Akşama Ne Yemek Var ?

Ya nasıl tatlı bir öneri bu. Ben de araştırayım. Aslında hava soğuk olmasa çevreyoluna inerdim. Orada teyzeler var, köylerden organik ürünler getirip satıyorlar. Taze nergis de oluyor tezgahlarında. Yeni çiçekler de alırdım. 🥳
Ama gene manava kaldık. Bakalım pazıyı yapabildim mi? Nefis yemek tarifleri sağolsun 😂
Radika
Ebegümeci
Cibes
Kale yaprağı
Kekik
Pazı yaprağı
Ispanak

Kale yaprağı çok yararlıymış mesela onu araştırmıştım. Sanırım dünyanın en yararlı yeşilliği mi otu mu öyle bi şey seçilmiş :))

Nefis yemek tarifleri olmasa biz maaile aç kalmıştık 😅

Salçalı mercimek çorbası
Fırında sodalı köfte
Şehriyeli pirinç pilavı
Kinoalı karışık salata
Bir de fırında sucuklu patlıcan tarifi gördüm ara sıcak gibi onu deneyeceğim
Kıymam bozulmuş. Bozulmasa da içime sinmedi yapmadım. Başka yemek düşünmeye de mecalim yoktu dışarıdan yiyeceğiz bugün. Ama patlıcan pizza çok güzel oldu onu tavsiye ederim 🤩

Eşim tutturdu köylü kadınların sattığı otlardan al da ıspanak gibi pişirsene diye.
Annem bütün otları ıspanak diye yedirdi bize yıllarca. Otları tanımıyorum ki. Mersin'de hangi otlar yetişir, hangisi lezzetlidir bilmiyorum.
Akşama ne yemek yapacağımı bilmiyorum.
Dün gece çikolata soslu browni yaptım. Dolapta o var sadece 😂
Bana ot yemeği konusunda fikir verin ne olur.

Bence pazara gidin satan kadinlara bu ne nasıl pişiriliyor diye sorun. Ben oyle yapıyorum valla.. o teyzeler de o kadar güzel tarif veriyorlar ki, sorunca seni ilk defa mutfağa giren biri sanıyorlar en ince detayına kadar anlatıyorlar sağ olsunlar 🥰🤭

Annem hodan denen otu yapardı, Mersin'de var mı bilmem. Ama güzeldi tadı. Getir'de karışık kavurmalık otlar var onların içinden bulup söyleyeyim size 😅
Biz zılbıt deriz ona.. Batı karadenizli misinin? Hodan/ zılbıt sucuk ya da pastırma ile kavrulup üstüne yumurta kırıp yenir bizde mesela aşırı da severiz 🤩

Biz zılbıt deriz ona.. Batı karadenizli misinin? Hodan/ zılbıt sucuk ya da pastırma ile kavrulup üstüne yumurta kırıp yenir bizde mesela aşırı da severiz 🤩
Babam orta Karadenizliydi annem oralardan mı gördü bilmiyorum ama bir yerden geçerken hep bakar bitkilere, aha bu hodan der, alınabilecek bir yerse (bir komşumuz anneme ayırırdı bahçesindeki hodanları 😅) toplardı eve gelir pişirirdi. Küçükken hiç sevmezdim de bir yerden sonra otçu olmuşum fark etmeden, her türüne bayılıyorum ben de 😋

Babam orta Karadenizliydi annem oralardan mı gördü bilmiyorum ama bir yerden geçerken hep bakar bitkilere, aha bu hodan der, alınabilecek bir yerse (bir komşumuz anneme ayırırdı bahçesindeki hodanları 😅) toplardı eve gelir pişirirdi. Küçükken hiç sevmezdim de bir yerden sonra otçu olmuşum fark etmeden, her türüne bayılıyorum ben de 😋
Olabilir ben istanbul ve civarlarında hiç görmedim, gören duymadım. Dedim herhalde bu karadeniz taraflarına ait o sebeple sordum

Bu akşam

Kuru fasulye
Tereyağlı pirinç pilavı
Turşu
Yoğurt
Limonata
Kendime iş aradim oglum gelince sevinsin diye cupcake yapıyorum 🤭 Krem şantiyi yaban mersini özü kattığım sütle çırptım. Hafif mavi oldu ama tam mavi yapmadı. Gida boyasi kullanmak istemiyorum.
Göz şeklinde sekerlemelerim var onlarla süslerim 🥰

X