Anlamlı Yaşamak

Mikan

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2018
14.511
32.802
Nedir anlamlı yaşamak? Her isteğimizin gerçekleştiği kusursuz bir yaşam mı? Tabi ki hayır. Anlamlı yaşamak; farkındalık içinde yaşamak, an’da kalabilmek, amaçlı yaşamaktır. Seçeneklerinin farkında olmak ve onları kontrol edebilmektir. Yaşamındaki kişilerin, eşyaların, olayların seni daha mutlu kılması, geliştirmesi, kişisel doyumuna katkı sağlamasıdır. Hayatının kontrolünü eline alabilmektir.

Hayatımın birçok alanında düzeni yakalamış durumdayım. Özellikle Mia- Mia- ve elecda elecda ve buradaki birçok arkadaşın Harika fikirleri sayesinde inanılmaz gelişme kaydettim. Evim düzene girdi, sadeleşti. Verimli rutinler oluşturabildim. Arada tökezlesem de genellikle istikrarlıyım. Ama içimde bir yerlerde bir şeyler eksik. Oturmayan ama uğraşmam gereken bir bölüm var. Örneğin, sessiz vlog izlemeye bayılıyorum. Mutfakta çekilen bölümlerde çıkan sesleri çok seviyorum. Ama kendim yemek yaparken o sesleri duyamıyorum. Ya da doğada çekilen bölümlerde o yürürken çıkan yaprak hışırtılarına bayılıyorum. Ama kendim yürürken o yaprakları görmüyorum bile! Neden ? Çünkü an’da kalamıyorum, çünkü beynimin sesini susturamıyorum. Bir önceki ya da bir sonraki an’a takılıp kalıyorum. Ama hayat gözden kaçırılmayacak kadar kıymetli. Bunun üzerinde çalışmak için bu konuyu açıyorum. Ve kendiyle uğraşmayı seven herkesi bekliyorum. Bu konuyu çoktan aşmış olanları da özellikle tavsiyeleriyle bekliyorum🌻

🌴 İnsan düşünebilen bir varlık olduğu için geçmişten ve gelecekten tamamen soyutlanamaz. Bu yüzden an'da kalmak, farkındalıkla yaşamak, mindfulness, awareness vs. bu kavramlara fazla kendimi kaptırmamam gerektiğini öğrendim geçen süreçte.

🌴An'da kalmak şimdi ve burada olmakla birlikte, şu andan sadece keyif almak değil de şu anı verimli, faydalı gecirmekmiş aslında. Sıkıcı bir işi değerlerime uyuyorsa hakkını vererek yapmakmis.

🌴 Bu tanım doğrultusunda hedefim hala an'da kalmak. Ama bu sürekli olacak bir şey değil. Sürekli olsaydı muhtemelen bu kadar kıymetli olmazdı. Bunu kabullendim.

Son düzenleme:
Demek ki bilinçaltında yuzlesmediginiz,yuzlesemediginiz veya istemediğiniz dolu şeyler var. Ustesinden gelebilmek için anlatabileceğin kendinizi dinleyebilecek ya da itiraf edecek o anları sakince sevecen bir şekilde kabul edip uzaklastirmaniz gerekiyor demek ki . Ya bir sahilde yürüyüş yaparken ( ki benim tek motivasyon kaynagim ) ya mumu yakıp kağıda dökerken ya da bir şarkıda kendinizi bulup ağlarken cikivermesi gerekmiyor mu sizcede? Yorulursunuz çünkü an dediğin bir fotoğraf karesinde kalmamalı an be an gulumseyebildigin saliselerle dolmalı. Bunu yapabilecek en basta da sensin. Birak ev daginik kalsın verimli zaman gecir,bırak yemek olmasın balkondan yağan yağmurun şarkısını dinle,bırak uyku aksin gozunden sen yeter ki bir daha geri donemeyecegin ne varsa yaşa. Hepsi bundan ibaret. Çizimi özgürlüğü kendi elimiz de 🪄😊

Ben ışıltılara,hanimeli kokusuna,yagmur sesi ve akabinde toprak kokusuna ekstra bağımlı biriyim.☄

Mesela gece olunca yaz kış farketmez terasta karşımda yanan ışıklarla oluşan manzarayi izlerim. Kahve bira salep sarap vs. o an ne istiyosam icecegim eslik etsin kendimi dinleyip dusuneyim. Bazen o ortamda telefonda bi arkadasimla dertlesirim bazen misafirimle otururum bazen tek olurum. Her durumda ambiyansı kaçırmam enerjim yükselir.

