Anaokulu mu yoksa anane dede evi mi

Ne geçebilir mesela başından? Çekindiğiniz şey ne? O yaş çocuğu elbette başından geçeni anlatır. Konuşmasıyla ilgili bir pronlemi mi var çocuğunuzun? İlk zamanlar bizzat gider görürsünüz oryantasyon süreci oluyor. Kameradan çocuğunuzun sınıfını izlemenizse olabilecek bir şey değil.
Mesela sosyal medyada görüyoruz. Cocuklara kötü davranılması, fiziksel ya da sözlü şiddet, azarlama bağırma gibi olaylardan endişe etmekteyim. Oglum konuşkan ve iletişimde problem yok. Ama böyle bsey yaşayıp ogretmeninden çekinip soylemezse diye o tarz endişelerim var. Bu yüzden doğru kurumu seçmek icin ne yapmam ya da neye dikkat etmem gerek onu bilmiyorum. Suan aklıma en mantıklısı kamera ile sınıfı bi süre izleyip gozlemlemek geliyor sadece

Mesela sosyal medyada görüyoruz. Cocuklara kötü davranılması, fiziksel ya da sözlü şiddet, azarlama bağırma gibi olaylardan endişe etmekteyim. Oglum konuşkan ve iletişimde problem yok. Ama böyle bsey yaşayıp ogretmeninden çekinip soylemezse diye o tarz endişelerim var. Bu yüzden doğru kurumu seçmek icin ne yapmam ya da neye dikkat etmem gerek onu bilmiyorum. Suan aklıma en mantıklısı kamera ile sınıfı bi süre izleyip gozlemlemek geliyor sadece

Sosyal medyada gördüğünüz her şey her yerde olmuyor ki. Ben kendi yakın çevremde bir dünya çocuk var bir kişiden duymadım anaokulunda öğretmeninden şiddet görsün. Bu kadar evhamlı olmak doğru değil. Tek tek gezersiniz lokasyonu size uygun olan okulları. İlkokula nasıl göndereceksiniz? Okul yaşına da bir şey kalmamış ki. Şu an küçük ses yükseltmeyle bağırmayı dahi birbirine karıştırabilir ama okul hayatında azarlayan da olacak kızan da. Öğretmenlerin çok başını ağrıtacak Veli profili gibi duruyorsunuz. Kusura bakmayın ama size en mantıklı gelen fikir aşırı mantıksız. Sınıfta sadece sizin çocuğunuz yok ki. Kim niye izin versin tanımadığı birinin çocuğunun sınıfını izlemesine? Ancak idareciler kameradan izleyebilirler.

Bu da ayrı bi konu evet. Yarım gün diyen var tam gün diyen var. Siz deneyimleyip yarım gün daha doğru diye düşündünüz sanirim
Kesinlikle yarim gun.
Cocuklar saat 8 de okulda oluyorlar.2 ye kadar pertleri cikiyor.O saatten sonrasi cocuk bakiciligi resmen.Bana sorarsaniz 4 yas icin yarim gun.Su 2 bucuk aydaki gozlemim bu sekilde.Ben gidip 3 te aliyorum ogullarimi.Digerleri 5 bucuga kadat devam.Tabiki zorunluluk durumu ayri ama alabilecek olan biri varsa birakmayin derim o kadar uzun sure.

Kızlar selam. 4 yaşında ve 8 aylık 2 oğlum var. 3 ay sonra ise başlıyorum. Ananemiz yani annem çok iyi bakıyor çocuklara sagolsun. Ama babam çok aksi adam. Büyük oğlumla iyi anlaşıyor ama en ufak bseyde annemle tartışıyorlar. Sesini hemen yukseltip bağırıyor. Asabi biri. Şimdi çocuğumun yanında boyle şeyler yaşansın istemiyorum. Annem diyor ki daha çok küçük 5 yaşında anaokuluna verirsin. Ama ikisine bakamaz annem. Mutlaka birini dede oyalicak. Ayrıca babamla da aramız çok iyi değil. Ters inat agresif ve her zaman kendi dedikleri doğru kabul eden bir adamdır. Annem de 5 yaşında anaokuluna ver. Başına bisey gelir. Daha çok küçük diyip duruyor. Zaten çocuklarım konusunda takıntılıyım. Aman başına bisey gelmesin diye hep endişeliyim. Annem de böyle yapınca anaokuluna veresim gelmiyor. Siz olsanız ne yapardınız. Abartı mi sizce düşüncelerim. Dedesi sonucta. 5 yaşına kadar 1 sene daha vakit geçirirse agresif tavırlarından etkilenir mi. Ayrıca çok da güzel oyalıyor. Oglum da dedesini çok seviyor. Ama annemle hic anlasamiyorlar. Ayni evde 2 torun anane dede. Nasil olcak. Bilmiyorum hiç. Off çok zor. Disardan bakınca çözüm anaokulu gibi duruyor ama ben anne olarak kendim hazır hissetmiyorum sanırım daha. Bir de başına bisey gelirse bana gelip anlatır mı bilmiyorum. Sadece benim oğlum mu sanki okula başlıyor. 4 yaşında hem. Herkes küçükken kreşe verip ise gidiyor saçmalama diyorum ama yine de korkuyorum hep olumsuz düşünceler kafamda. Anne olarak beni anlarsınız umarım. Siz olsanız ne yapardiniz
valla anlayamadım çünkü çocuklar 3 yaşından sonra kreşe anaokuluna giderler zaten

