Anlamlı Yaşamak

1-Düşüncelerine çok fazla yüz vermezler- en büyük hatalarımdan biri bu benim. Modum azıcık düşse alarma geçiyorum. Neden böyle düşünüyorum, neden böyle hissediyorum?Niye hep böyleyim? diye kendimi sürekli yargılıyorum. Sanki hep böyleymişim gibi. Üzerinde durunca küçük sorunlar da olduğundan büyük görünmeye başlıyor.
Düşüncelerime bu kadar yüz vermemeyi, bugün de böyle olsun, geçecek demeyi öğrenmeliyim.

Mikan Mikan cim konun hayirli olsun😍😍💐 konu içeriği çok kıymetli, dilerim ki okuyan herkese anlamlı bir hayat için vesile olsun. Ben şu sıralar hiç anda kalamıyorum😁 dogurana kadar bana rahat yok🤡🤦🏻‍♀️

Mikan Mikan cim konun hayirli olsun😍😍💐 konu içeriği çok kıymetli, dilerim ki okuyan herkese anlamlı bir hayat için vesile olsun. Ben şu sıralar hiç anda kalamıyorum😁 dogurana kadar bana rahat yok🤡🤦🏻‍♀️
Teşekkür ederim 🥰♥️🌸
Doğuma yakın sürekli kafamda Doğumu yaşıyordum, Doğuma kadar kaç kere doğurdum kafamda 😅🙈 şu an çok normal böyle olman hayırlısı ile gelir inşallah minnoşun 🙏😊

2- Duygularından uzak durmazlar ya da onları inkar etmezler.
Aslında benim sorunum duygularımdan uzak durmak ya da inkar etmek değil onlarla da fazla yüz göz olmak. Olayların içindeyken olayları doğru perspektiften göremiyoruz. Aynı şekilde duyguların içinde boğuşurken de onları doğru algılayamıyoruz. Duygularla da aramıza çok değil ama hem yanmayıp hem donmayacak kadar mesafe koymalıyız bence hayatı doğru algılamak adına.

Mikanim bu konuyla ilgili bir yazarın konuya bakış açısını severek okumuştum paylaşacaktım ama bulamadım
Ararken "an" tanımına denk geldim
Geçmişten pişmanlık duymadan gelecekten endişe etmeden iyi veya kötü etiketleri yapılmadan yargılamadan yaşamak

Işin özü yavaşlamak ve olaylara gözcülük yapmak
Problemleri çözüp kafada bitirmek

Mesela eşim beni keyfine düşkün biri olarak tanımlar dışarıdan öyle gözüküyor olabilirim :)
Duşta şarkı söylemek
Sabahları ve akşamları dışarıyı izlemek
Uyumadan önce yastigimi kabartmak
Ve bir çok anla alakalı isler yapmak farkındalığı ortaya çıkarıyor
Yemek yaparken sebzelerin kokusunu hissetmek sessizliğin sakinligin ve durmanın verdiği huzur

Mesela çoğu kişi hayatındaki boşlukları kabul edemez
Yani aslında rahat bir hayat isteyip ama tam tersi davranış sergilerler
Örnek her zaman boşluğunda telefonu eline alıp başka hayatları izlemek gibi
Sonra sözde o muhteşem hayatlara imrenip kendi hayatını görmezden gelmek ,eksikleri tamamlamak kabul edilir olmak için uğraşırken kendini kaybetmek gibi.
Bir yere gittiğimizde etrafı seyretmek yerine düşüncelere dalmak veya yine sosyal medya da kaybolmak gibi.
Böyle yüzlerce örnek verebilirim.

Anda kalmanın çok yönden etkileri var
Yani her olayı gozlemlemek gerekiyor
Seni düşündüren sinirlendiren veya mutlu eden hangi durumlar oluyor.
Uzun ve anlamlı bir süreç 😊

Mikanim bu konuyla ilgili bir yazarın konuya bakış açısını severek okumuştum paylaşacaktım ama bulamadım
Ararken "an" tanımına denk geldim
Geçmişten pişmanlık duymadan gelecekten endişe etmeden iyi veya kötü etiketleri yapılmadan yargılamadan yaşamak

Işin özü yavaşlamak ve olaylara gözcülük yapmak
Problemleri çözüp kafada bitirmek

Mesela eşim beni keyfine düşkün biri olarak tanımlar dışarıdan öyle gözüküyor olabilirim :)
Duşta şarkı söylemek
Sabahları ve akşamları dışarıyı izlemek
Uyumadan önce yastigimi kabartmak
Ve bir çok anla alakalı isler yapmak farkındalığı ortaya çıkarıyor
Yemek yaparken sebzelerin kokusunu hissetmek sessizliğin sakinligin ve durmanın verdiği huzur

