Annemin baskıcı tavırları (evliyim)

Ben anne de baskıcı bir durum görmedim,aksine evladını ve torunlarını özlemiş birlikte bir an yaşamak için mutlu olmayı istemiş bir anne gördüm. Bunda ne var ? Sizde evladınızi büyüdüğü zaman hiç mi gormek istemeyeceksiniz ya da çocuğunuz baskıcı diye mi adlandiracak. İşiniz kendi işiniz zaten bir yere bağlı değil kamu özel de calismiyosunuz kendi sahibisiniz gidin 150 km lik yere bir hafta kalın gelin .

Eşiniz sizi düşünüp işleri ona göre ayarlamali. Bence burda sizi görmek, sizinle vakit gecirmek icin israr eden annenize degil esinize kizin.
Yurtdisindan ablaniz geliyor. Senede ancak bir kez. Ama siz ailece vakit gecirme sansinizi isyerinde calisacaksiniz diye tepiyorsunuz. Sonra da sizi ozledigini soyleyen insanlara kiziyorsunuz. Sizi hizmet etmeye, is yapmaya cagirmiyorlar.

Bence izin konusunda sen abartiyorsun, hayır yogunsun anladım da ablani hiç mi özlemedin ? Benim kardeşim iki günlüğüne olsun gelmezse ben bozulurum açıkçası....annenin diğer konularını bilemem hele çocuğu gönder kısmı çok saçma sakın yapmayin ama şöyle olabilir eğer çocuğun da kalmak istiyorsa( benim annemlere bıraksam hic gözüm arkada kalmaz) sen de güveniyorsan, çocuğumla git iki gün kal, çocuğunu bırak onlara sonra bir de ay sonunda almaya gider iki gün takılır dönersin...hiç gitmemek çok ayıp, yaz boyunca sana mı guvendi eşin

Benim annem de boyle. 2 saat mesafedeyim. Sık sık da gidiyoruz aslinda. Kizim dogana kadar daha saygiliydi planlarimiza. Simdi saçmalıyor artik. Hava cok sicak bi yere cikamadik diyorum, bize gelin diyor. Canim şunu cekti yapim aksama diyorum bize gelin yapim diyor, surekli bize ne zaman geliyorsunuz diyor, direkt bu haftasonu bize mi geliyorsunuz diye soruyor surekli. Ya cevap vermiyorum ya da planımız var diyip geciyorum artik. Hesap vermiyorum. Cunku sınırı aşıyor. Sen gel diyorum aslaa gelmiyor. Kendisi bilir valla. Net olmak lazim cevap vermekten cekinme bence

Çocuğu otobüsle gönder deyince aklıma bir konu geldi, muavinin eline de para sıkıştırın dedi mi:)
Bu arada işleri ayarlayıp bir ara 4-5 günlüğüne gitseniz iyi olur.
Kardeşinizi görürsünüz, oğlunuz eğlenir tatilde.
Anneniz de bir kere söylesin bir kere de daha söylese yeter kuzen çocuğuna kadar aratmak da abartı haklısınız

150 km nedir ki. Ben günübirlik gidip geliyorum o kadar yolu sıkça. Bir haftasonu gider görürsünüz ailenizi. O kadarlık gitmeye eşinizde bir şey demez herhalde

Çocuğu otobüsle gönder deyince aklıma bir konu geldi, muavinin eline de para sıkıştırın dedi mi:)
Bu arada işleri ayarlayıp bir ara 4-5 günlüğüne gitseniz iyi olur.
Kardeşinizi görürsünüz, oğlunuz eğlenir tatilde.
Anneniz de bir kere söylesin bir kere de daha söylese yeter kuzen çocuğuna kadar aratmak da abartı haklısınız
Turşu bidonu mu anne bu öyle olmaz dedim, aman nolcak diyo. Araba tutar stres yapar kusar, Allah korusun yol hâli herşey olabilir. Oyuzden olmaz dedim. Pek tatmin olmadı gibi.

