Akşam sokağa çıkan kız öldürülmeyi hak ediyor

caninfistigi

Süper Fantastik Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2011
10.735
18.136
Hint tecavüzcü: Akşam sokağa çıkan kız öldürülmeyi hak ediyor
BBC TÜRKÇE
3 Mart 2015
28148012.jpg

2012'de Hindistan'da bir kız öğrenci hareket halindeki bir otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra iç organlarındaki korkunç yaralar nedeniyle öldü. Büyük tepki uyandıran olayın faillerinden biri ise, "akşam sokağa çıkan bir kızın öldürülmeyi hak ettiğini" söylüyor. Leslie Udwin iki yıl boyunca çektiği bir film için tecavüzcülerle görüştü.
28036854.gif

Tecavüzün korkunç ayrıntılarını duyduğum için, mülakatlara giderken aklını kaçırmış canavarlar, psikopatlar göreceğimi sandım. Ama gerçek çok daha tüyler ürperticiydi. Bunlar, sıradan, normal görünümlü ve dikkat çekmeyecek adamlardı.

16 Aralık 2012'de, 23 yaşındaki genç kız, bir erkek arkadaşıyla beraber sinemaya gitmişti. Akşam 8.30'da, dönmek için servis dışı bir otobüse bindiler. Otobüste biri yaşça küçük altı adam vardı. Adamlar, genç kızın arkadaşını dövdüler, sırayla tecavüz ettikten sonra demir bir aletle saldırdılar.

Darağacı sırasındaki otobüs şoförü Mukeş Singh, bana olayı tüm ayrıntılarıyla anlattı. Savcılar, araçtakilerin otobüsü sırayla kullanarak, teker teker kadına tecavüz ettiklerini söylerken, Singh kendisinin sürekli direksiyon başında olduğunu belirtiyor.

Singh, diğer sanıklardan üçü ile birlikte idam cezasına temyiz başvurusunda bulundu. 16 saat süren mülakatımızda hiçbir pişmanlık belirtisi göstermedi ve sürekli, "herkesin yaptığı bir iş için niye bu kadar fırtına koparıldığını anlamadığını" söyledi.

'Suç kadında'

"İyi bir kız, akşam 9.00'da ortalıkta dolaşmaz. Tecavüz olaylarında kadınların sorumluluğu erkeklerden çok daha fazla" diyen Singh, şöyle devam etti:

"Kızların işi, ev işiyle uğraşmak. Geceleri diskolara-barlara gidip, yanlış kıyafetlerle yanlış işler yapmak değil. İnsanların onlara derslerini öğretmeye hakkı var."

Kadınların tecavüze uğrarken seslerini çıkarmamaları ve mücadele etmemeleri gerektiğini öne süren Singh, "böyle olsaydı, işi bitince onu bırakır, sadece yanındaki erkeğe vururlardı" dedi.

28147946.jpg

Tecavüzcülere idam cezası

Singh, idam cezası verilmesinin ise asıl kadınları tehlikeye attığını iddia etti. "Artık kızlara tecavüz ettikten sonra, bizim gibi bırakmayacak, öldürecekler. Daha önceleri 'bırakalım nasıl olsa kimseye söylemez' derlerdi. Oysa şimdi tecavüz edince kızı öldürecekler" diye konuştu.

Ona genç kızın ölümüne yol açan yaraların uzun ve şok edici bir listesini okudum. Hiçbir pişmanlık belirtisi görmedim.

Bu saldırıları düzenleyenler canavarlar ve toplumdaki çürük elmalar olsaydı, idam cezasına inananlar rahatlayabilirdi.

Ancak asılmaları belki de asıl sorunu, bu insanların hastalık değil hastalığın belirtisi olduğunu görmeyi engelleyecek.

Görüştüğüm diğer tecavüzcülerden Gourav, beş yaşında bir kıza tecavüz etmiş. Üç saatlik mülakatında çocuğun külodunu çıkarırken, nasıl elbisesini üzerinde bıraktığını, eliyle ağzını kapatırken, nefes alsın diye burnunu açık bıraktığını bütün ayrıntılarıyla anlattı.

Küçük kızın gözlerinin korkudan faltaşı gibi açıldığını söylerken, "içine neyin girdiğini bile bilmiyordu" dedi.

