Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Androjen Hormonları Kökenli Saç Dökülmesi

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri
göğüslerin su tutuyo olabilirmi cnm aldığın ilacın etkisiyle?

Aldactone aksine ödem attırıcı zayıflatıcı bi hapmış :44: Neyse ki düzeldiler :81:

Son düzenleme:
Aydınlatıcı bilgilerinden ötürü sana çok teşekkür ederim. Bende de aynı saorun var galiba. Adet düzensiliğim var tüylenme problemim yok ama saçlarımın ön kısmı ,tepe bölümü çok döküldü öyle ki ışıkta kafa derim görünüyor. Güneşe çıkamıyorum zaten. Doktora gittim ama hiçbiri derdime derman olamadı demek ki dediğin gibi geçiştirilmişim hep.Takma kahkül aldım gerçek saç . Büyük bir hevesle aldım ama onu takmak zoruma gidiyor. Bir başkasının saçlarını taşımak üzüyor beni ben de artık takmamaya karar verdim zaten çıtçıtlar acıtıyor kafamı. Endokrin bölümüne gitmem gerekiyor yani. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır

göğüslerin su tutuyo olabilirmi cnm aldığın ilacın etkisiyle?

travmanın etkisi saçının dengesini bozmuş olabilir cnm.. geçmiş olsun.. bende teee ergenliğe girmemle dökülme başlamıştı hep devam etmişti.. sendeki dökülme ne kadar yoğun ki cnm??

çok yoğun değil ama kafa derim ışıkta parlıyor biraz. bendeki sorun saç azlığı değil, olan saçların çoğunun kısacık olması(tepede). uzamıyorlar bir türlü.

kızlar sonuçlarınızı paylaşın olur mu

umudunuzu da sakın ama sakın kaybetmeyinn

bakın ben 30undan sonra tee 31 yaşında kavuştum saçlarıma...

mrb konu sahibi ,özeldende sormuştum ama görmediniz sanırım,ilacı kullandıktan ne kadar sonra dökülmede etkisini gördünüz,ve günde ne kadar saçınız dökülüyodu ve dökülenlerin yerine yenisi çıktımı cevaplarsanız çok sevinirim..

Arkadaşlar merhaba,

Ergenlikten beri saçlarım dökülüyordu. Şu an 30 yaşındayım. Öyle ki saçlarımı ergenlikten beri ilk defa omzuma kadar son bi kaç senedir uzatabildim.. Öyle ki uzun saç sevdamı özlemimi dindirebilmek için peruk bile taktım..(Hayat daha kolaylaşınca saçlarım da çoğaldı son iki senede şükür allahıma...) Saçlarımın azlığından sürekli kısacık saçlarla dolaşmak zorunda kaldım yıllarca.. Saçımı ilk defa bu sene boyayabildim.. Sana kısa saç yakışıyor deseler de hep üzüldüm, kendime güvenim o kadar azalmıştı ki.. Gezmediğim dermatolog kalmamıştı..

Yaklaşık 6 ay önce kan şekeri düşmesiyle ilgili olarak endokrin bölümüne gittim. Dr'a son anda odadan çıkacakken hocam dedim benim çok saçlarım dökülüyor dedim. Acaba bunun için herhangi bir test tavsiye eder misiniz (çünkü özel sağlık sigortam 2 güne bitecekti.) Testleri oldum, sonuçları götürdüm.. Sonra yıllarca nasıl da drların beni doğru yönlendirmediğini, saç dökülmesini (ağrısı sızısı yok güya, öldürmüyor ya) aslında umursamamış olduklarını farkettim. Çünkü hiç bir dermatalog beni endokrine yönlendirmemişti, sadece tanı koyamadık sebepsiz dökülüyor deyip yollamışlardı (oysa kadın bünyesinde saç dökülmesi onarılmaz hasarlar yaratıyor..)

