Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Ankilozan spondilit...Paylaşım alanı

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.782
203.011
52
Ankilozan spondilit nasıl bir hastalıktır?
Ankilozan spondilit (AS), kronik (müzmin) bir romatizmal hastalıktır ve omurga eklemleri ve leğen kemiği eklemleri’ne zarar vererek özellikle bel bölgesinde hareket kısıtlılığı yapar. Eklem ve bağlarda hastalığa bağlı gelişen iltihap eklemlerde hasara neden olarak kemiklerin birbirleri ile kaynaşmalarına ve eklemlerin hareketlerini kaybetmelerine neden olabilmektedir. Mikrobik olmayan ve nedeni bilinmeyen bir nedenle vücudun ürettiği bu iltihap aynı zamanda kalça, diz ve ayak eklemlerinde de görülebilir. Az sayıda hastada iç organların da etkilenmesi de (kalp, akciğerler gibi) mümkündür. Hastalığın şiddeti her hastada aynı değildir. En ağır formlarında omurga hareketleri tamamen kısıtlanabilir. Bazı hastlarda ise sadece sabahları bel hareketlerinde zorlanma, tutukluk ya da bel ağrısı dışında hiç bir şikayet bulunmayabilir. Omurganın etkilendiği birden fazla romatizmal hastalık vardır ve birlikte spondilartrit’ ler olarak adlandırılırlar. Ankilozan spondilit bu grubun en tipik hastalığıdır. Bir cilt hastalığı olan Sedef hastalığı, iltihaplı barsak hastalıkları (Ülseratif kolit veya Crohn Hastalığı) ve bir idrar yolu iltihabı ya da ishal sonrasında gelişen Reiter sendromu’ da omurgada iltihaplanma yapabilir.

Ankilozan spondilit erkeklerde kadınlardan 2-3 kat daha sık görülür ve genellikle erken yaşlarda (16-35 yaş) başlar.

Ankilozan spondilitin nedeni nedir?
Ankilozan Spondilit’in nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Hastalığın ortaya çıkışında kalıtımsal faktörlerin yeri önemlidir. Doku grubunu olarak adlandırılan bir genetik özelliği (HLA-B27) taşıyanlarda AS gelişme riski belirgin olarak artmaktadır. Ancak HLA-B27 doku grubunu taşıyan her bireyde hastalık ortaya çıkmaz. Başta mikroplar olmak üzere çeşitli çevresel faktörler de hastalığın gelişimine katkıda bulunmaktadır.

ALINTIDIR

Ankilozan spondilitin tanısı nasıl konur?
Hastalığın temel belirtisi bel ağrısıdır. Genellikle 3 aydan daha uzun süren ağrı ve hareket kısıtlanması her zaman AS’i akla getirmelidir. İltihaplı romatizmal hastalıklarda tipik özelliği ağrının istirahat dönemini takiben daha belirgin oluşudur. AS’ de görülen bel ağrısı da özellikle istirahat döneminde belirgindir. Hasta gece ya da sabah ağrı ve hareket kısıtlılığı ile uyanabilir ve hareketle bel ağrısı ve tutukluluk azalır. Bazı hastalarda sırt ve boyun ağrıları da eşlik edebilir. Bazen göğüs kafesini oluşturan eklemlerde de hastalığa bağlı değişiklikler olur. Bu durum nefes alımı sırasında göğüs kafesinin genişlemesinde azalma ile sonuçlanır. Omuz, kalça ve ayak eklemleri de hastalıktan etkilenmektedir. Genellikle topuklarda ağrı ve sert yüzeye basıldığında ağrı gibi yakınmalarla kendini göstermektedir. Bazı hastalarda gözler de hastalıktan etkilenir. Genellikle tek gözde ortaya çıkar. Gözde kızarıklık, ışıktan rahatsız olma ve bulanık görmeye yol açabilen bu iltihaplanmaya "ön üveit" ismi verilmektedir. Çok organı etkileyen sistemik bir hastalık olduğundan aktif dönemlerinde ateş, iştah azalması ve yorgunluk gibi genel belirtiler görülebilir. Kadınlarda daha hafif bir seyir görülebilir.

Laboratuvar testlerinde sedimentasyon hızı (ESR) yüksek olabilir, kansızlık saptanabilir ve yukarıda anlatılmış olan HLA-B27’ nin varlığı saptanabilir. Omurga ve leğen kemiğinin röntgen filmlerinin çekilmesi ile de etkilenen bölgelerde saptanan değişiklikler tanının konulmasında genellikle yeterli olmaktadır. .

