Emziren anne diyeti

Margaret Hale

Ama sen hep bin yıllık bilenmiş inatlarla…
tek ayak cezası
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Kasım 2017
24.441
104.098
Merhaba anneler. Sütüm artsın ama kilo da vereyim diyorsanız toparlanın gidiyoruz skskks. Bakındım, örnek liste bulamadım. Sonra diyetisyene başladım. Daha doğrusu yarın başlıyorum. Size de örnek olsun diye paylaşayım dedim ilk listemi, amme hizmeti. Bol sütler, bol eksiler. ❤️

KAHVALTI 07.00-10.00 (size uyan vakitte):
Sebzeli omlet veya menemen ( 2 yumurta + 1 yemek kaşığı zeytinyağı + istenen sebzelerden örn, konserve domates olabilir/ mantar/ kapya biber/ ıspanak/ pazı vs gibi istediğiniz bir gaz yapmayan bu sebzelerden omlet veya menemen yapabilirsiniz)
1 dilim beyaz peynir
5-6 adet zeytin
2 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği
2 tatlı kaşığı tahin
1 tatlı kaşığı pekmez
Bol yeşillik özellikle dereotu
Domates-salatalık- biber (isteğe bağlı közlenmiş biber ..)
Açık şekersiz çay
NOT: YUMURTAYI HAŞLANMIŞ OLARAK DA YİYEBİLİRSİNİZ.

Kahvaltıdan sonra: 2 kapsül çörekotu veya 2 tatlı kaşığı soğuk sıkım çörekotu yağı içelim. (hangisini temin edebilirseniz)

ARA 11.00-12.00 gibi : Anne çayı + 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ekleyelim. (Anne çayı tarifini vereceğim.)

ÖĞLE 13.00-14.00 : (HANGİ SEÇENEK SİZE UYARSA)
1.SEÇENEK:
1 kase havuç tarator ( 2 adet rendelenmiş havuç + 3 yemek kaşığı zeytinyağında kavrulup üzerine 1 kase yoğurt + 3 adet parçalanmış ceviz + 1 avuç dereotu eklenir)
1 dilim tam buğday ekmeği
1 kibrit kutusu kadar tahin helvası

2.SEÇENEK:
1 kase arpa şehriyeli salata (TARİF PAYLAŞACAĞIM)
1 su bardağı ayran

3.SEÇENEK:
6 yemek kaşığı tam buğday makarna + 2 yemek kaşığı rende peynir veya kıymalı domatesli sos
1 kase cacık bol dereotlu

ARA (öğle ile akşam arası müsait olduğunuz arada):
1.seçenek: Smoothie (tarif paylaşacağım, laktozsuz sütle yapalım )

2.seçenek: 1 su bardağı laktozsuz süt + 2 porsiyon taze meyve

AKŞAM 18.00-en geç 20.00:
2 kepçe çorba ( Herhangi bir çorba olabilir)
1 dilim tam buğday ekmeği
Sınırsız mevsim salata (1 yemek kaşığı zeytinyağı / limon ekleyebilirsiniz )
4 köfte YADA 2 baget tavuk / 4 kanat/ 2 pirzola YADA 8 yemek kaşığı etli/ kıymalı sebze YADA 6 yemek kaşığı et kavurma / tavuk sote /ciğer sote YADA Sınırsız balık fırınlanmış/ızgara/ buğulama
1 kase cacık bol dereotlu veya 1 kase yoğurt veya 1 su bardağı ayran

NOT: BALIK OLDUĞU AKŞAM YOĞURT YEMEYELİM.
ÇORBA VE EKMEK YERİNE 6 YEMEK KAŞIĞI PİLAV/ MAKARNA YİYEBİLİRSİNİZ. (bulgur gaz yaparsa, pirinç tercih edelim. )

ARA 21.30 gibi:
1.seçenek: Anne çayı + 2 kase incir uyutması (tarif paylaşacağım) + 20 çiğ badem

2.seçenek:Anne çayı + 1 su bardağı laktozsuz süt veya kefir + 2 porsiyon taze meyve + 20 çiğ badem

NOT: GECE EMZİRMEYE KALKTIĞINIZDA AÇLIK OLURSA 2 HURMA + 2 TATLI KAŞIĞI TAHİN YİYEBİLİRSİNİZ 😊

MEYVE OLARAK 1 PORSİYON TAZE MEYVE YAZDIĞIM YERLERDE

1 porsiyon için bunlardan birini tercih edelim (bunlar aynı zamanda süt artışına destek meyvelerdir ) :
1 adet armut veya 1 adet elma veya 1 adet kivi veya 1 portakal veya 2 mandalina veya 1 halka ananas veya 1 kivi veya 1 muz veya Yarım ayva veya 6 çilek veya 1 ay dilimi kadar karpuz veya kavun veya 15 kiraz veya 4 yaş kayısı veya 4 malta eriği veya 8 erik veya 1 su bardağı yaş dut/ böğürtlen veya 1 küçük salkım üzüm veya 2 incir

