Anket Anne/kv torunlarinin bakimina destek olmali mi?

anne/kv sagliklilar ve calismiyorlarsa torunlarina bakmalilar mi?

• İhtiyaclarimiz dahilinde destek olmalarini beklemek hakkimiz.

OY: 207 46,7%
  • Ne münasebet herkes kendi basinin caresine baksin.

OY: 196 44,2%
  • Kararsizim 🤔

OY: 40 9,0%

• Ankete Katılan
    443
Çocuk bakmak gerçekten çok çok zor, biz aynı şehirdeyiz kayınvalidem hasta diyalize gidiyor haftanın 3 günü, annemde çalışıyor ayrıca evde felçli ananem var ona bakıyor. İşk bebekten sonra ücretsiz izin aldım 2 yaşa kadar bakarım sonra kreşe başlar diyordum bu süreçte yine hamile kaldım ve bebek 1 aylık ve çok zorlanıyorum 2 yaşında bir bebek ve 1 aylık bebekle. Kayınvalidem işiniz olursa bırakın, gezmek için bırakın derdi hep ama çok yoruyor kadını biliyorum, zaptedemiyor. Çok acil işimiz olduğunda kısa süreli bıraktık. Yeni bebekte oldukça zorlandığımı gören annem gel kızım bana ben bakarım bebeğe diyor, Pandemiden dolayı izinli evde, ananem evde olduğu için bize gelip kalamıyor 2 saatliğine gelip bebeği yıkayıp gidiyor. Sen doğurdun sen bakacaksın gibi tavırları hiç olmadı, insan evladının zorlanmasını istemez hiç bir evlat da o yaştaki insanlara bu ağır sorumluluğu yükleyemez, kendileri isterse ne ala, en güzeli bakıcı yanında durmaları hem bakıcıyı kontrol edip hem o sevgi ortamını oluşturmaları, zorunlu olmadıkları için arada kendi plan programlarını yapıp sıkılmamaları. Ben de tekrar ücretsiz izin alıp huniyle dolaşmaya başlıcam 😳
Benim de aralari yakin. Özellikle ilk zamanlar cok zor Allah yardimciniz olsun. Sizinkiler istiyor ama gelemiyor anladigim kadariyla. Bizde öyle bir durum yok, sadece bahaneler var. Allah uzun saglikli ömür versin, gayet tas gibiler masallah. Yurtici yurtdisi tatiller bitmez. Simdi pandemi var konusuyor olsaydim da baska bahane bulurlardi eminim.

Evlatlarımız bize ihtiyaç duyuyorlarsa bir zahmet bizde elimizden gelen desteği yapalım.
7/24 bakmak elbette zordur,minnak bir çocuğun peşinden koşmak bizide yorar ama onların o sevgisi o yorgunluğu alıp götürür elbette.

Dip not:Torun bizden uzak bir ilde,yakınımızda olsaydı kesin ben bakardım hemde seve seve .

2 çocuk annesiyim, evlendiğimden bu yana dönemsel olarak ara versem de iş hayatında olan bir kadınım. Ama kesinlikle kv yada annemden çocuklarımın sürekli bakımı konusunda beklenti içinde olmadım.
Karı koca dışarı çıktığınızda, bakıcıyla problem yaşadığınızda, ufak kafa dinleme tatillerinde destek olmaları gerekir, ailesiniz sonuçta.
Ama sürekli birebir bakımını üstlenmek karşı taraf için çok kısıtlayıcı bir hayat yaşamak demek.
Gençliğinde çocuk, ev işleri, sorumluluklar vs. derken kendini ihmal eden ebeveynlerin yaşlanınca da torunlarına bakmalarını doğru bulmuyorum. Bırakın o yaşlarını da kendilerini dinleyerek, hobilerini yaşayarak sakin bir şekilde geçirsinler.
Böyle düşünmek için empati kurmak yeterli, çocuklarım ergenlik yaşlarındalar. Üniversiteden mezun olup mesleklerini ellerine aldıklarında eşimle Ege'de küçük bir kasabada yaşamak, karı koca yurtdışı/yurtiçi bol bol tatil yapmak, sakin ve stressiz bir yaşam hayalimiz var. O yaşlardan sonra sil baştan sorumluluk almayı istemem. Aynı şeyin ebevenlerimiz içinde geçerli olduğunun farkındayım, o yüzden böyle bir beklentim olmadı.

