Almanyaya göç etmeli miyim?kafam cok karışık

Gayet yeter bence hatta iyi olur. Yanız şunu anlayamadım siz nasıl sadece 35.000lira kazanıyorsunuz :110: Ben de developerım çok az değil mi, bence geldikten sonra siz de Amanyada iş bakın mutlaka, sonra da yeni işe geçin. 1000Euro yaptığınız iş için çok az, nerde olursa olsun.
Bu sektorde 5 aylık deneyimim var ve baska bir alanda mühendisim ben. Sonradsn bu sektore gecenlerdenim. Bunu kanıtlamak icin 3 yıl çalışmış olmak gerekiyor diye biliyorum boyle bişey var mı? Yoksa orda kurs vs ile yine kaldığım yerden devam edebiliyot muyum zaten almancamın da ilerlemesi gerekiyor

Biz Münihteyiz Almayanın en güvenli şehirlerinden biri. Net 5000 Euro’ya Türkiye’deki yaşam standartımızın daha iyisini sağlıyoruz burada kira veriyoruz bir de 1500 türliyede kendi evimizdi. Türkiye’de istifa ettiğimizde eve giren para sanırım 160 bin civarıydı 2022 Kasım gibi iyi bir yaşam standartımız vardı yani. Ancak teknolojik aletler, telefon, telefon, araba gibi şeyler baya uygun olduğu için yaşam standartınız daha yüksek oluyor. Market aynı şekilde; bebek eşyaları aynı şekilde. Markete şaşırmıyor strese girmiyorsunuz. Maddi olarak bir zorluk yaşamıyoruz biz ancak Frankfurtta gittiğimizde Münih kadar güvenilir ve sakin bulmamıştık. Bi gidip görme şansınız varsa bence değerlendirin biz karambole geldik Münih’e şansımıza çok sevdik. Bizde çocuk yok, çok sık Türkiye’ye gidiyoruz Türkiye deki evimiz aidatı ve ısınma sistemini ödüyoruz. Oraya pek bi giderimiz olmuyor burada sık seyahat edebiliyoruz farkl ülkelere Bu da maddi olarak zorlamıyor bizi. Bizde tek geliri olan eşim, ben henüz çalışmıyorum. İnsanın göç kararı alırken kafası çok karışıyor. Göçmen Kadınlar Almanya sayfasına bakın Facebook’ bir de telegramdan Frau calıkusunun sayfasına girin instası da aktif. Bütün yaş gruplarına göre alt grupları var şehir veya çocuk grubundan çocukla ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz 😎
Peki suan türkiyede yaptıgın herseyi yapabiliyor musun , aldığın herseyi alabiliyor musun? Yoksa ay sonunu düşünerek mi getiriyorsun

Bu sektorde 5 aylık deneyimim var ve baska bir alanda mühendisim ben. Sonradsn bu sektore gecenlerdenim. Bunu kanıtlamak icin 3 yıl çalışmış olmak gerekiyor diye biliyorum boyle bişey var mı? Yoksa orda kurs vs ile yine kaldığım yerden devam edebiliyot muyum zaten almancamın da ilerlemesi gerekiyor

Nope bebeğim, eşin blau card allınca sen de otomatikman çalışma iznine konuyorsun diye biliyorum ben. Kaymağı eş sıyırıyor yani:))) Ben olsam gider şahane bir Mastera kaydolurum, nasılsa uzaktan çalışıyorsun derslere de bakarım, Alman diplomasını kapınca da bu işe tekmeyi atarım piyasaya çıkarım.

Ben frankfurt için olumsuz bir şey yazmak istemedim Türkiye’den direkt gelsem veya gezmeye gelsem gerçekten severdim. Ancak Münih’te yaşayıp gittikten sonra kendimş Almanya’nın bir şehrinde güvensiz hissetmem çok tuhaf oldu. Buna gece merkez istasyonda üstüme narkotik köpeği atlaması da sebep olmuş olabilir tabi 😂 biz farklı yerlerden iş teklifi geldiği için minik bir tura çıkmıştık o yüzden yaşanır yaşanmaz diye değerlendik gezdiğimiz şehirleri.

