anaokulu ogretmeni ceza vermesi

Odana git demek 1.tür ceza yöntemi oluyor ve eğitimde tercih edilmiyor.

Mahrum birakma ise 2.tür ceza yöntemi oluyor. 1.türe göre daha çok tercih ediliyor.

Çocuklar sandığımızdan zeki. 3 yaşında bir çocuk anlattığınız zaman anlayabilir.

Size tavsiyem odasina gönderme yerine mola paspası uygulamasıni gözden geçirmeniz . Bu uygulama istenmeyen davranışlarda etkili oluyor.

Küçük çocuklarda mola süresi kısa oluyor, büyüdükçe süre uzuyor.

Ceza olarak odasına göndermek çocukta odasını mola paspası gibi görmesine sebep olabilir ve odasına gitmekte isteksiz olabilir.

Size de kolayliklar dilerim. Çocuklarla uğraşmak zor😊
Zaten odasina gondermeyi 1 kez deneyip kustugumu sandigi icin direkt vazgectim, farkli bir yontemim var artik (dogru demiyorum) yazdim onu da yukarida 🙈

Anlamadigini farkedince bi daha yapmadim zaten 😂😂😂 kendi buldugum cozum, yanlis bir sey yapinca kendi odamda yatakta bu konunun yanlis oldugunu ve beni uzdugunu soyleyip, uzerine yatakta gidiklama partisi yapmak (ha bu da dogru bir yontem degil farkindayim)

Yine de ogretmen o yas grubuna bagiramaz bence, ceza da vermez (literaturde farkli gorusler olabilir elbette, bu uzman olmayan duz insan fikri 😅)
Yapamaz edemez demeyelim de yapmasa etmese daha iyi olur diyelim 😂

Biz de insanız valla bak. Günde 20 kere üzerimize tüküren çocuklara, zaten kıt olan oyuncaklara düzenli bir şekilde zarar veren bebelere, sürekli pipisini açıp arkadaşlarını rahatsız eden minnoşlara sinirlenebiliyoruz ara sıra. Bağırmak istemiyoruz zaten, amacımız yanlış davranışı düzeltmek ama sabır sınırını zorlayanlar çıkabiliyor. O yüzden böyle konularda öğretmen kesinlikle hatalı diyemiyorum ben. Çok muallak konu.

Parktan mahrum bırakmaya fena takıldım ben...Bız arabayla onunden gecsek cocugun içi gidiyor..Sen nasıl onu oyun saatı bıtene kadar oturttun yaa...İçinden ıkı kere yırmıye kadar say öyle gıt de bari hanı ceza-ödülsede di mi?

Bence zaten bu anaokulu öğretmenliğini daha sabırlı,sakin ve merhameti yüksek insanlar okumalı...Mesela bende okuyabılırdım ama daha o yıllarda bırden fazla cocukla asla ugrasamam dedım ve yazmadım...Baska bır arkadasım puanı mukemmel olmasına ragmen ben hastane ortamında calısamam ınsanlarla ıletısım kurmak ıstemıyorum dedı mühendislik yazdı...

Sırf okumak ıcın okuyan ınsanlar var işini aşkla,sabırla yapan öğretmenlerimizi tenzih ederim ve saygı duyuyorum sonsuz:KK200: Her işte iyiler kadar kötüler de olabılıyor malesef...O yüzden sınıf degıstırme durumu varsa dırekt degıstırın..

Öğretmenin yaptıkları baştan sona rezalet. Aynı mesleği hakkıyla yapacak onlarca insan işsiz, ama böyleleri iş buluyor işte. Öğretmenler düzgün denetlenmedikleri ve mesleklerini sağlam gördükleri için maalesef bazı öğretmenler işlerini düzgün yapmıyorlar. Ben de öğretmenlik yapıyorum, ne yazıkki çok fazla kötü, işini yapmaktan aciz öğretmen var. Kimisi işini yapmayı bilmiyor kimisi özel hayatının hıncını alıyor öğrencilerden.