Endokrindeki Dr'um bana saç dökülmemin nedenini şöyle açıkladı: Bazı kadınlarda androjen hormonlarının (temelde testestron) etkisi normalden fazla olurmuş. Ve erkek tipi saç görülmesi görülürmüş (ama illa erkeklerdeki gibi bölgesel ya da alında kellik gerekli değil, tüm saçlarınız eşit oranda azalıyor da olabilr). Ayrıca bunun için de illa kandaki testestron seviyenizin yüksek çıkması gerekmiyor (şimdiye kadar fiks bu test yapılmıştı sadece ve değerlerim normaldi) Böbreküstü bezlerinizin hormon üretim sistemindeki bazı dengesizlikler kan testestron değerlerinin normal olmasına rağmen etkisini 10 katına falan çıkarabiliyormuş. Hastalığımın adı konjenital (kalıtsal) adrenal (böbrek üstü bezleri) hiperplazisi. Farklı farklı dereceleri varmış, bendeki en hafifiymiş, ama büyük ihtimalle saç dökülmemin kaynağı buymuş. Nerden anladı diye sorarsanız 17-OH Progestron seviyem olması gerekenin çok çok üstünde çıkmıştı.. Bende kıllanma, tüylenme, adet düzensizliği falan yoktu; illa olması da gerekmiyor maalesef.. Ne yazık ki bazı drlar basmakalıp sorularla tanıyı geçiştirebiliyorlar..

Bu arada bir de mineral vs testleri de yaptırmıştı dr ve biotin (H vitamini) seviyem düşük çıkmıştı.. Sonuç olarak doktorum bana diane35 (antiandrojen etkili, androjen hormonlarının etkisini zayıflatıyor yani, doğum kontrol hapı işlevi de var), Aldactone (yine içinde antiandrojen etkili bir etken madde var, aslında hipertansiyon hastalarına veriliyor, ödem atıcı etkisi de var) ve Biotin kullanmamı söyledi..

Tedaviye yaklaşık 2,5 aydır devam ediyorum. Rutin karaciğer testleri yapılması gerekliymiş karaciğer fonksiyonlarını izlemek için.. Sanırım bi kaç yıl da kullanacağım bu ilaçları. Saçlarımda yavaş yavaş gelişme var, en önemlisi bunca yıl özel drlar dahil bu kadar para harcamama ve eziyeti çekmeme rağmen beni doğru yönlendirmediler.. Bunca yıl sonra bulabildim saç dökülmemin sebebini.. Bütün bunları belki siz de benzer probleme sahipsinizdir ve belki faydası olur diye yazdım.

Ben doktorumun önerilerine ek olarak pantogar adlı besin desteğini de kullandım 6 ay, içinde folik asit vb B vitaminleri var özellikle. Ama maalesef çok pahalı, aylık yaklaşık 75 YTL..

Kısacası saç dökülmeniz uzun süreliyse ve travmatik bir olay geçirdikten sonra olmadıysa SADECE DERMATOLOĞA gitmekle YETİNMEYİN! ENDOKRİN Bölümüne de GİDİN..
Hepimizin sağlıklı gür saçları olması dileğiyle sevgiler :nazar:

olala merhaba merak ettiğim birşey var yapılan testte testosteron ve dheas hormonun normaldide sadece 17 oh progesteron mu yüksekti üst değerin kaç katıydı birde saçların günde ne kadar dökülüyordu
benmde saçlarım 1yıldır çok dökülüyor aniden başladı ve hiçbirşey bulamadılar bu ayki bi testte androstenedion değeri sınırın üstünde çıktı ama kalan herşey normal ve shbg değerm biraz düşük bilmiyorum sadece bu değer bu kadar dökülme yaparmı günde 100e yakın saç gidiyor 1yıldır ve ne yapsam fayda etmedi
ayrıca aldactone tansiyon ilacı ya günde kaç mg kullandın ve tansiyonunu çok düşürdü mü bu haptan bayılan var tansiyonu çok düşürdüğü için o yüzden dozunu merak ettim ve bir sorum daha olacak ilaçları kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra dökülmen durdu ve saçların çıkmaya başladı yardımcı olursan çok seviniim bu dökülme ben bitrdi artık sinirlerim çok bozuk saçlarım çok seyreldi açıldı ve daha 20yaşındayım.