Yani şöyle Bavyera ultra temiz, ultra zengin, ultra şu ultra bu ütopik bir yer. Orda yaşayınca burnun kalktı muhtemelen kanka başka yerleri beğenmez oldun :halay: Köpek de sevdirmek istemiştir veya elinde yemek varsa onu istemiştir.:halay:

Nope bebeğim, eşin blau card allınca sen de otomatikman çalışma iznine konuyorsun diye biliyorum ben. Kaymağı eş sıyırıyor yani:))) Ben olsam gider şahane bir Mastera kaydolurum, nasılsa uzaktan çalışıyorsun derslere de bakarım, Alman diplomasını kapınca da bu işe tekmeyi atarım piyasaya çıkarım.
Oo boyleyse harika. Bluecard alıyor mu bilmiyorum bu arada calısma izniyle gidecek ve oturum izniyle onu sormam lazım 😃

Oo boyleyse harika. Bluecard alıyor mu bilmiyorum bu arada calısma izniyle gidecek ve oturum izniyle onu sormam lazım 😃

Blau card alliyordur, blau card=nitelikli gocmenler icin calisma izni. Ayri ayri gitmeyin bu arada, Blau Card sahiplerinin esle beraber basvurma hakki var, beraberce vizeye basvurun oye gidin yoksa diger turlu cok beklersiniz, vize isleri bazen cok hantall suruyor/

Peki suan türkiyede yaptıgın herseyi yapabiliyor musun , aldığın herseyi alabiliyor musun? Yoksa ay sonunu düşünerek mi getiriyorsun

Ben türkiye’deyken ay sonunu düşünmezdim, yani gelirimiz bizi mutlu ediyordu ve kredimşz giderimiz yoktu bitirmiştik hepsini. Şimdi de ay sonunu veya farklı bir gideri düşünmüyorum. Çocuk doğduktan sonra mesleğe geri döneceğim işimi seviyorum şuan Almanca çalışıyorum genelde. Burada da ay sonunu düşünmüyorum; marka takıntısı olan bir değilim bu arada bence bu gider seviyesini arttıran bir şey; ama burada gerçekten birim para olarak az ve beni rahatsız etmeyecek kalemler olduğu için hoşuma giden lüks markadan bir çanta alıyorum. ( bunu türkiyedeyken yapmazdım, saçma geliyordu) yani ay sonunu düşünmek diye bir şeyi ne türkiyedeyken ne Almanya’dayken yaşadık. Bizim için göçün tek zorlayan tarafı Türkiye’deki kendi evimizi bırakıp burada küçük bir eve geçmek oldu bunu da biraz daha merkezden uzaklaşıp eşyalarımızı Türkiye’den getirdiğimizde ortadan kalacak inşallah

Blau card alliyordur, blau card=nitelikli gocmenler icin calisma izni/ Ayri ayri gitmeyin bu arada, Blau Card sahiplerinin esle beraber basvurma hakki var, beraberce vizeye basvurun oye gidin yoksa diger turlu cok beklersiniz, vize isleri bazen cok hantall suruyor/
Aşırı haklı bir yorum biz birlikte başvurmadık ben 10 ay sonra geldim mesela 😂

Yani şöyle Bavyera ultra temiz, ultra zengin, ultra şu ultra bu ütopik bir yer. Orda yaşayınca burnun kalktı muhtemelen kanka başka yerleri beğenmez oldun :halay: Köpek de sevdirmek istemiştir veya elinde yemek varsa onu istemiştir.:halay:

😂 ya kesinlikle öyle. Eşimde aynı yorumu yapmıştı hahahaah. O yüzden ilk göçülen yer cidden önemliymiş yaşamış görmüş oldum 🫠

Köpekte sigara alkol bile içmeyen bana biraz ayıp etti ama kendi bilir dıdkdkd

Aşırı haklı bir yorum biz birlikte başvurmadık ben 10 ay sonra geldim mesela 😂

Valla kanka tecrübe konuşuyor yabancılar dairesini çekenler bilir ... konu sahibesi hiç hiç bulaşmasın Türkiyeden taş gibi vizesini alsın gelsin. Yoksam bir de aylarca form doldurup bekliyorsun. Bu arada 10 ay gayet iyi, 1-1.5 yıl cebelleşen randevu bulamayan elemanlar tanıyorum.

😂 ya kesinlikle öyle. Eşimde aynı yorumu yapmıştı hahahaah. O yüzden ilk göçülen yer cidden önemliymiş yaşamış görmüş oldum 🫠

Köpekte sigara alkol bile içmeyen bana biraz ayıp etti ama kendi bilir dıdkdkd

Ben havalanında görürsem seviyorum, narkotik köpekleri çok efendi hayvanlar genelde, Alman kurtları zaten hep yemek arıyor çantada yemek varsa ona gelmiştir hdhdhfhf bir keresinde sandviç yedirdim Ankarada inişte, polis hayvanı şımartma diyip kovalamıştı beni dhdfhfhfh

Valla kanka tecrübe konuşuyor yabancılar dairesini çekenler bilir ... konu sahibesi hiç hiç bulaşmasın Türkiyeden taş gibi vizesini alsın gelsin. Yoksam bir de aylarca form doldurup bekliyorsun. Bu arada 10 ay gayet iyi, 1-1.5 yıl cebelleşen randevu bulamayan elemanlar tanıyorum.

