Annemin anlayışsızlığı mahvetti beni

Sevgili konu sahibi ne kadar fedakar ve iyi yürekli bi insan olduğun, annenin yaptığı bunca şeye rağmen hala ona kötü bişey söylememenden, hala hatayı kendinde aramandan belli. Annene ise söyleyecek çok şeyim var aslında ama burda seni gaza getirip ailenle aranı bozmana sebep olmak istemiyorum, çünkü kendi hayatını kurana, mesleğini, ekmeğini eline alana kadar onlara bi şekilde ihtiyacın var biliyorum. Öncelikle şunu bilmelisin ki sen kesinlikle hatalı veya eksik değilsin, hatta fazlasın, çok çok çok fazlasın. Şimdi bana göre bundan sonra yapman gereken; derslerinden başka hiçbişey düşünmemeye çalışman, evde sofra toplamak, yediğini, içtiğini kaldırmak ve eğer çok fazla boş vaktin olursa da ufak tefek işler (toz almak gibi) işler yapmak dışında bişey yapmaman,gerekirse ekmek arası peynir zeytin yiyerek beslenip yemeğe falan karışmaman. Ve tabiki derslerinde başarılı olman okulunu iyi bir dereceyle bitirmen (hangi bölümdesin bilmiyorum ama okul derecesi işe girerken önemli). Boşvermeye çalış annenin söylenmelerini, gerekirse biraz tavır yap, kapını kapat, müziğini aç, ya da okurken kulaklık tak duyma hiçbişeyi. Belli ki ailen senin okumanı istemiyor. isteseydiler senden böyle saçmasapan beklentileri olmazdı. Ama senin geleceğin için okuman gerek. ilerde pişman olmamak için işi gücü bırak oku kızım. Bak annenle aynı yaştayım ben, daha bebeğim yeni oldu, ben onun geleceği için herşeyimi veririm. Kimbilir o senin yaşına geldiğinde 60 yaşında olurum sağlığım elverdiği ayakta olduğum sürece onun iyi bir eğitim alması için, değil ondan iş güç beklemek, yoluna halılar sererim, önünü açarım. Ailen çok yanlış bi yolda, bunu bil ve ona göre davran.
Teşekkür ederim ne güzel yazmışsınız. Babamnem ve dedemle sık sık görüşüyorum onlar annemle babamdan daha açık görüşlü. Dedem küçükken gazete kağıdı parçalarını bile okuturdu bana ambalajların arkasında yzanları okuturdu bir şeyler öğreneyim diye onlarda kalınca hep ders çalış kızım derdi. Şuan pandemiden gidemiyorum ama babamla annem yanlarına bile yaklaşamaz ya. Biri 40 biri 45 yaşında ama 75 yaşındaki insanlar kadar anlayışlı değiller

