Anket Anne/kv torunlarinin bakimina destek olmali mi?

anne/kv sagliklilar ve calismiyorlarsa torunlarina bakmalilar mi?

• İhtiyaclarimiz dahilinde destek olmalarini beklemek hakkimiz.

OY: 207 46,7%
  • Ne münasebet herkes kendi basinin caresine baksin.

OY: 196 44,2%
  • Kararsizim 🤔

OY: 40 9,0%

• Ankete Katılan
    443
Benim annem ablamin çocuguna bakti ama yasi gençti
Ben suan hamileyim naispse kasim sonu doğumum bekleniyor
Simdi annem 65yasinda hali yok bacaklari zor gidiyor o yinede kiyamadan bakarim diyor
Anne dedim ben sana kiyamam dedim
Zaten halin yok dedim lohusalik geçene kadar annemle olacağım sonra kendim bakacagim ve ise baslayinca bakici tutacağım
Gerçketen enerjileri yok annelerin
Ama genç yasta bakan kadınlar da var enerjikler hastaliklari yok
Duruma gore değerlendirilir

Bende İkiz benek bekliyorum ama destek vermek zorunda olduklarını düşünmüyorum. Dışarda halledilecek arada işlerimiz olduğunda eğer uygunlarsa bırakılabilir ama sürekli bir bakım desteği istemek biraz haksızlık gibi geliyor tabi kendi isteğiyle bakan anneanne ve babaanneler harici bunu söylüyorum

Sizi bunca yıl yedirip içirip giydirip okutup koruyup kollayıp bu yaşa getirerek dünyaları verseniz karşılığını ödeyemeyeceğiniz fedakarlıkları yaptı zaten ana babanız size merak etmeyin, bir de ben çok fedakarlık yaptım şimdi onlardan bekliyorum diyebiliyorsunuz pes ya bu ne nankörlük.
İleride sizin gibi çocuğum olsa yazık emeklerime derdim, Allah evladın da hayırlısını versin. O kadar bencil ve memnuniyetsizsiniz ki ki bunca yıl size bakıp yaranamamışlar bundan sonra çocuğunuza baksalar da yaranamazlar zaten, o yüzden iyi yapıyor anneniz. Mis gibi hayatını yaşasınlar işte, size asla yaranılmaz çünkü.

Ayrıca onlar gençliğinde baktı büyüttü yoruldu, şimdi de dinlenmek hakları. Her şeyin ve herkesin sırası var, artık bakma buyutme yorulma sırası sizde. Oldu yani koca koca insanlar gençken yorulsun, yaşlanınca yorulsun, ne yapacaklar mezarında mı dinlenmeyi bekleyecekler!
Benim 2 cocugum var büyüdüklerinde ben sizi yedirdim icirdim okuttum diyemem. Ya ne yapacaktim sokaga mi atacaktim? Dünyaya cocuk getirirken soruyor muyuz sen gelmek istiyor musun diye? Bakima muhtac olarak kendi irademizle dünyaya getirdigimiz cocuga ana babalik yapmak bizim görevimiz, lütfumuz degil. Ha ondan sonrasi, yani bu konuda sordugum sey evet görev degil. Bu bir fedakarlik. İste aile olmak da burda ortaya cikiyor.

kv "yaşlıyım bakamam" dedi, annem gezmeyi seviyor "size baktım yeter herkes kendi çocuğuna baksın" dedi. ben de anne bebek bağımız güçlü olsun dedim, kendime bakınca anneme çocuk bırakılmaz dedim, işe ara verip hep kendim baktım hiç bırakmadım onlara.
bi tanıdığım da full büyüklere baktırdı, çocuk anne gibi görüyordu o derece. bazen kıskandım onları, benimkilere yine bırakılmaz da bırakılabilecek sevgi dolu, fedakar insanlar olmalarını isterdim

işin komik yanı annem ikizler burcu, bi bakarım dedi bi bakmam dedi, bakmayacağından emindim istemedim de zaten. şimdi ikinciyi doğur, büyüğe bakarız diyor, inanmıyorum tabi ki

Ben kendi annem adına mecbur değiller oyu verdim. Ablam ve eniştem kadının torununa sevgisini biliyorlar, sürekli gel diye çağırıp durdular. Zaten kalp hastası olan kadın şimdi daha da kötü ve zayıf. Onlar sağlığını bozuyorlar sonra ben eve döndüğünde doktorlara götürüp elini soğuk suya dahi sokturmayıp geri toparlamaya çalışıyorum.
Ha öyle ekstra bir kötülük yaptıkları yok. Ama bir-iki yaşlarındaki çocuğun peşinde gezmek başlı başına yeterli.
Anne hakkının zaten ödenmesi zor. Tam karşılığını verecegimiz ahir zamanlarında sonuna kadar kullanmak ne kadar doğru?

