Almanyaya göç etmeli miyim?kafam cok karışık

Kreşleri kotuleyenler gettolarda mi yasiyorlar acaba?
Dogma buyume buraliyim, 2 de cocuk buyuttum, hic oyle seylerle karsilasmadim😂
Neden cocugunuzun yiyip icmesini takip etsinler ki?
Disiplin ulkesi burasi, yemek saatinde gelip kendi alip yiyecek, asilanmak istenen bu.
Kimse sizin çocuğunuzun peşinden kosmak zorunda değil.

Almanlarin cogunlukta oldugu bolgelerde oturmanizi oneririm konu sahibi.

Turkler maalesef her yerde kucuk bir turkiye yaratmaya calisarak mahvediyorlar ulkeyi.
Kreşleri kötüleyen kimse olmadı neden coştunuz getto falan anlamadım. Türkiyeden farklı olarak yeme içme takibi yapamazsınız ve aylarca sıra beklersiniz dendi. Bazı insanlar çocuğuna belli yasa kadar şeker vermek istemiyor ama bunu türkiyede sağlamak kolayken almanyada zor. Kreş sırası bekleyen kimseyi duymadınız mı ya da? Bakın iş arkadaşım 2 aydır iş başı yapamadı kreş bulamadığı için, her yere mail attı olmadı yani. Bu kötülemek değil, planlı gelmesi için bilgi veriyoruz. Kimse de getto da yaşamıyor, yıllık hane geliri 150 200 bin olan insanlar zaten.

Kreşleri kötüleyen kimse olmadı neden coştunuz getto falan anlamadım. Türkiyeden farklı olarak yeme içme takibi yapamazsınız ve aylarca sıra beklersiniz dendi. Bazı insanlar çocuğuna belli yasa kadar şeker vermek istemiyor ama bunu türkiyede sağlamak kolayken almanyada zor. Kreş sırası bekleyen kimseyi duymadınız mı ya da? Bakın iş arkadaşım 2 aydır iş başı yapamadı kreş bulamadığı için, her yere mail attı olmadı yani. Bu kötülemek değil, planlı gelmesi için bilgi veriyoruz. Kimse de getto da yaşamıyor, yıllık hane geliri 150 200 bin olan insanlar zaten.
Sira meselesini yazmadim ki? Sira yok yalan falan mi demisim, ben başka bir sey konustum.
Cocugum ac mi tok mu susuz mu yazanlara güldüm:)
Tekrar ediyorum, kimse cocugunuzu nazlamak zorunda değil.
Bir seyler ogrenmesi icin bu sekilde bir egitim var.
Seker sacmaligini da anlayamadim, belirtirseniz kimse seker meker vermez.

Dogumgunleri falan kutlaniyor, ben o zaman da belirtiyordum mesela.
O yuzden bana cok extrem geldi anlatılanlar:)

Sira meselesini yazmadim ki? Sira yok yalan falan mi demisim, ben başka bir sey konustum.

Ya ortamda şeker olduktan sonra çocuk nasıl yemicek ki? Türkiyede çocuğa şeker vermek istemeyen biri için her şeyin organik olduğu, şekerli ürün olmayan kreş bulmak mümkün, almanyada ben duymadım. Ha çok mu önemli ne yedi ne yemedi takibi bence değil ama bir yasin altındaki çocukların oldugu okulda da şekerli ürün olmaması daha doğur olurdu. Biri yesin diğeri yemesin ben buna da karşıyım.

Yani yoksa Türkiyede artık çığırından çıktı bu çocukları pamuklara sarma işi o konuda ben de katılıyorum. Doktorundan ogretmenine saate bile bakmadan mesaj atabiliyor ebeveynler🙄

Ya ortamda şeker olduktan sonra çocuk nasıl yemicek ki? Türkiyede çocuğa şeker vermek istemeyen biri için her şeyin organik olduğu, şekerli ürün olmayan kreş bulmak mümkün, almanyada ben duymadım. Ha çok mu önemli ne yedi ne yemedi takibi bence değil ama bir yasin altındaki çocukların oldugu okulda da şekerli ürün olmaması daha doğur olurdu. Biri yesin diğeri yemesin ben buna da karşıyım.

