Alkolik babalarin çocukları mutlu olamaz mı hiç ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Allah yardımcınız olsun benim babam öyleydi öldü ÇOK ŞÜKÜR darısı size şimdide şerefsizin biriyle evliyim onun ölmesini diliyorum. Baba sevgisi olmayınca yanlış evlilik kaçınılmaz oluyor hayırlısı bütün kötü insanlar ölsün

Konu başlığına gelince hayır olamaz
20 yaşıma kadar babam alkolikti ben akşamları babamı evde görmedim hiç hatta ona dair pek bi anım yok küçükken bunları bile gözlerim dolarak yazdım annem çekti yıllarca saçma sapan şeyler için kredi çekip icralık olurduk kumarda oynardı aynı zamanda bi gün babam bi kuyuya düşüp ölcek derdim hep içkiliyken ama hiç kızgın olmazdı zaten bizde alkollüyken karşısında konuşmazdık .
Borçlular kapımıza dayanırdı ve babamda emekli parasını bir günde yedi sonra işsiz kaldı maaşı krediye gitti
Sonra abim mezun oldu ben mezun oldum babamın kredisi bitti ve maddi sıkıntımız kalmadı bundan 3 yıl önce babam böcek ilacı ve rakı içerek zehirlendi yanlışlıkla ve alkolü herşeyi bıraktı ölüyodu çünkü
Babama dair anılarım son 4 5 yıl da var
Ozamanlar okudugum için hep mezun olunca annemi alıp gitceğimi söylerdim aynı kalsaydı yaşlı babamı bırakıp gidermiydim bilmiyorum şuan vicdan yapıyorum ama ozamana bakarsak bir dk bile düşünmezdim

Yorumunuz çok dikkatimi çekti çünkü günlerdir bu konuları düşünüyorum aslında hayatımda her koşulda destek olcak düzgün bir erkek ararken biranda beni umursamayan bi adama bağımlı olmuş bulurken buluyorum kendimi
Küçükken bikere babam kumarda maaşını yiyip girmişti bi hafta gelmemişti nerde oldugunu bilmiyoduk küçüklüğüme dair babamın yastıgına aglarken görüyorum kendimi hep
Ve ayrılık sırasında çok büyük travma yaşıyorum yani bu tamamen geçmişime mi bağlı nasıl aştınız bunu

Zaten bütün çabam kızım için...
Yalnız şunu da söylemeliyim tek başına ayakta durup iyice tedavi olmadan sakın evlenme
Çünkü ben anne oldukta n sonra eşimin şiddeti yüzündenbterapi almaya başladım ve bu terapilerde gördum ki kendi anne babamla birebir ayni sorunlari olan bir adamı bilinçsizce eş diye seçmıştim
Babam alkolik değil ama sevgisizdi, annem narsist ve evlat ayıran bir kadındı
30 yaşıma kadar anamdır-babamdir diye yine de onlara taptım
Senin gibi vicdan muhasebesi yaptim ve ilgi gördüğüm ilk adamla evlenerek hem onları üzmeden sürekli şiddet görerek büyüdüğüm o evden ayrılmış hem de onları mutlu etmiştim, ha mutlu oldular mı tabii ki hayır, hala kötü evlat benim
Oysa anne olunca anladım ki bırak onları memnun etmeyi,15 yaşında evden kaçıp kurtulsam yeri varmis
Ama bu kez de yanlış evlilik tuzağina düşmüştüm
Şiddet benim için olağandı o yüzden eşimin şiddetine 15 yıl katlandım
Taa ki geçen yıl kızımda kendimi görene kadar
Onun da benim yasadiklarımi yasamaması için bişeyleri değiştirmenin benim annelik görevim olduğunu farkettim, eşime de aileme de rest çektim
Keşke bütün bunları kızım doğmadan anlayabilseydim, muhtemelen babasını da doğru seçerdim , bunca yil kendimi suçlayarak zaman kaybetmezdim, 40 yaşımdan sonra iş işten geçtikten sonra anladım
Analık doğurmakla olmuyor
Annenizin size ne kadar zarar verdiğini anne olunca anlayacaksınız

Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu bu kısır döngüye 'Kader Motifi' diyor.
İlginizi çekerse kendisinin YouTube videolarına göz atabilirsiniz.
Bu konuyla ilgili bir de yabancı bir yazarın kitabı var.
Seninle Başlamadı-Mark Wolynn tavsiye ederim.