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.
Tabi ki bakmak mecburiyetinde değiller ama arada destek vermeleri de gerekebilir.. Çocuk büyütmek kolay bir mevzu değil ne bileyim arada sırada göz kulak olabilirler sizi biraz rahatlatabilirler kendinize zaman ayırmanız için size imkan sağlayabilirler ama onun haricinde yaşlı insanlardan çok da fazlabir beklenti içine girmemeliyiz.. Tam evlatlarını evlendiriyorlar biraz kafa dinleyecekler kendilerince biraz zaman geçirecekler maddi manevi yükleri hafiflemişken torun bakmak sürekli ilgilenmek falan bunları ben beklemem ailelerden fakat dediğim gibi evlatları söz konusu olduğunda onların bunalmışlıpını hafifletmek adına arada sırada küçük boşluklar bırakabilirler size ki ben bu kadarını sanırım beklerim.. Yani sizde çok bunalmış olduğunuzu söylemişsiniz arada kv arada kendi anneniz size destek atabilirler 😊 Yani bence bunu da yapmaları gerekli.. Ya da onlar yapmıyorsa siz gidin annecim bu hafta sonu da böyle bir olan yaptık torunların seni özlemiş hem onlar sizle özlem gidersin hem de biz biraz nefes alalım derdim yani bu arsızlığı ben yapardım ama tabi siz yapar mısınız bilemem.. Yani bazı şeyleri de onlar söylesin diye beklememeliyiz onlar demiyorsa siz deyin..

Cocuklu ve calisan bir kadinim. Annem bakmak zorunda degil. Zaten bakmasini istemedim. 18 aylik krese verdim. 10 cocuk daha yapsam yine veririm ama anneme baktirmam.
Ha annem bakar mi? Istesem bakar. Ama istememide istemedigini belli ediyor. Zorunda mi tabiki degil. Ben size baktim buyuttum evlendirdim artik kendime vakit ayırmak istiyorum 60 yasindan sonra cocuk kaldiramam diyor. Haklimi sonuna kadar.

Benim 2 cocugum var büyüdüklerinde ben sizi yedirdim icirdim okuttum diyemem. Ya ne yapacaktim sokaga mi atacaktim? Dünyaya cocuk getirirken soruyor muyuz sen gelmek istiyor musun diye? Bakima muhtac olarak kendi irademizle dünyaya getirdigimiz cocuga ana babalik yapmak bizim görevimiz, lütfumuz degil. Ha ondan sonrasi, yani bu konuda sordugum sey evet görev degil. Bu bir fedakarlik. İste aile olmak da burda ortaya cikiyor.
Yedirdim içirdim demenize gerek yok, eğer çocuğunuz nankör değilse bunun bilincinde olur.

Ana babanız sizi dünyaya getirirken sormamış evet ama sizi aç açık da bırakmamış, bakmış büyütmüş ve bu yaşa getirip misyonlarını tamamlamış. Siz de çocuğunuzu ona sormadan kendi isteğinizle dünyaya getirdiniz ve ona bakıp büyütmek sadece ve sadece sizin sorumluluğunuz, ana babanızın ya da kaynananızın değil, siz neden bundan gocunuyorsunuz?

Arada yardım ve destek istemek başka bir şey ama haftanın 5-6 günü sabahtan akşama kadar çocuğuna baktırmaya çalışmak ve bakmaya halleri yok diye ana babasının gelmiş geçmiş bütün fedakarlıklarını, alın terlerini yok saymak çok merhametsizce, bu kadar merhametsiz olmayı kendinize yakıştırmayın.. Sizin de evladınız var, yarın birgün bunca emeğinizin karşılığında kalkıp bana ne yaptın ki düğünümü bile kendim yaptım asıl ben size fedakarlık yaptım derse ne hissedeceksiniz?

Arada olabilir ama sürekli bakmaya asla mecbur degiller bakici gibi.Eger cok genclerse ananelik,babannelik yasi icin, örnegin 40 li yaslarda torunu olan var,onlar icin bi nebze .Ama 60 yas civari insanlara gercekten yazik.zaten cesitli saglik sorunlari olabiliyor.olmasa bile en azindan tahammul gucu kalmiyor.Ayrica gün gün gezebilirler,akraba ziyareti de yaparlar bunu cocuk bakmakla kiyaslamayin lutfen.naapsinlar bu insanlar ,60 yasina geldiyse cocuk bakamiyorsa,eve mi hapsolsunlar? Empati lutfen 🙏🙏