Bunun evli olmakla ilgisi yok. Normal psikolojide saglikli dusunebilen biri olsaydiniz durum degerlendirmesi yaptiginizda ne zaman gidebileceginizi ya da gidemeyeceginizi bulabilirdiniz. Baskici otoriter bir ailede buyudugunuz icin gidememe konusunda hakli gerekceleriniz oldugunu bildiginiz halde hala kendinizi suclu hissediyorsunuz. Bence sizin yapacaginiz ilk sey agustos ayi icin bir psikologla gorusme ayarlamak. Bu donguyu bir yerde kirmadiginiz surece ne annenize ne esinize sinir koyabilirsiniz. Sorununuzu cozmek istiyorsaniz acilen terapi alin.

Bugun gündüz eşimle konustuk, bu ay biraz fazla ödeme harcama yaptık, kart kesildikten sonra gidersin olmazsa dedi. Ayın 5inden sonra yani.
Aksi gibi bugün ev sahibi aradı evden çıkın diyor. Kira konusunda tam olarak uzlaşamadık ev sahibiyle. Bizim arttırmayı kabul ettiğimizden biraz daha yüksek bir meblağ istiyor. Eşim de bu eve değmez diye kabul etmek istemiyor. Canımız sıkıldı bugün bayağı bir. Bizim iş yine karıştı yani.

Şimdi böyle olunca haliyle dur ben bi tatile gideyim demek garip olacak.

Vallahi bezdim. Sıkıntıdan bacağımın arkasında zona çıktı yine. İki haftadır bu konuyu düşünüyodum, astım hastasıyım, ataklarım başladı, yine ilaca başladım.

Eltimle aramız çok iyidir çok severim kendisini. Onunla konuşuyoruz da o da fazla abartıyosun takma bu kadar, annen de ablan da günün sonunda kapısını kapatır evine girer, olan sana olur. kendine nasıl uygunsa öyle yap kendi evini düşün boşver başkasını diyor. Haklı görünüyor.

Sanırım herkesi aynı anda mutlu edemiycem.

12 yıllık evliyim. Ailemin oturduğu şehirden 150 km kadar uzakta farklı bir şehirde oturuyorum. Annem ben bekarken de baskıcı, otoriter birisiydi. Her zaman kendi dediği olsun isteyen, sadece bizi değil herkesi yönetmeyi seven birisi. Babam da bir o kadar sessiz, naif, iyi, yumuşak huylu birisidir. Babam emekli olmasıyla beraber onu da iyice avucuna aldı. Adam onsuz artık hiç bir yere gitmiyor bile. Bir ablam var, o da birkaç yıl önce yurtdısına taşındı. Ablam ben kurtuldum diyor. Ama yılın neredeyse 3-4 ayı annemler yurt dışına onun yanına gidiyor.
Şimdi benim bir sorunum var. Annemler gecen hafta Türkiyeye döndü. Yazları akrabamızın tatil köyünde evleri var, her yaz 1 aylığına annemler kiralıyor. Bu yıl Ağustos ayı boyunca orada olacaklar. Ablam da yurtdısından 5 ağustosta geleceğini söyledi. Gelince çocuklarla o da oraya gidicek. Annem şimdi bana ısrarla ne zaman geleceğimi bir an önce gelmemi istediğini söylüyor. Geçen gün kuzenimin çocuğuna aratıyor ne zaman gelceksin özledik diyor küçücük kız.
Biz gecen yıl yeni işyeri açtık. İşyeri ile ilgili bugunlerde yoğun bir trafiğimiz var. Yurtdışından siparişler gelecek ödemeler yapılacak falan. Bunları benim halletmem gerekiyor. Ayrıca oğlumun yaz okulu vardı bu cuma son günüydü ve yeni bitti. Bu durumları anneme söylemiş olmama rağmen hala ne zaman gelceksin gel artık diye ısrar ediyor. Hrp beraber bir arada olalım istiyor. Haklı, ben de istiyorum ama işimizi eşimle beraber yapıyoruz. Şimdi işler bu kadar karmaşıkken ben gidiyoru demek de olmaz. Israr etsem eşimle bozuşuruz. Telefonla konusmaya korkar oldum kesin ne zaman gelceksin diye soracak çünkü. Babam da sen boşver anneni ne zaman uygunsa o zaman gel diyor kıyamam. Ablam da aynı şekilde. Ablamı da çok seviyorum o da takma kafana olursa olur olmazsa olmaz gelemesen de ben gücenmem diyor. Gitmeyi çok istiyorum, ama aklım bi yanda burda. Annem şimdi de diyo ki çocuğu bindir otobüse biz burdan karşılarız. Benim için böyle bişey söz konusu bile olamaz. 10 yaşında tek başına çocuk mu yollanır. İlla kendi dediğini yaptıracak. Eşim de otoriter biridir ama annem kadar değil.
Sen durumu anlatmısın. İşlerını bıturıp gıt yada gıtme

