla alakalı bir durum değil ki. Artık dolmuşa gelen zam durumunu önemsemiyordur,zam geldiyse herkes kendi duysun anlasın diyordur.

Para pul neyse de kaza olursa büyük sıkıntı. Bi komşumuzun akrabasi 10 yaşında çocuk diger komşusunun arabasıyla ve şoförün çocuğuyla beraber kursa giderken kaza gecirip şoför ve komşu çocuğu vefat etti. Kim ne yapsin ne desin şimdi? Ben de bundan korkarim hic degmez, can bu. Herkes kendi imkaniyla gelsin

X