Biz parasızlıktan süründük, bakıcı bulamadık, hala da öyle ama ne benim annem ne eşimin annesi bakmayı teklif dahi etmedi. Sürekli bakmayı geçtim, güvenilir bakıcı bulana kadar bile gelmediler. Teklifleri getir bize bıraktı. Biri 1000 km ötede biri 200km.
2.5 aylıktı bakıcıya bırakıp işe başlamak zorunda olduğumda. Kamera sistemi vardı evde sürekli denetliyordum. Şu an 21 aylık ,kreşte ve hem ben hem oğlum daha rahatız.
Zorunda değiller kesinlikle ama zor durumlarda da destek olmak zor olmasa gerek. Ben arkadaşlarıma falan rica minnet baktırarak, eşim geç gidip fazla mesaiye kalarak idare etmeye çalıştık. Bunları da bile bile şu an ikisine de yakın olamıyorum istemsiz olarak. Açıkçası o kadar zor zamanımda yanımda olmayan anneleri ne yapayım diyorum, küçücük çocuk perişan oldu arada.

Biz parasızlıktan süründük, bakıcı bulamadık, hala da öyle ama ne benim annem ne eşimin annesi bakmayı teklif dahi etmedi. Sürekli bakmayı geçtim, güvenilir bakıcı bulana kadar bile gelmediler. Teklifleri getir bize bıraktı. Biri 1000 km ötede biri 200km.
2.5 aylıktı bakıcıya bırakıp işe başlamak zorunda olduğumda. Kamera sistemi vardı evde sürekli denetliyordum. Şu an 21 aylık ,kreşte ve hem ben hem oğlum daha rahatız.
Zorunda değiller kesinlikle ama zor durumlarda da destek olmak zor olmasa gerek. Ben arkadaşlarıma falan rica minnet baktırarak, eşim geç gidip fazla mesaiye kalarak idare etmeye çalıştık. Bunları da bile bile şu an ikisine de yakın olamıyorum istemsiz olarak. Açıkçası o kadar zor zamanımda yanımda olmayan anneleri ne yapayım diyorum, küçücük çocuk perişan oldu arada.
Bu günlerinizi unutmayin,ilerde torunlariniza mutlaka siz bakin.insan basina gelmeyecek gibi dusunuyor ama yillar cok cabuk geciyor ve cok acimasiz.Ben sizin anneleri anliyorum.inanin insanda zerre tahammul kalmiyor hayata karsi :KK43:

Benimkilere kv ilk 1.5 sene yardimci oldu gitti o olmasa ne yapardim 4 bebeyle bilmiyorum kendi annem babam da çalışıyorlardı bakici zaten durum yoktu e ben onlara guvenerek cocuk yapmadim zaten ama 1 beklerken 4 gelince ne yapsaydım .. hala yalnizim eşim de baska sehire calismaya gitti hepten yalniz kaldim.. bakılır bakılır 1 e de 4 e de tek bakılır ama bakanda hele de 2 den fazlaysa insanlik namina bir sey kalir mi kalmaz kendimden biliyorum psikoloji pert gözler çöktü alti mor ev isi couklar yalnizlik derken hayattan soğudum..

Benimkilere kv ilk 1.5 sene yardimci oldu gitti o olmasa ne yapardim 4 bebeyle bilmiyorum kendi annem babam da çalışıyorlardı bakici zaten durum yoktu e ben onlara guvenerek cocuk yapmadim zaten ama 1 beklerken 4 gelince ne yapsaydım .. hala yalnizim eşim de baska sehire calismaya gitti hepten yalniz kaldim.. bakılır bakılır 1 e de 4 e de tek bakılır ama bakanda hele de 2 den fazlaysa insanlik namina bir sey kalir mi kalmaz kendimden biliyorum psikoloji pert gözler çöktü alti mor ev isi couklar yalnizlik derken hayattan soğudum..
1 beklerken 4 geldi derken? Dördüzler mi yoksa 😳 simdi kac yasindalar? Gercekten cok zor Allah yardimciniz olsun🙏

Bu günlerinizi unutmayin,ilerde torunlariniza mutlaka siz bakin.insan basina gelmeyecek gibi dusunuyor ama yillar cok cabuk geciyor ve cok acimasiz.Ben sizin anneleri anliyorum.inanin insanda zerre tahammul kalmiyor hayata karsi :KK43:
Ben öyle düşünmüyorum, aynı insan kardeşimin çocuğu olursa mecbur bakacağını söylüyor çünkü.
Yani gerek de yok herkes bir şekilde yolunu buluyor ama mesele cidden zor durumdaki çocuğuna yardım etmek veya etmeme kararı; torun bakmaktan ziyade. Yoksa ücretsiz izin alabilecek durumda çocuk yapmalı bence herkes. Toparlayınca da kreşe.