Yani yoksa Türkiyede artık çığırından çıktı bu çocukları pamuklara sarma işi o konuda ben de katılıyorum. Doktorundan ogretmenine saate bile bakmadan mesaj atabiliyor ebeveynler🙄
Bak mesela turkiyede bu da var, yok videolar fotoğraflar, vatsap gruplari🤣
Ben bunlari gormedigim icin yadirgiyorum.
Kresin her yil sonunda bize bir dosya verirlerdi
Gün gün ne yapmis, fotoğraflarla anlatirlardi.
Sakliyorum, müthiş bir hatira.

Seker konusunda bilmiyorum, ben katolik kreslere gonderdim hep, fark var midir bilmiyorum,her istegime ozen gösterdiler.

Ve asiri ozgur bir birey olarak yetisiyorlar inan bana, camura mi girmek istiyor, giriyor sınır yok, hatta zorla sokuyorlar:)

Her sene 1 ayi da ormanda kamp olarak gecirirlerdi.
Almanyanin kresinden baslayarak tum egitim hayatina hayranim.

Ha bir de oyle turkiyedeki gibi yok kırtasiye masrafiydi yok bilmem ne etkinligi parasi falan da yok,
Bes kurus para odemedim, yillarca gittiler.

Turkiyede bu tur yerler tamamen ticarethane.
Almanya bunun aksine, kres zorunlu bir ihtiyac ve parasi olan olmayan ayni kefede, her konuda.

K kerkenes Burda bana laf sokuldu galiba :)

mybiglove mybiglove

Ghetto veya benzeri bir ortamda yaşamiyoruz.
Ayrica deri renği, din ve dil ayrimi yapmadiğim icin cocuğumun kreşinde her ülkeden cocuk mevcut. Kendi cocuğumda has, halis mulis alman olmadiği icin !aman aman yabancilar olmasin demedim/ diyemedim!
ki böyle bir beklenti bana avrupanin göbeğinde eğriti geliyor! Umarim alman ailelerde sizin ve benim cocuğuma burun kivirip aman grupda türk olmasin demiyorlardir!

Cocuğum pişpişlansin... ögretmenleri totosunda sinek olsun diyen zaten yok. Sadece konusahibi beklentisini ayarlayip gelsin diye verilen bir tavsiyeydi.
Ayrica sizin icin cocuğun beslenmesi önemsiz olabilir ama coğu anne icin önemli bir konu.

K kerkenes Burda bana laf sokuldu galiba :)

mybiglove mybiglove

Ghetto veya benzeri bir ortamda yaşamiyoruz.
Ayrica deri renği, din ve dil ayrimi yapmadiğim icin cocuğumun kreşinde her ülkeden cocuk mevcut. Kendi cocuğumda has, halis mulis alman olmadiği icin !aman aman yabancilar olmasin demedim/ diyemedim!
ki böyle bir beklenti bana avrupanin göbeğinde eğriti geliyor! Umarim alman ailelerde sizin ve benim cocuğuma burun kivirip aman grupda türk olmasin demiyorlardir!

Cocuğum pişpişlansin... ögretmenleri totosunda sinek olsun diyen zaten yok. Sadece konusahibi beklentisini ayarlayip gelsin diye verilen bir tavsiyeydi.
Ayrica sizin icin cocuğun beslenmesi önemsiz olabilir ama coğu anne icin önemli bir konu.
Simdi genel olarak turk anneleri olarak biraz daha yabancilarin cocuklarina karsi bile olan samimiyetsizliklerinden uzak bir milletiz.
Doydu mu doymadi mi, az daha yeseydi, sunu da bitireydi diye diye omrumuzden gidiyor")

Ama gerçekten dogru bir sey yapmadigimizin da farkindayiz aslinda ama iste genlerrr.

Benimkiler yaklasik 1 yaşlarından beri gittikleri için, yemegin saatinde yenilip sonra istenilen vakitte yenilmicek bir sey oldugunu (almanlara göre)ogrendiler.
Bu konuda hic sorun yasamadim, kurallar konusunda cok kati olduklari icin ona gore sekilleniyor cocuklar.