Durumu hafif, sıradan bir olay gibi gören arkadaşlar olmuş ama bu tip şeyler çocuklar için çok etkili oluyor. Çünkü çocuklar okul ve öğretmeni bir tutuyorlar, bundan sonra tüm okul-öğretmen profili çocuk için tedirgin edici olabilir, ya da üzüldüğü, güvende olmadığı bir yer olduğu için uzaklaşabilir okuldan. Sizin çocuk istemiyor okula gitmek şimdiden baksanıza.

Öğretmenle ve müdürle en kısa zamanda gidip görüşseniz iyi olur. Birde çocukla konuşun öğretmenin tavrıyla ilgili. Öğretmendende de rica edin çocukla birebir konuşsun, çocuğun hangi davranışının yanlış olduğunu anlatsın insan gibi, bağırmadan.

Biz de insanız valla bak. Günde 20 kere üzerimize tüküren çocuklara, zaten kıt olan oyuncaklara düzenli bir şekilde zarar veren bebelere, sürekli pipisini açıp arkadaşlarını rahatsız eden minnoşlara sinirlenebiliyoruz ara sıra. Bağırmak istemiyoruz zaten, amacımız yanlış davranışı düzeltmek ama sabır sınırını zorlayanlar çıkabiliyor. O yüzden böyle konularda öğretmen kesinlikle hatalı diyemiyorum ben. Çok muallak konu.
Haklisin, ciddi sabir isi. Bak ben yapamazdim, kendimi biliyorum hayatta ogretmen olacak sabir yok bende 🙈

Mizacını yerim onun. Kendi kisisel problemlerinin hırsını çocuklardan mi çıkarıyor peh. 5 yaşında ki çocuk yapistiricinin ağzını açık unuttu diye bağırmak nedir,güzel bir dille anlatmak varken. Guantanamo hapishanesini yönetiyor sanki minicik çocuğu parktan mahrum ederek,eğittiğini mi düşünüyor.Yerinizde olsan bu öğretmen ile devam etmem,çocuğu okuldan soğutan biri eğitimci olamaz,tahammülü yoksa yapmasin. Askeri kamp değil burası 5 yaşında ki çocukların put gibi oturup,komut verilince hareket etmesini beklemesin. Yapıştırıcının agzini acik unutmusmuş vay be ne büyük mesele.

Bende eski anaokulu öğretmeniyim. Aynı anda 20 çocuğun hem can sağlığını kollaman gerek, hem etkinikleri yerine getirmen gerek, hem etkinlik takibi yapman gerek, hem veli/öğrenci/müdürü tatmin etmen gerek hemde sınıf kontrolünü sağlaman gerek. Uyarilardan sonra düzgün bı şekilde mahrum bırakma cezasindan başka bı ogretmen ne yapabilir ki? Odana giti anca evde yapabilirsin anaokulunda öyle durumlara uygun bı ortam yok. Müdür izin vermez zaten çocuğun sınıf dışına çıkmasına. Tehlikeli çocuk kapıyı açıp cikadabilir, kendine zararda verebilir.

Mizacını yerim onun. Kendi kisisel problemlerinin hırsını çocuklardan mi çıkarıyor peh. 5 yaşında ki çocuk yapistiricinin ağzını açık unuttu diye bağırmak nedir,güzel bir dille anlatmak varken. Guantanamo hapishanesini yönetiyor sanki minicik çocuğu parktan mahrum ederek,eğittiğini mi düşünüyor.Yerinizde olsan bu öğretmen ile devam etmem,çocuğu okuldan soğutan biri eğitimci olamaz,tahammülü yoksa yapmasin. Askeri kamp değil burası 5 yaşında ki çocukların put gibi oturup,komut verilince hareket etmesini beklemesin. Yapıştırıcının agzini acik unutmusmuş vay be ne büyük mesele.
Öğretmenin bağırmasını savunmuyorum ancak o yapıştırıcı açık kalıp kuruduğunda aileden yenisini istiyoruz. Sonra aile daha iki hafta önce aldım ne çabuk bitti bir daha almam, siz kapatsaydınız, neden benim çocuğumun yapıştırıcısıyla özel olarak ilgilenmiyorsunuz diye yakamıza yapışıyor.

