Anneliğin farklı yönleri

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.551
20.524
45
1332237_940x531.jpgHepiniz çocuklarınızın ilk kelimesini ya da ilk adımı heyecanla bekliyorsunuz. Peki, kendi annelik gelişiminiz size ne ifade ediyor? Siz annelere eğlenceli bir yazı hazırladık…

1- Süper anne olmadığını düşünen çalışan anneler, lafımız size: Süper anne diye bir şey yok! Boşuna kendinizi yıpratmayın. Siz de kanlı canlı bir insansınız. İki kolunuz iki bacağınız var. Her şeye yetişemezsiniz.

2- Mama sandalyesine oturttuğunuz bebeğiniz biberonundan sütünü içene kadar bir gözünüz onda yedi dakikada bulaşık makinesini boşaltabildiğinize inanamayacaksınız.

3- Bebeğinizin her anını fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Bizden size bir tüyo, doğal ışıktan faydalanın ve flaş kullanmayın.

4- Ne yapın edin, o doğmadan bir video kamera edinin. Böylelikle onun ve aileniz için önemli olan tüm anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Bakın, Sertab Erener’in anne ve babası bunu yıllar önce akıl edince sevgili Sertap da bu görüntülerden ne güzel faydalandı.

5- Bebekli bir evde olmazsa olmaz nedir derseniz, cevabımız sterilazör olacak! Hijyen her zaman önemli!

6- Mutfağınızda mutlaka kolay ve pratik çalışıp temizlenebilen bir mutfak robotunuzun olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.

7- Sevimli yaramazınızın bebekliğinin keyfini çıkarın; çünkü bu zamanları göz açıp kapayıncaya kadar geçecek.

8- Hamileliğinizde aldığınız kiloları vermek için aceleniz varsa düzenli emzirin. Emziren annelerin eski görünümlerine daha çabuk kavuştuğu bilinen bir gerçek.

9-Buna algıda seçicilik de diyebiliriz, bebekleri sizinkiyle aynı yaşlarda olan anne arkadaşlar edineceksiniz.

10- Filmlerdeki aşk gibi bir aşkın ne demek olduğunu bebeğinizle birlikte anlayacaksınız. O vazgeçilmeziniz, bıkmak tükenmek bilmeden sevdiğiniz tek canlı.

11- Akrabalık ilişkileri önemli Çocuğunuzun anneannesi, babaannesi ve dedesi dışında da diğer akrabalarıyla iletişime geçebileceği aile toplantıları düzenleyebilirsiniz. Bunun için ille de bayram seyran olmasını beklemeyin. Belli aralıklarla bir araya gelmek bağları güçlendirecektir.

12- Onu, uyurken seyrederek hayatınızın en mutlu anlarıdır.

13- Bebeğinizin nedensiz ve sürekli olarak ağlamasından şikâyetçiyseniz nedeni kolik krizleri olabilir. Endişelenmeyin, bir süre sonra kaybolacaktır, ancak o zamana kadar yapabileceğiniz birkaç şey var: Elektrik süpürgesinin sesi, araba yolculukları gibi… Garip geliyor olabilir, ama inanın işe yarıyor.

14- Hazırlanın, bebeğinizin her şeyi gibi minicik olan tırnaklarını keserken yüreğiniz ağzınızda olacak.

15- Çalışmayan bir anneyseniz çalışan annelerin nasıl olup da bu işin altından kalktığını merak edebilirsiniz.

16- Anne olduktan sonra kahveyi daha çok sevmenizin nedeni ne acaba? Uykusuz geçen gecelerin ardından bile günü ayakta onun sevimliliğine bakarak geçirebilmenizi sağladığı için olabilir?

17- Bebeğinizle ilgili pek de zekice olmayan bir hareket yaptığınızda bunu eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin ki aynı zekice hareketi o da yapmaya kalkmasın.

18- Uyuyan güzel masalını herkes bilir. Peki ya sizin uyuyan güzeliniz kim acaba? Tabii ki de bebeğiniz başka kim olabilir!

19- Annenizi, gerçek anlamda, ilk kez bebeğinizi kucağınıza verdiklerinde anladığınızı biliyoruz. Annenizle aranızda kurulan bu özel bağın keyfini çıkarın.

20- Anne olduktan sonra kadınların ekstra özellikler kazandıklarını hatırlamak isteriz. Ne gibi dersiniz, kırılan sandalye bacağını onarmak, bozuk prizi değiştirmek ve daha birçok şey!

21- İyi ki internet var, diye düşünebilirsiniz. Bırakın da başkaları da böyle düşünmeye devam etsin. Bebeğinizin her yeni fotoğrafını e-postayla eşe dosta yollamaktan vazgeçin!

22- Eşinizin mesai dışında katılması gereken işiyle ilgili toplantılarını, iş yemeklerini ne yazık ki eskisi gibi makul karşılayamayıp biraz kıskançlık yapacaksınız. Kendinize hâkim olun, fazla abartmayın.

23- Evin içinde bir bebeğin yarattığı curcunayla nasıl baş edeceğinizi söylememizi ister misiniz? Eğlenerek! Fazla telaşa gerek yok anlayacağınız. Ne yapalım yani, siz tam altını değiştirmek için bezi çıkardığınızda altına yaptıysa, adı üstünde bebek işte!

24- Sevimli bebeğinizin sağlıklı büyümesini istiyorsanız her gün taze meyve suları içmesinden mutluluk duyacaksınız. Bu yüzden mutfakta bir katı meyve sıkacağı hiç fena olmaz.