SEVGİLİ EMZİREN ANNE EN ÇOK SÜT ÜRETİMİNİ VE ANNE SÜTÜ KALİTESİNİ DESTEKLEYEN BESİNLERİ TEKRAR HATIRLATMAK İSTERİM, listelerde olabildiğince bu besinlere yer vermeye çalıştım:

• En başta SU 😊
• Havuç
• Yulaf
• İncir
• Süt ürünleri
• Avakado
• Kuruyemişler
• Dereotu
• Fesleğen
• Semizotu
• Tahin- susam
• Balkabağı
• Üzüm (kurusu veya tazesi)
• Hurma
• Dut
• Armut
• Kavun -karpuz
• Boza
• Salep
• Kimyon, kişniş, rezene, anason (hem gaz giderir hem süt yapar, zaten anne çaylarında bu bitkiler oluyor )

ARPA ŞEHRİYE SALATASI

1 çay bardağı haşlanmış arpa şehriye ( suyunu çektirerek haşlayalım )
1 tutam ince kıyılmış dereotu
1 tutam taze fesleğen ( bulabilirseniz )
1 adet kırmız kapya biber isterseniz közlenmiş de olur
1 orta boy rendelenmiş havuç (2 yemek kaşığı zeytinyapındahafif kavuralım öncesinde )
1 küçük kase haşlanmış parçalanmış tavuk
2 adet kornişon salatalık turşu
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı toz kimyon
Tat verecek kadar tuz

Tüm malzemeler karıştırılır. 1 porsiyon için ölçümüz 1 kase dolusu 😊 Bu tarif ortalama 3 kişiliktir.

SÜT YAPAN SMOOTHİE

1 bardağı laktozsuz süt veya 1 su bardağı kefir
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2 adet hurma
1 kuru incir
1 tatlı kaşığı tahin
1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu veya tarçın

HEPSİNİ BLENDIRDAN GEÇİRELİM. ÖNERİLEN ÖĞÜNDE TÜKETELİM.

Not: Hurma ve inciri önceden biraz suda bekletirseniz robottan geçirirken daha kolay olur .

İNCİR UYUTMASI

8 kuru incir
500 ml süt

İncirleri sıcak suda yarım saat bekletelim, yumuşayınca süzüp doğrayalım. Sütü ısıtalım (parmağımızı daldırdığımızda dayanabileceğimiz kadar sıcak olmalı, yoğurt mayalama sıcaklığı gibi ) İncir ve sütü mikserden geçirip kaselere alalım. Üzerlerini streçleyip bir havluyla kapatalım ve uyutalım 😊
Ortalama 1,5-2 saat uyumaya bırakıp daha sonra buzdolabına soğuması için alabilirsiniz.

BU TARİF ORTALAMA 3 KİŞİLİKTİR.

1 PORSİYON İÇİN ÖLÇÜMÜZ YAKLAŞIK 1 SU BARDAĞI KADAR YAKLAŞIK 200 ML KUP KADAR DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ 😊

BU LİSTEYLE BERABER GÜNDE EN AZ 3 LİTRE SU TÜKETMEYİ UNUTMAYALIM. SU İÇMEDİĞİMİZ SÜRECE MALESEF BU LİSTEDEN İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMAYIZ.
• BEBEKDE GAZ OLDUĞU İÇİN SİZİN DE BESLENMENİZDEN GAZ YAPAN BESİNLERİ ÇIKARMANIZ GEREKMEKTEDİR. BUNLAR KARNABAHAR/ BROKOLİ /LAHANA/PIRASA/ ÇİĞ SOĞAN/KIRMIZI LAHANA/TERE/ROKA / TURP /SARMSAK/ KURUBAKLAGİLLER/ BULGUR GİBİ BESİNLERDİR. BEBEKDE GAZ OLMADIĞI SÜRECE BUNLARI TÜKETMENİZDE SORUN YOK
• GENEL OLARAK LİSTENİZDE KURUFASÜLYE/NOHUT GİBİ KURUBAKLAGİL YEMEKLERİNE YER VERMEDİM, GAZ İÇERİĞİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN YAZMIYORUM FAKAT GAZ SORUNU YOKSA VEYA AZALIRSA HAFTADA 1-2 KEZ AKŞAM ÖĞÜNÜNÜZDE YİYEBİLİRSİNİZ ETLİ VEYA ETSİZ HER TÜRLÜ PROTEİN SAYILIR .ÖLÇÜMÜZ YİNE 8 YEMEK KAŞIĞI. PİŞİRİRKEN EN AZ 1 GÜN ÖNCESİNDEN MÜMKÜNSE 12-24 SAAT KADAR SUDA BEKLETİP BEKLEME SUYUNU DÖKELİM, PİŞİRİRKEN DE İÇİNE KİMYON İLAVE EDİNİZ. !!!
• YOĞURT GAZ YAPMAMASI İÇİN EVDE MAYALANMIŞ TERCİH EDEBİLİRSİNİZ YADAMARKETTEN ALIYORSANIZ LAKTOZSUZ YOĞURT, KEFİR, SÜT ALMANIZI ÖNERİRİM.
• ÖĞLE ÖĞÜNÜ İÇİN SEÇENEKLERİNİZ VAR. SİZE HANGİ SEÇENEK UYARSA ONU TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.
• ÖĞLE ÖĞÜNÜ İLE AKŞAM ÖĞÜNÜ DURUMA GÖRE YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR.
• MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÖĞÜNLERİ SAATİNDE YAPMAYA ÇALIŞALIM. YARIM SAAT ESNEMELER OLABİLİR AMA HİÇ BİR ÖĞÜNÜ ATLAMAYALIM.
• ANNE SÜTÜ YAPAN KÜRÜMÜ TARİFDE BELİRTTİĞİM GİBİ YAPALIM VE HER GÜN MUTLAKA SABAH 2 BARDAK İÇELİM.