Öğretmenin bağırmasını savunmuyorum ancak o yapıştırıcı açık kalıp kuruduğunda aileden yenisini istiyoruz. Sonra aile daha iki hafta önce aldım ne çabuk bitti bir daha almam, siz kapatsaydınız, neden benim çocuğumun yapıştırıcısıyla özel olarak ilgilenmiyorsunuz diye yakamıza yapışıyor.
Ozel olarak ilgilenmesine gerek yok ki etkinlik bittiginde "cocuklar yapistiricilar kapandi mi ?" derse,olay çözülür. Madem bu sorun çok yaşanıyor,ağzından çıkacak 1 cümleye bakar,bunun yerine çocuğa bağırıp,sevkini kırmak daha kolayına geliyor,kendi asaglik kompleksini ve sorunlarını çocuk üzerinde çıkaracak.30 kusur yasindayim,anasinifi ogretmenimi tebessumle anarim. Ileri gitmek yerine,geri gidiyoruz.Bagirmak bir şiddettir bunun açıklaması olamaz zaten

Ozel olarak ilgilenmesine gerek yok ki etkinlik bittiginde "cocuklar yapistiricilar kapandi mi ?" derse,olay çözülür. Madem bu sorun çok yaşanıyor,ağzından çıkacak 1 cümleye bakar,bunun yerine çocuğa bağırıp,sevkini kırmak daha kolayına geliyor,kendi asaglik kompleksini ve sorunlarını çocuk üzerinde çıkaracak.30 kusur yasindayim,anasinifi ogretmenimi tebessumle anarim. Ileri gitmek yerine,geri gidiyoruz.Bagirmak bir şiddettir bunun açıklaması olamaz zaten
Evet ya o kadar kolay aslında. Hay allah biz niye düşünemedik bunu 😂😂😂

bu forumda hep öğretmenler kötüleniyor. asla empati yapılmıyor yargılanıp asılıyor.. sizin gibi düşünüyorum, gün içinde binbir parçaya bölünüp velisinden müdürüne herkesi ayrı ayrı memnun etmemiz gerekiyor. çocuklar kavgaya tutuşunca ayırmamız bile suç oluyor. bu anlattığım da benim sınıfım. önerisi olan varsa çok memnun olurum.
Hocam bir veli ve anne olarak size sonsuz saygı duyuyorum, fazlasıyla da hak veriyorum. Biz bir taneyle baş edemezken, sizler niceleriyle uğraşıyorsunuz. Çocukları geçtim para verdik diye satın aldım sanan, sizden çok bildiğini düşünen veliler de tepenizde.

Burada yazacaklarım işini hakkıyla yapan öğretmenler için değil, lütfen üzerinize alınmayın. Siz de takdir edersiniz ki, bu meslek özen isteyen mesleklerden. Sizlere emanet ettiklerimiz eşya değil, can, birey, evlat... Kişilikleri sizin ellerinizde şekilleniyor. İlk okulda sorunlu bir çocukken, öğretmenin elinden tutup ayağa kaldırdığı birini tanıyorum. Harcanıp gidecekken, çok güzel bir mesleğe sahip şimdi. Çocukların hepsi özveri istiyor, en çok da uyumsuz olanlar.

Çok uzatmadan, mizacı uygun olmadığı halde sırf meslek edinmek için bu işi yapanlara sözüm. İki çocuğumun da öğretmenleri eli öpülesi insanlar mesela. Onlara söz etsem gözüme dizime durur. Görevini yüreğiyle icra edenler yapsın bu mesleği, yapamayanlar da çekilsinler lütfen, milletin çocuğu kimsenin deneme tahtası değil.