Peki bu seneye olursa ne yapacaksınız? İlkokul 1den önce hiç gitmeyecek mi? Dört yaş çocuğu anasınıfna rahat rahat gider, hatta evde kalması kabahat

Çok değil bundan 2 sene sonra çocuğunuz ilkokulda olacak ve teneffüslerde öğretmen de yanlarında olmayacak. Bağımsız kalmaya alışması lazım. Bu kadar evhamla olmaz ki.
Ayrıca diğer okul hayatına alışmadan direkt birinci sınıfa başlatmanız da haksızlık.
Artık genelde tüm çocuklar en az 2-3 yıl anaokulu deneyimiyle ilkokula geliyorlar. Motor becerileri çok daha iyi olacak, akran iletişimi de daha iyi olacak aradaki fark açılacak siz böyle evhamla evde tutarsanız

Sosyal medyada gördüğünüz her şey her yerde olmuyor ki. Ben kendi yakın çevremde bir dünya çocuk var bir kişiden duymadım anaokulunda öğretmeninden şiddet görsün. Bu kadar evhamlı olmak doğru değil. Tek tek gezersiniz lokasyonu size uygun olan okulları. İlkokula nasıl göndereceksiniz? Okul yaşına da bir şey kalmamış ki. Şu an küçük ses yükseltmeyle bağırmayı dahi birbirine karıştırabilir ama okul hayatında azarlayan da olacak kızan da. Öğretmenlerin çok başını ağrıtacak Veli profili gibi duruyorsunuz. Kusura bakmayın ama size en mantıklı gelen fikir aşırı mantıksız. Sınıfta sadece sizin çocuğunuz yok ki. Kim niye izin versin tanımadığı birinin çocuğunun sınıfını izlemesine? Ancak idareciler kameradan izleyebilirler.

Evet biraz evhamliyim. Ama öğretmenlerin başını niye agritayim ki. Sonucta benim evhamim çocuğumun güvenliği ile ilgili genel bir konu üzerine. Yani öğretmene durduk yere siz benim cocuguma şiddet gösteriyor musunuz diye darlayacak değilim 😁 asıl ogretmenlerin basini ağrıtan tipler ödev konusu, çocuğun davranış problemleri, ısrarla velilerin söz dinlemeyen etmeyen çocuklarına laf soyletmeme davranışları üzerine olanlar diye düşünüyorum. Tabiki disiplini öğrenecek. Normal bir uyarma kızma değil bahsettiğim. Sosyal medyada gördüğümüz videolarla ne demek istediğimi anlamişsınızdır. Bu da genel bir evham. Yoksa ogretmenin verdiği ödevden, sınıftaki disiplin ya da otoritesine kadar karışan veliler dolu. Ben onlardan değilim. Benim tek derdim standart normal bir sınıf ortamı ve oyun oynayan mutlu çocuklar. Bu kadar 😊
Ve evet herkeste bu evham var ama bende biraz daha fazla. Hatta bu konuda kendime ben de kızıyorum. Abartmıyor musun. Herkesin çocuğu her gün okula gidiyor diye

Kızlar selam. 4 yaşında ve 8 aylık 2 oğlum var. 3 ay sonra ise başlıyorum. Ananemiz yani annem çok iyi bakıyor çocuklara sagolsun. Ama babam çok aksi adam. Büyük oğlumla iyi anlaşıyor ama en ufak bseyde annemle tartışıyorlar. Sesini hemen yukseltip bağırıyor. Asabi biri. Şimdi çocuğumun yanında boyle şeyler yaşansın istemiyorum. Annem diyor ki daha çok küçük 5 yaşında anaokuluna verirsin. Ama ikisine bakamaz annem. Mutlaka birini dede oyalicak. Ayrıca babamla da aramız çok iyi değil. Ters inat agresif ve her zaman kendi dedikleri doğru kabul eden bir adamdır. Annem de 5 yaşında anaokuluna ver. Başına bisey gelir. Daha çok küçük diyip duruyor. Zaten çocuklarım konusunda takıntılıyım. Aman başına bisey gelmesin diye hep endişeliyim. Annem de böyle yapınca anaokuluna veresim gelmiyor. Siz olsanız ne yapardınız. Abartı mi sizce düşüncelerim. Dedesi sonucta. 5 yaşına kadar 1 sene daha vakit geçirirse agresif tavırlarından etkilenir mi. Ayrıca çok da güzel oyalıyor. Oglum da dedesini çok seviyor. Ama annemle hic anlasamiyorlar. Ayni evde 2 torun anane dede. Nasil olcak. Bilmiyorum hiç. Off çok zor. Disardan bakınca çözüm anaokulu gibi duruyor ama ben anne olarak kendim hazır hissetmiyorum sanırım daha. Bir de başına bisey gelirse bana gelip anlatır mı bilmiyorum. Sadece benim oğlum mu sanki okula başlıyor. 4 yaşında hem. Herkes küçükken kreşe verip ise gidiyor saçmalama diyorum ama yine de korkuyorum hep olumsuz düşünceler kafamda. Anne olarak beni anlarsınız umarım. Siz olsanız ne yapardiniz
Annene babana sakın güvenme 4 yaşındaki çocuğu mutlaka kreşe yolla, bebeğe bakarlar ancak