Ya ders calisamiyorum ki o canli ders notlarini deftere gecirdikten sonra bi ustunden okuyup gecemedim bile. Hadi keyfimden zorunluluk yokken ders calisiyorum desem cok caliskanim dersten baska bir sey yapamam diyen biri olsam yine biraz hak vericem ama normal odevler ya odevler haftalik konular bunlari bitiremiyorum ki keyfi ders calisayim yoruldum valla 😔
Tabirinizle "keyfi" bile çalışıyor olsanız annenizin buna hakkı yok. O evin hanımı anneniz. Sizin sorumluluğunuz da okulunuz. Herkes kendi işini yapsın. Anneniz gerçekten çok anlayışsız. Size tavsiyem zaten her türlü surat çekecekseniz çekilin köşenize ve yapmayın. Siz yokken nasıl yaptiysa simdi de öyle yapmak zorunda. İster keyfi çalışın ister zorunluluktan, geleceğinizin mücadelesini veriyorsunuz şu an. Asla taviz vermeyin ve derslerinize odaklanın. Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim ne güzel yazmışsınız. Babamnem ve dedemle sık sık görüşüyorum onlar annemle babamdan daha açık görüşlü. Dedem küçükken gazete kağıdı parçalarını bile okuturdu bana ambalajların arkasında yzanları okuturdu bir şeyler öğreneyim diye onlarda kalınca hep ders çalış kızım derdi. Şuan pandemiden gidemiyorum ama babamla annem yanlarına bile yaklaşamaz ya. Biri 40 biri 45 yaşında ama 75 yaşındaki insanlar kadar anlayışlı değiller
Zaten zihin aydınlığının yaşla alakası hiç yoktur. Ne kadar güzel insanlarmış babaannenle deden allah ömür versin :) Bir de sen biraz bakış açını değiştir hayatım, bak bu annenin yaptığı anlayışsızlık değil, çok başka bişey. Anlayış, yapman gereken ama yapamadığın şeyler için gösterilendir. Sen annenin beklediklerinin hiçbirini yapmak zorunda değilsin, öyle bir gereklilik yok yani bunu unutma. O evin kadını annen, yemeğini de düzenini de o sağlamak zorunda (çalışmadığı için söylüyorum), o evin erkeği de baban alışverişini de o yapmalı sen değil. Sen o evin çocuğusun, tek görevin onları saymak, sevmek, ve geleceğin için çalışmak. Bunları aklından sakın çıkarma.. İnşallah güzel bi geleceğin olur , sen çok akıllı bi insansın :dua: :dua: çok sevgiler :KK200:

Sevgili kardeşim, benim gençliğime benziyorsun annen de aynı benim annem. Emin ol naiflikle fedakarlık yaptığın zamanların ileride hiçbir değeri olmayacak. Annen ileride diyecek ki "hiç bana yardım etmedi hep odasına kapandı durdu :) tecrübe ile sabit.

Ben son iki yıldır sınır çizebildim anneme sen bu kadar geç kalma. Bak mesela haftaya birlikte şehir dışına çıkmamız gerek ailemle. 2 saat uzaklıktayız aynı şehirde olsak da. İki çanta hazırlayacak sadece. Kıyafeti alıp çantaya koyacak ve bunu yapması için bir hafta zamanı var. Beni arayıp "kardeşin seni bir gün önce alsın buraya getirsin ben yapamıyorum sen hazırla çantaları" diyor. Kardeşim çok yoğun çalışıyor şehir dışına çıkmak için bile çok zor izin aldı. Bunu bilmesine rağmen çocuğa ekstra iş çıkarıyor sırf çanta hazırlamasın diye. Onu geçtim ben küçük çocukla akşam vakti iki saat yol gidip gece çanta hazırlayıp zaten benim evimin oradan geçecek olacağımız yolu tekrar geri döneceğim. Tüm bunlar annem kılını kıpırdatmasın diye.

Eskiden olsa senin gibi üzülür, bir şekilde kendimi paralar olsun yaşlı kadın yapayım ne olacak derdim. Ama bu kadın 57 yaşında ve çanta hazırlayacak gücü var. Sırf bencilliğinden, düşüncesizliğinden iki kişiyi yoruyor. Ben ne yaptım kardeşimi arayıp beni almaya gelme. Şehir dışına giderken buradan geçicen nasılsa, sabah geçerken bizi al dedim. Zerre de vicdan azabı çekmiyorum eski halimin aksine. Bir hafta zamanı varken hazırlığı son güne hatta geceye bırakan insana neden yardım edeyim?

Bazen anne baba hatta evlat bile olsa, kişi bencil ise sınırı çizmek gerekiyor. Biraz acımasızca olacak ama anneniz ölümsüz değil. Yarın öbürgün sizin bir mesleğe, dolgun bir maaşa ihtiyacınız olduğunda anneniz yanınızda olmayacak. Kendinizi düşünmeniz gerekiyor. Yatalak hasta değilse yemeğini kendi yapabilir.

