Anne olunca daha başka oluyormuş

Amin insallah bugun cok daha iyiyim bu sabah yine 5 e yakin siddette bir deprem oldu sakinligimi korudum bagirmadim en azindan sakince gecmesini bekledim yavas yavas alisacagiz yapacak bir sey yok bu da yagmur gibi gok gurultusu gibi bir doğa olayi sonucta boyle telkin ediyorum kendimi
Geçmiş olsun tekrardan
Evet alışmamız lazım
Keşke binalarımız dayanıklı olsa
😔

Geçmiş olsun .
Çocuklar...
Bütün annelerin en korktuğu hassas nokta.
Birden fazla çocuğunuz varsa ve hele ki odaları da ayriysa hangisine gideceksiniz. Nereye kosacaksiniz...
Annelik zor ...

Lakin onları bizden de öte düşünen Yaradanları var.
Ona inanın, güvenin. Teslim olun.
Ne yazildiysa onu görüyor, göreceğiz.
Tedbirleri alalım, takdir Allah'tan. ...

Mesela, Bakın yaninizda olmasına rağmen bir an göz probleminizden dolayı yanınızdaki çocuğunuzu görememissiniz.
Yani yanınızda bile olsa faydaniz olmayabilir.

24 saat yanında durursunuz, bir lavabo ihtiyacınız sırasında olur olacak olan .
Bütün gün ayrı olursunuz yanına gittiğinizde olur olacak olan .

Ne yazildiysa o . Bütün günümüzü dip dibe geçirmek imkansız...

Ne zaman ne olacağı ne yaşanacağı belirsiz.
Saati tarihi yok .
En sevdigimizle de en nefret ettiğimizle de denk gelebiliriz böylesi felaketlere ...

O yüzden her şey nasip.

Allah'ım herkesi esirgesin korusun. Hepimizin yavrusu var. Hepimiz birilerinin yavrusuyuz .
Bu gece rahatla uyudum sabah tekrar oldu dediginiz gibi Rabbimize emanetiz bu da bir doğa olayi diye dusunuyorum bu sabahkinde o kadar korkmadim mesela uzerine dusundukce insan korkuyor

Düşünceleriniz normal hiç kimse Kolay kolay atamaz üstünden. Ama her an bişey olacakmış gibi yaşamakta psikolojiniz için hiç iyi değil. Başka yerde bişey olmaz yemek yerken boğazımıza bişey takılır ölürüz misal. Hayatın akışı bu
Oyle gercekten su an daha rahatim sabah tekrar oldu sakin kaldim yatiyordum yerimden kalkmadim bile uzerine dusundukce daha kotu oluyor zira

büyük korkumdur çocuklarımı alamamak falan
99 depremini yaşamış İstanbul' da yaşayan biriyim

çocuklarımız ve bizler Allah' a emanetiz
Allah ım korusun inşallah

çok çok geçmiş olsun
Ben 2 depremi cocukken yasadim bu 3.oldu insan buyuyunca daha baska dusunuyormus onda anne diye boynuna atladim annemin bunda anne olan bendim bie anne olarak depreme yakalanmak daha buyuk bir sorumluluk

Depremde ben de bebeğimi alıp eşime seslendim. O uyumaya devam edince sağlam bir yerde bebeğim kucağımda bitmesini bekledim.

Ben de bu gece rüyamda gördüm. Rüyamda salondayız. Deprem oluyor. Bebeğim babasının kucağında iken birden çekyatın içine giriyor. Onu çıkartmıyoruz derken korkuyla uyandım. Allah beterinden korusun...
En dogrusunu yapmissiniz hepimiz boyle bilincli olsak hic can kaybi olmaz aslinda

Bizi öldüren deprem degil binalar. Gercekten diger bazi deprem ulkeleri gibi depreme dayanikli evlerde yasiyor olsaydik bu psikolojiyi coktan yenmiz olurduk. Umarim bir daha yasanmaz. Cok geçmiş olsun hepimize.