Öğretmen olmayı seçiyorsanız,uğraşacaksanız. Ağlanacak halinize gülersiniz böyle. Ben de seçmedim bu mesleği çünkü tahammülüm yok,secen de katlanacak. Çocuğa bagirmaktan söz edilen bir konuda piskin piskin gulmek,sizin de nasıl bir egitimci oldugunuzu gosteriyor

Sırf öğretmen olduğu için bu tarz konuların altını dolduran 3 5 tane tip hep de ayni kişiler. Çocuğa şiddet içeren bir konuda bile haklı olma cabasindalar ,bağırmakta bir şiddet ! Veliye muhalefet olalım diye yapılan,pervasızca yorumlar. Ağlama duvarı mi burası,ay ben de öğretmenim velilerden çok çekiyoruz,ay 20 çocukla nasıl ilgileneyim. Eee silah zoruyla mi bu mesleği yapıyorsunuz,yapmayın. Bizim de ne öğretmenlerimiz oldu,saygıyla sevgiyle andığımız. Tahammülü olmayan,yapmasin. Cete gibi anca dislike atsinlar peeh😬Şu öğretmenin savunulacak yani yok,savunulacak yani olanı savunuyoruz zaten! Sizin gibi subjektif degiliz.

Hocam bir veli ve anne olarak size sonsuz saygı duyuyorum, fazlasıyla da hak veriyorum. Biz bir taneyle baş edemezken, sizler niceleriyle uğraşıyorsunuz. Çocukları geçtim para verdik diye satın aldım sanan, sizden çok bildiğini düşünen veliler de tepenizde.

Burada yazacaklarım işini hakkıyla yapan öğretmenler için değil, lütfen üzerinize alınmayın. Siz de takdir edersiniz ki, bu meslek özen isteyen mesleklerden. Sizlere emanet ettiklerimiz eşya değil, can, birey, evlat... Kişilikleri sizin ellerinizde şekilleniyor. İlk okulda sorunlu bir çocukken, öğretmenin elinden tutup ayağa kaldırdığı birini tanıyorum. Harcanıp gidecekken, çok güzel bir mesleğe sahip şimdi. Çocukların hepsi özveri istiyor, en çok da uyumsuz olanlar.

Çok uzatmadan, mizacı uygun olmadığı halde sırf meslek edinmek için bu işi yapanlara sözüm. İki çocuğumun da öğretmenleri eli öpülesi insanlar mesela. Onlara söz etsem gözüme dizime durur. Görevini yüreğiyle icra edenler yapsın bu mesleği, yapamayanlar da çekilsinler lütfen, milletin çocuğu kimsenin deneme tahtası değil.
çok teşekkür ederim anlayışınız ve nazik fikirleriniz için 🥹 kesinlikle katılıyorum size.

benim son yıllarda gözlemim şu yönde. evde hiçbir şekilde sınır koyulmayan çocuklar yetişiyor. bu çocuk evde prens/prenses, her şeyi doğru bilir yapar, yanlış yapınca da önemli değil devam et çünkü sen hükümransın moduyla yetiştiriliyor. ya da asla tahammül edilmeden dayakla kötü sözle yetiştirilen bir grup var. verdiğim örneklerde evde 1-2 tane olan çocuk okula gelince kaos yaşıyor. kendi gibi 15 çocuğu daha görünce kimsenin hükümranlığı kalmıyor. öğretmen sesini duyurmaya çalıştığında bile korkup ailesine söyleyen çocuk tanıyorum. ailesi önce müdüre sonra milli eğitime şikayet ediyor. açıkçası 1 yönergeyi abartısız 30 defa söylüyorum, (beraber yapıp göstermeme rağmen) yine anlamayan yapamayanlar çıkıyor. anlayanlar sıkılıyor.. bu durumda öğretmen de çözümsüz kalıyor. ne için çabalıyorum diyor. 5 saat hiçbir etkinlik yapmayan insanlar tanıyorum. çabalayan öğretmenden daha fazla saygı görüyor ve daha kolay, sorunsuz geçiriyor günlerini. maalesef başta sistem olmak üzere birçok şey yanlış ilerliyor ve fatura sadece öğretmene kesiliyor…