Ankilozan Spondilit Nasıl Tedavi Edilir?
Ağrının giderilmesi ve eklemler ile bağların birbiriyle kaynaşması sonucunda gelişen hareket kısıtlılığının önlenmesi tedavinin temel hedefidir. Erken tanı ve tedavi bu olumsuz etkilerin yavaşlatılmasında son derece önemlidir. Ağrının ve hareket tutukluğunun azaltılması amacıyla ağrı kesici ve iltihap giderici romatizma ilaçları kullanılmaktadır. Ağır hastalarda ve omurga eklemleri dışında da eklem iltihabı olanlarda "hastalığın seyrini değiştiren" bazı romatizma ilaçlarının da olumlu etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

Egzersiz, hastalığın tedavisinde önemli yer tutar. Egzersizler eklemlerin normal hareketini ve esnekliğini korumada yardımcıdır. Solunum egzersizleri ise akciğer kapasitesini korur. Yatarken ve yürürken omurganın dik pozisyonun lorunmasına dikkat edilmesi, karın ve sırt egzersizleri normal duruş şeklini korumada etkilidir. Yüzme AS için en yararlı egzersiz şeklidir. Egzersiz programları devam eden iltihabı önleyemezler ancak hareket açıklığının korunması ve vücut duruş bozukluklarının engellenmesi ile hastanın yaşam kalitesinin korunmasına yardımcı olmaktadırlar.
Özellikle kalça ekleminde ağır hareket bozukluğu gelişebilmektedir. Bu ekleme cerrahi protez uygulaması yürümenin yeniden sağlanmasında son derece yararlı olmaktadır.

Uzun soluklu bir hastalık olan AS onyıllar boyunca devam ettiğinden sık kontroller ile uygulanan tedavinin yararı uzman hekimler tarafından objektif olarak değerlendirilmesi ve gerekli tedavi değişiklikleri eklem hasarı gelişmeden önce yapılmalıdır.

AS tedavisinde ülkemizde 2002 yılından beri biyolojik ajanlar ya da anti-TNF ilaçlar adı altında yeni bir grup ilaç kullanıma girmiştir. Bu ilaçlar iki ayda bir uygulanan serumlar şeklinde ya da cilt altına hastanın kendisinin haftalık olarak yaptığı enjeksiyonlar şeklinde kullanılmaktadırlar. Hastalığın olumsuz etkilerini tama yakın olarak yavaşlatmaktadırlar. Bu olumlu etkileri diğer ilaçlar ile tedaviye yanıt alınamayan hastaların yaklaşık %70’nde saptanabilmektedir. Ancak bu ilaçların kesilmesi ile etkilerinin kısa sürede ortandan kalkması uzun dönem kullanılmalarını gerektirmektedir. Yüksek tedavi maliyetleri ve ortaya çıkan kulak-burun-boğaz enfeksiyonu gibi mikrobik hastalıklar nedeniyle (kullanan hastalarda bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak) erken dönemde önemli eklem hasarının geliştiği ağır hastaların tedavisinde tercih edilmektedirler.

ALINTIDIR

ben de AS hastasıyım.malesef tedavisi yok.ömür boyu senle olacak.

ben de AS hastasıyım.malesef tedavisi yok.ömür boyu senle olacak.

bende as hastasıyım.malesef böyleymiş.ama ben önerilen egzersizleri doğrusu düzenli yapmıyorum olsada faydasına sanırım inanmıyorum şu an emzirdiğim içinde ilaç alamıyorum.dışardan pek farkedilmiyor ama çabuk yoruluyorum hele uzun süre ayakta çok kalınca benim için zor oluyor...siz nasıl başediyorsunuz?mirmirmirmir

canım bu hastalıkta en önemli tedavi egzersizdir zaten.Sakın ihmal etme.Yapabilirsen yüz mutlaka.Benim çok kötü olmuştu.Yarım saatte yataktan kalkamıyordum,yürüyemiyordum.Belirtiler vardı ama 6 yıl sonra teşhis koyabildiler.Tabi tedavi gecikti.O kadar çok ilaç içiyordurdum ki bulantı,baş ağrısı yapıyordu.Ders anlatamıyordum bazen.En zoru da gece kalkmak,bilirsin.Allahım nolur uyanmasam derdim,ağlardım.Derken hamile kaldım,ilaç da içemezdim.Dr sen daha önemlisin,olmazsa alırız dedi.Ben kendimi taşıyamazken onu nasıl taşırdım?Allah'ın lütfu işte.9 ay boyunca ağrım olmadı,bıçak gibi kesildi.Bazen hafif agrı kesicilerden aldım,o kadar.Oğlum şuan nerdeyse 6 aylık ve hala ilaç almıyorum,çooook mutluyum