Çok değil bundan 2 sene sonra çocuğunuz ilkokulda olacak ve teneffüslerde öğretmen de yanlarında olmayacak. Bağımsız kalmaya alışması lazım. Bu kadar evhamla olmaz ki.
Ayrıca diğer okul hayatına alışmadan direkt birinci sınıfa başlatmanız da haksızlık.
Artık genelde tüm çocuklar en az 2-3 yıl anaokulu deneyimiyle ilkokula geliyorlar. Motor becerileri çok daha iyi olacak, akran iletişimi de daha iyi olacak aradaki fark açılacak siz böyle evhamla evde tutarsanız
Anaokuluna yazdırmak istememdeki 1.sebep henüz 4 yaşında oldugu icin gelişim ve motor becerisi endişesinden ziyade dedesiyle takılmak yerine okula gitsin iyi vakit gecirsin daha mutlu olsun. Gerisi zaten gelecektir.

Ama 5 yaşında olsaydı hem mutlu olması hem de gelisiminin geride kalacagiyla ilgili endişeyi ortak taşıyor olurdum.

Anaokulu olmadan 1.sinifa başlatmak ona çok büyük haksızlık olur. Katılıyorum size.

Ben de öyle düşünüyorum. Annem erken olduğunu düşünüyor. Bizim zamanimizda biz 7 yaşında ilkokula başlamıştık. Şimdi bizim zamanımız gibi degil hersey. Annem cok kucuk diyip duruyor. Vicdan yaptırıyor bana da 🤦‍♀️
Bizim zamanımızdan sonra çok şey değişti. Kreşe erken giden çocukla geç okul öncesi eğitim alan çocuk aynı seviyede olmaz. Okul öncesi ne kadar eğitim o kadar iyi.

Oğlum 3.5 yaşında krese başladı iyi ki başladı yine olsa yine aynı yaşta veririm

Şimdi 6 olmak üzere anaokulu devam

Evet anneme gerçekten bunu da teklif ettim. Kabul etti ama annem yoruluyor. Evden çıkmak istemiyor bazen. Bazen de gelirim diyor. Zorlamak istemiyorum. Sonuçta onun da hayatı kendine. Babam gerçekten huysuz ve anlaşılması güç biri. O da farkında. Yakın zamanda tartışma olunca hemen diyor sizin evde bakaym ben artık diye. Ama sonra ortalık durulunca yoruluyorum size gel git demeye basliyor. Ev çok yakın bu arada. Yürüme mesafesi 2 dk bile surmez
2 dk yol yürümeye erinen kadın 8 aylık bebeğe nasıl bakacak ki. Ben 27 yaşında anne oldum kafayı yiyordum az daha.s

Kendi çocuklarımda ve arkadaşlarımın çocuklarında gözlemlediğim 4 yaş çok ideal anaokulu için
Ayrıca sıkılıyorlar zaten evde o yaş grubu
Ve şimdi çoğu çocuk anaokuluna hatta kreşe gittiği için bir çok şeyi öğrenmiş olarak ilkokula başlıyorlar Buda ilk okulu çok kolaylaştırıyor

Kızımı 2.5 yaşında yarım gün vermiştim.basta sizin gibiydim ama sonra sevdiğini görünce şaşırmıştım.4 yaş küçük bı yaş değil sosyallesmesi lazim

çocuğun yaşı anaokulu için uygun bir yaş.
ben başka birşey daha söylemek istiyorum annem babam sürekli tartişır vs yazmışsınız ileride okulda göreceklerinin yanında bir tartışma çok hafif kalacak buna kendinizi hazırlayın önce.
çocuğu maalesef dünyadan bir haber fanus içerisinde gibi yetiştiremezsiniz, orda annem babam tartısıyo burda okulda başına bir iş gelir diyerek evhamlanmanın bir anlamı yok.
anneniz babanizdan ne öğrenecek 4 yaşında çocuk okulda en azından sosyalleşir.

Benim oğlum 4 yaşa 3 ay kala okula başladı gayet iyi yani . Anneanne dede 2 çocuğa asla bakamazlar ben bile zor oyalarım ikisini . Siz büyüğü okula verin çocuk sosyalleşsin

X