'Hayatının değeri yok'

Bir ara "Boyu ne kadardı" diye sorduğumda, yüzünde yarım bir gülümsemeyle ayağa kalkarak dizinin üzerini işaret etti.

Bir şeyi yapmayı düşünmekle, eyleme geçirmek arasındaki çizgiyi nasıl geçtiğini sordum. Cevabı "dilenci bir kızdı, hayatının değeri yoktu" dedi.

Kadınların ve kız çocukların uğradığı saldırılar bu hikayenin bir parçası, ama herşey daha doğum anında başlıyor. Doğan çocuk erkekse tatlı dağıtılıyor, kız ise birşey yapılmıyor. Erkek çocuklar kızlardan daha iyi besleniyor, kızların hareketleri kısıtlanıyor, özgürlükleri engelleniyor ve sonunda köle olarak koca evine gönderiliyor. Kız çocukların değersiz görüldüğü, değerinin erkek çocuklardan az olduğu düşünülünce de, onlara istediğini yapabileceğine inanan erkekler çıkabiliyor.

28147941.jpg

23 yaşındaki öğrenci kızı öldürenleri savunan iki avukatla görüştüm.

Avukatlardan M.L. Sharma, "Biz hiçbir zaman kızlarımızın akşam 6.30, 7.30 veya 8.30'da yabancı biriyle dışarıya çıkmasına izin vermeyiz. Yanındaki arkadaşıydı diyorsunuz ama kusura bakmayın bizim toplumuzda böyle şey olmaz. Bizim kültürümüz en iyi kültür ve içinde kadına yer yok." dedi.

'Benzin döker yakardım'

Diğer avukat A.P. Singh ise daha önce televizyona verdiği mülakatta "Benim kızım ya da kızkardeşim, evlilik öncesi bir iş karıştırırsa, çiftliğime götürür ve bütün ailenin gözleri önünde üzerine benzin döküp yakardım" demişti.

Bunu hatırlattığımda sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Kadın - erkek eşitsizliği birinci tümörse, tecavüz, çocuk gelinler, namus cinayetleri gibi olaylar da metastaz. Hindistan'da sorun yasalardan değil, yasaların uygulanamamasından kaynaklanıyor.

Hindistan anayasasının 14. maddesi kadınlara mutlak eşit haklar tanıyor. Kızlara çeyiz vermek yasalara aykırı, ama bütün aileler bu geleneği sürdürüyor. Kafa yapısı değişmedikçe de kanser yayılmaya devam edecek.
Ancak Yeni Delhi'deki evimi bırakıp bu filmi çekmeye gitmemin asıl sebebi tecavüz ya da bu olayın vahşeti değil, daha sonra olanlardı.

Tecavüzün olduğu günden itibaren Hindistan sokaklarına dökülen kadınlı-erkekli sıradan insanlar bir aydan uzun süre protesto gösterisi yaptı. Dondurucu bir Aralık ayından, hükümetin basınçlı su, cop ve gözyaşartıcı gaz sıkmasından yılmadılar. Cesaretleri olağanüstü umut vericiydi.

Direnişlerinde ve kararlılıklarında bana Mısır'daki Tahrir Meydanı'nda olanları hatırlatan birşeyler vardı. Uzun zamandır yapılması gereken bir konuşmayı yapmak için toplanmış bir sivil toplum...

Özellikle de gençler değişim istiyor ve bunun için seslerini yükseltiyor. O değişimin eşiğinde olduğumuza da eminim.

28147942.jpg

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28350799.asp

kadın hakları bir adım ileri 5 adım geri .Tüm dünyada böyle yani geri kalmış ülkeler anlamında söylüyorum.Amerikada da var diyene tek söyleyeceğim Türkiye'de de her konuda eşit olanlar var bu bir örnek sayılmaz yani.
Önce kadın doğurduğu erkek çocuğu insan gibi kadınlara saygılı yetiştirecek , küçük fidanlar büyüyüp kütük olmamasının tek yolu bu.

Bu insanlar var di mi ya saka falan degil ciddi ciddi ayni dunyada yasiyoruz yani bunlarla? Olacak is degil.