Ben sabahlari cocugu altindan kilotlu corap giydirip gotururdum krese, bana bi bakarlardiiii
Hemen soyup atarlardi.
Cocuk boyle giydirilmez, soğuğa dayanıklı olmaz falan diye de kizarlardi.

Tamamen millet farki, disiplin farki ülkeler arasi.

Yurt dışına freelance fiyatını bilmiyorum ama yurt içinde o kadar düşük ki . Öldüm fiyatına yapıyorsun günlük kazancın hesaplanirsa yine aylık 1000$ a geliyor ve sigorta masrafı falan yok . Yurt dışına kendin yapmak için de o işi önce tutturmak gerekiyor sanırım keşke yapan varsa çıkıp bizi bilgilendirse. Profilleri oluşturduk çok ilana başvurduk eşimle ama daha önce iş almamış birinin ilk işi alması çok çok zor.
Amerika IT sektöründe çok deneyimli bir tanıdığım saati 20$'dan aşağıya asla çalışma demişti. Yukarıdaki yorumunuzu da okudum, eğitim alıyormuşsunuz. Mutlaka mutlaka portfolyo projeleri yapın. Freelance sektöründe “ben bunu biliyorum” değil “ben bunu yaptım” kuralı hakimdir hep. Kimse sizin profilinize yazdığınız programlama dilleri listesiyle ilgilenmez. Onlarla bir şey yapıp ortaya elle tutulur bir kanıt koyup koymadığınızla ilgilenir.

Ben mühendislerle aynı dersleri aldım, Amerika'nın en iyi üniversitelerinden birinden sertifikam var. Kimsenin umurunda olmadı. Ne zaman projeler ortaya koydum o zaman göze görünmeye başladım. Şu anda iş haricinde bir e-ticaret sitem, bir sanal günlük yazma app'im, bir Airbnb benzeri app'im, bir QR code oluşturma app'im, bir kur çevirme app'im, bir hava durumu app'im, bir de to-do list app'im var. Daha da çoğaltmaya uğraşıyorum. Hepsi çalışır ve ziyaret edilebilir durumda. Local olanları ise demonstration video çekip YouTube'a yükledim isteyen oradan bakabiliyor. Bunları aldığım işlerden bağımsız hiçbir kazanç olmadan kendi kendime yaptım.

Upwork'te tutunabilmek için ya çok gelişmiş bir portfolyonuz olması lazım, ya da neredeyse bedavaya çalışmayı kabul etmeniz lazım. Google'a yazın “developer portfolio list” diye mesela. Bir sürü liste çıkar karşınıza portfolyonuzda ne tür app'ler siteler olması gerektiğiyle ilgili onlara bakın ya da diğer dev'lerin portfolyolarını inceleyin. Yaptığınız projelerin dili mutlaka İngilizce olsun (yurtdışı hedefliyorsanız). Kaynak kodları GitHub'a atın işverenler açıp bakabilsin yine aynı şekilde GitHub'ta open-source projelere de katılabilirsiniz. Bir de mümkün olduğunca farklı stack'lerde kendinizi geliştirmeye çalışın. Evet JavaScript bir programlama dili ve onu öğrendiniz diyelim ama JavaScript'in sürekli güncellenen bin tane kütüphanesi var. Birkaç tanesinde uzmanlaşıp yeni teknolojilere adapte olabilmeniz lazım.

Simdi genel olarak turk anneleri olarak biraz daha yabancilarin cocuklarina karsi bile olan samimiyetsizliklerinden uzak bir milletiz.
Doydu mu doymadi mi, az daha yeseydi, sunu da bitireydi diye diye omrumuzden gidiyor")

Ama gerçekten dogru bir sey yapmadigimizin da farkindayiz aslinda ama iste genlerrr.

Benimkiler yaklasik 1 yaşlarından beri gittikleri için, yemegin saatinde yenilip sonra istenilen vakitte yenilmicek bir sey oldugunu (almanlara göre)ogrendiler.
Bu konuda hic sorun yasamadim, kurallar konusunda cok kati olduklari icin ona gore sekilleniyor cocuklar.

