Annem şizofren mi?

Tamam hemen aksiyon alın o zaman
Ablanızla babanız asıl suçlu
Size söyleselerdi en azındam
On yıl neler çekmiş korkmuş kadın
Seni rahatlatmak istiyorum bu doktor çok iyi deyim mesela
Sana inanmıyorum hastasın ilaç al demeyin
Aslinda annem cok akilli bi kadin. Ona bu söylediklerin sadece dusunceden ibaret olabilir bi doktora gidelim anne bakalim ne dicek desem tamam diyebilir bilemiyorum

Bu kısım gerçek mi? Ablaniz annenize inanıyor mu?
Ben de senin gibi düşündüm ama koskoca on sene. Tesadüf denk gelmiştir birisi sokakta selfie falan çekiyordur ablada da algıda seçicilik olmuştur anneden ötürü.

Hala gercekse diyosunuz ya annenizi kim
Niye neden takip etsin belliki şizofreni tarzi bir rahatsziligi var on sene neden doktora goturmuyorsunuz yeni haberim oldu diyosunuz insanin annesinin bu yasadiklarindan nasil yillarca haberi olmaz ailecek garipsiniz duyarsizsiniz safmisiniz ugrasmakmi istemiyosunuz anlamadim
Ama sizinde abla ve babanizdan pek farkiniz yok gerekirse zorla götüreceksiniz hastaneye

Ben de senin gibi düşündüm ama koskoca on sene. Tesadüf denk gelmiştir birisi sokakta selfie falan çekiyordur ablada da algıda seçicilik olmuştur anneden ötürü.
10 yıl gerçekten çok uzun keşke ihmal edilmeseymis. Kadında başka hastalıklar bile çıkabilir üzüntü stresten :KK43:

Merhaba hanımlar o kadar uzgunum ki anlatamam. Icim yaniyo ..
Sizlerden fikir almak varsa yasamis basina gelmis düşüncelerini yazmasını istiyorum.

Annem yaklaşık 10 yildir kendisinin takip edildigini düşünüyor. 15 gun 1 ay arayla fotografinin çekildiğini söylüyor. Disari pazara ciktiginda farkli farklı arabalarin takip ettigini söylüyor. Mesela bi dukkandan cikiyormus ilk bas fark etmemis simsiyah bi araba filmli ici gorunmuyo dukkandan cikiyormus onunde araba. Sonra carsida biraz gezip baska dukkanlara giriyormus yine araba onunde oluyormus. Kim yapiyor kim cekiyor diye sordugumuzda farkli farklı kisiler oldugunu cete oldugunu soyluyor. Disari ciktiginda onunden arkasindan insanlarin yuruyup onu takip ettigini söylüyor. ağlıyor gece uyuyamiyorum diyor ya sizlere zarar verirlerse diyor. Ben artik yasamiyorum diyor dışarı bile cikmak istemiyor. Markete pazara babami gonderiyor. Evde babam ve ablam var ben evliyim. Onlara bu durumu anlattiklarinda "sen manyak misin oyle seymi olur" diye cevaplar aliyormus. Bana anlatti aglaya aglaya ben salakmiyim diyor ne gordugumu bilmiyormuyum diyor. Sonra bana olayi anlatiyor telefonun ona dogru dönük oldugunu flaşın patladigi ana kadar. Annen bu niye yalan söylesin bi kere balkonda ablamda şahit olmus bu olaya. Aksam otururlarken bi adam resimlerini cekmis flas patlamış. Bu zamana kadar anneme hep inandim gorduklerinin dogru olduguna inandim. Ama 10 senedir ne yapmak istiyorlarsa yapmazlarmiydi hirsizliksa hirsizlik kacirmaysa kacirma allah korusun. Anneme de bunu soyluyorum kizim onlari bende dusunuyorum amaclari ne bunlarin diyorum ama sebebini bulamiyorum diyor. Artik hayat annem icin yasanmaz hale geldi. Onu boyle gordukce kahroluyorum.
Dun beni aradi savciliga gittim suc duyurusunda bulundum dedi. Onlemimizi alalim bi daha kafamizi duvarlara vurmayalim bu ulkede kanun var dedi. Aglaya aglaya anlatmis savciyada. Savci husumetliniz varmi diye sormus. Annem yok demis. Bilmiyorum nolcak .
Hep anneme inaniyordum dedigim gibi ama artik bunlarin sadece dusunceden ibaret oldugunu dusunmeye basladjm belki adam kendini cekiyor ama annem kendinin çekildiğini dusunuyor.
Anneme psikiyatriye gitmeyi teklif edicem ama nasil bi tepki vericek bilmiyorum. Zaten evde ona inanmayan ablam ve babama cok öfkeli. Bana bi tek sen inaniyorsun diyo biraz rahatliyo ama benim de ona inanmadigimi dusunup daha da yanlizlasmasindan korkuyorum.

Sirf bu olaylardan dolayı tuşlu telefon yerine dokunmatik telefon aldik. Boyle bisey olursa resimlerini cekeyim diye aldirdi. Bizde destekledik tamam cek bizde bakalim dedik. 2 gun once yine hastaneye giderken resmini cekmisler ama annem o sokla nasil kullanacagini bilememis daha yeni ogrenqmeye calisiyo.