Ben de lisede daha cok calisabilirdim suan daha iyi yerde olabilirim diyorum hep kendi kendime. Universiteyi sehir disinda okuyunca yurtta da herkes ders calisinca o kadar hirslandim ki her seyi basarabilirim gibi geliyordu simdi de o lisedeki hallerime geri donuyorum sanki
Ben sizi lise ogrencisi sanmistim pardon 🙈 Valla ailenizi umursamayin. Ben de kpss sinavina ailemin uzerime yiktigi isler yuzunden calisamadim. Simdi surunuyorum ozel sektorde. O zamanlar kpss unlu de degildi yani dusunun. Sonra kimse yaninizda olmuyor inanin. Birakin kendi hayatinizi kurun. Annenize laf edip saygisizlik etmek istemiyorum ama benm burdan gordugjm bir gercek var anneniz saf iyi falan degil. Anneniz baya kurnaz.

Şuan sinirden ağlıcam o duruma geldim artık napıcam diye buray yazıyorum çünkü arkadaşlarım da anlamıyor artık. Ya annem saf temiz kalpli bir insandır kötülüğünden değil ama aşırı anlayışsız ben de dilimi tutamayan bir insanım konuşsam kavga çıkıcak o yüzden susuyorum hep. Malum uzaktan eğitim olduğu için ödevler sınavlar hep evden. Bu dönem çok not almam gereken hocaların verdiği kitapları okumam gereken dersim var ki yetişemiyorum hiçbirine geçen dönem böyle olmayınca çok afalladım tabi derslerden kalıcam korkusuna tüm ödevleri araştıra araştıra yapıyorum şuan bir de eylülde yds sınavına giricem ona çalışmak istiyorum onun için biraz soru çözeyim vaktim bile olmuyor. Kendi ana derslerim yanında seçmeli ders var ilk defa aldım hoca her hafta ödev veriyor benim alanımla ilgili olmadığı için bilmiyorum sıfırdan öğrenince yapmak vaktimi alıyor, sınava kadar bitirmem gereken kitapları sayfaları güne böldüm her gün illa okumam gerekiyo. Annem görüyor bunları bi oturuyorum bilgisayrın başına canlı derslerin bitmesini bekliyorum bitiyor hemen verilen ödevlere başlıyorum bazen canlı derste yetişemedim notları açıp kayıttan yazıp izliyorum yani yaptığım şeyler çok yüksek not alayım çok başarılı olayım diye değil sadece konuları yetiştirmek ödevleri bitirmek keyfi ders çalışamıyorum bile. Vize haftası olduğu için bu kadar çok ödev var sınav niyetine geçicekler. Aslında beni bi salsa ben her şeyi tam yapıcam ve geri kalan zamanım da olucak ama yok canlı dersteyim çağırıyor şunu yap bunu yap acilll gel diye çağırıyor acil markete gitmen lazım şu bitmiş lazım e gidiyorum ben de canlı ders akıp gidiyo neyse kayıttan izlerim artık diyorum annemin söylediği işleri yapıyorum kayda oturuyorum yani ders ders saatinde bitmediği için benim not çıkarmalarım geç saate kalıyor. Akşam oluyor şu yemeği yapsana diyor şuan yapamam ki diyorum bak işim var diyorum surat asıyor trip atıyor oflayıp pufluyor beni basıyolar ya o yanımda surat asa asa oflayıp pufladıkça ben çıldırıyorum resmen. Benim de karnım acıktı yemeği yapıcam ama şunu da yazım kalmasın belki ödev gününe yetişmez diye kalkmıyorum yemek falan da yok tabi annem ekmek arası yapıp yiyor ya ne bilim insan der ki tamam kızım sen işini hallet bugun yemeği ben yapayım diye. Çünkü gün içinde çağırdımı gidiyorum ne derse yapıyorum hayır dersteyim desem sorun yapıyor çünkü. Beni gün içinde rahat bırakmadığı için ben geceleri ve akşamları ders çalışıyorum bu sefer babam işten dönmüş olduğu için hiç yanımızda oturmuyorsun derslerini gündüz bitirsene diyor. Gec saate oturunca sabah kalkmak zor oluyor gün uçup gidiyor. Nasıl anlatıcam bilmiyorum ya bugun canlı dersteydim anneanneme gitti geldi neden evi süpürmedin silmedin dedi anne derslerin bitmesini bekledim birazdan yapıcam kalkamadım yerimden dedim yine surat değişti ofladı pufladı şuan da küs büyük ihtimal surat asık. Ya tüm gün dersten kafası kalkmayan full odasına kapalı dersle kafayı bozmuş bir insan değilim gün içinde ne derse yapıyorum ev işlerini de yapıyorum zaten dışarı çıkmıyoruz ya pandemi yüzünden evde bol bol vakit oluyor ama o istiyor ki ben tüm gün ev işlerinş yapayım yemek yapayım hiç yerimde durmayayım. Zaten kahvaltı masasını topla evi topla silincekse sil akşam yemeğini yap masayı kur kaldır bulaşıkları topla bunlar yapılcaklar yani dağ kadar iş yok sonuçta ben gün içinde bunları yapıyorsam canlı ders saatlerini kaçırıyorum bu sefer ya ertesi gün full kaçırdığım derslerin kayıtları+normal canlı derslerle uğraşmam gerek ya da akşam yapmam gerek ama diyorum ya akşam yemeğini yapamıcam dedim problem oldu. Üniversite sınavına hazırlanırken de böyleydi dershaneye gitmediğim için kendim ekstra evde çalışayım diye hesap etmiştim ama o zamanı yaratamadım kendime tabiki . Anlatamıyorum ya ben mi büyütüyorum bu durumu. Ben ondan beni rahat bıraksın hiçbir iş vermesin demiyorum vize haftam biraz anlayış göstersin ben de ödevleri zamanında teslim edeyim sonra canlı dersler sarkmasın her şey zamanında bitsin istiyorum okula gider gibi gün içinde beni rahat bıraksa akşam okuldan gelmiş gibi evde beraber oturalım ne varsa birlikte yapalım istiyorum ya. Evdeyim diye ful boşum sanıyor ama canlı derslerin de saati var sabah başlıyo öğleden sonra bitiyo yani okul gibi bu da . Neyi yanlış yapıyorum ya nasıl anlatıcam huzur vermiyor ki oflamakdan surat asmaktan
anneniz sizin durumunuz farkında değil dersinizi bırakıp bir kez gitmişsiniz oda alışkanlık haline getirmiş. annenize artık hoclar derste yoklama alıyor hiç başından kalkmamam gerek diyin yoksa devamsızlıktan bırakacaklar size ses etmez. sonrasında da bu şekilde kesin çizgileri belli bir şekilde konuşun. hoca bu ödevi verdi zamanında yapmazsam bırakır .gibi

