anaokulu ogretmeni ceza vermesi

Se_n_299

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2018
2.716
1.710
38
dun kizim okuldan geldi 5 yas... deli gibi agliyor hickira hickira ne oldu dedim yapistiricimin agzini acik birakmisim bagirdi ogretmen dedi. arkadasinin annesini aradim kizina sormus cok bagirdi demis .. mesela sinifta yaramazlik yapan bir arkadasina da soyle ceza vermis okulun parkina gitmisler sen oturuyosun demis herkes oynamis parkta onu banklar varya parktaki orda bekletmis. ne kadar beklettigini kizim bilmiyor tabi once biz sinifa cikana kadar bekletti dedi yani tahminim 30 dk sonra bilmiyorum ne kadar bekletti dedi. kiz bi ara cezam bittimi kalkayimmi ogretmenim demis hayir demis. ogretmenimiz sert mizacli. disiplinymiste biraz oyle diyor kendi hakkinda. bu davranislar hakkinda ne dusundunuz. genel olarak cocuklar korkuyor ogretmenden biraz. tabi hergun boyle degil ama iste uzuldum kizim cok agladi okula gitmek istemiyor. ogretmen asabi gibi duruyor zaten gorunce insana. ama yapmacik guluyor bizim yanimizda.

Çocukların olmamış olayları olmuş gibi anlatma durumları olabiliyor ama siz olayı başka birisine de teyit ettirmişsiniz. Bakın normalde sakin bir insanım gerçekten ama böyle bir durumda sabah erkenden okula gider önce öğretmenden sonra da müdürden hesap sorardım hatta ortalığı yıkardım. Anaokulu çocuğuna bağırılmaz, o şekilde ceza hiç verilmez acaba gerçekten öğretmen mi?

Çocukların olmamış olayları olmuş gibi anlatma durumları olabiliyor ama siz olayı başka birisine de teyit ettirmişsiniz. Bakın normalde sakin bir insanım gerçekten ama böyle bir durumda sabah erkenden okula gider önce öğretmenden sonra da müdürden hesap sorardım hatta ortalığı yıkardım. Anaokulu çocuğuna bağırılmaz, o şekilde ceza hiç verilmez acaba gerçekten öğretmen mi?
bende artik kafam karisti bide burdakilere danisayim dedim kizim genelde oldugu gibi anlatir. evet teyit ettirdim. parkta cocuga ceza konusuna da cok takildim ne demek parkta oynamiyosun sen cezalisin anaokulu cocugu bu ....

ogretmenimiz sert mizacli. disiplinymiste biraz oyle diyor kendi hakkinda.
Sert mizacini ve disiplinini hayatının farklı alanlarında kullansın bir zahmet
Çocukların hayatına dokunuyor en kıymetli en özel zamanları bu dönemde edindikleri tecrübeler çocukların hayatında bir ömür iz olarak kalacak

bende artik kafam karisti bide burdakilere danisayim dedim kizim genelde oldugu gibi anlatir. evet teyit ettirdim. parkta cocuga ceza konusuna da cok takildim ne demek parkta oynamiyosun sen cezalisin anaokulu cocugu bu ....
Kesinlikle sabah erkenden okula gidin ve yapılanları bir bir müdüre anlatın, kimseye öyle davranamaz.

Mahrum bırakma okul öncesinde kullanılan bir yöntem. Benim çok tercihim değil ancak o sınıfta ne yaşandığını, öğretmenin neden öyle bir yöntemi uygun gördüğünü ne biz biliyoruz ne de siz.

Kızınıza sesini yükseltmesi konusunda görüşebilirsiniz tabi ki.
bu forumda hep öğretmenler kötüleniyor. asla empati yapılmıyor yargılanıp asılıyor.. sizin gibi düşünüyorum, gün içinde binbir parçaya bölünüp velisinden müdürüne herkesi ayrı ayrı memnun etmemiz gerekiyor. çocuklar kavgaya tutuşunca ayırmamız bile suç oluyor. bu anlattığım da benim sınıfım. önerisi olan varsa çok memnun olurum.

Eklentiler

• 7C03B616-9A15-41E5-832C-85D9FAFBBCB9.png
    7C03B616-9A15-41E5-832C-85D9FAFBBCB9.png
    277,8 KB · Görüntüleme: 843
Anaokulu öğretmeniyim. Ceza vermek eğitim yöntemi değildir. Hele hele parkta herkes oynarken bir çocuğu en sevdiği etkinlik olan parktan mahrum bırakmak vicdan yaralayıcı. Ne olmuş çocuk doğru davranışı öğrenmiş mi? Ders çıkarmış mı? Onu yapma değil, bunu yapmalısın kısmını dikkate almış mı? Yoksa öğretmenini sevmekten vaz mı geçmiş? Ben söyleyim o güzel minicik kalpleri kırılmış.Üzemezsiniz bir çocuğu üzemezsiniz. Bağıramazsınız. Lütfen gerekli konuşmayı yapın, hem okul yönetimiyle, hem öğretmenle. Çocuğunuzu üzemezler. Ağlatamazlar. Sinir oluyorum böyle insanlara. Öğretmen değil bunlar.

