Annemin emeği

Bir kere o anne. Dişi bozuk çocuğuna tel taktırdıysa bunun hesabını tutamaz. Çocuklarımızı dünyaya getirmeyi biz istiyoruz. Onlara maddi manevi sorumlu olanda biziz. Yaptıklarımızı onların borç hanelerine yazamayız. Sonra da saçımı süpürge ettim babana karşı savundum. Demezler mi adama yapmayaydın çocuk, düzgün seçeydin kocanı seçemediysen çekmeseydin kahrını. İmkan vardır anne babaya destek olmak ayrı bir konu. Onu yapmalıyız, sevdiğimiz için minnet duymamız gerektiği için değil. Bende hesaplayayım şimdiden hazır mamaları bezleri götürdüğüm özel doktorları okulları. İlerde tahsil ederim.
Haklısınız aslımda.. benim de evladım olacak, şimdiden sizin gibi düşünmeye başladım. Annem iyi ki varsınız der hep. Bir anda böyle patladı.

Yani bence annenizin yaptıkları bi anne babanın yapması gereken şeyler, tabi durumu el veriyorsa. Bu saydıklarınızı evlendikten sonra yapsa hadi belki karşılık bekliyor dicem. Ki ufak tefek karşılığını da veriyormuşsunuz.

Annenize biraz yardımcı olmanızda fayda var bunu bende yapıyorum tabi yaparken yapma şekli de önemli kalp kırmadan belli etmeden yapmak gerekir

Merhabalar,
Annem bir süre önce yurtdışından geldi, ablamın yanına gitmişti. Yurtdışındayken annesini kaybetti. Ancak gelemedi. Kendisi tansiyon hastası. İlaç kullanmasına rağmen tansiyonu bu ara çok inişli çıkışlı. Sanırım bu durum psikolojik..Çünkü annesinin kaybı onu hala çok sarsıyor.

Ben de annem gelmeden önce Kv lerin bulunduğu şehre taşınmaya karar vermiştim. Eşimle istediğimiz gibi bir ev bulduk ardından annemlerin bulunduğu memlekete geldik. Çünkü anneme bu zorlu süreçte destek olmak istedim, ben de onu çok özlemiştim.

Bu sabah dışarıda önemli bir işim vardı. Halledip geldim. Annem babamla tartışmıştı(Babam zor ve paranoyak biri) Tartışma konusu da evdeki internet probleminin halledilmemesiydi. Annem çok sinirliydi. Bana da yeterince yardımcı olmadığım için kızdı. Halbuki kaç gündür internet için uğraşıyordum. O sıra önemli bir işim için bana para lazım oldu. Yüksek bir miktar..(Bankada limit olayına takılınca çekemedim) Babamda var mıdır? Sonra ona veririm dedim. Tabi tabi verirsin dedi.. Ben 3 evladımdan hiç hayır görmedim falan dedi.. sen de parayı geri vereceksin bir de dedi ve sinirli bir şekilde güldü..

Bu meseleden önce konu açılınca annem ablamla konuşurken benim için (eğitim ve sağlık konusunda )yaptığı harcamalardan bahsetmiş ablama. Mesela sınava hazırlanırken bana lise hayatım boyunca özel ders aldırdı. Tel taktırmıştım onun yarısını da ödedi. Sonra burnumda kemer vardı, estetik oldum. Onu da ödedi. Kısaca annem bana hep maddi-manevi destek oldu. Babamın karşısında bize hep kalkan oldu. Evlenirken de değeri yüksek bir kolye taktı. Bunları hep birikimini bozdurarak yaptı.

Ben de evlenmeden önce iş bulamamıştım. Ufak tefek yaptığım işlerde de kazandığımı çeyize harcadım. Eşimle her şeyimizi kendimiz yaptık. Eşim bana çalıştığı yerde iş buldu. Borçlarımızı ödedik, ucu ucuna geçindik. Şimdi iş kurduk biraz daha rahatız ama bebeğimiz olacak.

Yani anneme maddi destek olacak imkanım çok olmadı. Tabi ufak tefek şeyler yapıyorum. Arada onu yemeğe çıkarıyorum. Babamın almadığı şeyleri alıyorum. Evi temizletiyorum. Arada para da gönderiyorum. Ama anladığım annem yeterli bulmadı . Haklı da .. babam alışverişte bile istediğini almıyor. Anneme para vermiyor…

Bugün tüm bunlara vanım çok sıkıldı. Başım o kadar ağrıyor ki.. Yemek bile yiyemedim. Kendime babama her şeye kızıyorum. Şimdi eşime aylık anneme destek olalım desem bebeğimiz olacak diyecek. İstemeyecek.. sonra diyecek.. ama ben anneme bana yaptıklarını hakkıyla ödemek istiyorum. Gizli de yapmak istemiyorum.

Sizler bu tarz konularda nasıl yol izliyorsunuz? Ne tavsiye edersiniz?
Bildiğim tek şey sen alt soyundan sorumlusun, bir ebeveyn çocuğuna yaptığı harcamaların çetelerini tutmamalı.Çocuk kişinin hayatta olmak istediği kişi olmak kendisinin gerçekleştiremediği başarıyı göstermek zorunda değil. Çocuklarımızın rehberi olmalıyız oysa bazı ebeveynler gardiyani olmayı kendinde hak görüyor.Yapılan fedakarlıkları yüze vurup duygusal manipülasyonlara maruz bırakmakta bir sakınca görmüyor. Oysa o onun hayatı onun seçimleri yaşadıkları kendi seçimlerinin sonucu. Siz vicdanlı ve duygusal bir insan profili sergiliyorsunuz. Lütfen kim olursa olsun sizi üzmesine izin vermeyin. Sevgiler..

Bildiğim tek şey sen alt soyundan sorumlusun, bir ebeveyn çocuğuna yaptığı harcamaların çetelerini tutmamalı.Çocuk kişinin hayatta olmak istediği kişi olmak kendisinin gerçekleştiremediği başarıyı göstermek zorunda değil. Çocuklarımızın rehberi olmalıyız oysa bazı ebeveynler gardiyani olmayı kendinde hak görüyor.Yapılan fedakarlıkları yüze vurup duygusal manipülasyonlara maruz bırakmakta bir sakınca görmüyor. Oysa o onun hayatı onun seçimleri yaşadıkları kendi seçimlerinin sonucu. Siz vicdanlı ve duygusal bir insan profili sergiliyorsunuz. Lütfen kim olursa olsun sizi üzmesine izin vermeyin. Sevgiler..
Cevabınız için teşekkür ederim hani bir söz var ya” dünya hassas kalpler için cehennemdir diye benim içim de aynen öyle.
yine de kendimi korumaya çalışacağım

Bir insan evladına yaptıklarının taaa liseden beri belki daha bile öncesinden beri hesabını tutuyorsa orda bir sıkıntı var bence

X