Bi kere faha ne kadat sanslı oldugumu anladım brn dr elime toz bezi alsam annem bısver sen dersleriji hallet der anne derim mola verdim o zaman dinlen ders calısıyorsun der.. Sayesinde sayısal türkiye derecesi yaptım geçen yıl.. Canım anammmm beni örnek gösterin anneniz yanlıs 🙁

ha tek dezavantajı su yasıma geldim ev işi yemek namına bilgim yok koy beni bi eve ölüşümü izle hayatta kalamam 😬
kalırsınız , bende sizin gibiydim . Şu anda her yemeği en güzel ben yaparım . bunlar basit şeyler sonradan kapıyorsunuz iki video izleyin fransız usulu portakallı ördek bile pişirirsiniz.

istediği kadar oflayıp puflayıp surat assın aldırmamaya alışmalısınız
o ekmek arası mı yapıyor siz de yapın yiyin
akşam babanız yemek sorduğunda akşama kadar dersteydim baba bence anneme sor diyin
annenize açık açık sorun okumamı mı istemiyorsun derdin ne diye

Sabah 5 te kalkip bir önceki günün derslerini dinleyebilir ve ödevlerinizi de sabahları yapabilirsiniz, ödev yaparken anneniz iş verse de kaybınız olmaz.
Bu arada annelerinize o kadar da laf söylemeyin, ders çalışmaktan başka sorumluluğunuz olmamalı diyenler çok yanlış düşünüyor, üniv. Öğrencisi kendi cep harçlığını bile çılarmak için iş kovalamalı.Kös kös oturup ders çalışmaktan ziyade hayata karışmalısınız.

