anaokulu ogretmeni ceza vermesi

geçen gün bu forumda başka bir konuda öğretmen kırmızı rengini öğretiyor diye linçlenmişti. o kadar bencil insanlar var ki kendi çocuğu kırmızıyı biliyor diye başka çocuğun kırmızıyı öğrenme hakkını elinden alması gerektiğini düşünüyor. daha ne diyebilirim bilmiyorum.

burası anaokulu çağı çocuk annelerinin ağlama duvarı mı? sizin bakış açınızla da doğurmuşsun bakacaksın dememiz gerekiyor herhalde 🤣 herkes bir çözüm arayışında kimse ceza veren öğretmeni savunmuyor. ama ceza veren öğretmeni de öldürmüyoruz çünkü objektif bakmaya çalışıyoruz. hepimiz insanız illa ki hatalarımız olabilir. hastası ölünce doktor doktorluğu bırakmıyor. biz de elimizden geldiğince iyi insan yetiştirmeye çalışıyoruz. bakıcı değil öğretmeniz, çocuğun yaptığı yanlış davranışa doğru diyecek değiliz.
Yazdığımı anladın mi😏Doguran bakıyor zaten eğitimin zorunlu olduğunu ben mi öğreteyim. Okulda ki çocuk öğretmenin sorumluluğundadir,yasal olarakta boyle.Ne yazmışım ben orda konuya göre değerlendirilip yorum yapın,hakli ya haklı, haksıza haksiz diyebilmek mesele. Öğretmenin çocuğa bağırması yanlis mi yanlis,bitti.

Merhaba ben sizin fikrinizi merak ettiğim için yazmak istedim oglum 5.5 yaşında 2016 aralık sonu doğumlu yani .1.sınıfa başlamıştı ama 3.haftaya girmeden hatadan döndük ve aynı okulun bahçesinde olan anaokuluna geçiş yaptırdık sorun şu ki her gün bir şikayet mesajı geliyor hocamızdan;( kagan oyunu cok seviyor ama etkinlik yapılacaksa ben onu yapmak istemiyorum diyormuş hatta birkeresinde her zaman sizin kurallarınız geçerli olamaz bizimde kurallarimiz olsun demiş her Allahin günü konuşuyorum ben ayrı babası ayrı en sonunda acaba başka bir sorun mu var diye pedagog randevusu aldim yatin once ben görüşeceğim .
Yalnız birsey fark ettim hocamız bana foto attı boyama kitabında kagan boyama yapmamış bunu pedagoga gösterim dedi hocam dedim kagan renkleri biliyor degil mi ?evet biliyor ama kalem tutması lazim dedi boyama için pastel boyaları vermiş. Ben de çocuğun evde kurşun kalem ile yaptığı resimleri attım ve anlattım boyama kitabını sevmiyor boyamak da bizim zorumuzla ama resim yapıyor kurşun kalemle dedim cevap himm oldu sonra cocuk size birsey anlatırsa once bana sorun dedi hayal gücü geniş dedi.meslekte ilk deneyimi olduğunu bugün ogrendim gecen yıl da anaokuluna gitmişti ve müdürlerin arayıp tesekkur ettiği bir veliydim aklım cok karisti:KK43:
Her etkinlikte yapmak istemiyorum diye direniyorsa sıkıntı. Ama boyama yapmayı sevmiyorsa yapmasın sorun değil. Her çocuk her şeyi sevmez, her şeye uyum göstermez. İlla boyama yapacaksın diye zorlamanın anlamı yok. Böyle durumlarda öğretmenin seçenek sunması daha mantıklı. Boyama yapmak istemeyenler resim yapabilir gibi... Ya da pastel boya sevmiyorsa boya kalemi tercih edilebilir. Ama işte bu benim yöntemim, benim tercihim. Sınıfta çok öğrenci varsa, kontrolü zor bir sınıfsa, çok fazla problemli öğrenci varsa vs. işler değişir. Yani o sınıfta olmadan, çocuğu görmeden yorum yapmak çok zor. Burdan bakınca kağan problemli bir çocuk gibi görünmedi ama bana. Verdiği cevaba bayıldım, en sevdiğim çocuk modeli 🥰 koysun kendi kurallarını 😂

