Anal fissür(makat çatlağı) sorunu

justdiary

Üye
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2022
64
241
Herkese merhaba, geçtiğimiz ramazan ayında çok fazla kabızlık problemi yaşamam sonucunda makat çatlağı oluşmuş. Bilenler bilir çok acılı ve ağrılı bir süreç :KK43: Yaklaşık 20 gündür doktorun vermiş olduğu kremi kullanıyorum artık kanama olmuyor hafif bir iyileşme olduğunu hissediyorum. Doktor krem dışında dışkı yumuşatıcı bir şurup daha vermişti onu yalnızca 10 gün kullanmamı ve uzun süre kullanmamın sakıncalı olduğunu söyledi. Şurubu kullanırken her şey iyiydi ama şurup bittikten sonra 10 gündür yine kabızlık yaşıyorum. Yapmadığım şey kalmadı sabahları kayısı, incir yiyorum, zeytinyağı içiyorum, sıvı beslenmeye çalışıyorum ama yine geçmiyor. Artık o kadar canım yanıyor ki tuvalete gitmekten, yemek yemekten bile korkuyorum. Biraz da psikolojik sanırım sürekli bunu düşünüyorum. Randevu aldım tekrar doktora gideceğim ama bu süreci daha önce yaşayanlar nasıl atlattınız ya da kronik kabızlık probleminize nasıl çözüm buldunuz paylaşabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.

Herkese merhaba, geçtiğimiz ramazan ayında çok fazla kabızlık problemi yaşamam sonucunda makat çatlağı oluşmuş. Bilenler bilir çok acılı ve ağrılı bir süreç :KK43: Yaklaşık 20 gündür doktorun vermiş olduğu kremi kullanıyorum artık kanama olmuyor hafif bir iyileşme olduğunu hissediyorum. Doktor krem dışında dışkı yumuşatıcı bir şurup daha vermişti onu yalnızca 10 gün kullanmamı ve uzun süre kullanmamın sakıncalı olduğunu söyledi. Şurubu kullanırken her şey iyiydi ama şurup bittikten sonra 10 gündür yine kabızlık yaşıyorum. Yapmadığım şey kalmadı sabahları kayısı, incir yiyorum, zeytinyağı içiyorum, sıvı beslenmeye çalışıyorum ama yine geçmiyor. Artık o kadar canım yanıyor ki tuvalete gitmekten, yemek yemekten bile korkuyorum. Biraz da psikolojik sanırım sürekli bunu düşünüyorum. Randevu aldım tekrar doktora gideceğim ama bu süreci daha önce yaşayanlar nasıl atlattınız ya da kronik kabızlık probleminize nasıl çözüm buldunuz paylaşabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.
Çok geçmiş olsun, erik kompostosu, form çayları (kayısı) bunlar genelde ishal gibi yapıyor bağırsakları çalıştırıuor bir deneyin isterseniz

Herkese merhaba, geçtiğimiz ramazan ayında çok fazla kabızlık problemi yaşamam sonucunda makat çatlağı oluşmuş. Bilenler bilir çok acılı ve ağrılı bir süreç :KK43: Yaklaşık 20 gündür doktorun vermiş olduğu kremi kullanıyorum artık kanama olmuyor hafif bir iyileşme olduğunu hissediyorum. Doktor krem dışında dışkı yumuşatıcı bir şurup daha vermişti onu yalnızca 10 gün kullanmamı ve uzun süre kullanmamın sakıncalı olduğunu söyledi. Şurubu kullanırken her şey iyiydi ama şurup bittikten sonra 10 gündür yine kabızlık yaşıyorum. Yapmadığım şey kalmadı sabahları kayısı, incir yiyorum, zeytinyağı içiyorum, sıvı beslenmeye çalışıyorum ama yine geçmiyor. Artık o kadar canım yanıyor ki tuvalete gitmekten çok korkuyorum. Biraz da psikolojik sanırım sürekli bunu düşünüyorum. Randevu aldım tekrar doktora gideceğim ama bu süreci daha önce yaşayanlar nasıl atlattınız ya da kronik kabızlık probleminize nasıl çözüm buldunuz paylaşabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.

Ben ameliyat oldum 2 yıl önce. Ufak bir operasyondu. Şimdi çok rahatım

Ben ameliyat oldum 2 yıl önce. Ufak bir operasyondu. Şimdi çok rahatım
Çok teşekkür ederim, geçmiş olsun. Doktor çatlağın ön kısımda olduğunu ve kadınlarda bu durumda ilerde doğum gibi durumlarda sıkıntı yaşandığını ve ameliyat önermediğini söyledi ama detaylı olarak görüşmedim. Geçmezse başka bir doktora daha gideceğim. Sizin böyle bir tecrübeniz oldu mu?