Bu saat oldu düşünüyorum bir yandan depresyonla mücadele ederken sürekli döngüde dönüyorum
Çözüm yolu bulamıyorum neden çünkü bn hep ailemle yaşamak istedim .. huzur istedim

Döngüye girmeyin ve diğer arkadaşın yaptığı gibi kardeşinizle beraber eve çıkın, isterse anneniz de gelir ama onu hayatınız boyunca koruyup destekleyeceğinizi, anneyi kenara atmayacağınıza inanmanız gerekiyor. başka yolu yok. Evde baika türlü huzur bulamazsınız, neden bildiğiniz ve sizden kaynaklanmayan konulardan depresyona giriyorsunuz? durumu kabullenin ve adamı değilştirmekten başka çözümler bulun.

Asıl anneyi kafasindan silmeden , onu desteklemeyi bırakmadan kurtulamaz bu döngüden, annenin sömürüleri karartır çocukların hayatını babanın yaptiklari değil...lutfen silin artik kafanızdan şu her anne kutsaldır ezberini, değildir, doğurmak annelik hakki getirmez,geleceğıni kurmayı bırak, koruyamadığin, tek başına arkasında duramadığin, genç yaşta babasıni bahane ederek sinir stres sahibi yaptığın, dertlerini içine boşaltıp çöp kovası gibi kullandığın bir çocuktan evlatlık bekleyemezsin, bu kutsal analık kisvesi yüzünden hayatlar kararıyor, farkında değil misiniz?

Anne kutsaldır diye bir cümle kurmadım, anne ile ilişkisini kendi bilebilir. Burada yazdığı tüm mesajları okumadım, ilk anlattığına hitaben annem de gelirse gibi bir şeydi. Her anne kutsaldır diye başka bir yerde de ifadem yok? Tepkinizi anlayamadım. Genelleştirme mi yaptınız? Asıl siz farkında mısınız?

Evet ben uzun süredir biliyorum konu sahibini ve empati kurduğum için hayatının başında doğru kararlar almasini çok istiyorum. Sizin de tüm hikayeyi bilerek yorum yaptığınızı varsaydığım icin anneyi destekleme önerinize tepki verdim, yani evet genelleme yaptım, kırıcı olmak veya yorumunuza kişiselleştirerek cevap vermek değildi niyetim.Yanliş anlaşıldiysa kusura bakmayın

Estağfurullah, anladım, hissettim de bir an da bana yönelmenizi. Umarım benzer problemleri yaşamıyorsunuzdur. Eğer yaşıyorsanız geçmiş olsun.

evet öyle terapi bende aldım bir dönem.. bilinaltı bizi hep benzer seylere ceker.. terapi sende alabilirsin

ah be..
işte bnde sizin gibiyim suan hep vicdan hep vicdan..
bagımlılık var bide yalnızlıktan inanılmaz korkuyorum.
yalnız dikkatimi su cekti aynı sekilde bir adam sectiniz tamam anladım ama kız gelmiş 12 yasına bu kadar senede daha yeni mi uyandınız ? sizi dövüyor ve siz calısan birisiniz neden simdiye dek ayrılmadınız ? yine o anne baba üzülmesin bilinci dimi ah be...