burası anaokulu çağı çocuk annelerinin ağlama duvarı mı? sizin bakış açınızla da doğurmuşsun bakacaksın dememiz gerekiyor herhalde 🤣 herkes bir çözüm arayışında kimse ceza veren öğretmeni savunmuyor. ama ceza veren öğretmeni de öldürmüyoruz çünkü objektif bakmaya çalışıyoruz. hepimiz insanız illa ki hatalarımız olabilir. hastası ölünce doktor doktorluğu bırakmıyor. biz de elimizden geldiğince iyi insan yetiştirmeye çalışıyoruz. bakıcı değil öğretmeniz, çocuğun yaptığı yanlış davranışa doğru diyecek değiliz.
Yazdığımı anladın mi😏Doguran bakıyor zaten eğitimin zorunlu olduğunu ben mi öğreteyim. Okulda ki çocuk öğretmenin sorumluluğundadir,yasal olarakta boyle.Ne yazmışım ben orda konuya göre değerlendirilip yorum yapın,hakli ya haklı, haksıza haksiz diyebilmek mesele. Öğretmenin çocuğa bağırması yanlis mi yanlis,bitti.

öncelikle okul öncesi eğitim zorunlu değildir.
lütfen kulaktan dolma bilgilerle kendinizi çocuğunuzla gaza getirip öğretmene yüklenmeyin. ben ilkokul öğretmenimin ne kadar sinirli biri olduğunu hatırlıyorum ve onu çok seviyorum çünkü bizler için uğraşıp emek verdi onun sinirinin sebebini anlayabiliyorum. sinirlenen öğretmenin de eminim ki sebebi vardır, kenfini sakinleştirerek çocuklara yaklaşması gerekir. dozunda olduğu ve sonrasında çocukla yanlışı hakkında konuştuğu sürece çocuğu oturtması ve yapıştırıcının kapağını kapatması gerektiğini söylemesinde de bir yanlışlık yoktur.

ayrıca çete gibi dislike atan da sizsiniz. lütfen benimle senli benli konuşmayınız. iyi geceler 🙏

öncelikle okul öncesi eğitim zorunlu değildir.
lütfen kulaktan dolma bilgilerle kendinizi çocuğunuzla gaza getirip öğretmene yüklenmeyin. ben ilkokul öğretmenimin ne kadar sinirli biri olduğunu hatırlıyorum ve onu çok seviyorum çünkü bizler için uğraşıp emek verdi onun sinirinin sebebini anlayabiliyorum. sinirlenen öğretmenin de eminim ki sebebi vardır, kenfini sakinleştirerek çocuklara yaklaşması gerekir. dozunda olduğu ve sonrasında çocukla yanlışı hakkında konuştuğu sürece çocuğu oturtması ve yapıştırıcının kapağını kapatması gerektiğini söylemesinde de bir yanlışlık yoktur.
Mevzu sadece okul oncesi mi ? Kel alaka yazıp duruyorsunuz. Ayrıca çocuğun direkt 1 sınıfa başlaması sıkıntı,okul öncesi bence şarttır 1 yil dahi olsa.Kulaktan dolma bilgileri veren sizsiniz.

Verdiğiniz örnekte çocuk ilkokul yaşına gelmiş ve sorunlu bir çocukmuş öğretmen sayesinde kurtulmuş ne mutlu o çocuğa ve öğretmene.
Ama başta o çocuğu ailesi kaldırmalı eğitim başta ailede başlıyor.
Öğretmen tabii ki doğru seçmeli mesleğini ama 18 yaşında bu mesleği seçiyor çoğu.
Aslında anne,baba önce önce yapabilir miyim diye düşünmeli burdaki örneğe göre de mesela ilkokula gelmeden en azından tek elini tutmalı değil mi?
O çocuk ilkokula gelince birden sorunlu olmadı.
Sırf anne,baba olacağım diye insan çocuk yapmamalı mesela.
En kökünden başlamalı her şey. Önce aileden başlıyor eğitim.
Herkes her şeyi düşünüp yapmalı.
Şu konuda da mesela her şey muallak 5 yaşında bir çocuğun anlattıkları var o bile emin değil tüm oyun boyunca oturttu mu kenarda bilmiyorum diyor ama çoğu kişi öğretmene saldırıyor. Hayır emin olunan bir şey de yok dur bekle emin ol öyle saldır demi.
Baştan düzgün olmalı her şey işte sırayla işliyor her şey
Günümüzde eğitim sisteminin içine edildiği için, ortada çocukların geleceğiyle ilgili bir sorun var. Veli öğretmene öğretmen veliye suçu atıp kaçma derdinde. Haklısınız eğitim evde başlar, ama anne baba olmak için okul yok maalesef, keşke olsa da birilerine gebe kalmasa millet. Kimsenin başına öğretmen ol diye silah dayamıyor insanlar. Bu mesleği seçerken artılarını eksilerini bilerek kendi iradeleriyle seçiyorlar. Veli çocuğumu okula göndersem mi göndermesem mi diye bir seçeneğe sahip değil. Ama öğretmen için bu meslek bir seçenekti.