Yeşilliğin içinde yurumeyi oksijeni icime cekmeyi severim. Bunun için illa orman turevlerini aramam imkan varsa giderim yoksa evin civarinda ağaçların yoğun olduğu parka gider yururum. Inanilmaz iyi gelir. Kavgalarimi olumsuzluklari yada pozitif olan herseyi kafamda ya bitirir ya yasarim. O yuruyuslerde verilir en iyi kararlar. En sevdigim terapi seklidir. :)

Gece sahilde yururken dalga sesindeki ritmi dinlerim bi yandan esimi. O anı yasamayi o anı kaçırmadan keyif almaya bakarim.

Bazen aglamak da iyi gelir. Mutlu yada mutsuz oldugum bi durumda. Rahatlatir ferahlatir. Agladiktan sonra yuzumu yikarim biraz suslenip hayata devam ederim daha güçlü hissederim.

Bi de ailemi sevdiklerimi mutlu etmek çook keyif verir. Ozel gunde ya da herhangi bi zamanda sevecekleri ufak da olsa bi hediye almak, onlar icin guzel bi yemek yapmak yüzlerinde gördüğüm sevinçli ifade..

Hayatta var olmanin daha dogrusu yasamanin temelinde sahip oldugun ruhu anlamak ve ruhun isteklerini karsilamak var bana gore. Herkesin zevki ve rengi ayrı gerçekten. O yüzden hepimiz bir taneyiz dunyada..🙂 🌻

Canım hayırlı olsun
Çok sevindim konu acman çok iyi olmuş

An da kalma konusunu yarın detaylı yazmak isterim canımsın

Mikan Mikan canım konum hayırlı olsun❤️

Günde 10 dk kadar meditasyonun, anda kalma konusunda çok fayda sağladığını düşünüyorum. Kulaklığı takıp, sesli meditasyon dinleyebilirsen daha güzel olur.
Teşekkür ederim elecda 🌸♥️
Evet meditasyon denemeye niyetim var çocuklardan fırsat bulabilirsem 🙈

Demek ki bilinçaltında yuzlesmediginiz,yuzlesemediginiz veya istemediğiniz dolu şeyler var. Ustesinden gelebilmek için anlatabileceğin kendinizi dinleyebilecek ya da itiraf edecek o anları sakince sevecen bir şekilde kabul edip uzaklastirmaniz gerekiyor demek ki . Ya bir sahilde yürüyüş yaparken ( ki benim tek motivasyon kaynagim ) ya mumu yakıp kağıda dökerken ya da bir şarkıda kendinizi bulup ağlarken cikivermesi gerekmiyor mu sizcede? Yorulursunuz çünkü an dediğin bir fotoğraf karesinde kalmamalı an be an gulumseyebildigin saliselerle dolmalı. Bunu yapabilecek en basta da sensin. Birak ev daginik kalsın verimli zaman gecir,bırak yemek olmasın balkondan yağan yağmurun şarkısını dinle,bırak uyku aksin gozunden sen yeter ki bir daha geri donemeyecegin ne varsa yaşa. Hepsi bundan ibaret. Çizimi özgürlüğü kendi elimiz de 🪄😊
Haklısınız, elimizdeki zamanın kıymetini bilmek lazım. Bir kaç yıl pişmanlıklarıma takılmıştım, sürekli geçmişi düşünüyordum. Şu an ise sürekli kendimi plan program yaparken yakalıyorum. Bi de şu telefon elimden düşmeyince an’ da kalmak daha zor oluyor.

Ben ışıltılara,hanimeli kokusuna,yagmur sesi ve akabinde toprak kokusuna ekstra bağımlı biriyim.☄

Mesela gece olunca yaz kış farketmez terasta karşımda yanan ışıklarla oluşan manzarayi izlerim. Kahve bira salep sarap vs. o an ne istiyosam icecegim eslik etsin kendimi dinleyip dusuneyim. Bazen o ortamda telefonda bi arkadasimla dertlesirim bazen misafirimle otururum bazen tek olurum. Her durumda ambiyansı kaçırmam enerjim yükselir.