merhabalar
SAÇ dökülmesi insanı nasıl yıpratır bilirim benimde 20 yaşından itibaren saçlarım seyreldi Dr lar önceleri normal olduğunu söylediler stres dediler hacmi gittikçe azaldı bölgesel olmadığı için sadece ben farkediyordum genel olarak seyreliyordu 23 yaşıma geldiğimde saçlarımı kestirdim çünkü komik duruyordu artık hep omuzlarden biraz aşağıda Her türlü testi yaptılar tüm hormonlara baktılar herşey normal saçlarını boyama fön çektirme yıprattığın için azalıyordur dediler En son gittiğim dr a eski fotolarımı götürdüm bariz azalmayı göstermek için ve en sonunda teşhis koyuldu androjen hormonuna karşı alerjim varmış bu yüzden normal derecede vücudumda olmasına karşı vücudum tepki veriyormuş

kesinlikle dermatologlar anlamıyor. hem konyada hem sivasta dermatologlara gittim. sordum ki "bakın, bende KAH var, bu neden olabilir mi saçıma" verdikleri cevap "etkili olmaz" oldu. endokrin doktoruma sordum "etkisi var" dedi. o dermatologlar yüzünden 3 yıldır boşu boşuna saçma şeylerde aradım çareyi!

mrb konu sahibi ,özeldende sormuştum ama görmediniz sanırım,ilacı kullandıktan ne kadar sonra dökülmede etkisini gördünüz,ve günde ne kadar saçınız dökülüyodu ve dökülenlerin yerine yenisi çıktımı cevaplarsanız çok sevinirim..
cnm aşırı ayrıntılı sorduğun için açıkcası cevap veremedim.. yerine yenisi çıkmasa saçım çoğalmazdı.. ne kadar sonra etkisini gördüm bilemem ama bi sene kullandım işte.. bunları da yazmıştım zaten..

olala merhaba merak ettiğim birşey var yapılan testte testosteron ve dheas hormonun normaldide sadece 17 oh progesteron mu yüksekti üst değerin kaç katıydı birde saçların günde ne kadar dökülüyordu
benmde saçlarım 1yıldır çok dökülüyor aniden başladı ve hiçbirşey bulamadılar bu ayki bi testte androstenedion değeri sınırın üstünde çıktı ama kalan herşey normal ve shbg değerm biraz düşük bilmiyorum sadece bu değer bu kadar dökülme yaparmı günde 100e yakın saç gidiyor 1yıldır ve ne yapsam fayda etmedi
ayrıca aldactone tansiyon ilacı ya günde kaç mg kullandın ve tansiyonunu çok düşürdü mü bu haptan bayılan var tansiyonu çok düşürdüğü için o yüzden dozunu merak ettim ve bir sorum daha olacak ilaçları kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra dökülmen durdu ve saçların çıkmaya başladı yardımcı olursan çok seviniim bu dökülme ben bitrdi artık sinirlerim çok bozuk saçlarım çok seyreldi açıldı ve daha 20yaşındayım.
normaldi cnm.. yüksek olan değerin normal değeri de 0'dı... dediğin hormonların etkisini bilmiyorum cnm.. aldactone yarım tablet kullandım ben.. sanırım tansiyonumu düşürmedi ama mineral dengemi sapıttırdı.. aşırı yorgun yapmaya başlamıştı vs.. diğer sorularının cevabını inan hatırlamıyorum cnm.. zaten acele edip strese girmene de gerek yok bu kadar için rahat olsun..

cnm aşırı ayrıntılı sorduğun için açıkcası cevap veremedim.. yerine yenisi çıkmasa saçım çoğalmazdı.. ne kadar sonra etkisini gördüm bilemem ama bi sene kullandım işte.. bunları da yazmıştım zaten..

normaldi cnm.. yüksek olan değerin normal değeri de 0'dı... dediğin hormonların etkisini bilmiyorum cnm.. aldactone yarım tablet kullandım ben.. sanırım tansiyonumu düşürmedi ama mineral dengemi sapıttırdı.. aşırı yorgun yapmaya başlamıştı vs.. diğer sorularının cevabını inan hatırlamıyorum cnm.. zaten acele edip strese girmene de gerek yok bu kadar için rahat olsun..

teşekkürler...:KK71:

benimki de genetik cnm kullandığım ilaçların amacı sadece saç çıkarmaya yönelikti.. çünkü bu ufak hormon dengesizliği bende hep vardı hep olacak.. yalnız ne kadar düzenli yaşar düzenli beslenirsen bi nebze de olsa faydasını görebiliyorsun.. hapların yan etkisi tabi ki var.. ama saçlarım benim için çok önemliydi ve psikolojim bozuluyordu o yüzden bi sene aksatmadan kullandım.. sonrasında da çıkanlar dökülmedi.. ve bu durum beni o kadar çok mutlu etti ki yan etkilerin olumsuz izlerini sildiğine inanıyorum.. karar senin..