Mevzu sadece okul oncesi mi ? Kel alaka yazıp duruyorsunuz. Ayrıca çocuğun direkt 1 sınıfa başlaması sıkıntı,okul öncesi bence şarttır 1 yil dahi olsa.Kulaktan dolma bilgileri veren sizsiniz.
mevzu şu an okul öncesi başlığı okursanız anlarsınız. madem şart neden öğretmenle işbirliği yapmak varken düşmanmış gibi davranılıyor? cevabını da vereyim 1.sınıfa gidince bu veli şımarıklığının yapılmayacağı bilindiğinden 🤣

ayrıca çete gibi dislike atan da sizsiniz. lütfen benimle senli benli konuşmayınız. iyi geceler 🙏
Dogurdugunuz çocuğa bakın diyen bir öğretmen,cok merak ediyorum nerede öğretmenlik yapıyorsunuz.Çocuğumuzu okula yollayınca bakmamış mi oluyoruz,mantığa bakın. Anne olalim da okula yollamayalım ne dersiniz ! Öğretmenden öğretmene fark var işte. Allah herkesin çocuğunu hem donanımlı hem vicdan sahibi öğretmenlerle karşılastirsin,boşuna iyi öğretmen aramıyoruz. Çocuğa bağıran bir öğretmenin nesini savunuyorsunuz, siz de aynı tekniği mi uyguluyorsunuz,desteğiniz bundan heralde :KK66:

çok teşekkür ederim anlayışınız ve nazik fikirleriniz için 🥹 kesinlikle katılıyorum size.

benim son yıllarda gözlemim şu yönde. evde hiçbir şekilde sınır koyulmayan çocuklar yetişiyor. bu çocuk evde prens/prenses, her şeyi doğru bilir yapar, yanlış yapınca da önemli değil devam et çünkü sen hükümransın moduyla yetiştiriliyor. ya da asla tahammül edilmeden dayakla kötü sözle yetiştirilen bir grup var. verdiğim örneklerde evde 1-2 tane olan çocuk okula gelince kaos yaşıyor. kendi gibi 15 çocuğu daha görünce kimsenin hükümranlığı kalmıyor. öğretmen sesini duyurmaya çalıştığında bile korkup ailesine söyleyen çocuk tanıyorum. ailesi önce müdüre sonra milli eğitime şikayet ediyor. açıkçası 1 yönergeyi abartısız 30 defa söylüyorum, (beraber yapıp göstermeme rağmen) yine anlamayan yapamayanlar çıkıyor. anlayanlar sıkılıyor.. bu durumda öğretmen de çözümsüz kalıyor. ne için çabalıyorum diyor. 5 saat hiçbir etkinlik yapmayan insanlar tanıyorum. çabalayan öğretmenden daha fazla saygı görüyor ve daha kolay, sorunsuz geçiriyor günlerini. maalesef başta sistem olmak üzere birçok şey yanlış ilerliyor ve fatura sadece öğretmene kesiliyor…
Yine ve yine haklısınız. Ben bunları yazarken velileri haklı bularak yazmadım. Çocukları okuldan ben alıyorum. Öğretmenleriyle iletişim halindeyiz. Bazı veliler var benim bile parmağımı gözüne sokasım geliyor. Onlar ayrı bir dünya.

Bir arkadaş yazmış eğitim evde başlar diye. Evet ama herkes bilinçli olamıyor, bunun eğitimini siz aldınız, sizlerin yetiştirilme amacı biraz da toplumun farklı kesimlerinden bir araya toplanan çocukları hayata kazandırmak değil mi. Bu iş evde hallolsaydı böyle bir mesleğe gerek duyulmazdı diye düşünüyorum.

Bazen çocuklardan önce bizleri eğitmeniz gerekebiliyor. Diğer arkadaşa da söylediğim gibi, bizim çocukları okula gönderelim mi göndermeyelim mi gibi bir seçeneğimiz yok. Ama öğretmenler bu mesleğin çilelerini bilerek seçiyorlar. Sanırım bu işin çözümü aileler ile iş birliği yapmaktan geçiyor. Arada çıkıntılık yapanlara rağmen.

Üslubunuzdan bile mesleğinizi layıkıyla yapmaya çalışan bir eğitimci olduğunuzu anlayabiliyorum. Yaşınız benden küçüktür ama ellerinizden öpüyorum. İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.