Yeşilliğin içinde yurumeyi oksijeni icime cekmeyi severim. Bunun için illa orman turevlerini aramam imkan varsa giderim yoksa evin civarinda ağaçların yoğun olduğu parka gider yururum. Inanilmaz iyi gelir. Kavgalarimi olumsuzluklari yada pozitif olan herseyi kafamda ya bitirir ya yasarim. O yuruyuslerde verilir en iyi kararlar. En sevdigim terapi seklidir. :)

Gece sahilde yururken dalga sesindeki ritmi dinlerim bi yandan esimi. O anı yasamayi o anı kaçırmadan keyif almaya bakarim.

Bazen aglamak da iyi gelir. Mutlu yada mutsuz oldugum bi durumda. Rahatlatir ferahlatir. Agladiktan sonra yuzumu yikarim biraz suslenip hayata devam ederim daha güçlü hissederim.

Bi de ailemi sevdiklerimi mutlu etmek çook keyif verir. Ozel gunde ya da herhangi bi zamanda sevecekleri ufak da olsa bi hediye almak, onlar icin guzel bi yemek yapmak yüzlerinde gördüğüm sevinçli ifade..

Hayatta var olmanin daha dogrusu yasamanin temelinde sahip oldugun ruhu anlamak ve ruhun isteklerini karsilamak var bana gore. Herkesin zevki ve rengi ayrı gerçekten. O yüzden hepimiz bir taneyiz dunyada..🙂 🌻
Ne güzel anlatmışsınız 😍 anlattığınız şeylerin çoğuna ben de bayılıyorum aslında ama her zaman yakalayamıyorum, farkındalığımı arttırmak ruhumu dinlemem şart

Canım hayırlı olsun
Çok sevindim konu acman çok iyi olmuş

An da kalma konusunu yarın detaylı yazmak isterim canımsın
Teşekkür ederim😊 Yazarken aklımda özellikle sen ve yazıların vardı. Hani hep diyordum yazılarından yayılan bir huzur var diye hah işte tam da onu arıyorum 😍🙈 yarın mesajını okumayı iple çekeceğim ♥️🌸

Ne güzel anlatmışsınız 😍 anlattığınız şeylerin çoğuna ben de bayılıyorum aslında ama her zaman yakalayamıyorum, farkındalığımı arttırmak ruhumu dinlemem şart
Aynen, her zaman yakalamak bende de mumkun olmuyor kafam dolu oldugunda yada bunlari dusunemeyecek kadar mesgul oldugumda.

Ama medite olma hallerimi hayat rutini olarak algiladigim icin 3 gün aksatsam onlar kendini hatirlatiyor. :)
Belki sen de boyle deneyebilirsin. Yemek yemek gibi temele alirsan yapmaktan en cok zevk duydugun seyleri, rutin hale gelir boylelikle kacirmazsin anlari.

Bu arada cok cici bir konu acmissin, ilk defa kendime iyi gelen seyleri yaziya dökmüş oldum ve bundan keyif aldim, buna vesile olduğun icin tesekkur ederim, bir sürü pozitif enerji yolluyorum sana ☺💖

Aynen, her zaman yakalamak bende de mumkun olmuyor kafam dolu oldugunda yada bunlari dusunemeyecek kadar mesgul oldugumda.

Ama medite olma hallerimi hayat rutini olarak algiladigim icin 3 gün aksatsam onlar kendini hatirlatiyor. :)
Belki sen de boyle deneyebilirsin. Yemek yemek gibi temele alirsan yapmaktan en cok zevk duydugun seyleri, rutin hale gelir boylelikle kacirmazsin anlari.