Verdiğiniz örnekte çocuk ilkokul yaşına gelmiş ve sorunlu bir çocukmuş öğretmen sayesinde kurtulmuş ne mutlu o çocuğa ve öğretmene.
Ama başta o çocuğu ailesi kaldırmalı eğitim başta ailede başlıyor.
Öğretmen tabii ki doğru seçmeli mesleğini ama 18 yaşında bu mesleği seçiyor çoğu.
Aslında anne,baba önce önce yapabilir miyim diye düşünmeli burdaki örneğe göre de mesela ilkokula gelmeden en azından tek elini tutmalı değil mi?
O çocuk ilkokula gelince birden sorunlu olmadı.
Sırf anne,baba olacağım diye insan çocuk yapmamalı mesela.
En kökünden başlamalı her şey. Önce aileden başlıyor eğitim.
Herkes her şeyi düşünüp yapmalı.
Şu konuda da mesela her şey muallak 5 yaşında bir çocuğun anlattıkları var o bile emin değil tüm oyun boyunca oturttu mu kenarda bilmiyorum diyor ama çoğu kişi öğretmene saldırıyor. Hayır emin olunan bir şey de yok dur bekle emin ol öyle saldır demi.
Baştan düzgün olmalı her şey işte sırayla işliyor her şey

Merhaba ben sizin fikrinizi merak ettiğim için yazmak istedim oglum 5.5 yaşında 2016 aralık sonu doğumlu yani .1.sınıfa başlamıştı ama 3.haftaya girmeden hatadan döndük ve aynı okulun bahçesinde olan anaokuluna geçiş yaptırdık sorun şu ki her gün bir şikayet mesajı geliyor hocamızdan;( kagan oyunu cok seviyor ama etkinlik yapılacaksa ben onu yapmak istemiyorum diyormuş hatta birkeresinde her zaman sizin kurallarınız geçerli olamaz bizimde kurallarimiz olsun demiş her Allahin günü konuşuyorum ben ayrı babası ayrı en sonunda acaba başka bir sorun mu var diye pedagog randevusu aldim yatin once ben görüşeceğim .
Yalnız birsey fark ettim hocamız bana foto attı boyama kitabında kagan boyama yapmamış bunu pedagoga gösterim dedi hocam dedim kagan renkleri biliyor degil mi ?evet biliyor ama kalem tutması lazim dedi boyama için pastel boyaları vermiş. Ben de çocuğun evde kurşun kalem ile yaptığı resimleri attım ve anlattım boyama kitabını sevmiyor boyamak da bizim zorumuzla ama resim yapıyor kurşun kalemle dedim cevap himm oldu sonra cocuk size birsey anlatırsa once bana sorun dedi hayal gücü geniş dedi.meslekte ilk deneyimi olduğunu bugün ogrendim gecen yıl da anaokuluna gitmişti ve müdürlerin arayıp tesekkur ettiği bir veliydim aklım cok karisti:KK43:

Sırf öğretmen olduğu için bu tarz konuların altını dolduran 3 5 tane tip hep de ayni kişiler. Çocuğa şiddet içeren bir konuda bile haklı olma cabasindalar ,bağırmakta bir şiddet ! Veliye muhalefet olalım diye yapılan,pervasızca yorumlar. Ağlama duvarı mi burası,ay ben de öğretmenim velilerden çok çekiyoruz,ay 20 çocukla nasıl ilgileneyim. Eee silah zoruyla mi bu mesleği yapıyorsunuz,yapmayın. Bizim de ne öğretmenlerimiz oldu,saygıyla sevgiyle andığımız. Tahammülü olmayan,yapmasin. Cete gibi anca dislike atsinlar peeh😬Şu öğretmenin savunulacak yani yok,savunulacak yani olanı savunuyoruz zaten! Sizin gibi subjektif degiliz.
burası anaokulu çağı çocuk annelerinin ağlama duvarı mı? sizin bakış açınızla da doğurmuşsun bakacaksın dememiz gerekiyor herhalde 🤣 herkes bir çözüm arayışında kimse ceza veren öğretmeni savunmuyor. ama ceza veren öğretmeni de öldürmüyoruz çünkü objektif bakmaya çalışıyoruz. hepimiz insanız illa ki hatalarımız olabilir. hastası ölünce doktor doktorluğu bırakmıyor. biz de elimizden geldiğince iyi insan yetiştirmeye çalışıyoruz. bakıcı değil öğretmeniz, çocuğun yaptığı yanlış davranışa doğru diyecek değiliz.

X