Bize de bir sürü cezalar verildi. Bir şey olmadı. Evet insan kendi yavrusu olunca kıyamıyor üzülüyor ama hayat bu. Çocuğun her yaşadığı travma yaratmaktan ziyade beyninde kişisel gelişimine katkı sağlar. Sorunla baş etme, neyin yanlış olduğunu kavrama, davranış düzeltme, güçlükle baş etme, kriz yönetimi hepsini öğrenir. Çocuklarımızı pamuklara sarıyoruz sarıp sarmalıyoruz ama hayattan bihaber oluyorlar sonra.
Yaşınızı bilmiyorum ama ben 37 yaşındayim; kendi yaş grubuma verilen cezaların oldukça travmatik olduğunu düşünüyorum... ilkokulda başıma gelen bazı şeyleri ilk günkü gibi hatırlıyorum mesela. Zihinsel gelişimime katkısı paha biçilemez gerçekten, o sayede mühendis olabildim...

dun kizim okuldan geldi 5 yas... deli gibi agliyor hickira hickira ne oldu dedim yapistiricimin agzini acik birakmisim bagirdi ogretmen dedi. arkadasinin annesini aradim kizina sormus cok bagirdi demis .. mesela sinifta yaramazlik yapan bir arkadasina da soyle ceza vermis okulun parkina gitmisler sen oturuyosun demis herkes oynamis parkta onu banklar varya parktaki orda bekletmis. ne kadar beklettigini kizim bilmiyor tabi once biz sinifa cikana kadar bekletti dedi yani tahminim 30 dk sonra bilmiyorum ne kadar bekletti dedi. kiz bi ara cezam bittimi kalkayimmi ogretmenim demis hayir demis. ogretmenimiz sert mizacli. disiplinymiste biraz oyle diyor kendi hakkinda. bu davranislar hakkinda ne dusundunuz. genel olarak cocuklar korkuyor ogretmenden biraz. tabi hergun boyle degil ama iste uzuldum kizim cok agladi okula gitmek istemiyor. ogretmen asabi gibi duruyor zaten gorunce insana. ama yapmacik guluyor bizim yanimizda.
Bagirma degil ama oyun oynatmama benim okullarda cok gozlemledigim bir sey. Cok da normal karsiliyorum, eger kurallara uymadiysa eglenceden de mahrum kalacqgini bilmesi, yaptiklarinin karsiligi oldugunu ogrenmesi bence cok yerinde.

dun kizim okuldan geldi 5 yas... deli gibi agliyor hickira hickira ne oldu dedim yapistiricimin agzini acik birakmisim bagirdi ogretmen dedi. arkadasinin annesini aradim kizina sormus cok bagirdi demis .. mesela sinifta yaramazlik yapan bir arkadasina da soyle ceza vermis okulun parkina gitmisler sen oturuyosun demis herkes oynamis parkta onu banklar varya parktaki orda bekletmis. ne kadar beklettigini kizim bilmiyor tabi once biz sinifa cikana kadar bekletti dedi yani tahminim 30 dk sonra bilmiyorum ne kadar bekletti dedi. kiz bi ara cezam bittimi kalkayimmi ogretmenim demis hayir demis. ogretmenimiz sert mizacli. disiplinymiste biraz oyle diyor kendi hakkinda. bu davranislar hakkinda ne dusundunuz. genel olarak cocuklar korkuyor ogretmenden biraz. tabi hergun boyle degil ama iste uzuldum kizim cok agladi okula gitmek istemiyor. ogretmen asabi gibi duruyor zaten gorunce insana. ama yapmacik guluyor bizim yanimizda.
Dünyanın en sevecen öğretmenlerinden biriyim ancak sınıf içi disiplinin de sağlanması şart. Ses evet yükselebiliyor ve ceza olarak değil ancak hatalarını düşünmeleri ve yaptırımları olduğunu anlamaları adına hatalarını anlayana kadar ben de oturtuyorum sandalyede. 10 dk da pişman Olursa 10 yarım saatte pişman olursa yarım saat oturuyor. Ağlayan çocuğum yine 3 saat aralıksız ağladı ve sandalyeden ağlamasını sonlandırmasan kalkmasına izin vermedim. 3 saat sonunda sustu ve tüm sene bir daha ağlamadı. Halbuki önceki okulundan atılmış resmen, her gün ağlaya ağlaya eve gönderiliyormuş. Disiplin böyle bir şey ama elbette çocuğa ses yükseltiriz ancak bağırmayız. Uyarırız ancak hakaret etmeyiz. Bu kadar dahil olmayın bence