Son düzenleme:
arkadaşlarım hepinize çok geçmiş olsun.bende ankilozan spondilit hastasıyım.üç senedir tedavi görüyorum.ilk önce hocanızın dediklerini aksatmadan yapmanız gerekiyor.ve tabiki iyi olacağınıza mutlaka inanmanız gerekiyor.bu hastalığın tedavisi yok,ama bizi rahatlatacak bazı yapmamız gerekenler var.egzersiz gibi dinlenme,ve yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor
tekrar geçmiş olsun canlarım.

Merhaba arkadaşlar bende 25 yıllık AS hastasıyım 1 yıldır anti TNF tedavisi görüyorum,çok faydasını gördüm fakat faydası kadar yan etkileri de çok ve tedavivin ne kadar süreceği belli değil yinede tüm AS lilere tavsiye ederim.Herkese geçmiş olsun.

İyi bir romatolog bulmak gerçekten zor.Keşke İzmir'de olsaydım da yardım edebilseydim.Benim de son günlerde ağrım oluyor.Arkadaşına geçmiş olsun

hepinize acil şifalar diliyorum arkadaşlar benimde eşim as hastası 4sene bel fıtıgı teşhisi koydular bunun ilaçlarını içti ve 2sene önce as oldugunu anladılar ilaçlarını içmeye başladıgından beri aşırı terlemesi kalktı sabahları kalkamıyodu oda geçti ama agrı bi gelince bacagına vuruyo ve işe sürüyerek gidiyo sabah 8akşam ona kadar ayakta çalışıyo düşünün çektigi ızdırabı tabi bende elimden bişe gelmedigi için üzülüyorum yani bütün hastalara yüce rabbim tez zamanda acil şifalar versin

hepinize geçmiş olsun.benım de şim 7 yıllık as hastası.en azından bız 7 yılını biliyoruz.erkeklerde daha sık görülüyor dıye biliyorum,ama göruyorumkı bayanlarda da az değil.Allah hepinize şifa versin,gözünün önünde o sancıları ağrıları çektiğini görüp de birşey yapamamak inanın çok kötü.benım eşim de maalesef egzersizlerini yapmıyor ama imkanınız varsa yüzün en iyi tedavi o.ayrıca izmir de 9 eylül üni.de romatoloji başkanı nurullah bey ver,bizim dr o.tavsiye ederim
bi de bi arkadaş bi tedavi yöntemınden bahsetmiş.o konuda bilgisi olna vrsa sevinirim.sevgiler...

slm arkadaşlar benimki çok uzun senelerdir değil aslında 1 sene öncesi boyun ağrısı be bazende bel ağrısı olmaktaydı boynum için fıtık diyen oldu boyun düzleşmesi diyen oldu romatizma dediler en son kas kireçlenmesi teşhisi kondu tedaviye başladım ilaçtı fizik tedaviydi ama geçmedi bu arada ramazan bayramından önce sağ ayak bileğim şişti kızardı ağrısı vardı onuda gösterdim hep farklı teşhis koydular sonra sol ayak bileğim diz kapağım şişti boyun ağrım da devam ediyordu sonra kalça bel omuz el bileklerim hepsi ağrımaya ve şişmeye başladı ra hastalığı dediler endol deltakortil valteren kullanmaya başladım ama geçmedi
ağrılar dayanılmazdı tutukluk çok oluyodu sonra bitkisel ilaç kullanmaya başladım diğerlerinede devam ediyorum doktorum yeni bi kortizon ilacıyla salazoprin en tab verdi bunlara devam etmekteyim eskisi gibi değil ama ağtılarım çok oluyo tabanlarım şişiyo yürüyemiyorum geçende hla b17 çıktığı için ankilozon spondilit olabilir dedi dr anlıcanız tam teşhis konulmadı bekliyorum birde bebekte istiyoruz ama korkuyorum sizler nasıl dayanıyosunuz neler kullanıyosunuz bilmek isterim hepinize çok çok geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin inş.