cnm ilaç tavsiye etmek veya yorumlamak doğru değil.. sana iyi bi endokrinciye gitmeni tavsiye ederim sadece.. onların da görüşleri birbirini tutmuyo ama.. bana antiandrojen doğum kontrol hapıyla antiandrojen etkili aldactone'u kombinlemişti doktor.. aldactone'un kan sulandırıcı etkisi hapın riskini de düşürüyo.. ama vücuttaki mineral dengesini de bozabiliyo.. bence doktoruna danış kafana yatmazsa başka doktora git.. ama dahiliyeciye değil endokrinciye git.. geçmiş olsun tatlımm.. hap benim göğüslerimi büyüttü ama kişiden kişiye etkisi değişebilir ve sonra göğüslerin yine küçülebilir.. yani göğüs büyütücem diye sakın kendi kendine kullanma bu ilaçları..

doktoruna sor bence tatlım kafana takılan bişi varsa..

kızlar size bi sorum oljak ben cildiyeye gttm hç bişe yok dedi tahlilyaptı.kadın doguma gttm polifistik kis var dedi diane 35 verdi 3 cü ayıma grdm kulnıorm ama saclarımhala asırı derecede dökülüo ve ben cok -üzülüorum doktorum beni endoktrine fln git deyip yönlendirmedi sizje ben gtmelimiyim aklım cok karıstı:KK43:

cnm önceki msjlara özellikle de birincisine bi bak istersen ayrıntılı yazıyo herşey

...............................................................................................................

kızlar işinize yarayabileceğini düşünerek konuyu güncel yapıyorum, belki saçınız için bi ümit olur size..:KK16:

merhaba olala bende hormonel saç dökülmesinden şüpheleniyorum belirtilerim

adetim çok az
vucutta genel olarak tüylenme çok az
tüylerimin uzama süreci 3 ayda 2 kez
cinsellikte istek sıfır
göbek oluşuyor
şeker ölçtürdüm aşırı yüksek
çabu kkilo alıyorum vucudum hep bitkin

ve 2yıldır doktorlardayım ilk defa burda duydum beni oyalamışlar resmen hormon dengesizliği yaşıyorum.

arkdslar mrba...bende pko yok cıkmadı bakıldı ama serbest testesteron 4.07...prolaktin 32.53....total testesteron 1.28..dhea-s 449 yanı erkeklık hormonlarım yuksek bı kutu aldactrone ve dıane 35 kulandım ama guvenmıyorum bu ılaclara bas agrısı yaptı yan etkısı cok doğal yollarla bu hormonları dusurebılcegım bıtkıler arastırıyorum hayıt tohumunu duydum ama sac dokermıs ama hormonları duzenleyen bısey nasıl sac doker bılıyomusunuz? bır de ıstda avrupa yakasında bıldıgınız endokronolojı doktoru varmı devlet hastanesınde ıyı? cunku yakında kel kalcam bı de bu durumla alakalı dermatoloh serkıs barıs var sac dokulmesıle ılgılı onun ılgı alanımıdır acaba gıtsem?

olala

o kadar ümitsiz bir anımda yazını okudum ki; o ilk yazını yazarak nasıl büyük bir iyilik yaptığını tahmin bile edemezsin..
Ben saç problemi yaşayan bir pcosum ve ciddi depresyondayım. şimdi senin doktorundan randevu aldım ve inşallah iyi olacak.

NOT: Cildiye hiçbir işe yaramıyor.

Arkadaşlar merhaba,

Ergenlikten beri saçlarım dökülüyordu. Şu an 30 yaşındayım. Öyle ki saçlarımı ergenlikten beri ilk defa omzuma kadar son bi kaç senedir uzatabildim.. Öyle ki uzun saç sevdamı özlemimi dindirebilmek için peruk bile taktım..(Hayat daha kolaylaşınca saçlarım da çoğaldı son iki senede şükür allahıma...) Saçlarımın azlığından sürekli kısacık saçlarla dolaşmak zorunda kaldım yıllarca.. Saçımı ilk defa bu sene boyayabildim.. Sana kısa saç yakışıyor deseler de hep üzüldüm, kendime güvenim o kadar azalmıştı ki.. Gezmediğim dermatolog kalmamıştı..

