Anket Anne/kv torunlarinin bakimina destek olmali mi?

anne/kv sagliklilar ve calismiyorlarsa torunlarina bakmalilar mi?

• İhtiyaclarimiz dahilinde destek olmalarini beklemek hakkimiz.

OY: 207 46,7%
  • Ne münasebet herkes kendi basinin caresine baksin.

OY: 196 44,2%
  • Kararsizim 🤔

OY: 40 9,0%

• Ankete Katılan
    443
anneyim 1 kızım var 3 yasında. ama şimdiden diyorum torun falan bakmam zorda kalırlar gezme tozma ihtiyaç halinde elbette ama kimseye hayatımı ipotek edemem. ben çocuğumu büyütmekle mükellefim çocuğum da kendi çocuğunu büyütmekle ve koşullarını ona göre ayarlayıp ona göre bir zahmet doğurmakla mükellef. benim annem de 3 çocuğu tek başına misler gibi büyüttü. bende ne kayınvalidemden ne de annemden böyle bir beklenti içine girmedim girmem de. yahu beni büyütmüş benim çocuğumu niye o büyütsün. ha gönüllü olur o ayrı mevzu ki o durumda bile baktıracağımı düşünmüyorum. gezmek tozmak daha önemli demişsiniz elbette öyle olacak. düşünüyorum da o yaşa gelicem zaten bu saçma ülkede o yaşa kadar eşşek gibi çalışmaktan başka bir şey yapamamış olucam. tam dinleneyim bari şu saatten sonra hayatımı yaşayayayım derken torun bakıcam ha bir de yapamam dersem trip yicem vay arkadaş. kimseden beklentiye girmeye hakkınız yok ki üstüne bir de trip atmaya hiç hakkınız yok.

Ben öyle düşünmüyorum, aynı insan kardeşimin çocuğu olursa mecbur bakacağını söylüyor çünkü.
Yani gerek de yok herkes bir şekilde yolunu buluyor ama mesele cidden zor durumdaki çocuğuna yardım etmek veya etmeme kararı; torun bakmaktan ziyade. Yoksa ücretsiz izin alabilecek durumda çocuk yapmalı bence herkes. Toparlayınca da kreşe.
Ayni insan dediginiz kendi annenizse ve kardesinizin daha dogmamis cocuguna bakacagini taahhüt ediyorsa ,o zaman yerden göge haklısınız. Bu evlat ayirimciligina girer ve hoş degil hic.

Bakmak zorunda değiller bencede . Bu arada bakmak ayri , sevmek ayri ayni kefeye koymayin.
Bir arkadasimin annesi 3. Torununa bakiyor . Annesinin bacagi agiriyor vs. Annesi icin üzülüyorum.
2 cocuk annesiyim bende. Kendim zor bakiyorum . 60 yasinda olsam bakamam sanirim . Ama arada destek olabilir anne veya kv .
Mesela bakici tutucaksan , baslangicta bakiciya alismak icin bir süre yardimci olabilir.
Yada tanimadiginiz bakici yerine guvenebileceginiz , daha genc tanidiklardan yardim isteyin . Ucretli baktirin.

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.
Anketinizin seçeneklerini okuyunca da anlaşılıyor sizin A seçeneğinden yana olduğunuz. Evet mecbur değiller. Zaten yaşlanmışlar. Tekrar aynı şeyleri yaşamak istememeleri normal.

Oy vermedim, üslubu beğenmedim çünkü. Benim annem oğlumu büyüttü hala da o bakıyor:KK200: Annem bakmasaydı çalışmayı çok sevmeme rağmen ayrılırdım sanırım. Tanımadığın ya da yanına bıraktığım kişi hakkında tereddütte kalacağıma çalışmam daha iyi mantığındayım. Tabi yıllar bana büyük konuşmamayı öğretti:KK14: Anneler baksa güzel olur ama kesinlikle mecburi değil.

Şu an bütün yorumlar bayanların yaşadıkları koşullara göre yapıyor bence çalışmak zorunda kalan bir kadın büyüklere güvenemiyorum bakıcıya baktırmak istiyorum de se ona bile ilginç yorumlar gelir eminim şartlar ve koşullar uygun olduğu sürece bir anne torununa seve seve bakar gerisi bencilliktir benim kayınvalidem bakamam dedi hastayım ben halim ortada dedi koşa koşa gider turlara gezmelere o ayrı ama eşim de bana babaannem baktı diyor her gün tost yapardı annem dedi bu bencillik değilde nedir biraz empati yapmak lazım sorunlar daha kolay çözülür bence 😊

Bilmiyorumki, kendimden misal verecek olursam kv hergün düzenli bakamaz diye düsünüyorum 60 yasin üzerinde, kafasi cekmezki kadinin yeri geliyor ben tahammül edemiyorum :rolleyes: 3 oglan...
Yakinimda hic kimsem yok, ailelerimiz uzak, baska sehirlerde oturuyorlar, üc cocugumuda kendi basima büyüttüm, ne hastalandigimda nede dar günümde hic kimsem yoktu yanimda. O yüzden cok iyi bilirim yanliz cocuk büyütmenin ne kadar zor oldugunu, helede gurbette yabanci bir ülkede 😕
ahhh yaram debresti :KK61:

İki cocuk annesiyim , hicbir zaman annemin cocuguma bakmak zorunda olsugunu düşünmedim, iki cocuguma da bakici bakti , sadece ogluma kisa bir donem annem bakti ki bakmak zorunda degildi , benim ihtiyacim vardi sagolsun o da kisa bir sureligine bakarim dedi

Ben insanlarin cocuklarini buyutup emekli olduktan sonra hayatlarini yasamalari gerektigini düşünüyorum, benim de tonla hayalim var cocuklar buyuyunce yapacagim , cocuklarima hayat boyu maddi manevi elimden gelen destegi veririm evladım onlar benim ama bana guvenerek cocuk yapmalarini istemem , cok istisnai durum harici asla bakmam torun falan

Ben de bir mecburiyet olduğunu düşünmüyorum. Çok hadsizce zaten mecbursun demek. Çocuğu doğuran kimse anne ve baba olarak bakmak da onun zorunluluğu oluyor. Arada birkaç saat işin düşünce karşı tarafa sorar bırakırsın ancak bu olur. Rızası varsa birkaç gün tatile çıkarsın vs.

Benim eşimin tarafı kendileri diyorlar bakarız diye hatta doğur bakma kafalarındalar ama ben çok rahatsız oluyorum bu söylemlerinden. Lohusalıkta 40 gün nasıl çekeceğim onları bunu düşünüyorum. Bebeği yıkarken çıplak görsünler istemiyorum. Altını filan açsınlar istemiyorum ben sadece anne ve baba yapmalı diye düşünüyorum bunları. Onlar da bebeğin bokunu temizleme hayali kuruyorlar. Ben mi manyağım onlar mı emin değilim. 😂

Mecbur degiller ama kv ozellikle sen bana yakin ev tut ki hasta oldugunda sana bakim dedi ,ameliyat oldum kadin gezmeye gitti dogum yaptim geldi kaldi bebegim yogunbakimdaydi asiri bakim gerekiyodu evde kaynanam var yardimci olur rahatlarim dedim ama malesef kadin yatti uzandi baska bi halta yaramadigi gibi istekleri oglunuda bunaltti en sonunda sen evine git anne dedi esim ha bu arada kadin yuzume ben bebek sevmiyorum buyuyunce tatli oluyolar dedi yaziklar olsun 😒 bebegimin nefes sorunu vardi hanim koltukta uzanmis yavrumun sapkasi yuzunu kapatmis zor nefes aliyo ben mutfakta yemek yapiyorum anne sen bakarsin dedim cocuk az daha boguluyomus zor yetistim afedersiniz balak gibi yatiyoda bi cocugun yuzunden sapkayi cekmemis bu konuda ona hakkimi helal etmem ve ona cocuk degil corabimi emanet etmem

Bizimki de 3 yaşında yüksek sesten falan çok korkuyor çok üzülüyorum ne yapıcam bilmiyorum
Benim cocugumda cok korkuyordu, bu yol tamir araclarinin gürültüsü olsun, süpürge sesi olsun, dısarda el kurutma makinaları olsun buna benzer her türlü sesten cok korkardi, simdi aklıma geldi -dus yapmaktanda cok korkardı... Bende sizin gibi cok korkuyordum, özel kulak dr v.s. götürdük ama cok sükür bisey cikmadi. Suan 6 yasinda hic bir korkusu kalmadi cok sükür.
Zamanla sizinde gecer InsAllah 🤲🏻

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.

Genç değilim ama şahsen ben de evlenirken veya evlendikten sonra, çocuk doğurunca ailelerin destekte bulunmaya mecbur olmadıklarını düşünen kitledenim, anneler kayınvalideler gerçekten çok yıpranıyor çevremde çok örnek var.
Benim bir akrabam var mesela, kadının 6 tane de torunu var, zaten yıllarca çocuklarını büyütmüş, kayınvalide, kayınpeder, görümce sıkıntısı çekmiş, tam çocukları evlendirdik rahat edeceğim dediği zaman evlatları 3-5 ay arayla peş peşe doğurdu, hepsi de kadına yakın oturuyor, birinin çocuğuyla 10 dakika fazla ilgilense, diğeri kadının nefes almasına izin vermeden kendi çocuğunu bırakıyor, hasta olsa bakanı yok, hatta bir sene çok kötü hasta olmuş evlatlarından bir tanesi bile acile götürmedi, neden? Çünkü çocuklarını bahane ettiler, oysa eşlerine bırakıp annelerini acile götürebilirlerdi, kadın tek başına taksiye atlayıp gitmiş, sonuç ertesi gün sen iyisin al çocuklara bak deyip 6 çocuğu birden başına bırakıp arkadaşlarıyla güne gitti hanımefendiler.

Hasta olsa yalnız kalıyor, abisini ablasını ziyarete gitmek istese gidemiyor, varsa yoksa torunlara bakma.