Çocuğum olana kadar kv nin tüm sinsirellalıklarına rağmen saygı duyar arar sorar gider gelirdim.Çocuğum oldu eleştirmek dılında bir desteğini görmedim.doğumuma kardeşini kocasını damafını kızını torununu getirdi yatılı halde yine sesimi çıkarmadım.ne zamanki işe başlicam kaçtı dili lal oldu bildiği tek şey yakında olsanız bakardım falan filan hikayeleri başladı (4saat mesafede oturuyor yaşadığım şehirde akrabam ailem yok)kızını tercih rtti torununa bakacak bir sürü kişi varken ona hizmet etmeyi tercih etti.bende uzaklaştım keyfi bilir.en nihayetinde bakmak zorunda değil ama bir destek arada sırada hal hatır sormak çok zor olmasa gerek

Ama benim fikrim degisti 2. cocukta. Herkes isine ara veremiyor. Düzgün bir bakici bulamiyor. İnsanlar aileleri icin fedakarlik yaparlar, aile olmak böyle bir sey. Ben de esim de cok fedakarlik yaptik ailelerimize. Bu yasimiza kadar asla yük olmadik maddi manevi. Evliligimizde her masrafimizi kendimiz ödedik bir kurus ödetmedik kimseye. Ama evet 35 yasinda ailemize ihtiyacimiz var ve simdi biz de fedakarlik bekliyoruz.
Sizi bunca yıl yedirip içirip giydirip okutup koruyup kollayıp bu yaşa getirerek dünyaları verseniz karşılığını ödeyemeyeceğiniz fedakarlıkları yaptı zaten ana babanız size merak etmeyin, bir de ben çok fedakarlık yaptım şimdi onlardan bekliyorum diyebiliyorsunuz pes ya bu ne nankörlük.
İleride sizin gibi çocuğum olsa yazık emeklerime derdim, Allah evladın da hayırlısını versin. O kadar bencil ve memnuniyetsizsiniz ki ki bunca yıl size bakıp yaranamamışlar bundan sonra çocuğunuza baksalar da yaranamazlar zaten, o yüzden iyi yapıyor anneniz. Mis gibi hayatını yaşasınlar işte, size asla yaranılmaz çünkü.

Ayrıca onlar gençliğinde baktı büyüttü yoruldu, şimdi de dinlenmek hakları. Her şeyin ve herkesin sırası var, artık bakma buyutme yorulma sırası sizde. Oldu yani koca koca insanlar gençken yorulsun, yaşlanınca yorulsun, ne yapacaklar mezarında mı dinlenmeyi bekleyecekler!

Son düzenleme:
dengeli bir sekilde olabilir bence,
yasa ve sagliga da bagli olarak,

ornegin benim anneme 1 gunden fazla cocuklari birakmam, yorar annemi cok,
ama babam daha basarili bu konuda.

Duruma gore haftada bir gun destek istenebilir 60 yas ustunden, ama 2 gune ciktiginda bir ikinci kisi daha olmali, anne baba ikisi de hayatta ve saglikli ise mesela.
ama haftada 2 gunden fazlasini cok zor durumda degilsek istemesek daha iyi olur.

Zaten bunu söyledim. Ben yetisemiyorum cocuklarima 60 yasindaki insanlardan yetismelerini beklemiyorum. Ama kücücük cocuklari da bakiciya birakip gidemiyorum. En azindan bakicinin basinda dursunlar istiyorum. Ama yok günler, akraba gezmeleri cok mühim..
Çocuk yaptılar diye ölene kadar size/bize yardım etmek zorunda değiller. Bakmışlar, büyütmüşler, okutmuşlar, evlendirmişler. Bütün gereklikleri yerine getirmişler. Ununu eleyip eleğini assınlar yaşlılıklarında rahat etsinler,bu onların hakkı. Haftada 1 gün belki ama fazlası o yaşlı insanları yorar.

Zaten bunu söyledim. Ben yetisemiyorum cocuklarima 60 yasindaki insanlardan yetismelerini beklemiyorum. Ama kücücük cocuklari da bakiciya birakip gidemiyorum. En azindan bakicinin basinda dursunlar istiyorum. Ama yok günler, akraba gezmeleri cok mühim..
Yani neden vakitlerini daha iyi bir şey için harcamak varken iyiden kastım daha zevk aldıkları bakıcı başında dursun ki
Bir insanın ömrü ne kadar?