Ben Türkiye’deyken Hatay depremi oldu mesela, sadece depremzedelere verildi vizeler. Bu afet durumuydu ve gereken yapıldı bence ama farklı bir surum olup konsolosluklar kapatılsa çekilse insan başvuracak yer bulamaz. O yüzden en en mantıklısı alıp gelmek vizeyi birlikteyken 😂

Ben de yurtdışında yaşıyorum endüstri mühendisim, masterla data science a yöneldim, şuan business analyst olarak çalışıyorum. Yazılımcı olarak maaşınız az. Ben olsam almanyada mastera başvururum, dilinizin gelişmesini beklemeniz lazım değil. Almanya çok ingilizce geçerli bi ülke sadece tech de değil tüm endüstrilerde de öyle. Alanınıza yönelik bi mastera kaydolup 6-7 ay sonra alman diploması hem de zaten hali hazırda çalışma izninizle çok çok rahat iş bulırsunuz. Yazılıma yeni yöneldinizse yazılım üzerine master falan bence çok iş görür iyi maaşlı iş için. Düşünün ben analyst olarak net 3600 alıyorum çok daha iyi maaşınız olur. İş gücüne katılmak için o ülkenin diploması baya işe yarıyor sizin gibi tech sektöründe yeniler için. Hem de alışmanız hızlanır. Dışarı çıkıp sosyalleşme falan.

Ben Almanyadayım neredeyse 1 yıldır. Blue card ile geldik. Öncesinde sadece eşim çalışıyordu ben sonradan iş buldum. 4 bin euroya ek 250 euro çocuk parası alacaksınız. Benim olduğum eyalette 1 yaşından itibaren çocuklar kitaya gidebiliyor sorun yok. Ama 4250 euro ile standart bir hayat yaşarsınız. 1500 euro kiraya gitse (linçlenmemek için kendi kiramı yazmıyorum) faturadır markettir derken kenara çok bir şey koyamazsınız. Avrupa para biriktirmek için değil daha çok kafa rahatlığı ve sakinlik için tercih edilmeli. Para kazanmak istiyorsanız ABD'ye gideceksiniz.
Nolur nekadar kira oduyorsun yazarmisin acayip merak ettim ya 🥲

Ben de yurtdışında yaşıyorum endüstri mühendisim, masterla data science a yöneldim, şuan business analyst olarak çalışıyorum. Yazılımcı olarak maaşınız az. Ben olsam almanyada mastera başvururum, dilinizin gelişmesini beklemeniz lazım değil. Almanya çok ingilizce geçerli bi ülke sadece tech de değil tüm endüstrilerde de öyle. Alanınıza yönelik bi mastera kaydolup 6-7 ay sonra alman diploması hem de zaten hali hazırda çalışma izninizle çok çok rahat iş bulırsunuz. Yazılıma yeni yöneldinizse yazılım üzerine master falan bence çok iş görür iyi maaşlı iş için. Düşünün ben analyst olarak net 3600 alıyorum çok daha iyi maaşınız olur. İş gücüne katılmak için o ülkenin diploması baya işe yarıyor sizin gibi tech sektöründe yeniler için. Hem de alışmanız hızlanır. Dışarı çıkıp sosyalleşme falan.
Master 6 7 ay sürüyor gibi anladım bi yanlışlık var mı emin olmak için soruyorum eger 6 7 aysa bişey değil ona katlanabilirim

Frankfurtta kitaları bilen varsa 2 yaş alıyor mu ücretleri ne kadar

annem almanyada ilk münihi gördü
sonra da salzburg'u gördü, orası da çok güzel gerçekten. bakımlı.
insanların kılık kıyafet bile farklı.

daha sonrasında köln'ü, ulm'u filan görünce resmen burun kıvırdı, beğenmedi, buralar pis ve köhne dedi, ki haklı da.

Master 6 7 ay sürüyor gibi anladım bi yanlışlık var mı emin olmak için soruyorum eger 6 7 aysa bişey değil ona katlanabilirim
Evet, Business schoollarda eylül-nisan ders dönemi. Ben fransadayım. Hollandada arkadaşlarım da böyle yaptı. Ama devlet okulları farklı olabilir. Münih teknik Üniversitesi var sanırım. Orası daha uzun olabilir. Onlar daha akademik insan yetiştiriyor. Business school iş hayatına yönelik oluyor. Daha kısa süreli vs.

X