Mahrum bırakma okul öncesinde kullanılan bir yöntem. Benim çok tercihim değil ancak o sınıfta ne yaşandığını, öğretmenin neden öyle bir yöntemi uygun gördüğünü ne biz biliyoruz ne de siz.

Offfff lütfen biraz makul olun, küçücük çocuktan bahsediyoruz. Bir çocuk, herkes koşup oynarken bu şekilde mahrum bırakılamaz 10 dk bırakırsın en fazla hele hele yarım saat olmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok.

dun kizim okuldan geldi 5 yas... deli gibi agliyor hickira hickira ne oldu dedim yapistiricimin agzini acik birakmisim bagirdi ogretmen dedi. arkadasinin annesini aradim kizina sormus cok bagirdi demis .. mesela sinifta yaramazlik yapan bir arkadasina da soyle ceza vermis okulun parkina gitmisler sen oturuyosun demis herkes oynamis parkta onu banklar varya parktaki orda bekletmis. ne kadar beklettigini kizim bilmiyor tabi once biz sinifa cikana kadar bekletti dedi yani tahminim 30 dk sonra bilmiyorum ne kadar bekletti dedi. kiz bi ara cezam bittimi kalkayimmi ogretmenim demis hayir demis. ogretmenimiz sert mizacli. disiplinymiste biraz oyle diyor kendi hakkinda. bu davranislar hakkinda ne dusundunuz. genel olarak cocuklar korkuyor ogretmenden biraz. tabi hergun boyle degil ama iste uzuldum kizim cok agladi okula gitmek istemiyor. ogretmen asabi gibi duruyor zaten gorunce insana. ama yapmacik guluyor bizim yanimizda.
Ben sikayet ederdim, ne demek yapistiricinin agzini acik birakti diye el kadar cocuga bagirmak? Suursuz

Her hafta bir öğretmen konusu mutlaka açılıyor forumda.

Ögretmen çocuğu azarlamış diye gidin saçını başını yolun, ortalığı yıkın, yakasına yapışın diye akıl veren tiplerin çözüm yöntemleri öğretmenin çözüm yöntemine yanlışlık açısından tur bindirir. En az ikiye üçe katlar.

Annesi babası böyle sorun çözen cocuklarindan ne bekleyebiliriz ki?

Sanırım bizler yalandan 4 sene okuduk çünkü herkes pedagojik formasyon sahibi, herkes iyi egitimci. Eğitimciler kadar kendilerine kendi işleri öğretilen başka bir meslek dalı yoktur zannımca.

Sevgili konu sahibi. Burdaki yorumları dikkate almayın. Öğretmenle konuşarak anlaşmak varken çirkinliği ele almayın.

Insan gibi gidip konuşun. Ikna olmazsanız o zaman tavrınız farklı olur.

Çocukların lafıyla sakın karar vermeyin. Onlar çocuk. Sizi yanlışa sürükleyebilir.

Derdinizi düzgünce anlatmanızı tavsiye ederim.

Asil ve vakur insanlara bu yakışır.

Yoksa öğretmen azarladı diye siz de bağırırsanız eleştirdiğiniz insandan hiçbir farkınız kalmaz.

Kolaylıklar dilerim

Kudra hos geldin 🥰🌺

Uzman degilim ama o yaslarda bebem var. Cocuga ceza olarak odana git dedigimde onu neden dedigimi tam anlamiyor henuz. Ona kustugumu saniyor ve bu daha kotu bir cikarim oluyor. Yani o yas grubu tam olarak ceza olayini kavrayamiyor.

Ustelik tum sinifin onunde ceza da pedagojik acidan dogru sayilmaz gibi geliyor bana

Offfff lütfen biraz makul olun, küçücük çocuktan bahsediyoruz. Bir çocuk, herkes koşup oynarken bu şekilde mahrum bırakılamaz 10 dk bırakırsın en fazla hele hele yarım saat olmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok.
Yarım saat konu sahibinin tahmini. Dediğim gibi hiç birimiz orda değildik, ne olduğunu, neden bu yöntemin tercih edildiğini ve ne kadar süreyle uygulandığını bilmiyoruz.