Çok teşekkür ederim, geçmiş olsun. Doktor çatlağın ön kısımda olduğunu ve kadınlarda bu durumda ilerde doğum gibi durumlarda sıkıntı yaşandığını ve ameliyat önermediğini söyledi ama detaylı olarak görüşmedim. Geçmezse başka bir doktora daha gideceğim. Sizin böyle bir tecrübeniz oldu mu?

Benim şöyle oldu. Kanama vs yoktu bende ama aşırı ağrı vardı. Krem vs kullandım geçmedi. Gittiğim ilk doktor doğumdan kaldığını eski çatlaklar olduğunu söyledi ama eski değildi çünkü sorunu son 2 aydır yaşıyordum. o doktor da ameliyat dedi. Sonra başka bir doktora gittim o da ameliyat dedi. İlaçla düzelecek hali geçmiş dedi. Yarım saatlik bir operasyonla halloldu. Genel anestezi ile oldum. Çok şükür 2 yıldır hiç bir sıkıntım yok.
Bir de kabız olma durumunda kullanmam için şurup vermişti

Birkaç sene evvel sivilce ilacı yüzünden bende ölecektim kabızlıktan🙄 ve analfissül olusmustı hayatımın en kötü tuvalet anısıydı o gun😅 dr fitil ve kremden vermişti ve toparladım düzeldi. Aradan 3 4yıl geçti ve bi anda yine kabızlık yasadım ve ara ara kanamalar basladı. Dikkat etmedim🤦 en son adet kanaması kadar fazla görünce sonunda korlup tekrar genel cerraha gittim bu kez kadın elle muayene etti off oda çok beter bi andı.. meğer anal fissül geçmiş bağsura çevirmiş😤 şiişmişti zaten ordan anlamam lazımdı ama ikisi benzer sayılır sonucta aynı ilaçlarda veriliyor yine aynı kremi verdi sadece. 1hafta sonunda düzeldi ama dr artık yeme alişkanlgmı tamamen değiştrnem gerektigini bunun ilerlerse daha kötü olcagini söylemşti.(fissülde de eger yırtık içeri dogru ilerlerse bagirsak kesiliyormuş korkudan çıldırcaktım o zmn) gerçekten dikkat edilmesi gerekiyor ama kremle düzelnce eski düzene dönüyorum işte. Dr bol sıvı,sebze ve lifli gıda tüketmemi, karbonhidrat tan ve paketli gıdalardan tamamen uzak durmamı söylemişti. Özellikle bağırsak florasını bozan gıdalar ve mayalı gıdalar(yogurt,tursu,bira vs) çok fazla makat sorunu tetikledigini söyledi. Sen kayısı zyağı deniyormussun aslında iyi gelmesi lazım gecici bi çözüm ama sanırım işe yaramadıgına göre ya bi alerji sorunun var kabız oluyorsun yada tamamen psikolojik kabızlık. Farklo drlara görünmen lazım kendilignden geçmesini beklersen sorun ilerleyebilir. Bizim gibi şanssız insanlar maalesef sürekli yedigini içtigini tuvalet düzenini kontrol ve takip etmek zorunda 🙄🙄🙄 geçmiş olsun umarım şifanı bulursun. Önce kafanı rahatlat sonra vucut düzelir 💖

Bu makat çatlağıni en iyi ben bilirim arkadaşlar doğum sonrası oluştu bide basur memesi vardı neler çektim ama sonunda ameliyat oldum. Memeyi kesip almış doktor catlagida lazerle yakmis Allah çok şükür şimdi çok rahatım 5 sene olacak maşallah diyelim sormak istediğiniz bı şey olursa yardımcı olurum

Uzun vadede düzeliyor o konu hemen düzelmiyor ne yazık ki. Probiyotik kullanmanızı öneririm. Bağırsak florasının kendine gelmesi için biraz destek lazım.
Sabahları ev yapımı sirkeli su için.
Ev yoğurdu yiyin.
Ev turşusu yiyin.
Kemik suyu için.
Hindistan cevizi yağı yiyin.
ek olarak probiyotik takviyesi de aldınız mı toparlarsınız diye düşünüyorum.
Bir de öğünleriniz basit karbonhidratttan fakir protein ve sağlıklı yağlardan zengin olsun. Makarna ekmek kesin bir süre. Ketojenik tarzda beslenin yani.

