Annemin baskıcı tavırları (evliyim)

Arkadaşlar oğlum gecen gün rahatsızlanmıştı gene başladı yoğun şekilde istifra etmeye. Hastaneye geldik yatış verildi. Rotavirüs yada noravirüs olabilir dedi dr. Gece 4ten beri kusuyor yavrum 😞 yüzü dudakları bembeyaz oldu.
Bu durumda zaten annemlerin yanına gitmek söz konusu olamaz.
Annemle telefonda konuşuyoruz, hastalığından, neden yatırıldığından konusurken bir anda aaa dur dur boş şezlong buldum seni sonra ararım deyip kapattı. Kendimi tuhaf hissettim. Ben mi hassaslaştım oğlumdan dolayı bilmiyorum ama başka bişey uydurup yüzüme kapatsaydı keske.

Ablam biz 2-3 gün annemlerde durup sonra 1 hafta bodruma gidicez ordan da 2 hafta doğuya gidicez 4yıldır gitmedik dedi. (Eşi doğulu, yurtdısına tasındıklarından beri hiç gitmedik bu yıl da benim akrabalarıma gidelim demiş)
Ağustos planınız belli mi dedi. Ben de ayın 5inden sonra gelmeyi düşünüyoduk ama hastaneden ne zaman çıkarız bilmiyorum kaç gün kalırız dedim. Çıkar çıkmaz da gelemem iyice bir iyileşsin denize havuza sokup tekrar hasta etmek istemiyorum dedim. Whatsapptan konuşuyoduk hiç cvp yazmadı.

İki üç saat sonra babam aradı, geçmiş olsun dedi, çocuğun iyiliğini düşün o iyi olsun herşey olur diyor. Babam moral verebiliyor.

Bu durumda küsen küssün yapacak bişey yok çocuğumun sağlığı konusunda kimseye vicdan yapamam.

12 yıllık evliyim. Ailemin oturduğu şehirden 150 km kadar uzakta farklı bir şehirde oturuyorum. Annem ben bekarken de baskıcı, otoriter birisiydi. Her zaman kendi dediği olsun isteyen, sadece bizi değil herkesi yönetmeyi seven birisi. Babam da bir o kadar sessiz, naif, iyi, yumuşak huylu birisidir. Babam emekli olmasıyla beraber onu da iyice avucuna aldı. Adam onsuz artık hiç bir yere gitmiyor bile. Bir ablam var, o da birkaç yıl önce yurtdısına taşındı. Ablam ben kurtuldum diyor. Ama yılın neredeyse 3-4 ayı annemler yurt dışına onun yanına gidiyor.
Şimdi benim bir sorunum var. Annemler gecen hafta Türkiyeye döndü. Yazları akrabamızın tatil köyünde evleri var, her yaz 1 aylığına annemler kiralıyor. Bu yıl Ağustos ayı boyunca orada olacaklar. Ablam da yurtdısından 5 ağustosta geleceğini söyledi. Gelince çocuklarla o da oraya gidicek. Annem şimdi bana ısrarla ne zaman geleceğimi bir an önce gelmemi istediğini söylüyor. Geçen gün kuzenimin çocuğuna aratıyor ne zaman gelceksin özledik diyor küçücük kız.
Biz gecen yıl yeni işyeri açtık. İşyeri ile ilgili bugunlerde yoğun bir trafiğimiz var. Yurtdışından siparişler gelecek ödemeler yapılacak falan. Bunları benim halletmem gerekiyor. Ayrıca oğlumun yaz okulu vardı bu cuma son günüydü ve yeni bitti. Bu durumları anneme söylemiş olmama rağmen hala ne zaman gelceksin gel artık diye ısrar ediyor. Hrp beraber bir arada olalım istiyor. Haklı, ben de istiyorum ama işimizi eşimle beraber yapıyoruz. Şimdi işler bu kadar karmaşıkken ben gidiyoru demek de olmaz. Israr etsem eşimle bozuşuruz. Telefonla konusmaya korkar oldum kesin ne zaman gelceksin diye soracak çünkü. Babam da sen boşver anneni ne zaman uygunsa o zaman gel diyor kıyamam. Ablam da aynı şekilde. Ablamı da çok seviyorum o da takma kafana olursa olur olmazsa olmaz gelemesen de ben gücenmem diyor. Gitmeyi çok istiyorum, ama aklım bi yanda burda. Annem şimdi de diyo ki çocuğu bindir otobüse biz burdan karşılarız. Benim için böyle bişey söz konusu bile olamaz. 10 yaşında tek başına çocuk mu yollanır. İlla kendi dediğini yaptıracak. Eşim de otoriter biridir ama annem kadar değil.
Konfor alanından çık. Annen kızar diye düşünüyorsun da kozanın ne olacak sonra unutur, o senin annen sen onun annesi değilsin