Kudra hos geldin 🥰🌺

Uzman degilim ama o yaslarda bebem var. Cocuga ceza olarak odana git dedigimde onu neden dedigimi tam anlamiyor henuz. Ona kustugumu saniyor ve bu daha kotu bir cikarim oluyor. Yani o yas grubu tam olarak ceza olayini kavrayamiyor.

Ustelik tum sinifin onunde ceza da pedagojik acidan dogru sayilmaz gibi geliyor bana
Dediğim gibi benim tercih ettiğim bir yöntem değil ama zinhar yapılamaz tamamen yanlış da diyemem. Her öğretmenin tercih ettiği ya da mecbur kaldığı yöntem farklı olabilir.

Odana git değil de odana git ve yaptığın hatayı düşün, hatanı anladığında gel konuşalım derseniz anlar muhtemelen. Ama oda cezası da çok işe yarar bir yöntem değil zaten bence 😉

Kudra hos geldin 🥰🌺

Odana git demek 1.tür ceza yöntemi oluyor ve eğitimde tercih edilmiyor.

Mahrum birakma ise 2.tür ceza yöntemi oluyor. 1.türe göre daha çok tercih ediliyor.

Çocuklar sandığımızdan zeki. 3 yaşında bir çocuk anlattığınız zaman anlayabilir.

Size tavsiyem odasina gönderme yerine mola paspası uygulamasıni gözden geçirmeniz . Bu uygulama istenmeyen davranışlarda etkili oluyor.

Küçük çocuklarda mola süresi kısa oluyor, büyüdükçe süre uzuyor.

Ceza olarak odasına göndermek çocukta odasını mola paspası gibi görmesine sebep olabilir ve odasına gitmekte isteksiz olabilir.

Size de kolayliklar dilerim. Çocuklarla uğraşmak zor😊

Eğer anlatılan doğru ise kadın 2. Tür ceza vermiş ama neden vermiş mesela orda hiçbir fikriniz yok.
Tek bilginiz kızım doğru anlatırdan yola çıkarak.
Ki kime sorsak benim çocuğum yalan söylemez diyor.
Ben çocuğunu tanıma konusunda velilerin de eksik olduğunu düşünüyorum.
Kadının yaptıysa eğer bunları doğru demiyorum ama neden tek sonuca bakılıyor anlamıyorum.
Bir de sabah hemen okula git falan denmiş ne alaka yani. Emin olmadan böyle olmuşmuş ile karga bkunu yemeden okula gitmek ne kadar doğru.
Şu işlerin ortası yok mu?
Önceden eti senin kemiği benim denirmiş-yanlış-şimdi de öğretmenden çok bilen veliler hatta çocuğu olmadığı halde veli edasına bürünenler türedi.
Benim kız artık 11.5 oldu mesela uymaz ama Japon yapıştırıcısı ile çok işi oluyor evde-Sanat Klübünde zaten-ve kendisini veya özellikle kedimizi tehlikeye sokacak iş yaparsa ben de kızıyorum kendisi neyse diyorum büyüdü ama meraklı kedimiz her yerde dolaşırken onu tehlikeye sokacak işlerin önlemini almayınca kızıyorum yani.
Tek çocuğa ve tek kediyi tehlikeye sokunca kızıyorum.
Neyse ki yüksek merci yok evde şikayet edecek 😅

Dediğim gibi benim tercih ettiğim bir yöntem değil ama zinhar yapılamaz tamamen yanlış da diyemem. Her öğretmenin tercih ettiği ya da mecbur kaldığı yöntem farklı olabilir.

Odana git değil de odana git ve yaptığın hatayı düşün, hatanı anladığında gel konuşalım derseniz anlar muhtemelen. Ama oda cezası da çok işe yarar bir yöntem değil zaten bence 😉
Anlamadigini farkedince bi daha yapmadim zaten 😂😂😂 kendi buldugum cozum, yanlis bir sey yapinca kendi odamda yatakta bu konunun yanlis oldugunu ve beni uzdugunu soyleyip, uzerine yatakta gidiklama partisi yapmak (ha bu da dogru bir yontem degil farkindayim)

Yine de ogretmen o yas grubuna bagiramaz bence, ceza da vermez (literaturde farkli gorusler olabilir elbette, bu uzman olmayan duz insan fikri 😅)

Bize de bir sürü cezalar verildi. Bir şey olmadı. Evet insan kendi yavrusu olunca kıyamıyor üzülüyor ama hayat bu. Çocuğun her yaşadığı travma yaratmaktan ziyade beyninde kişisel gelişimine katkı sağlar. Sorunla baş etme, neyin yanlış olduğunu kavrama, davranış düzeltme, güçlükle baş etme, kriz yönetimi hepsini öğrenir. Çocuklarımızı pamuklara sarıyoruz sarıp sarmalıyoruz ama hayattan bihaber oluyorlar sonra.

X