Kızmakta üzülmekte çok haklısın. Sakın bu olanlardan ötürü kendini suçlama. Annen sorumsuz.
Bu küsmeler falan hep yalan. Küserse küssün hiç umursama. Alışır zamanla.
Onun işlerini sen yaparsan o ne iş yapacak? Ne güzel valla, hanım gezmeye gitsin bir de evdeki okuyan kıza evi temizlemedin diye küssün. Buna boyun eğmek zorunda değilsin. Eğme.
Ders sırasında markete gitme, akşam yemeğini yapma.
Senin sorumluluğun derslerin. Önceliğini derslerine ver. Seni kendi sorumluluğunu yerine getirmek mutlu eder. Annenin angarya işlerinin sana hiçbir faydası yok. Kimse aferin de demez 1000 kere yapsan 1 kere yapmayınca laf olur.
Başarısız olduğunda biz engel olduk demezler de 'kafası basmıyor' derler.

Sabah 5 te kalkip bir önceki günün derslerini dinleyebilir ve ödevlerinizi de sabahları yapabilirsiniz, ödev yaparken anneniz iş verse de kaybınız olmaz.
Bu arada annelerinize o kadar da laf söylemeyin, ders çalışmaktan başka sorumluluğunuz olmamalı diyenler çok yanlış düşünüyor, üniv. Öğrencisi kendi cep harçlığını bile çılarmak için iş kovalamalı.Kös kös oturup ders çalışmaktan ziyade hayata karışmalısınız.
Kusura bakmayın ama size katılamayacağım. Bir insan annesinin sorumluluğunu yüklendiği için sabah 5'te kalkıp ders çalışmak zorunda değil. Evet bir insanın tek sorumluluğu ders çalışmak olamaz tabi ki ama evin akşam yemeğini pişirmek de bir öğrencinin sorumluluğu değil. Herkes üzerine düşeni yapacak. Annenin hizmetçiliğini yaparak hayata karışılacağını da sanmıyorum.

Sakın M Mutsuzum41 , annenin buyurduğu işlere yetişeceğim diye kendinden daha fazla fedakarlık yapma. Annen gibi bencil insanlar doymak bilmez. Sen verdiğinle kalırsın.

Üniversite öğrencisi kös kös oturup ders çalışmazsa o üniversiteyi iyi bir diploma notuyla bitiremez. İyi bir diploma notu da her zaman geleceği için önemlidir.
Aksine üniversite öğrencisi mantı açarak anasını mutlu edeceğim diye sınavına girmeyi mi unutur?

Burda hiçbirimiz ona ders dışında hiçbir işe elini sürme demiyoruz.
Ders esnasında birşey yapma, önceliğin ders diyoruz.
Evin bütün işini çekip çevirecekse kırk yaşında genç ! bir anne ne yapacak o zaman?
Şimdiden emekliye ayırmış kendini.
Tabi ki evde yaşıyor sorumluluğu var birşeylere yardım edecek ki ediyormuş da ama böylesi tavır hem çok itici hem de çok incitici.
Buna psikolojik şiddet diyorum net.
Yapıp yapıp bir kere yapmayınca da surat eğip küsüyormuş.
Kim çocuk kim anne belli değil yani.