Kendimi nedense kötü hissediyorum beni orda bekliyolar ve ben gidemiyorum belki de bir at boyunca hiç gidemicem diye. Küsücekler gibi geliyor
çünkü böyle alışmışsınız ve hep böyle gitmeli diye düşünüyorsunuz
aynı benim önceki yıllarım gibi
beni ve kardeşimi teyzemiz büyüttü ve çok otoriter bir kadındı illa onun dediği olacak
yıllarca hep gerildik evlendikten sonra bile

sonra bir gün bir iki hayır a alıştık kardeşimle amaaan küserse küssün moduna girmek gerekiyor
aman kırılmasın da kalırsanız olan size olur

gidemiyorsanız net bir şekilde söyleyip gitmeyecek müsait zamanda gideceksiniz
annenizin ki otoriteden ziya anlayışsızlık bir yandan da

Etrafımda senin gibi tanıdıklarım var. Herkese mıymıy edip net cevap vermeyen, ne istediği belli olmayan… eşim baskıcı, annem baskıcı. Sen bu işin neresindesin, sen nasıl birisin ki ikisi birden seni sıkıştırma hakkını kendilerinde buluyorlar. Kimseye kendini ifade edemiyorsun, nereye çekseler oraya gidiyorsun galiba. Annen neyse de ablan yurtdışından gelmiş. Orası da 150 km ise yakın yol demektir. Üç günlüğüne git, kalan zamanda eşine yardım et. Atla deve değil yani

12 yıllık evliyim. Ailemin oturduğu şehirden 150 km kadar uzakta farklı bir şehirde oturuyorum. Annem ben bekarken de baskıcı, otoriter birisiydi. Her zaman kendi dediği olsun isteyen, sadece bizi değil herkesi yönetmeyi seven birisi. Babam da bir o kadar sessiz, naif, iyi, yumuşak huylu birisidir. Babam emekli olmasıyla beraber onu da iyice avucuna aldı. Adam onsuz artık hiç bir yere gitmiyor bile. Bir ablam var, o da birkaç yıl önce yurtdısına taşındı. Ablam ben kurtuldum diyor. Ama yılın neredeyse 3-4 ayı annemler yurt dışına onun yanına gidiyor.
Şimdi benim bir sorunum var. Annemler gecen hafta Türkiyeye döndü. Yazları akrabamızın tatil köyünde evleri var, her yaz 1 aylığına annemler kiralıyor. Bu yıl Ağustos ayı boyunca orada olacaklar. Ablam da yurtdısından 5 ağustosta geleceğini söyledi. Gelince çocuklarla o da oraya gidicek. Annem şimdi bana ısrarla ne zaman geleceğimi bir an önce gelmemi istediğini söylüyor. Geçen gün kuzenimin çocuğuna aratıyor ne zaman gelceksin özledik diyor küçücük kız.
Biz gecen yıl yeni işyeri açtık. İşyeri ile ilgili bugunlerde yoğun bir trafiğimiz var. Yurtdışından siparişler gelecek ödemeler yapılacak falan. Bunları benim halletmem gerekiyor. Ayrıca oğlumun yaz okulu vardı bu cuma son günüydü ve yeni bitti. Bu durumları anneme söylemiş olmama rağmen hala ne zaman gelceksin gel artık diye ısrar ediyor. Hrp beraber bir arada olalım istiyor. Haklı, ben de istiyorum ama işimizi eşimle beraber yapıyoruz. Şimdi işler bu kadar karmaşıkken ben gidiyoru demek de olmaz. Israr etsem eşimle bozuşuruz. Telefonla konusmaya korkar oldum kesin ne zaman gelceksin diye soracak çünkü. Babam da sen boşver anneni ne zaman uygunsa o zaman gel diyor kıyamam. Ablam da aynı şekilde. Ablamı da çok seviyorum o da takma kafana olursa olur olmazsa olmaz gelemesen de ben gücenmem diyor. Gitmeyi çok istiyorum, ama aklım bi yanda burda. Annem şimdi de diyo ki çocuğu bindir otobüse biz burdan karşılarız. Benim için böyle bişey söz konusu bile olamaz. 10 yaşında tek başına çocuk mu yollanır. İlla kendi dediğini yaptıracak. Eşim de otoriter biridir ama annem kadar değil.
Yapman gerekeni yapacak ve işine devam edeceksin. Hayatını annenin taleplerine göre yaşayamazsın. Senin hayatın senin düzenin senin kuralların olmalı. 'İşim var gelemiyorum' diyeceksin, hadsizlik ederse kapatacaksın telefonu suratına. Bu kadar. Hiç kolay görünmüyor ama aslında gerçekten çok kolay. Bir defa başarsan gerisi gelir. Yetişkin olduğunu sen kabullenip ona göre davranmazsan sonsuza kadar çocuk gibi yönetilirsin.