Bugun gündüz eşimle konustuk, bu ay biraz fazla ödeme harcama yaptık, kart kesildikten sonra gidersin olmazsa dedi. Ayın 5inden sonra yani.
Aksi gibi bugün ev sahibi aradı evden çıkın diyor. Kira konusunda tam olarak uzlaşamadık ev sahibiyle. Bizim arttırmayı kabul ettiğimizden biraz daha yüksek bir meblağ istiyor. Eşim de bu eve değmez diye kabul etmek istemiyor. Canımız sıkıldı bugün bayağı bir. Bizim iş yine karıştı yani.

Şimdi böyle olunca haliyle dur ben bi tatile gideyim demek garip olacak.

Vallahi bezdim. Sıkıntıdan bacağımın arkasında zona çıktı yine. İki haftadır bu konuyu düşünüyodum, astım hastasıyım, ataklarım başladı, yine ilaca başladım.

Eltimle aramız çok iyidir çok severim kendisini. Onunla konuşuyoruz da o da fazla abartıyosun takma bu kadar, annen de ablan da günün sonunda kapısını kapatır evine girer, olan sana olur. kendine nasıl uygunsa öyle yap kendi evini düşün boşver başkasını diyor. Haklı görünüyor.

Sanırım herkesi aynı anda mutlu edemiycem.
Zaten sorun hala son dediginiz seyi yapmaya ugrasmanizda. Baksaniza sagliginizdan olmaya degiyor mu? Gitseniz madalya mi takacaklar ya da velev ki gitmek istiyorsunuz gitmeseniz kira vs sorunlariniz mi cozulecek? Uzgunum ama bu problemi kendi basiniza cozebilme ihtimaliniz cok dusuk. Hic denediniz mi bilmiyorum ama psikologa gitmiyorsaniz ve gidebilecek durumunuz yoksa en azindan Tulay Kok youtube kanalindaki videolara bir goz atin.

Benim annem de boyle. 2 saat mesafedeyim. Sık sık da gidiyoruz aslinda. Kizim dogana kadar daha saygiliydi planlarimiza. Simdi saçmalıyor artik. Hava cok sicak bi yere cikamadik diyorum, bize gelin diyor. Canim şunu cekti yapim aksama diyorum bize gelin yapim diyor, surekli bize ne zaman geliyorsunuz diyor, direkt bu haftasonu bize mi geliyorsunuz diye soruyor surekli. Ya cevap vermiyorum ya da planımız var diyip geciyorum artik. Hesap vermiyorum. Cunku sınırı aşıyor. Sen gel diyorum aslaa gelmiyor. Kendisi bilir valla. Net olmak lazim cevap vermekten cekinme bence
İstediği şeye hayır deyince öyle bir görüntüsü oluyor ki dokunsan ağlayacak, sanki dünyanın en mağdur insanı. Gözlerinin altı kararıveriyor. Çok üzgün görünüyor o zaman ve ben kendimi gerçekten kötü hissediyorum. İyi, tamam canım öyle olsun falan diyor küskün şekilde. Aklım onda kalıyor bu sefer

Öncelikle şunun cevabını vermek lazım, oraya gittiğinizde huzurlu bir ortam mı olacak yoksa gerilecek misiniz?

Eğer gidersem güzel olurdu ama iş yoğun diyorsanız tek diyeceğim gidin olur. Hastalığınız da nüksetmiş bu ortamda işkolik olup kendinizi yıpratacağınıza kafanızı dinlersiniz. O iş güç bitmeyecek.

Yok oraya gittiğimde bir sürü laf dinleyeceğim canım sıkılacak diyorsanız da gitmeyin. Sağlığınız herşeyden önemli.