Çok yazık , kız yardım etmem demiyor ki . Derslerin ucunu bir kaçırınca toplaması gerçekten zor oluyor . Hem ben işte o üniversite okurken çalışan kişiyim . Hem çeviri yaptım hem etüt merkezinde soru çözdüm . Ama hepsi derslerimden sonraydı .
Annesi de evde bu kızın . Yani gece gündüz çalışan bir sağlık personeli değil , veya bir kuruşun hesabını yapmaya çalışan bankacı değil , bağında bahçesinde çalışmak zorunda olan bir çiftçi değil , küt kötürüm değil , hasta değil , o değil bu değil . Muhtemelen sabahtan akşama kadar eli elinin üstünde , eli şeyinin üstünde oturuyor 😡.
Yarın bir gün seni biz okuttuk , ne zorluklarla okuttuk deyip maaşını yıllarca kendilerine harcamasını da beklerler .
Hiç bir işten geri kalmıyoruz hiç birimiz .
İnsafsız bir kadın 40 yaşındasın yani daha ne .
Derslerine çalış güzelce ve bir an önce mezun olup önüne bak. Keşke elimden daha fazlası gelse.

40 yaşında annenizin bir rahatsızlığı mı var

41 yaşındayım çalışıyorum

ama evin yemeği de çamaşırı da ıvırı zıvırı da bana bakıyor

sabah kalkıp kahvaltı hazırlayıp online okula gidecek oğlumu kaldırıyorum

o online okulda iken online çalışıyor öğle arasına yakın yemeğini hazır ediyor

öğlen arasında yemek yiyip bulaşıkları hallediyor

akşama kadar çalışmaya devam edip yemek vs olağan hayatımı yaşıyorum

neden yemeği siz yapasınız ki

bunları geçtim de canlı dersin amacı canlı olmasıdır

biz canlı derste gürültü olmasın diye çamaşır makinesi dahi çalıştırmıyoruz banyo ve odası bitişik diye

kedi bağırıyorsa başka odaya yatırıyoruz ki kapı önünde dikkati dağılmasın diye

annenize anlatın bunları, ama canlı derste markete gidilecek derse de gitmeyin

kendisi gitsin ya da beklesin

bir de canlı dersi yetiştiremedim sonra not aldım vs bana çok zor geldi

yani derste anlatırken not alınır okulda tekrar dinleme imkanı olmayınca o derste ne kadar not alınabiliyorsa canlı derste de o olmalı

zamanınızı tekrar tekrar izleyip yazmaya harcamadan daha verimli ders çalışma yöntemleri de bulmak lazım

ama ilk hamle hayır demeyi öğrenmek

örneğin evi neden süpürüp siliyorsunuz

okul saatinde olmaz

ille de süpürülecekse annen süpürsün ya da kalsın yani toz insana bir şey yapmaz ama o dersler tüm geleceğini etkiler

Dersi olan kız sabah 5te kalksın çalışsın ama işi ev işi yapmak olan “ev hanımı” yatıp uyusun. Gerçekten adalet bu mu sizce?

peki anne bu arada ne yapacak

yani anne de sabah 5 te kalkıp yemeği yapabilir

ya da canlı dersten kızını çağıracağına markete kendisi gidebilir

ben markete gitmeye üşenince online alıyorum pandemi sürecinde

Zaten zihin aydınlığının yaşla alakası hiç yoktur. Ne kadar güzel insanlarmış babaannenle deden allah ömür versin :) Bir de sen biraz bakış açını değiştir hayatım, bak bu annenin yaptığı anlayışsızlık değil, çok başka bişey. Anlayış, yapman gereken ama yapamadığın şeyler için gösterilendir. Sen annenin beklediklerinin hiçbirini yapmak zorunda değilsin, öyle bir gereklilik yok yani bunu unutma. O evin kadını annen, yemeğini de düzenini de o sağlamak zorunda (çalışmadığı için söylüyorum), o evin erkeği de baban alışverişini de o yapmalı sen değil. Sen o evin çocuğusun, tek görevin onları saymak, sevmek, ve geleceğin için çalışmak. Bunları aklından sakın çıkarma.. İnşallah güzel bi geleceğin olur , sen çok akıllı bi insansın :dua: :dua: çok sevgiler :KK200:
Teşekkür ederim ❤️ Maalesef hiçbir zaman çocukluğumu yaşayamadım sürekli bir sorumluluğum vardı şimdi de ev hanımı yapmaya çalışıyor annem 😔 hatayı hep kendimde aradım buradakileri okuduktan sonra kendini düzeltmesi gereken ben değilim onu anladım