Uzun vadede düzeliyor o konu hemen düzelmiyor ne yazık ki. Probiyotik kullanmanızı öneririm. Bağırsak florasının kendine gelmesi için biraz destek lazım.
Sabahları ev yapımı sirkeli su için.
Ev yoğurdu yiyin.
Ev turşusu yiyin.
Kemik suyu için.
Hindistan cevizi yağı yiyin.
ek olarak probiyotik takviyesi de aldınız mı toparlarsınız diye düşünüyorum.
Bir de öğünleriniz basit karbonhidratttan fakir protein ve sağlıklı yağlardan zengin olsun. Makarna ekmek kesin bir süre. Ketojenik tarzda beslenin yani.
Çatlaklar ilerlediyse bu dediklerinle maalesef çözülmüyor. Korkutucu gelse de ameliyat olmak en kesin çözümü ve gerçekten sonucu çok iyi. Uzun vadece bunları yapmaktansa ameliyat olmayı tercih ederim. Çünkü o çatlağın acısı hiç bir acıyla kıyaslanamaz. Yaşam kaliten sıfırlanıyor bir kere

korkunç bişey bende 2 yıl önce yaşadım öyle bir hale gelmişti ki tuvalette olmasamda ağrıdan kıvranıyordum oturamıyordum. sürekli sanki orda cam parçaları varmışta yavaş yavaş ilerleyip her yanımı kesiyormuş gibi bir his. ne uyku uyuyabiliyordum ne normal yaşantımı sürdürebiliyordum. sürekli ağrı. yediğinize içtiğinize çok dikkat etmeniz gerek bir süre. uzun süre aynı pozisyonda oturmamalısınız. mümkünse bir yastık üzerine oturun. dar kıyafetlerden kaçının. maalesef hemen geçmiyor. çok çok geçmiş olsun umarım en yakın sürede atlatırsınız.

Çatlaklar ilerlediyse bu dediklerinle maalesef çözülmüyor. Korkutucu gelse de ameliyat olmak en kesin çözümü ve gerçekten sonucu çok iyi. Uzun vadece bunları yapmaktansa ameliyat olmayı tercih ederim. Çünkü o çatlağın acısı hiç bir acıyla kıyaslanamaz. Yaşam kaliten sıfırlanıyor bir kere

Kabızlık için çare sormuştu. ben çatlağa yorum yapmadım. Ameliyat da olsa kabızlığı uzun vadeli çözmesi lazım yoksa tekrar eder.

Çatlak konusunu doktor bilir ameliyat derse ameliyat. Ameliyat öncesi krem ve oturma banyolarıyla önce tedavi verilir. Tekrar ederse nitrojenli yapma bir krem var ameliyat öncesi son çare. Benim 10 yıllık fissürümü bu iyileştirdi mesela gebelikte bile tekrar etmedim. Bu da iyileştirmeseydi doktorum ameliyat yapıcaz demişti. gerek kalmadı.

Bu arada konu sahibi istanbudaysanız doktorum mücteba gündüz. Tavsiye ederim. Ameliyata gitmeden konu tedavi için çok çabaladı.

Hee aksam hazirladiginiz keten Yoğurt ogutulmus keten tohumunu sabah ac karnina yeyin

Bu makat çatlağıni en iyi ben bilirim arkadaşlar doğum sonrası oluştu bide basur memesi vardı neler çektim ama sonunda ameliyat oldum. Memeyi kesip almış doktor catlagida lazerle yakmis Allah çok şükür şimdi çok rahatım 5 sene olacak maşallah diyelim sormak istediğiniz bı şey olursa yardımcı olurum
Özelden bana Ankara’da hangi doktorda ameliyat olduğunuzu yazar mısınız? Acemi birinde çok riskliymiş. Bende daha fazla erteleyemeyeceğim.

Kabızlık için çare sormuştu. ben çatlağa yorum yapmadım. Ameliyat da olsa kabızlığı uzun vadeli çözmesi lazım yoksa tekrar eder.

Çatlak konusunu doktor bilir ameliyat derse ameliyat. Ameliyat öncesi krem ve oturma banyolarıyla önce tedavi verilir. Tekrar ederse nitrojenli yapma bir krem var ameliyat öncesi son çare. Benim 10 yıllık fissürümü bu iyileştirdi mesela gebelikte bile tekrar etmedim. Bu da iyileştirmeseydi doktorum ameliyat yapıcaz demişti. gerek kalmadı.

Bu arada konu sahibi istanbudaysanız doktorum mücteba gündüz. Tavsiye ederim. Ameliyata gitmeden konu tedavi için çok çabaladı.
Kremin adı nedir acaba?

X