Bende eski anaokulu öğretmeniyim. Aynı anda 20 çocuğun hem can sağlığını kollaman gerek, hem etkinikleri yerine getirmen gerek, hem etkinlik takibi yapman gerek, hem veli/öğrenci/müdürü tatmin etmen gerek hemde sınıf kontrolünü sağlaman gerek. Uyarilardan sonra düzgün bı şekilde mahrum bırakma cezasindan başka bı ogretmen ne yapabilir ki? Odana giti anca evde yapabilirsin anaokulunda öyle durumlara uygun bı ortam yok. Müdür izin vermez zaten çocuğun sınıf dışına çıkmasına. Tehlikeli çocuk kapıyı açıp cikadabilir, kendine zararda verebilir.
Bende anaokulu öğretmeniyim. Time out öğretmenin tatmin aracı olarak kullanılırsa işe yaramaz. Ama çocuğa "Biraz yorulduğunu düşünüyorum. Lğtfen burada 5 dk otur. Bu sırada arkadaşın ile yaşadığını düşünmeni ve dinlenip sakinleşmeni istiyorum bla bla" gibi bir konuşma ile oturtulması gerekir. 5 dk dolunca hadi oyuna git demek yerine "sakinleştin mi? Sence arkadaşın neden üzgün? (Eğer arkadaşına vurduysa) sınıf kuralımız neydi?" Gibi konuşmalar yapılmalı ki işe yarasın.

Öğretmen olmayı seçiyorsanız,uğraşacaksanız. Ağlanacak halinize gülersiniz böyle. Ben de seçmedim bu mesleği çünkü tahammülüm yok,secen de katlanacak. Çocuğa bagirmaktan söz edilen bir konuda piskin piskin gulmek,sizin de nasıl bir egitimci oldugunuzu gosteriyor
Ay demagoji yapmayın ya. Kudra nerede "Çocupun ceza almasına oh demiş" gibi gülmüş? Güldüğü şey tam olarak sizin fikriniz olmayan konuda zikrinizin olması. "Bir cümleye bakarmışmış" eğitimci olmadan ne güzel sallamışsınız. Sanıyorsunuz ki 16 tane 4 5 yaş çocuğunun olduğu sınıf tek cümle ile hizaya gelecek. Vay be.

bu forumda hep öğretmenler kötüleniyor. asla empati yapılmıyor yargılanıp asılıyor.. sizin gibi düşünüyorum, gün içinde binbir parçaya bölünüp velisinden müdürüne herkesi ayrı ayrı memnun etmemiz gerekiyor. çocuklar kavgaya tutuşunca ayırmamız bile suç oluyor. bu anlattığım da benim sınıfım. önerisi olan varsa çok memnun olurum.
Ögretmenin ne çektigini biliriz kolay değil ama müdere çıkmayan dilleri bir küçük çocuga çıkıyorsa işini ahlakıyla yapmıyordur

Çocuk yaramazlık yapar çünkü çocuk ama çocuga bağırmaya hakkı yok

Benim siddet degince sinirlerim bozuluyor ama bu konu bana cok abarti gelmedi. Bende kres ogretmeniyim ve arada sesimiz yükselmek zorunda. Kisisel degil tabikide. Cocuklar bazen 1e 10 katabiliyor gidin bir söyleyin boyle boyle olmus diye ikna olmazsaniz alin kresten baska biyere verin bitek ora yokya.

Ozel olarak ilgilenmesine gerek yok ki etkinlik bittiginde "cocuklar yapistiricilar kapandi mi ?" derse,olay çözülür. Madem bu sorun çok yaşanıyor,ağzından çıkacak 1 cümleye bakar,bunun yerine çocuğa bağırıp,sevkini kırmak daha kolayına geliyor,kendi asaglik kompleksini ve sorunlarını çocuk üzerinde çıkaracak.30 kusur yasindayim,anasinifi ogretmenimi tebessumle anarim. Ileri gitmek yerine,geri gidiyoruz.Bagirmak bir şiddettir bunun açıklaması olamaz zaten
Gercekten isin icinde olmayana ses uzaktan pek hos geliyor. Hadi cocuklar kapagi kapatalim deyince bellki 4 cocuk kapatir ben bagirmaya karsiyim dedigim gibi sesimizi biraz yükselebiliyor. Mesela disarda gezide yola geldigimizde arkadaysam STOP! Diye sesimi yukseltmem gerekiyor ne yapim o cocuklar bize emanet bagirmak ayri ses yükselmesi ayri.

X