Deprem psikolojisi çok zor gerçekten. Geçen sene bulunduğum şehirde sallanmıştık bizde. 7. Kattayız, yüksek katta sallantı daha fazla hissediliyor bir de. 7-10 sn falan sürdü ama bir de bana sorun ömrümden ömür gitti resmen Duvara bakıyorum, sallandığını gördükçe dur artık diye bağırıyorum kendi kendime🤦🏻‍♀️
Allah beterinden korusun. Allah bütün çocukları anne babalarına bağışlasın🤲🏻
Amin gercekten insanin kendi cani umurunda olmuyor ilk once evladina kosuyor her zaman

O ışığı ben kamera görüntüsünde gördüm deprem anında

Ya odanın kapısını açtım ondan ışık prladı bilemedim ya da dışardan ışık geldi
Bana kimse inanmiyor ama isik vardi kamera kayitlarinda da gozukuyor sanirim bu simsek cakmasi gibi depremin enerjisiyle ilgili bir sey nasil gokyuzunde simsek cakiyor bu da onunla ayni mantik ruhani bir sey aramiyorum ona ragmen yoktu isik diyorlar gordugum neydi o zaman deprem aninda hemen isiklar gitti zaten

Baya etkilenmişsiniz ve çok normal… ancak büyütmeyin ve uzatmayın. O an yaşadınız ve etkileri sürüyor ancak hep böyle hissedecek değilsiniz. Çocuk gelişimci olarak söylüyorum, bir çocuğa korumasızlık ne kadar zarar veriyorsa aşırı korumacık da bir o kadar zarar veriyor. Hayat bu, düşe kalka ilerleyeceğiz ki düştüğümüzde kalkmayı öğrenelim. Gerçekten çocuğunuzu korumak ise derdiniz pimpirikli olmak zaten işe yaramaz, soğukkanlı olsanız onu korumuş olursunuz. Bu depremde soğukkanlı olabilen az kişi gördüm ama öğretmen tanıdığım çok güzel eğitmiş çocukları. Odalarında hemen çök kapan pozisyonuna geçmişler ❤️🥰 anne baba da kendi odalarında çöküp seslenmiş, sonrasında deprem çantasıyla dışarı çıkmışlar. İlla korumak istiyorsanız deprem çantası ilk yardım eğitimi soğukkanlılık üzerinde çalışın çocuğunuzu eğitin🙏🏻😍
Helal olsun ne guzel egitmisler evlatlarini bilincli hareket etmeliyiz boyle.Bugun cok daha iyiyim sabah tekrar oldu sakinligimi korudum uzerine dusunmezsem daha iyi hissediyorum

Bizi öldüren deprem degil binalar. Gercekten diger bazi deprem ulkeleri gibi depreme dayanikli evlerde yasiyor olsaydik bu psikolojiyi coktan yenmiz olurduk. Umarim bir daha yasanmaz. Cok geçmiş olsun hepimize.
Oyle japonyada 8 siddetinde deprem oluyor adamlar yagmur yagmis kadar dogal davranip tepki bile vermiyorlar biz ise ufak depremde dagildik

Bana kimse inanmiyor ama isik vardi kamera kayitlarinda da gozukuyor sanirim bu simsek cakmasi gibi depremin enerjisiyle ilgili bir sey nasil gokyuzunde simsek cakiyor bu da onunla ayni mantik ruhani bir sey aramiyorum ona ragmen yoktu isik diyorlar gordugum neydi o zaman deprem aninda hemen isiklar gitti zaten
Şiddetli depremlerde ışık olur fay hattında sıkışan enerjinin ışığıymış. Eşim de görmüş evin içine yansıması düşmüştür

99da da vardı bahsettiğiniz ışık. Bilimsel bir açıklaması vardı ama birebir anlatabilecek kapasitede değilim, yanlış bilgi vermeyeyim şimdi. Çok çok geçmiş olsun, yürek ferahlığı dilerim size...

Deprem anında akli gitmeyen mi var..Geceleri Uyuyamiyirum anneme geldim burda daha beter uyuyamadım. Sallanırken beşikten bebeğimi alamadım hic bir şey yapamadim yatak odasında dolap3sabit ama üzerime devrilecek sandım. Burda ölürüz çıkamayiz diye düşündüm. Şiddeti daah da artacak vs vs aklima o an neler geldi neler. Biraz da bağırmışım bebeğim ağlamaya başladı o an soğukkanlı olmak lazım ama maalesef olamıyorum ben. O an şu an sallaniyiruz bitecek aşağıya ineceğiz diye duusnemiyrum sallantı artacak bina yıkılacak belki enkaz altında kalacağım bebeğimle diye dusunuyirum aşırı panik korku vs hala daha var nasıl geçecek bu psikoloji.

Evet japonyada deprem oluyor adamlar bitince işlerine devam ediyorlar. Cok Normal olağan karşılıyorlar bizde yaşadığım şehirde kaç kışi camdan balkondan atlamış

X