şurdan bilgisayara dalıp üstlerine tuz ruhu döküp tuvalet deliğine atıp şifonu çekmek istedim pis mahlukatlar

hayatının değeri yoktu ne demek

bit herif

Yaziyi okudukca sinir krizleri gecirdim vallaaa..Tecavüzcülerin avukatlari tecavüzcülerden daha da manyakmis..Allah cezalarini versin......Yerlerinde yatamasinlar insallah...Hele kücücük cocuga tecavüz edenlere de tecavüz edeler...Bunlar ancak birbirlerini haklarlar...Töbe töbe...Aksam aksam günaha soktular beniii.

Gidiyoz kiyameteeee Allah bu pisliklere iyi bile ekmek veriyo
İnsanligimdan utandım resmen bu pisliklerden
Her zaman söylediğim gibi yasasinnn cehennem

Görüştüğüm diğer tecavüzcülerden Gourav, beş yaşında bir kıza tecavüz etmiş. Üç saatlik mülakatında çocuğun külodunu çıkarırken, nasıl elbisesini üzerinde bıraktığını, eliyle ağzını kapatırken, nefes alsın diye burnunu açık bıraktığını bütün ayrıntılarıyla anlattı.

Küçük kızın gözlerinin korkudan faltaşı gibi açıldığını söylerken, "içine neyin girdiğini bile bilmiyordu" dedi.

:KK57::KK57::KK57::KK57:allah bin bir belanı versin senin 1000 kişi bir olup sana etsin bakalım içine ne girecek:KK11::KK62:

kadın hakları bir adım ileri 5 adım geri .Tüm dünyada böyle yani geri kalmış ülkeler anlamında söylüyorum.Amerikada da var diyene tek söyleyeceğim Türkiye'de de her konuda eşit olanlar var bu bir örnek sayılmaz yani.
Önce kadın doğurduğu erkek çocuğu insan gibi kadınlara saygılı yetiştirecek , küçük fidanlar büyüyüp kütük olmamasının tek yolu bu.
Yaşanan olumsuzlukları, ülke karalamak sananların ama falanca ülkede de vaaar demesine bayılıyorum, ben o ülkede yaşamıyorum amaaaa.
Yaşadığım ülkede güvende olmayı, eteğimin boyu nedeniyle taciz edilmemeyi, hava karardı diye tecavüze uğramamayı, yemeğin dibi tuttu diye şiddet görmemeyi istemek ve ülkede kadına yönelik şiddeti, vahşeti eleştirmek hakkım.

Yaşanan olumsuzlukları, ülke karalamak sananların ama falanca ülkede de vaaar demesine bayılıyorum, ben o ülkede yaşamıyorum amaaaa.
Yaşadığım ülkede güvende olmayı, eteğimin boyu nedeniyle taciz edilmemeyi, hava karardı diye tecavüze uğramamayı, yemeğin dibi tuttu diye şiddet görmemeyi istemek ve ülkede kadına yönelik şiddeti, vahşeti eleştirmek hakkım.

en acısıda kadının kadına yaptığı ve söylediği.Uygun olurmu bilmem ama ben onları "erkek seviciler" diye adlandırıyorum.Hani ben kadınlarda eşit hakları olmalı,insan yerine konmalı dediğim için feministim , erkek üstündür diye tutturanlar benim gözümde bu şekildeler.

en acısıda kadının kadına yaptığı ve söylediği.Uygun olurmu bilmem ama ben onları "erkek seviciler" diye adlandırıyorum.Hani ben kadınlarda eşit hakları olmalı,insan yerine konmalı dediğim için feministim , erkek üstündür diye tutturanlar benim gözümde bu şekildeler.
Valla hergün bir sürü yoruma denk geliyorum, erkek şiddetine onay verip hak ettin vb diyen, üstelik ben kibarını yazdım birde bu lafları afedersiniz s.l.k, g.ri z.kalı gibi sözlü şiddetle tamamlıyorlar, sonra başka bir konuda şiddetin hertürlüsüne karşıyım diyorlar, ee az evvelki aşağılayıcı sözlü şiddet içerikli yazıyı yazan kimdi?

