Annemin mirası ve babamın cimriliği

Şuan sizin oturduğunuz ev de sizin değil yalnızca üçte biri sizin. Diğer evler ve kalan mal mülk varsa hepsinde üçte bir hakkınız var. Abiniz babanız ve siz. Dolayısıyla tapuya da gitseniz karlı çıkacaksınız. Yerinizde olsam şu abimin olsun şu babamın olsun demezdim. Allah rahmet eylesin anneniz vefat etmiş. Mekanı cennet olun. O ayrı mesele. Miras hakkınızı sonuna kadar koruyun. Ölüm hak, miras helal.

Evin satılmasını istemiyorum, hem annemin evi, hem de bu evi seviyorum. Eşimle düzenimizi bu evde kurduk. Aslında ben en başta bu eve gelmeyi istemedim. Çünkü benim okulum bitene ve çalışmaya başlayana kadar diye 2 yıl süre konulmuştu. Ben de dedim ki, ben süreli oturmak istemiyorum, eğer atanma durumu olmazsa taşınmak, habire ev değiştirmek istemiyorum. Annem çok ısrar etti, bu evde oturacaksın hem de bana yakın olacaksın diye. Süre konuldu konulmasına ama ben eve girdikten sonra da söyledim taşınmak falan istemediğimi. O zaman bir oturun istediğiniz kadar dedi, sonra da 2 yılı 3 yıla çıkaralım dediler.

Şu an yapacağınız şey öncelikle ödediğiniz kiranın miktarını evdeki payınız kadar düşürmek. Eğer babanız ya da abiniz sizin de hisseniz olan bir evde yaşıyorsa o hissenin de payını düşürmek. Sonrasında satın alma konusunda oturup konuşmalısınız. Hisseler hesaplanır tüm mal varlığındaki ona göre ödemeniz gereken tutar belirlenir.

Ama bence bunları yaparken mutlaka miras konusunda uzman bir avukatla yürütmelisiniz.

Şu konu kafamı karıştırıyor. bilen varsa yazabilir mi lütfen.
Kari koca beraber çalışıyor mal ediniyor.(evlilikten sonra)
Örneğin ev kadının üstüne,araba arsa dükkan vs vs erkeğin üzerine.
Kadın öldü diyelim. Eşi araba arsa dükkan benim üzerime olduğu için kimseye bir şey vermem alıp satabilirim diye biliyor mu

Tabi ki.

oncelıkle basınız sagolsın
sızı sındırmesıne sakın musaade etmeyın
gerekırse mal paylasım ıcın dava acabılecegınızı esıt ve olması gerektıgı gıbı paylasımın olmasını ıstedıgınızı net belırtın
bır kısının bıle rızası olmazsa hıc bır miras malı satılamaz

kendısıne gore cevırıp yontmasın mirası daha kadının bedenı sogumamısken nelerı dusunmus ne acımasız ınsanlar var sadece cımrı degıl acımasızda bırı

Teşekkür ederim.

Ayrıca konu sahibinin konusuna gelecek olursak bu durumda miraslar babanın üzerine ise çocuklar Bir şey talep edemez.
ailede genelde babanın üzerine oluyor mal mülk yani annelerimiz pek dikkat etmiyor .
Sonra bazı babalar hemen cici anne derdine düşüyor. etrafımda birkaç tane buna benzer duruma şahit oldum.
Adam hayatını yaşıyor kendince, çocuklar rezil

Annesinin üzerineymiş evler.

Çok soru sordum ama peki her şey kadının üzerine diyelim ve kadın öldü. Miras hukukuna göre eş ve çocuklar ne kadar hak sahibi oluyor miras uzerinde44
4/1 hak ese galiba cocukların daha cok hakkı diye biliyrm
Babamın öyle olmustu 1 hak dedeme 4 hak babama kalmıstı,babannemden.

4/1 hak ese galiba cocukların daha cok hakkı diye biliyrm
Babamın öyle olmustu 1 hak dedeme 4 hak babama kalmıstı,babannemden.
Çocuk sayısına göre değişir o. 2 çocuk varsa babadan fazla alır, 3 çocuk varsa babayla eşit alır, dört çocuk ve fazlasının payı babanın altında kalır.

Bu tamamen malların hangi yılda edinildigiyle ilgili bir konu

Erkenden çözmek lazım.
Babanızın teklifini dinleyin
Bişey sorcam annenize ait olan kısım tam olarak nedir?

Kizlar beni aydinlatir misiniz? Yorumlarin hepsini okumadim ama olen anbenin maasini baba aliyormus anladigim kadariyla. Cocuklarin o maasta hakki yok mu?
Bu arada kinu sahibi basiniz sag olsun.

Kizlar beni aydinlatir misiniz? Yorumlarin hepsini okumadim ama olen anbenin maasini baba aliyormus anladigim kadariyla. Cocuklarin o maasta hakki yok mu?
Bu arada kinu sahibi basiniz sag olsun.
Evli olmayan ve sigortalı bir işte çalışmayan kız çocuklar yetim aylığı alabilir.

KudrAlobar Kiranın miktarını evdeki payınız kadar düşürmek demişsiniz. Biz zaten az kira ödüyoruz, olması gereken kira bedelinin en az yarısı diyeyim.
Evler annemin üzerine.
Şunu düşündüm, henüz ev satılacak diye bir konu açılmadı babam ve abim tarafından. Sadece tapuya üçümüz gideceğiz dedi. Ama her halukarda o da hak sahibi olduğu için zaten üçümüz gitmemiz gerekiyormuş, birkaç üye bunu yazmış. Kafasında ne var henüz bilemiyorum.
Zaten veraset ilamı çıkmadan bu işlemler halledilemiyor. Zamanı gelinceye kadar bekleyeyim, bu arada ben de hiçbir şey söylemeyeyim diyorum. Onlar konuştuğu zaman kafalarında ne var onu öğreneyim. Kendim ortalığı karıştırmayayım, konuyu da açmayayım. Böyle kiracı gibi oturmaya devam edeyim.
Biraz panik olmuştum evi hemen sattırmaya çalışırlar mı diye, belki de gereksiz panik oldum. Gelişmeler olursa yine burdan haberdar ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…