• ÇORBALARINIZA ET/ KEMİK/ TAVUK SULARI EKLERSENİZ BESLEYİCİ DEĞERİNİ ARTIRIRSINIZ

• YEMEKLERİNİZE ÇORBALARINIZA GAZ YAPMAMASI İÇİN PİŞİRİRKEN KİMYON EKLEYİNİZ.
• HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ORGANİK SOĞUK SIKIM OLMASINA DİKKAT EDELİM. BUNU SÜT KALİTESİNİ ARTIRMASI İÇİN ÖNERİYORUM. ÇAYA EKLEYEREK TÜKETİMİ KOLAY DİYE ÖNERİYORUM, ÇAYA KATMAYIP DOĞRUDAN KAŞIKLA DA TÜKETEBİLİRSİNİZ.

• ÇÖREKOTU KAPSÜLÜ ÖNERİM ZADE VİTAL VEYA OCEAN MARKALARI. SOĞUK SIKIM YAĞI VARSA DA ONU DA KULLANABİLİRSİNİZ. BUNU DA METABOLİZMANIZI HIZLANDIRMASI VE İŞTAH KONTROLÜ SAĞLAYACAĞI İÇİN AYNI ZAMANDA SÜT KALİTESİNİ ARTIRDIĞI İÇİN ÖNERİYORUM.

• BESTLAK DAMLA VE SOLGAR TAKVİYELERİSÜTÜNÜZÜ DESTEKLER, LİSTENİZE YAZMADIM AMA TEMİN EDERSENİZ KULLANIMLARINI TARİF EDERİM.

• ANNE ÇAYINI YAZDIĞIM YERLERDE GÜNDE 2 KUPA OLARAK İÇEBİLİRSİNİZ. (önerdiğim güzel içerikli şekersiz kalorisiz anne çayı markalarını grupta paylaşmıştım kendi çayım galaktofit ise trendyoldamevcuttur, marka farketmez anne çayınız bunlardan biri olursa iyi olur )

• GÜN İÇİNDE AÇIK ÇAY İÇEBİLİRSİNİZ.
• KAFEİN SÜTÜNÜZÜ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR. KAHVE VE YEŞİL ÇAY LİSTENİZE YAZMADIM. CANINIZ ÇEKERSE HAFTADA 2-3 KEZLE SINIRLAYARAK ŞEKERSİZ KAHVE İÇEBİLİRSİNİZ.

UZAK DURULMASI GEREKENLER:
• HAMUR İŞLERİ/ KIZARTMALAR
• GAZLI İÇECEKLER
• DEMLİ ÇAY / KAHVE
• PAKETLİ İŞLENMİŞ ŞEKER İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLER
• SALAM/ SOSİS
• KETÇAP/ MAYONEZ VS
• NESCAFE (2 Sİ 3 Ü 1 ARADALAR )

Bu da anne çayı tarifi kuşolar.

Eklentiler

• IMG_9562.png
    IMG_9562.png
    142,1 KB · Görüntüleme: 576
Ben kilo vermek istemiyorum yinede uygulayabiler miyim
Tabii ki asıl amaç burada süt artırmak. Ama dengeli ve sağlıklı beslenildiği için kilo da verilmiş oluyor. Mesela sen normalde ne kadar ekmek yiyorsan öyle devam edebilirsin, madem kilo problemin yok. Ya da bunlar dışında öğünlerin olabilir.

Tabii ki asıl amaç burada süt artırmak. Ama dengeli ve sağlıklı beslenildiği için kilo da verilmiş oluyor. Mesela sen normalde ne kadar ekmek yiyorsan öyle devam edebilirsin, madem kilo problemin yok. Ya da bunlar dışında öğünlerin olabilir.
Düzenli hiiç beslenemiyorum valla yaşamak için yiyorum resmen arada bunlardan yapıp yiyeyimde süte katkısı olsun incir ama cidden cok etki ediyor

X