Mesela çoğu kişi hayatındaki boşlukları kabul edemez
Yani aslında rahat bir hayat isteyip ama tam tersi davranış sergilerler
Örnek her zaman boşluğunda telefonu eline alıp başka hayatları izlemek gibi
Sonra sözde o muhteşem hayatlara imrenip kendi hayatını görmezden gelmek ,eksikleri tamamlamak kabul edilir olmak için uğraşırken kendini kaybetmek gibi.
Bir yere gittiğimizde etrafı seyretmek yerine düşüncelere dalmak veya yine sosyal medya da kaybolmak gibi.
Böyle yüzlerce örnek verebilirim.

Anda kalmanın çok yönden etkileri var
Yani her olayı gozlemlemek gerekiyor
Seni düşündüren sinirlendiren veya mutlu eden hangi durumlar oluyor.
Uzun ve anlamlı bir süreç 😊
Ne güzel anlatmışsın ♥️ Sen bu işi gerçekten çözmüşsün, olayları, düşünceleri ve duyguları olduğu gibi kabul etmek gerek, savaşmamak gerek, salıvermek gerek bazen.
Beni az çok tanıdın artık, sıradan anları özel kılmayı sevdiğimi biliyorsun, özel bir çabayla bunu yapabiliyorum ama artık senin gibi içselleştirmek istiyorum. İnşallah başarabilirim 🙏🌻🌸

3- Her şeyin gelip geçici olduğunu bilirler.
Eskiden yoğun duygular içinde kendimi kaybederdim. Yaşadığım şey hiç geçmeyecekmiş gibi gelirdi. Ama bu konuda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Canımı sıkan bir şey olduğunda 1 yıl sonra bunun bir önemi olacak mı diye soruyorum kendime. Çoğunlukla da cevap hayır olur. Sağlık olsun demeyi öğrendim. Her şeyin kontrolünün elimde olmadığını kabullendim ve böyle çok daha rahatım.

4- Belirli bir zamanda sadece tek bir şeye odaklanırlar.
Ben yapı gereği aynı anda birden çok şey yapamıyorum. Yapmaya çalışırsam illaki yanlış yapıyorum bir yerde. Hatta bu sebeple araba kullanırken bazen çok saçma hatalar yapıyorum 🤦🏻‍♀️
Ama şurda sorun yaşıyorum: bir şey yaparken sürekli bir sonraki yapacağım şeyi düşünüyorum. Gece yatarken bir sonraki gün ne yapacağımı, neyi ne sıra ile yapacağımı, kahvaltıda ne yiyeceğimi, vs. düşünüyorum.. düşüncelerimi durdurmam gerek bazen..

4- Belirli bir zamanda sadece tek bir şeye odaklanırlar.
Ben yapı gereği aynı anda birden çok şey yapamıyorum. Yapmaya çalışırsam illaki yanlış yapıyorum bir yerde. Hatta bu sebeple araba kullanırken bazen çok saçma hatalar yapıyorum 🤦🏻‍♀️
Ama şurda sorun yaşıyorum: bir şey yaparken sürekli bir sonraki yapacağım şeyi düşünüyorum. Gece yatarken bir sonraki gün ne yapacağımı, neyi ne sıra ile yapacağımı, kahvaltıda ne yiyeceğimi, vs. düşünüyorum.. düşüncelerimi durdurmam gerek bazen..
Bu düşünce karmaşası bende çok oluyor. Olmadık zamanlarda alakasız şeyler düşünerek zihnimi gereksiz yere meşgul ediyorum. Mesela sınıfta hocanın anlattığı dersleri dinlerken,önce konu üzerine birşeyler düşünmeye başlıyorum daha sonra, konuya benzer şeyler daha sonra, konu ile alakası olmayan şeyler derken bir duruyorum sonra diyorum ki ben bu düşünceye nerden geldim ya diyorum. Kafam çok karışıyor.

Konun hayırlı olsun🌺

Bu düşünce karmaşası bende çok oluyor. Olmadık zamanlarda alakasız şeyler düşünerek zihnimi gereksiz yere meşgul ediyorum. Mesela sınıfta hocanın anlattığı dersleri dinlerken,önce konu üzerine birşeyler düşünmeye başlıyorum daha sonra, konuya benzer şeyler daha sonra, konu ile alakası olmayan şeyler derken bir duruyorum sonra diyorum ki ben bu düşünceye nerden geldim ya diyorum. Kafam çok karışıyor.