Burada hep annenin ısrarından bahsediyoruz ama bence yanlış şeye odaklanıyoruz. Heryere yetişmeniz imkansız gerek de yok. Asıl önemli olan siz nerede mutlusunuz?

Bu konuda tuhaf hiçbir şey yok annenizin gereksiz çocuğu gönderi talebi dışında.
Siz geçmişte annenizle ne yaladınız bilmiyorum. Ama şu an gitmek istemiyorsunuz ve bunu dile getirmeye bile korkuyorsunuz. Gitmek isteseniz de eşinize gitmek istiyorum demeye korkuyorsunuz.
Siz kendi kararlarınızı vermeye korkuyorsunuz.

Tövbe estağfurullah. Travmaya bak

Travma olmadı hatta bayağı özgüvenim artmıştı başarılı bir yolculuktu. 😂
10-12 yaşlarındaydı ortaokula gitmiyordum daha. 4-5. Sınıflarda.
Kahramanlık hikayemi yaz tatili dönüşü herkese anlatmıştım inanmamışlardı bir de 😂
Ama başıma bir şey gelse hayatımın travması olabilirdi tabi.
Şimdi kendi çocuğum var düşündüğümde delirecek gibi oluyor onu gönderdiğimi falan.

12 yıllık evliyim. Ailemin oturduğu şehirden 150 km kadar uzakta farklı bir şehirde oturuyorum. Annem ben bekarken de baskıcı, otoriter birisiydi. Her zaman kendi dediği olsun isteyen, sadece bizi değil herkesi yönetmeyi seven birisi. Babam da bir o kadar sessiz, naif, iyi, yumuşak huylu birisidir. Babam emekli olmasıyla beraber onu da iyice avucuna aldı. Adam onsuz artık hiç bir yere gitmiyor bile. Bir ablam var, o da birkaç yıl önce yurtdısına taşındı. Ablam ben kurtuldum diyor. Ama yılın neredeyse 3-4 ayı annemler yurt dışına onun yanına gidiyor.
Şimdi benim bir sorunum var. Annemler gecen hafta Türkiyeye döndü. Yazları akrabamızın tatil köyünde evleri var, her yaz 1 aylığına annemler kiralıyor. Bu yıl Ağustos ayı boyunca orada olacaklar. Ablam da yurtdısından 5 ağustosta geleceğini söyledi. Gelince çocuklarla o da oraya gidicek. Annem şimdi bana ısrarla ne zaman geleceğimi bir an önce gelmemi istediğini söylüyor. Geçen gün kuzenimin çocuğuna aratıyor ne zaman gelceksin özledik diyor küçücük kız.
Biz gecen yıl yeni işyeri açtık. İşyeri ile ilgili bugunlerde yoğun bir trafiğimiz var. Yurtdışından siparişler gelecek ödemeler yapılacak falan. Bunları benim halletmem gerekiyor. Ayrıca oğlumun yaz okulu vardı bu cuma son günüydü ve yeni bitti. Bu durumları anneme söylemiş olmama rağmen hala ne zaman gelceksin gel artık diye ısrar ediyor. Hrp beraber bir arada olalım istiyor. Haklı, ben de istiyorum ama işimizi eşimle beraber yapıyoruz. Şimdi işler bu kadar karmaşıkken ben gidiyoru demek de olmaz. Israr etsem eşimle bozuşuruz. Telefonla konusmaya korkar oldum kesin ne zaman gelceksin diye soracak çünkü. Babam da sen boşver anneni ne zaman uygunsa o zaman gel diyor kıyamam. Ablam da aynı şekilde. Ablamı da çok seviyorum o da takma kafana olursa olur olmazsa olmaz gelemesen de ben gücenmem diyor. Gitmeyi çok istiyorum, ama aklım bi yanda burda. Annem şimdi de diyo ki çocuğu bindir otobüse biz burdan karşılarız. Benim için böyle bişey söz konusu bile olamaz. 10 yaşında tek başına çocuk mu yollanır. İlla kendi dediğini yaptıracak. Eşim de otoriter biridir ama annem kadar değil.
Kocaman kadın olmuşsunuz annenize sınır koymayı öğrenin, hayır demeyi bilin ...

X