tamam ama abla annem kötü davranmadı ki .. o da hep acı cekti hep içine attı yanında bende kurban gittim baska yol bilmiyor galiba . annesi babası yok maddi özgürlüğü yok buna ragmen annem kötü biri mi ? cidden ayırt edemiyorum anneme çok düşkündüm az biraz mesafe girdi terapilerimden sonra çünkü önceden hiç onu suclamazdım.. Kötülük yapmadı bana ne eziyet ne bir iş yaptırma ama karakteri böyle kontrolcu panik atak endiseli bir insan. ve karamsar gelişmeye yeni seyler öğrenmeye kapalı malesef cahil bir kadın

sizin anne modeli farklı narsist ve evlat ayırıyor.. gerçi benim annem de kardesime kötü davrandı hep onla sürtüştü durdu çünkü kardesim aksi bir cocuktu büyüdü hala öyle aykırı bn durumu buna bagladım ama belkide ben destek verdiğim için bni tuttu kim bilir kardesim de artık para kazanıyor davranıslarını incelicem annemin.

tesekkür ederim peki bir psikolojik danışman olarak şu duruma ne dersiniz;
iki gün önce babam o haldeyken sinir olup ölmesini istemek ondan kurtulmak istemek, iki gündür babam normal olunca yine ona acımak iyi anlarımızı düşünüp ondan kopmak istememek keşke hep böyle olsa da ailece mutlu yaşasak diye düşünüp beraber daha güzel eve cıkıp yasamak hayalleri kurmak. Yani kötü anlarda cıkıs yolu arayıp iyi gidince sorun arıza cıkarmayınca ya boşver annemle babamla yasamak aile olmak daha güzel demem normal mi.

bu arada asırı derecede insan bagımlılığı olan ( en yakın arkadasıma karsı öyle küseceğiz diye anksiyeteler yasıyordum)
ve yalnızım diye sürekli yalnız hissedip mutsuz olan biriyim . Ayrılıktan korktugum acı cekmekten inanılmaz korktugum için sevgili edinemeyen biri. Terapi aldım 2 sene ama aşamadım bu durumu.. en son farkettimki ben duygularımdan korkuyorum bu sebeble youtube izzet güllü izleyip biraz asama kaydettim devam ediyorum

bu kitabı bulamadım nette satışını bir sitede gördüm 85 tl mi neydi
diğer kader motifini de bulamadım..

bu kitabı bulamadım nette satışını bir sitede gördüm 85 tl mi neydi
diğer kader motifini de bulamadım..

Özel mesaj atacaktım, profiliniz kapalı. Bende kurban tuzağından kurtulmak kitabının İngilizce ve epub formatında hali var işinize yarar mı bilemedim ama yazayım dedim, isterseniz yollarım.

Aşık olma, sevme hissinin altında yatan sebep o kisiden tanıdık, bildik, güvenilir bir enerji almamız. O tanıdık his ebeveynimizle iliskimizdeki tanıdıklık iste. Bilinç dısı, yasanan cocukluk acılarını tekrar tekrar yaşatmak icin ugrasır. Sizi umursamayan adamlarda tanıdık kim var? Sizi terk eden adamların arkasından acı cekiyosunuz, evden kim gittiğinde benzer acıları yasıyodunuz cocukken? İşte cevap burda. Ahh aslında yanlıs tanımısım dediğimiz adamları aslında cok iyi tanıyoruz:/ insanların iliski travmalarında farklı tepkiler vermesi de o yüzden. Cünkü iliskiyi yasayan yetiskin bedenine hapsolmus kendi cocukluklarımız. Döngü kırılmadıgı ve cocuklukta yüklenen semalar degistirilmediği sürece maksimum mesleği, konusma tarzı, yaşı vs degisir ama adamın size yasattıgı hisler asla degismez ömür boyu

Soruyu sormus, cevabi da vermissin, evet anne babam boşanmayım diye ellerinden geleni yaptılar buna boşanırsan hakkımızı helal etmeyiz demek dahil...Bir de sen ekonomik özgürlüge fazla takilıyorsun, bi anne çocuğunu korumaya karar vermisse ne yapar eder bunu başarir, okuma yazmasi bile olmayan ne kadinlar var tanıdığim eşi ölünce veya iş başa düşünce aslanlar gibi evlatlarini yetiştiren...biliyorum annene laf soylemek hatta düşunmek bile ağır geliyor sana ama sadece düşün, o isteseydi çok farklı olurdu hayatın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…