Konun hayırlı olsun🌺
Teşekkür ederim 🥰🌸
Biliyor musun öğrencilik hayatım senin dediğin şekilde geçti. O yüzden dönem başı hevesle not tutmaya başlarken sonraları defterler hep boş kalırdı 🤦🏻‍♀️ Sınav öncesi mutlaka kitabı okumam gerekirdi. Kendimi de şöyle teselli ederdim ben dinleyerek değil okuyarak öğrenen biriyim 😅

Bugün modum yine düşüktü. Yine duygu ve düşüncelerim sahnedeydi. Ve onları yine istediğim gibi yönetemedim. Tülay Kök’ün modlar videosuna denk geldim. İşler ters gittiğinde Çocuk moduna dönmekten bahsediyordu. İçinde bulunduğum durumda tam da bunu yaptığımı fark ettim. Çocuk modum devredeydi. Bunun üzerine derin düşünmem lazım. Çünkü özellikle eşime karşı bu moda çok fazla giriyorum. Eskisi kadar çok değil ama yine de çok..

5- Günlük görevleri farkındalıklı anlara çevirirler.
Günlük görevleri yaparken kafamda sürekli ya kendimle konuşuyorum ya da video falan açıp onu dinliyorum. En azından temizlik, yemek yaparken özellikle video izlemek yaptığım işin sıkıcılığını alıyor. Ama doğrusu bu mu bilmiyorum. Çocuklarımla oynarken sadece o ana odaklanmak için özel çaba sarfediyorum. Kitap okurken çocukları yatırırken okuduğum için sadece kitap okumaya odaklanabiliyorum.

6- Meraklı olmaya çalışırlar.
Yeni şeyler öğrenme konusunda meraklı olduğumu düşünüyorum. Bir dönem öğrencilik yıllarımda artık hiç bir şeyi merak etmiyorum dediğim bir zaman olmuştu. Ne kadar sığmışım 🤦🏻‍♀️
Özellikle çocuk sahibi olduktan sonra her şeye daha açık olmaya başladım. Bilmediğim bir çok bilgi ve beceri kazandım. Artık dönem dönem yeni bir şeylere başlamazsam sıkılmaya başlıyorum.

2- Duygularından uzak durmazlar ya da onları inkar etmezler.
Aslında benim sorunum duygularımdan uzak durmak ya da inkar etmek değil onlarla da fazla yüz göz olmak. Olayların içindeyken olayları doğru perspektiften göremiyoruz. Aynı şekilde duyguların içinde boğuşurken de onları doğru algılayamıyoruz. Duygularla da aramıza çok değil ama hem yanmayıp hem donmayacak kadar mesafe koymalıyız bence hayatı doğru algılamak adına.
Cok duygusal biriyim.
Artik kendimden sıkıldım.
2021'den itibaren dedigin gibi olmaya karar verdim. Duygusuz degil belki ama duygusuza yakın bir sey olacagim artikin. 🙃 Üzülmemek ve beklentiye girmemek adına. 👌🏻

Cok duygusal biriyim.
Artik kendimden sıkıldım.
2021'den itibaren dedigin gibi olmaya karar verdim. Duygusuz degil belki ama duygusuza yakın bir sey olacagim artikin. 🙃 Üzülmemek ve beklentiye girmemek adına. 👌🏻
Ben de duygusalım çabuk ağlarım 🙈 çok belli etmiyorum bu yanımı ama içimde yaşıyorum. Benim en büyük sorunum öfkemle çabuk öfkeleniyorum. Kendimi yönetemiyorum öfke anlarında olgun davranamıyorum ve bu beni çok kötü hissettiriyor😞

Ben de ayrı ayrı yazacağım her bir madde ile ilgili. Kendime değerlendirmeye başlayayım. Çoğu var sen de, üzerinde çalışılacak az madde kalmış ne güzel 😊
aslında acele acele baktım.derine insem muhtemelen maddeler azalacak gibi

bir gün bir arkadaşımla oturuyorum konu ıradaye,şükre,farkında olarak yaşamaya geldi.bana baş parmağımı bükmemi söyledi.büktüm.karışına tut ne görüyorsun dedi.tabiki gördüğüm şey 4 'tü.dört dedim.doğru ama dedi bidaha dikkatli bak dedi. baktım yine orda duran dörttü.devam etti.bardağı tut dedi tutamadım,fincanı dedi ...yok olmuyordu.kaşık dedi,peçete dedi,çantandan kalem çıkar not al dedi.çıks olmuyordu hiçbirşey.baş parmağım olmadan olmuyordu olması gerekenler...şimdi ne görüryorsun dedi.sustum ve düşündüm derin derin.ve benim bir baş parmağım vardı ve onun farkında değildim..ne çok işe yarıyormuş meğer..canım parmağım

X