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.
Tabi ki mecbur degiller. Kendi istekleriyle yardim ediyorlarsa ne mutlu, ne guzel. Ama istemiyorlarsa zorlamak bildigin zorbaliga giriyor.

1 beklerken 4 geldi derken? Dördüzler mi yoksa 😳 simdi kac yasindalar? Gercekten cok zor Allah yardimciniz olsun🙏
Evet 4uzler 4.5 yaşındalar ve 1.5 yasindan beri tekim .. o kadar zorluk cektim ki tek basima ama yine de gel demedim tek basima ustesinden gelmeye çalıştım.. zaten ilk zamanlar destek oldu ve ben aşırı minnet duyuyorum bu yüzden . Bakabiliyorsa calismak vs dışında herkes bakabilir ama çalışınca illaki insan guvenebilecegi birilerini istiyor kres yasina gelene kadar destek olabilir büyükler.

Oğlumu büyütürken mümkün olduğu kadar özenli olmaya çalışıyorum, okuyorum, bilinçleniyorum, en iyisini yedirmeye çalışıyorum, en doğru şekilde davranmaya çalışıyorum, yeterli miktarda oyun oynamaya çalışıyorum, gece defalarca uyanıyorum vs. vs. Yoruluyor muyum evet, sonuna kadar, hakkını vere vere yoruluyorum.

Neden seve seve yapıyorum bunu? Çünkü kendi çocuğum.

Aynı zamanda ilerisi için de daha refah bir hayat oluşturmaya çalışıyoruz eşimle beraber, gelecek planları yapıyoruz, dünyayı gezmek ve yaşlılığımızı dilediğimiz gibi geçirmek için şu an vaktimizden feragat ederek daha fazla para kazanmaya çalışıyoruz.

Ben şu an böyle yorulacak çaba harcayacağım sırf ileride rahat edeyim diye, tam rahat edeceğim derken çocuğum birkaç sene fedakarlık yap ve torununa bak derse bakar mıyım? Hayır. Çünkü giden candan gidiyor. Vakitten gidiyor. Çünkü böyle büyük bir fedakarlığı ancak kendi çocuğum için yapabilirim.

Gelinim kendi rahatımı öncelediğim için bana gönül koyacak olursa, “çünkü gün gün gezmek daha mühim” falan diye surat yaparsa ben de ona “hadi ordan” derim ancak.

Büyükanne isem torunumla büyükanne bağı kurarım, yani onu severim, oynarım, ziyaret eder ziyaret beklerim, güzel vakit geçiririm, fakat tam zamanlı bakıcılık yapmam, büyükanne görevleri arasında böyle bir şey yok çünkü.

Ara sıra yardımlar olur, acil bir iş çıkar emanet çocuğa bakılır birkaç saat, fakat sizin istediğiniz bu değil. Siz bakıcı gibi, ya da onunla beraber mesaili bir şekilde her gün dursun istiyorsunuz. Kendisi istese tamam. Fakat istemediği halde böyle bir şeyi kabul etmediği için gönül koymak olmaz.

Eğer eskisi gibi olsun, çocukları büyükler büyütsün istiyorsanız, eski usul kayınvalidenizle birlikte yaşayacaksınız, siz ev işlerini ve hizmetlerini göreceksiniz, onlar da çocuğu büyütecek. Tabi bunu kabul etmezsiniz. O halde kayınvalidenin var olan düzenini evini barkını bırakıp sizin çocuğunuz için gelmesini de isteyemezsiniz. Siz hem pastam dursun hem karnım doysun istiyorsunuz.

Bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir, doğru bir söz, fakat ben artık bu sözün annelere bakıcılık yaptırmak için kullanıldığını düşünüyorum. Hem kayınvalidenize rahatını düşündüğü için kızıyorsunuz hem de aslında siz de rahatınızı düşündüğünüz için kayınvalidenizden yardım istiyorsunuz, zira yardımlık bir durumunuz yok herkes gibi siz de bakıcı tutmalısınız ve bu sebeple insanlara gönül koymamalı, torununu düşünmemekle yaftalamamalısınız.

Son düzenleme:
Müge Anlı, Kayıp torununa ana babalık yapan bi kadının olayında " bakamayacağınız çocuğu annelerinizin, kaynanalarınızın başına atmayın, bakabilicek durumda olsa Mevla o yaştaki kadınlara doğurma kabiliyeti verirdi" demişti. Duyduğum en haklı sözlerden biriydi. 30 'larımdayım ama benim bile tahammülüm yok, yaşlı kadınlar nasıl sabretsin.

X