Kendimi nedense kötü hissediyorum beni orda bekliyolar ve ben gidemiyorum belki de bir at boyunca hiç gidemicem diye. Küsücekler gibi geliyor
Küsmesinler diye kendi iş yerini yüz üstü bırakmak mantıklı mı peki, oradan ekmeğinizi kazanıyorsunuz siz. Kaybınız olursa anneniz mikarşılayacak

Sert bi şekilde söyleyeceksin anladığı dilden.
Anne gelemem müsait değilim bu konu için arayacaksan arama yeter. Bukadar

Arkadaşlar cevaplarınıx için teşekkürler. konuya güncelleme olarak ikinci ya da üçüncü sayfada yeni şeyler yazmıştım. Oğlum rahatsızlandı hastanede yatıyo ben de haliyleonun yanındayım. O yüzden şuan ne annem ne de ablam gündemimde değil. Çok önemseyip üzüldüğüm ablam whatsaptan sadece geçmiş olsun yazdı. Aramadı bile. Annnemlerin yanında iki gün durup çocuklarını anneme bırakıp eşiyle bodruma tatile gitmiş. Umurumda da değil artık. Gitsem bile ablam olmayacakmış yani. Tek düşüncem oğlum iyiolsun. 😭

Bugun gündüz eşimle konustuk, bu ay biraz fazla ödeme harcama yaptık, kart kesildikten sonra gidersin olmazsa dedi. Ayın 5inden sonra yani.
Aksi gibi bugün ev sahibi aradı evden çıkın diyor. Kira konusunda tam olarak uzlaşamadık ev sahibiyle. Bizim arttırmayı kabul ettiğimizden biraz daha yüksek bir meblağ istiyor. Eşim de bu eve değmez diye kabul etmek istemiyor. Canımız sıkıldı bugün bayağı bir. Bizim iş yine karıştı yani.

Şimdi böyle olunca haliyle dur ben bi tatile gideyim demek garip olacak.

Vallahi bezdim. Sıkıntıdan bacağımın arkasında zona çıktı yine. İki haftadır bu konuyu düşünüyodum, astım hastasıyım, ataklarım başladı, yine ilaca başladım.

Eltimle aramız çok iyidir çok severim kendisini. Onunla konuşuyoruz da o da fazla abartıyosun takma bu kadar, annen de ablan da günün sonunda kapısını kapatır evine girer, olan sana olur. kendine nasıl uygunsa öyle yap kendi evini düşün boşver başkasını diyor. Haklı görünüyor.

Sanırım herkesi aynı anda mutlu edemiycem.
Taşınmak kira artışından çok daha büyük masraf ayrıca taşınacağınız ev şu an artacak olan kiranızdan fazla olacaktır bence, iyi düşünün. Taşınmak çok zor ve masraflı bir iş, hele şu krizde

Son düzenleme:
Annemin de gel demesinin sebebi çocuklara bakmasına yardım etmemi istemesiymiş. Ablamın iki çocuğu var, küçük olanı otizmli olduğu için annem tek başına zorlanıyor. Bazen sinirlenip kriz gibi geçiriyor 7yaşında. Meğer biz de gidersek hem ona yardım edicekmişim hem de çocuklar benim oğlumla oynarken oyalanacakmış.

Şimdi biz hastanede olduğumuz için bişey diyemiyorlar. Annem de her aradığında açmıyorum bile artık. Ablam yeğenini bir kere bile arayıp geçmiş olsun demedi.

Arkadaşlar cevaplarınıx için teşekkürler. konuya güncelleme olarak ikinci ya da üçüncü sayfada yeni şeyler yazmıştım. Oğlum rahatsızlandı hastanede yatıyo ben de haliyleonun yanındayım. O yüzden şuan ne annem ne de ablam gündemimde değil. Çok önemseyip üzüldüğüm ablam whatsaptan sadece geçmiş olsun yazdı. Aramadı bile. Annnemlerin yanında iki gün durup çocuklarını anneme bırakıp eşiyle bodruma tatile gitmiş. Umurumda da değil artık. Gitsem bile ablam olmayacakmış yani. Tek düşüncem oğlum iyiolsun. 😭
Çok geçmiş olsun, allah şifa versin. Çocuk serumlarla toparlanacaktır sakin kalmaya çalışın.

Anneniz sizi yeğenlere yalnız bakmamak için ısrarla çağırmış olabilir mi, bu da ihtimaller içinde mi acaba.

Annemin de gel demesinin sebebi çocuklara bakmasına yardım etmemi istemesiymiş. Ablamın iki çocuğu var, küçük olanı otizmli olduğu için annem tek başına zorlanıyor. Bazen sinirlenip kriz gibi geçiriyor 7yaşında. Meğer biz de gidersek hem ona yardım edicekmişim hem de çocuklar benim oğlumla oynarken oyalanacakmış.