Ben sabahlari cocugu altindan kilotlu corap giydirip gotururdum krese, bana bi bakarlardiiii
Hemen soyup atarlardi.
Cocuk boyle giydirilmez, soğuğa dayanıklı olmaz falan diye de kizarlardi.

Tamamen millet farki, disiplin farki ülkeler arasi.

Bende bu farklari göstermek istedim.
Ayrica coğu kreş artik bu kati kurallari uygulamiyor (cocuklarda gözlenen yeme bozukluklari sebebi).

Artik o savaş sonrasi almanyada yayğin olan sert kurallar yok! sizin cocuklar kac yaşinda bilmiyorum ama bizim kreşde " intuitives essen" konsepti var.

Insan denilen varlik karni acikinca yer vakti geldiği zaman değil!
1 yaşinda bir cocuğu aclikla terbiye etmenin sacma olduğunu almanlar bile sonunda anladi ve artik uygulamiyorlar (bazi eski kafa olan kreşler hariç).

Amac burda alman eğitim Systemini yermek değil. Sadece türkiyeden gelen deneyimsiz bir anneyi bazi durumlar icin uyarmak.

Bende bu farklari göstermek istedim.
Ayrica coğu kreş artik bu kati kurallari uygulamiyor (cocuklarda gözlenen yeme bozukluklari sebebi).

Artik o savaş sonrasi almanyada yayğin olan sert kurallar yok! sizin cocuklar kac yaşinda bilmiyorum ama bizim kreşde " intuitives essen" konsepti var.

Insan denilen varlik karni acikinca yer vakti geldiği zaman değil!
1 yaşinda bir cocuğu aclikla terbiye etmenin sacma olduğunu almanlar bile sonunda anladi ve artik uygulamiyorlar (bazi eski kafa olan kreşler hariç).

Amac burda alman eğitim Systemini yermek değil. Sadece türkiyeden gelen deneyimsiz bir anneyi bazi durumlar icin uyarmak.
Aclikla terbiye etmek cok agir bir söylem.
Dedigim gibi dogma buyume burdayim, kendim de gittim ayni kreşlere.
Nazi almanyasi değil tabiki, sabah kahvaltisi da, oglen yemegi de saatinde yenmeli, her gun duzenli saatlerde yenilen yemeğin vucuda faydalari (bir diyetisyen olarak) soylemem gerekirse, gozardi edilemicek duzeyde.

Aclikla terbiye söz konusu degil, cunku düşündügunuz gibi yemek sadece karin doyuran bir sey de değildir, aciktiginda yemek sadece karin doymasina yarar.

Beraber bir seyler yapmanin, toplu yasamda davranış kurallarinin, yemek adabinin ogrenilmesinde etkili.

Zaten yemeyen cocuklarin agzina zorla dürtmüyolar vakti geldi yiyeceksin diye ama acikinca yemesi icin de evinizdeki gibi bir ortam değil.

Amerika IT sektöründe çok deneyimli bir tanıdığım saati 20$'dan aşağıya asla çalışma demişti. Yukarıdaki yorumunuzu da okudum, eğitim alıyormuşsunuz. Mutlaka mutlaka portfolyo projeleri yapın. Freelance sektöründe “ben bunu biliyorum” değil “ben bunu yaptım” kuralı hakimdir hep. Kimse sizin profilinize yazdığınız programlama dilleri listesiyle ilgilenmez. Onlarla bir şey yapıp ortaya elle tutulur bir kanıt koyup koymadığınızla ilgilenir.

Ben mühendislerle aynı dersleri aldım, Amerika'nın en iyi üniversitelerinden birinden sertifikam var. Kimsenin umurunda olmadı. Ne zaman projeler ortaya koydum o zaman göze görünmeye başladım. Şu anda iş haricinde bir e-ticaret sitem, bir sanal günlük yazma app'im, bir Airbnb benzeri app'im, bir QR code oluşturma app'im, bir kur çevirme app'im, bir hava durumu app'im, bir de to-do list app'im var. Daha da çoğaltmaya uğraşıyorum. Hepsi çalışır ve ziyaret edilebilir durumda. Local olanları ise demonstration video çekip YouTube'a yükledim isteyen oradan bakabiliyor. Bunları aldığım işlerden bağımsız hiçbir kazanç olmadan kendi kendime yaptım.