Bu arada cok cici bir konu acmissin, ilk defa kendime iyi gelen seyleri yaziya dökmüş oldum ve bundan keyif aldim, buna vesile olduğun icin tesekkur ederim, bir sürü pozitif enerji yolluyorum sana ☺💖
Teşekkür ederim 🤩 gönderdiğiniz enerjiyi hissetim 🥰
Bazı anları rutine oturtmak farkındalığımı artırmak için güzel bir pratik olabilir, deneyeceğim:)

Sabah uyanır uyanmaz veya uykuya dalmadan önce yapmak daha iyi sonuç veriyor. Ben meditasyona başladığımda zihnimin ne kadar kalabalık olduğunu fark ettim.
Sabah çocuklardan önce uyanamıyorum çok erken kalkıyorlar ama akşama yatmadan deneyeceğim😊

Farkındalıkla Yaşayan İnsanların 15 Özelliği
1- Düşüncelerine çok fazla yüz vermezler.
2- Duygularından uzak durmazlar ya da onları inkar etmezler.
3- Her şeyin gelip geçici olduğunu bilirler.
4- Belirli bir zamanda sadece tek bir şeye odaklanırlar.
5- Günlük görevleri farkındalıklı anlara çevirirler.
6- Meraklı olmaya çalışırlar.
7- Dışarı çıkar ve doğanın güzelliğini kucaklarlar.
8- Yedikleri her lokmanın tadını çıkarırlar.
9- Okurken yavaşlarlar ve bilgileri içselleştirirler.
10- Kontrol etmeden ya da yargılamadan aktif dinlerler.
11- Çalışırken düzenli mini aralar verirler.
12- Kendi kendilerine gülerler.
13- Yaptıkları şeye odaklanırlar.
14- Var olan inançlarına meydan okurlar.
15- Bedenlerini beslerler.

Teşekkür ederim, yorumlarını bekliyorum. Sen de an’da kalmak konusunda başarılısın gibi hissediyorum ♥️🌸
anda kalabilmek için farkındalığımızın yüksek olması gerekiyor.verimli rutin,minimal yaşam kadınlar kulubünde mevcuttu.üçüncü basamak olan farkındalık eksikti. bence çok yerinde oldu.minimalistlik ve verimli rutinler sayesinde bazı farkındalıklarımın arttığını düşünüyorum.bol bol paylaşımlı ve farkındalıklarımızın artığı bir topik olur umarım

2- Duygularından uzak durmazlar ya da onları inkar etmezler.**********
3- Her şeyin gelip geçici olduğunu bilirler.***********
5- Günlük görevleri farkındalıklı anlara çevirirler.************
7- Dışarı çıkar ve doğanın güzelliğini kucaklarlar.*********
8- Yedikleri her lokmanın tadını çıkarırlar.**********
9- Okurken yavaşlarlar ve bilgileri içselleştirirler.**********
10- Kontrol etmeden ya da yargılamadan aktif dinlerler.**************

12- Kendi kendilerine gülerler.*********************
13- Yaptıkları şeye odaklanırlar.******************

hepsi ayrı ayrı üzerine saatlerce konuşulacak başlıklar.şöyle bir göz attım kendime mevcut olanları işaretledim

2- Duygularından uzak durmazlar ya da onları inkar etmezler.**********
3- Her şeyin gelip geçici olduğunu bilirler.***********
5- Günlük görevleri farkındalıklı anlara çevirirler.************
7- Dışarı çıkar ve doğanın güzelliğini kucaklarlar.*********
8- Yedikleri her lokmanın tadını çıkarırlar.**********
9- Okurken yavaşlarlar ve bilgileri içselleştirirler.**********
10- Kontrol etmeden ya da yargılamadan aktif dinlerler.**************

12- Kendi kendilerine gülerler.*********************
13- Yaptıkları şeye odaklanırlar.******************

hepsi ayrı ayrı üzerine saatlerce konuşulacak başlıklar.şöyle bir göz attım kendime mevcut olanları işaretledim
Ben de ayrı ayrı yazacağım her bir madde ile ilgili. Kendime değerlendirmeye başlayayım. Çoğu var sen de, üzerinde çalışılacak az madde kalmış ne güzel 😊

anda kalabilmek için farkındalığımızın yüksek olması gerekiyor.verimli rutin,minimal yaşam kadınlar kulubünde mevcuttu.üçüncü basamak olan farkındalık eksikti. bence çok yerinde oldu.minimalistlik ve verimli rutinler sayesinde bazı farkındalıklarımın arttığını düşünüyorum.bol bol paylaşımlı ve farkındalıklarımızın artığı bir topik olur umarım
Umarım öyle olur, diğer konularda birbirimizden çok şey öğrendik eminim bu konuda da birbirimizin yoluna ışık tutacağız 😊🌸

X