slm arkadaşlar benimki çok uzun senelerdir değil aslında 1 sene öncesi boyun ağrısı be bazende bel ağrısı olmaktaydı boynum için fıtık diyen oldu boyun düzleşmesi diyen oldu romatizma dediler en son kas kireçlenmesi teşhisi kondu tedaviye başladım ilaçtı fizik tedaviydi ama geçmedi bu arada ramazan bayramından önce sağ ayak bileğim şişti kızardı ağrısı vardı onuda gösterdim hep farklı teşhis koydular sonra sol ayak bileğim diz kapağım şişti boyun ağrım da devam ediyordu sonra kalça bel omuz el bileklerim hepsi ağrımaya ve şişmeye başladı ra hastalığı dediler endol deltakortil valteren kullanmaya başladım ama geçmedi
ağrılar dayanılmazdı tutukluk çok oluyodu sonra bitkisel ilaç kullanmaya başladım diğerlerinede devam ediyorum doktorum yeni bi kortizon ilacıyla salazoprin en tab verdi bunlara devam etmekteyim eskisi gibi değil ama ağtılarım çok oluyo tabanlarım şişiyo yürüyemiyorum geçende hla b17 çıktığı için ankilozon spondilit olabilir dedi dr anlıcanız tam teşhis konulmadı bekliyorum birde bebekte istiyoruz ama korkuyorum sizler nasıl dayanıyosunuz neler kullanıyosunuz bilmek isterim hepinize çok çok geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin inş.

canım en iyisini tabi dr'lar bilir ama seninki AS den çok romatoit artrit gibi geldi bana.Ağrın istirahatten önce mi sonra mı oluyor?

slm canım hiç belli olmuyor istirahat etsemde bazen çok ağrıyor bazende hareket etsemde anlıcan belli olmuyor..

arkadaslar bu hastalikta biraz fazla ayakta durunca topuk agrisi ayak bilegi agrisi cok oluyormu

bilmiyorum ama benim tabanlarımda şişme ağrı oluyo bileklerdede oluyo ama ayakta durmak etkiliyormu bilemiyorum geçmiş olsun

slm canım hiç belli olmuyor istirahat etsemde bazen çok ağrıyor bazende hareket etsemde anlıcan belli olmuyor..

çisemcim AS'de istirahatle ağrı artar,mesela ben uzun süre hareketsiz duramam,ama RA'da istirahat ettiğinde ağrı azalır

arkadaslar benim esim de as hastasi, 3 yil once kalca kemiklerinde asiri agri vardi bazen yurumesini zorlastiriyordu ,hollandada teshis koyamadilar ,yazin turkiyeye tatile gidttigimizde teshisi koydular..yaklasik 2 yildir ilac kullaniyor bazen egzersiz yapar arada yuzmeye gideriz..ilac kullanmaya basladiktan sonra kalca kemilerindeki agri bir daha tekrarlamadi fakat sirtinda yani omurgasinda agri oluyo arada ,ozellikle sabaha karsi uykusundan uyandiriyo..ayrica bu hastaligin bazi bagirsak hastaliklariyla da alakali olabilecegini biliyormusunuz..
bugun tesaduf bir tv programinda uzman doktor konusuyordu as ile ilgili ama hepsini dinleyemedim,tedavisi vardir ve kaplicadir diyordu ,biz tedavisinin olmadigini biliyoruz cunku 10 yil once bulunmus bir hastalik yani tip icin henuz cok yeni..bu konuda bilginiz var mi

AS de kaplıca tedavisini hastalığın aktif enflamasyon olmayan dönemlerinde tavsiye ediyoruz. Yani sedimentasyon ve CRP yüksekse şiddetli gece ağrıları varsa önermiyoruz. Bu semptomları sıcak daha da artırıyor. Aktif olmayan dönemde kaplıca tedavisi kasları gevşeterek omurganın ve eklemlerin hareket açıklıklarını artırıyor. Kas kasılmaları da azaldığı için hasta çok rahat edebiliyor. Kaplıcada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da soğuktan korunmak. Kaplıcadan çıkınca soğuk bir yerden ya da dışarıda dolaşarak odanıza gidiyorsanız, üşütüyorsunuz. Bunun için korunmak da önemli.

(bir dr dan alıntı)

X