Valla hergün bir sürü yoruma denk geliyorum, erkek şiddetine onay verip hak ettin vb diyen, üstelik ben kibarını yazdım birde bu lafları afedersiniz s.l.k, g.ri z.kalı gibi sözlü şiddetle tamamlıyorlar, sonra başka bir konuda şiddetin hertürlüsüne karşıyım diyorlar, ee az evvelki aşağılayıcı sözlü şiddet içerikli yazıyı yazan kimdi?

bir kaç yerde yazdım.Kadının en büyük düşmanı yine kadın.Erkeğin yapmadığını kadın yapıyor başka kadına.Bu kadar yüzü kime verirsen tepene çıkar zaten.Erkekler fazla ayrıntılı düşünemezler bu sebeple kendini nimet sayıyor yaptığını haklı buluyor.Ben kadın hakları deyince erkeği aşağılayalım demiyorum ama erkekte az bir insan olsun.Kadınlar kişiliğini kaybetmiş durumda.Evli olmayana yarım kadın diyen var kadınlar arasında daha ne denir.

bi din adamı ya da devlet büyüğümüz söyledi sanmıştım. ne de olsa böyle açıklamalar gayet meşru ve takdir topluyor.

ülkede gece dışarı çıkan kadına tecavüz haktır diye düşünüp dillendirmeyen milyon kadın ve erkek bulabilirim. haliyle dehşete bile düşemiyorum. son hızla dibe yuvarlanıyoruz.

bir kaç yerde yazdım.Kadının en büyük düşmanı yine kadın.Erkeğin yapmadığını kadın yapıyor başka kadına.Bu kadar yüzü kime verirsen tepene çıkar zaten.Erkekler fazla ayrıntılı düşünemezler bu sebeple kendini nimet sayıyor yaptığını haklı buluyor.Ben kadın hakları deyince erkeği aşağılayalım demiyorum ama erkekte az bir insan olsun.Kadınlar kişiliğini kaybetmiş durumda.Evli olmayana yarım kadın diyen var kadınlar arasında daha ne denir.

Erkeği aşağılanası kötü bir mahlukat olarak gördüğümüz yok zaten, yaşasın kadınlar ölsün adamlar demiyoruz, kadın hak ettiği muameleyi görsün istiyoruz.
Valla doğru Allah'ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok, evlenmemiş kıza kız kurusu, çocuğu olmayana meyvesiz ağaç gibi çirkin sözleri uyduranlar yine kadınlar, ya bizler sağlık sebebiyle göğsümüzü, rahmimizi aldırdığımızda artık yarım kadın bu diyenlerde kadınlar, kadın orda sağlığı için savaşırken birde psikolojisini yerle bir ediyorlar.
Zihniyet değişmedikçe kadının toplumda yer edinebilmesi zor:KK43: bu zihniyetle yetişen erkek çocukları öldürüyor, tecavüz ediyor, dövüyor.

Erkeği aşağılanası kötü bir mahlukat olarak gördüğümüz yok zaten, yaşasın kadınlar ölsün adamlar demiyoruz, kadın hak ettiği muameleyi görsün istiyoruz.
Valla doğru Allah'ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok, evlenmemiş kıza kız kurusu, çocuğu olmayana meyvesiz ağaç gibi çirkin sözleri uyduranlar yine kadınlar, ya bizler sağlık sebebiyle göğsümüzü, rahmimizi aldırdığımızda artık yarım kadın bu diyenlerde kadınlar, kadın orda sağlığı için savaşırken birde psikolojisini yerle bir ediyorlar.
Zihniyet değişmedikçe kadının toplumda yer edinebilmesi zor:KK43: bu zihniyetle yetişen erkek çocukları öldürüyor, tecavüz ediyor, dövüyor.

aynen dediğin gibi dayak yer gider bir daha yer sonra gelip burada ağlar sonra kocişini savunur.Oğlum oğlummm diye gerinir,KV den hep bir şikayettir çünkü erkek annesidir kıdem atlamıştır.Büyürler aynısı olurlar.Gerçekten erkekler çok ayrıntılı düşünmez sen kelimeleri iyi seçersen biraz akıllı olup kendini ezdirmezsen hiç bir erkek sana birşey yapamaz.Bildiğin kütükler yok mu var,onlarda bizim gibi kadınlar sayesinde bitecektir umarım.Neden kızları okutmazlar.Kadın okursa öğrenir,öğrenirse sorar,sorarsa düşünür ve erkeğe mahkum olmaz.
BDV konularını okudukça içim şişiyor.Hep bir erkeği ikna çabaları,altta yorumlarda dert sahibine laf geçirme.Üç gün sonra yorum yapan aynı konumda.Kısır döngü.

Bizim memleketteki zihniyetin aynısı,sadece bizdekiler bu kadar rahat dile getiremiyor ...henüz...

X