Upwork'te tutunabilmek için ya çok gelişmiş bir portfolyonuz olması lazım, ya da neredeyse bedavaya çalışmayı kabul etmeniz lazım. Google'a yazın “developer portfolio list” diye mesela. Bir sürü liste çıkar karşınıza portfolyonuzda ne tür app'ler siteler olması gerektiğiyle ilgili onlara bakın ya da diğer dev'lerin portfolyolarını inceleyin. Yaptığınız projelerin dili mutlaka İngilizce olsun (yurtdışı hedefliyorsanız). Kaynak kodları GitHub'a atın işverenler açıp bakabilsin yine aynı şekilde GitHub'ta open-source projelere de katılabilirsiniz. Bir de mümkün olduğunca farklı stack'lerde kendinizi geliştirmeye çalışın. Evet JavaScript bir programlama dili ve onu öğrendiniz diyelim ama JavaScript'in sürekli güncellenen bin tane kütüphanesi var. Birkaç tanesinde uzmanlaşıp yeni teknolojilere adapte olabilmeniz lazım.
Çok teşekkür ederim yazdıklarınızın ekran görüntüsünü alacağım . Bende şimdi bir restoran sitesi tasarladım . Birde bu hesap makinesi falan yaptım klasik JavaScript le. Amazon klonu yaomayi düşünüyordum ama bir hoca yani bu klonlar çok mantıklı değil bir şeyler geliştirip eklemeniz lazım falan dedi . Sertifika olayına bende emin olamadım eşim de şu Türkiye de çok bilinen yazılım kursundan sertifika aldı ama çokta umrunda olmadi herkes taske bakıyor . Şu app ler çok hoşuma gitti muhakkak bakacağım bende GitHub oluşturayim en kısa zamanda React ve Angular dan hangisini öneriyorsunuz ? Ben Reacti halledeyim diyorum ama Angular da bu aralar çok kullanılmaya baslamis

Çok teşekkür ederim yazdıklarınızın ekran görüntüsünü alacağım . Bende şimdi bir restoran sitesi tasarladım . Birde bu hesap makinesi falan yaptım klasik JavaScript le. Amazon klonu yaomayi düşünüyordum ama bir hoca yani bu klonlar çok mantıklı değil bir şeyler geliştirip eklemeniz lazım falan dedi . Sertifika olayına bende emin olamadım eşim de şu Türkiye de çok bilinen yazılım kursundan sertifika aldı ama çokta umrunda olmadi herkes taske bakıyor . Şu app ler çok hoşuma gitti muhakkak bakacağım bende GitHub oluşturayim en kısa zamanda React ve Angular dan hangisini öneriyorsunuz ? Ben Reacti halledeyim diyorum ama Angular da bu aralar çok kullanılmaya baslamis
Klon proje ben de yapacağım. Benim okuduğum listelerde önem verilmişti. İşveren size a projesini (veya bir görsel) gösterdi diyelim ve bunun aynısını veya benzerini istedi. Bunu yapabilir misiniz bunu görmek için önemli deniyor.

Ben React ile çalışıyorum daha çok. Angular ve Vue baya görüyorum belki ona da giriş yaparım. Bu frameworkler çok zor değil kısa sürede halledersiniz dili bildikten sonra. Bir de, framework için ayrıca ders almakla uğraşmayın direk projeye başlayın. Kendiniz yaparken derste öğrendiğinizden on kat daha iyi öğreniyorsunuz. Ben son projemi daha önce kullanmadığım bir stack'le yaptım (dili biliyordum frameworkleri kullanmamıştım) başta bi endişelendim içinden çıkamayacağım diye ama başardım. ☺️

Klon proje ben de yapacağım. Benim okuduğum listelerde önem verilmişti. İşveren size a projesini (veya bir görsel) gösterdi diyelim ve bunun aynısını veya benzerini istedi. Bunu yapabilir misiniz bunu görmek için önemli deniyor.