25- Yeni doğmuş bebeğinizin uyku düzenini oturtması zaman alabilir ki bu da geceleri uykularınızın bölüneceği anlamına gelir. Bir süre gündüzlerinizi elinizde kahve fincanıyla dolaşarak geçireceksiniz!

26- Hamileyken uyku tutmadığı zamanlar okuduğunuz yarım kalan son kitabınıza devam edebilmek için fırsat kollayacaksınız.

27- Çalışan bir anne olarak ofiste ister üç kişiyi ister otuz kişiyi idare edin, evde sizi idare eden sadece o minik yaramaz olacak. Sakın buna şaşırmayın.

28- Her ne kadar yorucu bir gün bile geçirmiş olsanız bebeğinizi mışıl mışıl uyurken gördüğünüz anda tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız, bizden söylemesi!

29- Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde kendinizi çıkmaz sokaklarda dolandığınız bir kâbusun içinde gibi hissetmeniz çok doğal, ama paniğe kapılmayın. Her şey geçer!

30- Eşinizin bebeğinizle geçirdiği her anın tadını doyasıya çıkarın. Yoksa kendinize ayırabileceğiniz anlarınızın sınırlı olduğunu unuttunuz mu?

31- Üç şeye alışacaksınız. Kaka, kusmuk ve çiş. Eğer yanınızda yedek bez, mama önlüğü gibi yardımcı aparatlarınız yoksa bu üçünün de üzerinize yapılma ihtimali var.

32- Kilo aldığı için mutlu olacağınız biri olabilir mi? Sevimli bebeğinizin aldığı her gramla gurur duyacaksınız.

34- O, sanki sihirli bir dokunuşla sizi ve eşinizi deneyimli birer anne babaya dönüştürür.

35- Daha sizin karnınızdayken sesinizi duymaya alışmış olan bebeğiniz, her zaman sizin sesinize karşı duyarlı olacak, unutmayın. Anneyle bebeği arasında özel bir bağın olduğunu söyleyenler haklı!

36- Hafta sonu ailece bir kaçamak yapmaya karar verdiniz. Çantaları hazırladınız. Vardığınızda emin olun, bebeğinizle ilgili A’ dan Z’ ye ne varsa hepsini aldığınızı; ama kendinizle ilgili özel tek bir eşyanızı bile almadığınızı göreceksiniz.

37- Bu söyleyeceğimize belki babalar tepki gösterecekler; ama yapabileceğimiz bir şey yok. Bebekle anne arasında görünmez bir bağ olduğu kesin. İşte bu yüzden bir anne, gecenin üçünde bebeği kontrol etme ihtiyacı hissederek birden uyanıp odasında onu uyanmış bir halde bulabilir.

38- Bebeğinizin bir babası olduğunu unutmayın! O, sadece sizin tonton bebeğiniz değil. Babasının da biriciği! Bırakın babası da tonton bebeği ile vakit geçirsin. Gezsin, dolaşsın. Bebek nasıl bakılır babası da öğrensin

39- Anne olmak, bebek sahibi olmak inanılmaz bir duygu evet; ama bu duygu içinde kaybolup gitmemelisiniz. Anne olmadan önce bir kadın olduğunuzu unutmayın! Kendinizi ihmal etmeyin.

40- Sekiz saatlik bir uykuya karşılık nelerden vazgeçebileceğinizi düşünmeye başladığınızda bilin ki on numara annesiniz.

41- Cüzdanınızda taşıdığınız evlilik fotoğrafınızın üstüne bebeğinizin fotoğrafının geldiğini eşiniz biliyor mu? Merak etmeyin, bizden sır çıkmaz.

42- Minik bebeğiniz 1 yaşını doldurduğunda gerçekten içiniz rahat edecek; ne de olsa geçen bu on iki ayı sapasağlam tamamladı.

43- Unutmayın, kuzguna yavrusu şahin görünür. Sizin bir taneniz, sevimli yaramazınız herkesin sevimlisi olamaz.

44- Ara sıra evde bebeğinizi eşinize bırakın. Siz evde olduğunuz sürece bebeğinizin ağlamasından acıkmasına kadar her şeye ilk siz koşacaksınız. Babasını bu keyiften mahrum bırakmamak gerek!

45- Bir anne olarak kendinizi, sevgili bebeğinizin sayesinde olan çatlaklarınızla barış imzalamış bulacaksınız.

46- Miniğinizin ilk kelimelerini kişisel olarak algılamamanız daha iyi. ”Ba…ba” demesi size daha az sevdiği için değil, tamamen tekrarı kolay olduğu içindir!

47- Bebeğinizin daha rahat bir uyku çekmesini istiyorsanız piyasada bulabileceğiniz bebek masaj yağlarından, vücut losyonlarından, hatta bunun için özel olarak tasarlanmış bebek ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

48- Suçlularla ilgili ne zaman bir haber okusanız kendinizi o suçluların anneleri yerine koyup üzülürken bulacaksınız. İşte anne olmak böyle bir şey!

49- Bebeğinize oyuncak getiren eş-dostlarınızdan en çok takdir ettikleriniz ışıksız, pilsiz, kısacası ses çıkarmayan oyuncaklar getirenler olacak.

50- Bebeği olan bir çift, şu manzaraya alışsa iyi olur. Seks için güzel bir akşam ve eşiniz sizi yatakta bekliyor. O da ne, bebek telsizinden gelen ağlama sesi mi? Sonuç, bebeği uyutup gediğinizde sizi beklerken uyuyakalan bir koca!