Çalışanlar elbette zorlanır, onlar için çok da bir şey diyemem ama ben bile henüz 48 yaşındayken çoluğu çocuğu büyütmüşken, torunuma sürekli bakmak istemiyorum, arada bir olur tamam ama devamlı bakım bana göre değil, maddi imkan elveriyorsa evlatlar lütfen bir yardımcıyla anlaşsınlar, zor da kalırlarsa anne ve kayınvalideyle konuşsunlar.

Benim cocugumda cok korkuyordu, bu yol tamir araclarinin gürültüsü olsun, süpürge sesi olsun, dısarda el kurutma makinaları olsun buna benzer her türlü sesten cok korkardi, simdi aklıma geldi -dus yapmaktanda cok korkardı... Bende sizin gibi cok korkuyordum, özel kulak dr v.s. götürdük ama cok sükür bisey cikmadi. Suan 6 yasinda hic bir korkusu kalmadi cok sükür.
Zamanla sizinde gecer InsAllah 🤲🏻
Yakında bir camiden ezan sesi yüksek sesle geldiği zaman korkuyor havai fişek patlıyor birden çok korkuyor dışarıda motosiklet geçse hızlıca korkuyor çok üzülüyorum ayrıca duş yapmaktan başından aşağı su dökülmesinden de duşa zorla giriyoruz ama havuzda babasıyla çok seviyor suyu anlamadım ne yapmam gerekiyor anne olarak geçer inşallah diye teselli ediyorum 😔

Genç değilim ama şahsen ben de evlenirken veya evlendikten sonra, çocuk doğurunca ailelerin destekte bulunmaya mecbur olmadıklarını düşünen kitledenim, anneler kayınvalideler gerçekten çok yıpranıyor çevremde çok örnek var.
Benim bir akrabam var mesela, kadının 6 tane de torunu var, zaten yıllarca çocuklarını büyütmüş, kayınvalide, kayınpeder, görümce sıkıntısı çekmiş, tam çocukları evlendirdik rahat edeceğim dediği zaman evlatları 3-5 ay arayla peş peşe doğurdu, hepsi de kadına yakın oturuyor, birinin çocuğuyla 10 dakika fazla ilgilense, diğeri kadının nefes almasına izin vermeden kendi çocuğunu bırakıyor, hasta olsa bakanı yok, hatta bir sene çok kötü hasta olmuş evlatlarından bir tanesi bile acile götürmedi, neden? Çünkü çocuklarını bahane ettiler, oysa eşlerine bırakıp annelerini acile götürebilirlerdi, kadın tek başına taksiye atlayıp gitmiş, sonuç ertesi gün sen iyisin al çocuklara bak deyip 6 çocuğu birden başına bırakıp arkadaşlarıyla güne gitti hanımefendiler.

Hasta olsa yalnız kalıyor, abisini ablasını ziyarete gitmek istese gidemiyor, varsa yoksa torunlara bakma.

Çalışanlar elbette zorlanır, onlar için çok da bir şey diyemem ama ben bile henüz 48 yaşındayken çoluğu çocuğu büyütmüşken, torunuma sürekli bakmak istemiyorum, arada bir olur tamam ama devamlı bakım bana göre değil, maddi imkan elveriyorsa evlatlar lütfen bir yardımcıyla anlaşsınlar, zor da kalırlarsa anne ve kayınvalideyle konuşsunlar.
Mune abla birde istersen 45 yaşında ol zaten belli bir yaştan sonra kafa kaldırmıyor işte ama fink fink gezmeye gelince geziyor toruna gelince bakmıyor. Bu cümle bana cidden itici geliyor mezara girince mi insan rahat edecek gezmekle çocuk bakmak aynı şey değil. Hem de gezerim tabi yanı buna evladım bıle olsa lafını yapmak haddı olamaz gezıp tozucam yanı artık rahata erıyorsun. Bir acılıyet olur işte karı koca başbaşa arada kalmak ister tabi bakılır. Ama onun dışında bence yük olur ben böyle düşünüyorum hemde sırf bakılmıyor diye gıcıklığına fotoğraf atmıyorum göstermiyorum demekte ayrı bir saçma geliyor. Büyükler bakmak için değil artık torun sevme yaşındalar ki torunlar aıle yanında o aılenın dınamığıne kurallarına göre yetişirken anneane dede babaanne yanına gidince şımartılır torun çünkü onların yanında şımarmak isterler. Benım eniştem çocuklarına o kadar despottu ki sevgisini belli etmezdi eski insanlardan yaşıda büyük ama şuan torunuyla evcilik oynuyor o adam torununun yanında bambaşka ama bakmak ayrı bir olay ya🤷🏼‍♀️

Devamlı bakmaya, bakıcı gibi beraber olmaya bir şey diyemem bu fazla gelebilir büyüklere. Teyzemin vaktinde dediği gibi “annem nine olduğunda 45 yaşındaydı baktı torununa, ben 60 yaşında nine oldum nasıl bakayım...” gücü yetmeyene gözü almayana ne diyelim... ama arasıra bırakınca ya da yardıma çağırınca gelsinler bir zahmet. Bu mecburiyet değil insaniyettir. Yoksa elalemden ne farkları kalıyor...

X