Yaklaşık 6 ay önce kan şekeri düşmesiyle ilgili olarak endokrin bölümüne gittim. Dr'a son anda odadan çıkacakken hocam dedim benim çok saçlarım dökülüyor dedim. Acaba bunun için herhangi bir test tavsiye eder misiniz (çünkü özel sağlık sigortam 2 güne bitecekti.) Testleri oldum, sonuçları götürdüm.. Sonra yıllarca nasıl da drların beni doğru yönlendirmediğini, saç dökülmesini (ağrısı sızısı yok güya, öldürmüyor ya) aslında umursamamış olduklarını farkettim. Çünkü hiç bir dermatalog beni endokrine yönlendirmemişti, sadece tanı koyamadık sebepsiz dökülüyor deyip yollamışlardı (oysa kadın bünyesinde saç dökülmesi onarılmaz hasarlar yaratıyor..)

Endokrindeki Dr'um bana saç dökülmemin nedenini şöyle açıkladı: Bazı kadınlarda androjen hormonlarının (temelde testestron) etkisi normalden fazla olurmuş. Ve erkek tipi saç görülmesi görülürmüş (ama illa erkeklerdeki gibi bölgesel ya da alında kellik gerekli değil, tüm saçlarınız eşit oranda azalıyor da olabilr). Ayrıca bunun için de illa kandaki testestron seviyenizin yüksek çıkması gerekmiyor (şimdiye kadar fiks bu test yapılmıştı sadece ve değerlerim normaldi) Böbreküstü bezlerinizin hormon üretim sistemindeki bazı dengesizlikler kan testestron değerlerinin normal olmasına rağmen etkisini 10 katına falan çıkarabiliyormuş. Hastalığımın adı konjenital (kalıtsal) adrenal (böbrek üstü bezleri) hiperplazisi. Farklı farklı dereceleri varmış, bendeki en hafifiymiş, ama büyük ihtimalle saç dökülmemin kaynağı buymuş. Nerden anladı diye sorarsanız 17-OH Progestron seviyem olması gerekenin çok çok üstünde çıkmıştı.. Bende kıllanma, tüylenme, adet düzensizliği falan yoktu; illa olması da gerekmiyor maalesef.. Ne yazık ki bazı drlar basmakalıp sorularla tanıyı geçiştirebiliyorlar..

Bu arada bir de mineral vs testleri de yaptırmıştı dr ve biotin (H vitamini) seviyem düşük çıkmıştı.. Sonuç olarak doktorum bana diane35 (antiandrojen etkili, androjen hormonlarının etkisini zayıflatıyor yani, doğum kontrol hapı işlevi de var), Aldactone (yine içinde antiandrojen etkili bir etken madde var, aslında hipertansiyon hastalarına veriliyor, ödem atıcı etkisi de var) ve Biotin kullanmamı söyledi..

Tedaviye yaklaşık 2,5 aydır devam ediyorum. Rutin karaciğer testleri yapılması gerekliymiş karaciğer fonksiyonlarını izlemek için.. Sanırım bi kaç yıl da kullanacağım bu ilaçları. Saçlarımda yavaş yavaş gelişme var, en önemlisi bunca yıl özel drlar dahil bu kadar para harcamama ve eziyeti çekmeme rağmen beni doğru yönlendirmediler.. Bunca yıl sonra bulabildim saç dökülmemin sebebini.. Bütün bunları belki siz de benzer probleme sahipsinizdir ve belki faydası olur diye yazdım.

Ben doktorumun önerilerine ek olarak pantogar adlı besin desteğini de kullandım 6 ay, içinde folik asit vb B vitaminleri var özellikle. Ama maalesef çok pahalı, aylık yaklaşık 75 YTL..

Kısacası saç dökülmeniz uzun süreliyse ve travmatik bir olay geçirdikten sonra olmadıysa SADECE DERMATOLOĞA gitmekle YETİNMEYİN! ENDOKRİN Bölümüne de GİDİN..
Hepimizin sağlıklı gür saçları olması dileğiyle sevgiler :nazar:

olala canım saç dökülmenin sebebini bulmana çok sevindim inan benim için de ümit oldun...benim de ergenlikten bu yana aşırı yağlanmayla birlikte saçlarım dökülüyor...canım hormon testlerini adetinin 2 ya da 3 günü mü yaptırdın...

X