tabıkı mecbur degıller ama anne baba olmanın gorevı cocugunun ıhtıyacı oldugunda destek olmaktır .
yalnııızzzz !nasılsa bakan var deyıp rahat kaygısız olanların gamsızlıgına da sasırıyorum dogruya dogru oylesı de var anne gelmıs 55-60 yasına kızı ısten gelecek dıye yemek hazır cocuklara da bakıyor valla cok cok zor ıs 33 yasındayım ben yoruluyorum 50 yas nasıl yıpranmasın
ama ıkız ucuz gıbı durumlarda, cocugun veya torunun hastalık durumlarında , egıtım ıs gezısı gıbı ozel durumlarda dadı bulunana kadar ne bıleyım gerektıgınde bakar tabı ...

yalnız ben sunu gozlemledım cogu annane babane cocugun sınırlarını annenın sınırlarını suıstımal edıyor ama dadı oyle degıl yanı dadı evın kuralına uymak zorunda o yuzden dadının daha dogru oldugunu dusunuyorum oyle yapılmasını ıstemıyorum dıyebılıyorsunuz ama annenıze kayınvalıdenıze soylesenızde umursamıyorlar

mesela ben cocuguma seker cıkolata asla yedırmem ama kayınvalıdem ve annem poset poset alır tehlıkelı hareketlerde onlar gulerek karsılar veya bagırarak karsılar ben cocuga duzgun konusulması ve acıklayıcı anlatılması taraftarıyım bunun gıbı... yanı gelısım cagında cocuk kımın duzenıne gore buyuyecek sahsen annemın veya kayınvalıdemın yanlıslarına gore buyumesını ıstemezdım

Annem 3 çocuklu çalışıyor her gun nöbete gitti ki evde olayım diye babamla ortaklaşa baktılar evımıze bize bakmak için büyükler gelmedi
Zorunda da değiller sorumlulukları sizeydi
calısan kadın annem

annane babane teyze elınde buyudum yemın ederım yalama oldum :KK70: :KK70: :KK70:
hepsının ev duzenı bır cesıtdı bırının kuralı baska otekının baska evdekı baskaydı kafam zevkım keyfım karman corman buyudum 13 yasına geldıgımde de baska sehırde bır okul kazandım gıttım kurtuldum sonra yatılı ozel lısede okudum sonra da unv :KK70: aıleyle bag nasıl olmaz ıste boyle

sızın aılenızı tebrık ederım ne guzel . sorumluluklarının arkalarında durmuslar

Annem yok, tüp bebekle hamile kaldım ilk aylar çok dikkat etmem gerekti başına gelen bilir. Kv sözde torunu için canını verirmiş, benim ufacık bi işime yardımı dokunmadı, her işimi tek başıma hallettim, ama her konuşmada benim bebeğime benim oğlum, benim yavrum, bebeğim deyip duruyor. Daha hamile halimi bile görmüş değil ama dinlesen bebeğim, oğluşum diyor torunum demiyor. Doğumdan sonra aynı şekilde devam ederse papaz oluruz. Zor zamanlarda kılını kıpırdatmadı, bi kaç ay önceden hastanede ben kalamam edemem dedi ''zaten yanımda eşimi istiyorum öyle bi talebim hiç olmadı''
Hiç bi zaman gel bana şunu yap bunu yap demedim demem, ama bana hiç yardımı olmayan insana paket servis bebek verecek değilim. Sizden çıkmam diyor mesela hiç kusura bakmasın, zor zamanlarda olmayan bebek sevmeyede seyrek gelsin bi zahmet.

calısan kadın annem

annane babane teyze elınde buyudum yemın ederım yalama oldum :KK70: :KK70: :KK70:
hepsının ev duzenı bır cesıtdı bırının kuralı baska otekının baska evdekı baskaydı kafam zevkım keyfım karman corman buyudum 13 yasına geldıgımde de baska sehırde bır okul kazandım gıttım kurtuldum sonra yatılı ozel lısede okudum sonra da unv :KK70: aıleyle bag nasıl olmaz ıste boyle

sızın aılenızı tebrık ederım ne guzel . sorumluluklarının arkalarında durmuslar
Hiç bir yaptığı doğumdan sonra yine ne annesi ne kv si geldi normal doğumdu hop ayağa kalktı hani
Hamilelik kk da genelde hastalık gibi de şaşırıyorum

Avrupai degilim, ailelerin bakması taraftarı da değilim. Ama isterlermis bakarlarmis o ayrı. Ben kimseyi istemedim memnunum çalışmadığım için sorun olmadı çalışsam da sanırım bir çaresine bakardım kreş vs. Annemler sık sık gelip seviyorlar bebekleri onlara bırakıp birkaç saat iş yaparım arada o kadar.

X