Rest çek. Anneye saygı da bir yere kadar. Dersi olan öğrenciden iş beklemekte nedir ? Hem de kendi eli boş durur iken.

kalırsınız , bende sizin gibiydim . Şu anda her yemeği en güzel ben yaparım . bunlar basit şeyler sonradan kapıyorsunuz iki video izleyin fransız usulu portakallı ördek bile pişirirsiniz.
Elimize meslegimizi alalım da dediginiz gibi video tarif halledilir diye düşünüyorum... hiç olmadı kursa gideriz...

Sevgili kardeşim, benim gençliğime benziyorsun annen de aynı benim annem. Emin ol naiflikle fedakarlık yaptığın zamanların ileride hiçbir değeri olmayacak. Annen ileride diyecek ki "hiç bana yardım etmedi hep odasına kapandı durdu :) tecrübe ile sabit.

Ben son iki yıldır sınır çizebildim anneme sen bu kadar geç kalma. Bak mesela haftaya birlikte şehir dışına çıkmamız gerek ailemle. 2 saat uzaklıktayız aynı şehirde olsak da. İki çanta hazırlayacak sadece. Kıyafeti alıp çantaya koyacak ve bunu yapması için bir hafta zamanı var. Beni arayıp "kardeşin seni bir gün önce alsın buraya getirsin ben yapamıyorum sen hazırla çantaları" diyor. Kardeşim çok yoğun çalışıyor şehir dışına çıkmak için bile çok zor izin aldı. Bunu bilmesine rağmen çocuğa ekstra iş çıkarıyor sırf çanta hazırlamasın diye. Onu geçtim ben küçük çocukla akşam vakti iki saat yol gidip gece çanta hazırlayıp zaten benim evimin oradan geçecek olacağımız yolu tekrar geri döneceğim. Tüm bunlar annem kılını kıpırdatmasın diye.

Eskiden olsa senin gibi üzülür, bir şekilde kendimi paralar olsun yaşlı kadın yapayım ne olacak derdim. Ama bu kadın 57 yaşında ve çanta hazırlayacak gücü var. Sırf bencilliğinden, düşüncesizliğinden iki kişiyi yoruyor. Ben ne yaptım kardeşimi arayıp beni almaya gelme. Şehir dışına giderken buradan geçicen nasılsa, sabah geçerken bizi al dedim. Zerre de vicdan azabı çekmiyorum eski halimin aksine. Bir hafta zamanı varken hazırlığı son güne hatta geceye bırakan insana neden yardım edeyim?

Bazen anne baba hatta evlat bile olsa, kişi bencil ise sınırı çizmek gerekiyor. Biraz acımasızca olacak ama anneniz ölümsüz değil. Yarın öbürgün sizin bir mesleğe, dolgun bir maaşa ihtiyacınız olduğunda anneniz yanınızda olmayacak. Kendinizi düşünmeniz gerekiyor. Yatalak hasta değilse yemeğini kendi yapabilir.
Ben de bugün farklı bir tavır edindim bilgisayar başındayken geldi evi süpür birazdan dedi ben de bugün tüm gün ödevlerle uğraşıcam dedim yine oflayarak surat asarak gitti kendi süpürdü tabii. Ben de an itibariyle hiç yerimden kalkmadan 3 günde yazdığım makaleyi 3 saatte bitirdim ödevlerin birini bitirmiş oldum. O kadar rahatladım ki 1 günlük şeyi günlere bölüyordum. Önceden böyle küsüp tavır yapınca yapayım bari diyip kalkıp ne derse yapıyordum. Bir de buraya yazmadan önce sorun ben de sandıyordum, herkesin tembellik yapıyorsun diyeceğini falan düşünmüştüm:)

X