Arkamda kimse olmadigi icin o an soka giriyorum hic sesim cikmiyo bagirip tepki veremiyorum diyor. Ruyalarima bile giriyo bu olaylar ama orada bile bagiramiyorum diyo. O kadar uzuluyorum ki onun o haline.. anneme gidip bu olaylari anlatinca evde benimde gozume uyku girmiyor oyle korkuyorum ki ya gercekse diye. Ama artik gerceklikten uzaklasmaya başladım. 10 sene yahu 10 sene insan ne yapacaksa yapmazmiydi??
Cok zor bir durum gercekten. Annenizi doktora goturmek icin yasadiklarina inanmadiginizi soylemeyin. Onun yerine bu olaylar psikolojisini bozdugu, uykusuzluk cektigi icin goturmeyi teklif edin.

Hayir farketmedim anlatmadi. Ilk zamanlar cok seyrek oluyormus sene de bir belki ustunde durmamis annem su bir iki aydir sıklaştı ve birgun döküldü bana.
Keşke o dönemlerde götürseydi ablanızda en azından bu süreçlerekadar gelmezdi.
Ne yapın edin bir doktora götürün hemen,sanki annede sanrı olayı var.

Benim yakınımında peşimde polisler var beni takıp ediyolar diye başladı pecereleri kapatıp perdenin arkasından seyretmer kendi kendine hikaye uydurmalar ne bileyimm zor bir süreç
İlaçlarını kullanınca gayet iyi ama bir tane bile aksatsa başa dönüyor 😔
annemde de vardı bunlar,bipolar tedavisi görüyor yıllardır şimdi baya iyi ama ömür boyu ilaçlarını aksatmayacak.
bu tip hastalarda ömür boyu ilaç maalesef.

Keşke o dönemlerde götürseydi ablanızda en azından bu süreçlerekadar gelmezdi.
Ne yapın edin bir doktora götürün hemen,sanki annede sanrı olayı var.
Ilk isim goturucem zaten. Buraya yazilanlardan sonra iyice emin oldum dedigim gibi hep anneme inaniyordum

annemde de vardı bunlar,bipolar tedavisi görüyor yıllardır şimdi baya iyi ama ömür boyu ilaçlarını aksatmayacak.
bu tip hastalarda ömür boyu ilaç maalesef.
Anneyle bire bir konuşmadım zaten ziyadesiyle üzgündü
Yakın cevresi şizofren dedi ama tabi tanıyı biz belileyemeyiz olabilir belkide bipolardır
Ama sanırım bipoların ara ara atakları var ben çoçukta öyle birşey duymadım atakları oldu diye belki annede gizleye bilir onuda bilemem.

Anneyle bire bir konuşmadım zaten ziyadesiyle üzgündü
Yakın cevresi şizofren dedi ama tabi tanıyı biz belileyemeyiz olabilir belkide bipolardır
Ama sanırım bipoların ara ara atakları var ben çoçukta öyle birşey duymadım atakları oldu diye belki annede gizleye bilir onuda bilemem.
evet mevsim geçişlerinde oluyor ve çok zor geçiyor.ama yıllar öncesine göre baya baya iyi çok şükür.
Ama rahmetli dedem de yani babasında da vardı,bu tip hastalıklar genetik.açıkçası insan korkuyor kendi adına da.

sizdeki de muhtemel gizliyor dur , böyle şeyleri anlatmaz kimse.
Bizde mesela annem 4 ay bende kaldı,çok zor günler yaşadık,pencerenin arkasından bakmalar,
Sokakta kaç senelik komşusuna bana bak beni takip etmeyi bırak seni bıçaklarım demeler
kapıdan arkadaşını çevirme ler(polis evde arama yapıyor demiş)
Dayımı arayıp damat beni dövüyor demesi
dayımın koşarak bize gelmesi falan.
Kabus dolu günlerdi 😭
Üstelik o zaman da tedavi görüyordu.

Bipolar olabilir belki
Bipolar hastalarının böyle atakları oluyor
Şizofren olsaydı tek bir olaya takılı kalmazdı diye düşünüyorum 🤨
Tabi emin değilim ama bipolar tanıdığımın bu çeşit atakları oluyormuş

evet mevsim geçişlerinde oluyor ve çok zor geçiyor.ama yıllar öncesine göre baya baya iyi çok şükür.
Ama rahmetli dedem de yani babasında da vardı,bu tip hastalıklar genetik.açıkçası insan korkuyor kendi adına da.

sizdeki de muhtemel gizliyor dur , böyle şeyleri anlatmaz kimse.
Bizde mesela annem 4 ay bende kaldı,çok zor günler yaşadık,pencerenin arkasından bakmalar,
Sokakta kaç senelik komşusuna bana bak beni takip etmeyi bırak seni bıçaklarım demeler
kapıdan arkadaşını çevirme ler(polis evde arama yapıyor demiş)
Dayımı arayıp damat beni dövüyor demesi
dayımın koşarak bize gelmesi falan.
Kabus dolu günlerdi 😭
Üstelik o zaman da tedavi görüyordu.
Allah yardımcınız olsun bizim buralarda bir laf var eskiler söylemiş "Allah şirin aklımızdan etmesin"
Gercekten öyle bende sağlığı çok önemli akıl sağlığıda dahada önemli kendimizi bazı şeylerden korumamız lazım.
Rabbim sabrınızı artırsın Anneciğinize Rabbim şifa versin.
Amin !!!!

Allah yardımcınız olsun bizim buralarda bir laf var eskiler söylemiş "Allah şirin aklımızdan etmesin"
Gercekten öyle bende sağlığı çok önemli akıl sağlığıda dahada önemli kendimizi bazı şeylerden korumamız lazım.
Rabbim sabrınızı artırsın Anneciğinize Rabbim şifa versin.
Amin !!!!
Amin çok teşekkür ederim ♥️

X