Şimdi biz hastanede olduğumuz için bişey diyemiyorlar. Annem de her aradığında açmıyorum bile artık. Ablam yeğenini bir kere bile arayıp geçmiş olsun demedi.
Şu mesajı okumadan yazmıştım son yorumumu, üzüldüm sizin adınıza. Bu da size ders olsun, kimseyi kendi düzeninizin önceliklerinizin önüne geçirmeye çalışmayın lütfen, önce çekirdek aileniz ve kendi hayatınız.

Şu mesajı okumadan yazmıştım son yorumumu, üzüldüm sizin adınıza. Bu da size ders olsun, kimseyi kendi düzeninizin önceliklerinizin önüne geçirmeye çalışmayın lütfen, önce çekirdek aileniz ve kendi hayatınız
Çok geçmiş olsun, allah şifa versin. Çocuk serumlarla toparlanacaktır sakin kalmaya çalışın.

Anneniz sizi yeğenlere yalnız bakmamak için ısrarla çağırmış olabilir mi, bu da ihtimaller içinde mi acaba.
Şuan benim aklıma da öyle geliyor. Çünkü ablam Türkiyeye geldiğinde iki gün annemlerin yanında kalıp sonrasında bodruma gidip sonrasında da batman diyarbakıra eşinin akrabalarına gitme planı varmış. Kalmayacakmış yani uzunca.

Doğuya çocuklarını da götürür de tatildeyken annem bakmaya zorlanır diye sanırım beni çağırdılar. Çünkü çocukları ablam kendi gelmeden 8-9gün önce yolladı. 9 gündür de annem bakıyor ikisine de. Annemler daha yazlığa gitmeden önceden beri beni çağırıyodu. Meğer bu yüzdenmiş.

Oğlumun kusması bitti gibi çok şükür ama hâlâ karnı ağrıyor. Dr virüsten olabilir dedi. Tahlil bir türlü veremediğimiz için rota mı norovirüs mü bilemiyoruz ama ikisinden biri dedi dr. Yarın taburcu olcaz büyük ihtimalle. Taburcu olsak fa gitmeye niyetim yok hem tam iyileşmedi hem de yeğenlerime de bulaşmasını istemem virüsün. Hala hasta çünkü oğlum. Bugun de hafif öksürük başladı sesi değişti gripli gibi.

Hastanede bizim gibi sebepten yatan bir iki çocuk daha var, anneleriyle konuştuk da, aynı sizin gibi kusma ishalle başladı şimdi zatürreye çevirdi diyor. Çok korkuyorum inşallah bizim de dönmez çünkü bugun hafif hafif öksürüyor.

Şuan benim aklıma da öyle geliyor. Çünkü ablam Türkiyeye geldiğinde iki gün annemlerin yanında kalıp sonrasında bodruma gidip sonrasında da batman diyarbakıra eşinin akrabalarına gitme planı varmış. Kalmayacakmış yani uzunca.

Doğuya çocuklarını da götürür de tatildeyken annem bakmaya zorlanır diye sanırım beni çağırdılar. Çünkü çocukları ablam kendi gelmeden 8-9gün önce yolladı. 9 gündür de annem bakıyor ikisine de. Annemler daha yazlığa gitmeden önceden beri beni çağırıyodu. Meğer bu yüzdenmiş.

Oğlumun kusması bitti gibi çok şükür ama hâlâ karnı ağrıyor. Dr virüsten olabilir dedi. Tahlil bir türlü veremediğimiz için rota mı norovirüs mü bilemiyoruz ama ikisinden biri dedi dr. Yarın taburcu olcaz büyük ihtimalle. Taburcu olsak fa gitmeye niyetim yok hem tam iyileşmedi hem de yeğenlerime de bulaşmasını istemem virüsün. Hala hasta çünkü oğlum. Bugun de hafif öksürük başladı sesi değişti gripli gibi.

Hastanede bizim gibi sebepten yatan bir iki çocuk daha var, anneleriyle konuştuk da, aynı sizin gibi kusma ishalle başladı şimdi zatürreye çevirdi diyor. Çok korkuyorum inşallah bizim de dönmez çünkü bugun hafif hafif öksürüyor.
O nasıl hastalık ya, ishalden zatüreye. Allah şifa versin, inşallah sizinki de çevirmez. Ateşlendiyse düşürmeye çalışırken de üşütmüş olabilirsiniz.

içim bayıldı.
anne boş insan değiliz biz,işimiz gücümüz var ne zaman uygun olursak o zaman geliriz,ben evliyim, başımda kocam var,ona da danışmam lazım,lütfen bir daha bu konuları açma diyecksiniz,sonra da müşteri geldi sonra ararım deyip telefonu kapayacaksınız , o anlar ne demek istediğinizi.

X