Ben React ile çalışıyorum daha çok. Angular ve Vue baya görüyorum belki ona da giriş yaparım. Bu frameworkler çok zor değil kısa sürede halledersiniz dili bildikten sonra. Bir de, framework için ayrıca ders almakla uğraşmayın direk projeye başlayın. Kendiniz yaparken derste öğrendiğinizden on kat daha iyi öğreniyorsunuz. Ben son projemi daha önce kullanmadığım bir stack'le yaptım (dili biliyordum frameworkleri kullanmamıştım) başta bi endişelendim içinden çıkamayacağım diye ama başardım. ☺️
Evet bunu hep duyuyorum projeye başlayacak bilgi birikimine sahip hissedemedim js için diğerlerinden yaptım ama cesaret geldi teşekkür ederim . Amazon klonu yapayım bende en azından tüm bilgilermi tekrarlarim

Merhaba bahsettiğin gruba baktım facebook actım sırf o yuzden 😀 göçmen kadınlar amerika isveç kanada hersey var almanyayı bulamadım:KK43: link atabilir misin rica etsem
Aaa olmaz olur mu tabi ki Almanya‘da var. Bizim arkadaslarin cocugu yok ama Almanya‘da cocuk sayisina ve maasina gore kres parasi kesiliyor.Bura da cocuklar dogar dogmaz yazdiriliyor.Yalniz su durum var.Biz cok eskiden geldigimiz icin burada sonradan gelen zorluklarin hicbirine rastlamadik.Ev bulmak ve kres olayi uzun bir suredir sorun Almanya‘da.

Ya bu kreş olayı bizim arkadaşlarla aramızda hep dalga muhabbeti oluyor. Türkiyede el bebek gül bebek, evde hurmalarla tatlandirilmis besinlerle özenle büyüttüğümüz çocuklar burda kreste tüm gün sadece şeker yiyor diye 😅 istisna var mıdır bilemiyorum bir sürü farklı kreşe giden çocuklu arkadaşım var, hepsi de bu sağlıksız yeme içme işinden çok şikayetçiydi. Belki bizler çok fazla kafaya takiyoruz bilemiyorum çünkü çocuklarda bir sağlık sorunu olduğu da yok🤔 özel ilgi, bugün ne yaptın ne etti, ne yedi gibi çok üstüne dusme durumu da yok. Eğer beklenti, herkesle eşit standart ve stabil bir egitimse doğru yerdesiniz. Yok turkiyedeki gibi olsun ilgi alaka, beslenme, WhatsApp grupları, fotolar videolar olsun derseniz üzer. Bilip gelin. Tabi aylardır boş yer bulamadigi için işbaşı yapamayan arkadaşlarım da var, savaş sonrası her ama her konuda bekleme listeleri uzadı.
Zeynepin harikalar diyarı diye bir hesapta gördükçe şok oluyordum durumu

Merhaba herkese,

Daha önce de aldığım teklifler vardı ama cesaret edemedim çocuğum yeni doğmuştu. Böyle bir teklif var bizim alacağımız maaş bu (eşim 4000€ net alacak ben türkiyedeki işime devam edicem 1000€ net alacağım uzaktan çalışıyorum ben, Almanca öğrenene kadar böyle olacak o da 2yılı bulur tahminim) olacak. İş frankfurtta. Hessen eyaleti 3yas altı cocukları krese almıyor diye anladım yoksa ücretini mi ödemiyor o tarz bi durum var ücretli kres fiyatı ve çalışan ebevenyler için tüm gün kreste oluyorlar? Bi de sabit giderlerimiz var bizim türkiyeden aylık 1000€ödememiz var. Bu şekilde geçinmemiz nasıl olur ? Bilen birileri yardımcı olursa sevinirim özellikle orda yaşayanlar 🙏🏻 şimdiden herkese teşekkürler
4000 euro net ise ve siz de 1000 getirecekseniz bence gecinebilirsiniz. Kres olayini da orada yasayan Turklerden ayrdim alabilirsiniz( ama iyice arastirin guvenli olup olmadigini vs.) Iyi sanslar ben her tasinmamizda hep heyecan yaparim nerde hareket orda berekettir. :)

X