Annemle ne yapmalıyım? Kendisinin psikolojik rahatsızlığı var tanıyı bilmiyorum ama çok yoruldum tahammül edemiyorum

Konu sahibi, nasıl hala gerçekten bir şey yapmadan durabildiğinize inanamıyorum. Annenizin durumu çok kötü. Ne olmasını bekliyorsunuz? Bir sürü akıl verilmiş kaymakamın, polisin kapısını aşındırdınız mı? Mutlaka yapılacak bir şey vardır? Lütfen kimseden bir şey beklemeden harekete geçin

Konu sahibi, nasıl hala gerçekten bir şey yapmadan durabildiğinize inanamıyorum. Annenizin durumu çok kötü. Ne olmasını bekliyorsunuz? Bir sürü akıl verilmiş kaymakamın, polisin kapısını aşındırdınız mı? Mutlaka yapılacak bir şey vardır? Lütfen kimseden bir şey beklemeden harekete geçin
Görüş sahibi ; oldu direk ambulans falan da çağırayım isterseniz daha önce başınıza geldi mi ? Yada uzman mısınız? Sağlıklı fikir verebilecek o yapıda o birikimde misiniz ? Ki ben herşeyi düşünerek irdeleyerek hareket etmeye çalışıyorum kimse etkilenmeden ; engelli kardeşim var bundan etkilenmemeli ; gargasa gürültü olmadan tereyağindan kıl çekercesine halletmeliyim kimsenin hayatını riske atamam

Görüş sahibi ; oldu direk ambulans falan da çağırayım isterseniz daha önce başınıza geldi mi ? Yada uzman mısınız? Sağlıklı fikir verebilecek o yapıda o birikimde misiniz ? Ki ben herşeyi düşünerek irdeleyerek hareket etmeye çalışıyorum kimse etkilenmeden ; engelli kardeşim var bundan etkilenmemeli ; gargasa gürültü olmadan tereyağindan kıl çekercesine halletmeliyim kimsenin hayatını riske atamam
Sevgili konu sahibi, evet ben de şizofreni hastası biriyle yaşadım 26 yaşıma kadar:) zorlukları, korkunuzu anlayabiliyorum ancak şu an anneniz, kardeşiniz için yapacağınız en kötü şey bir şey yapmadan beklemek. Durum iyiye gitmeyecek hep daha kötüye gidecek. Biz de hastamız için yeri geldi polis çağırdık yeri geldi kavga ettik ama bir şeyler yaptık. Zaten bu haldeyken annenizin de kardeşinize ne kadar faydalı olabileceğini bilemiyorum açıkçası.

Sizi korkutmak istemiyorum. İfşa olmamak adına yakınlık derecesini net yazmıyorum ama ailenin gelinlerinden birinde 50 yaş civarında bu hastalık çıktı. Eve girip çıkıyorlar eşyaları alıyorlar hatta başka bir akrabamin gelişinde onun kendisini zehirlemeye çalıştığını söyledi. Sürekli uyandırıp kızlarına bisiler anlatiyormus. Doktora götürdüler ilaç verdi. İlacı kullanmaya başladı. Bir kaç hafta sonra sabah beş gibi evden çıkıp sahile inmiş ve elbiseleri ile denize atlamış boğuldu. İntihar değil de birinden kaçmaya çalışırken kafasında denize atladigini düşünüyorlar. Birden bire olmuştu bu durum bir sabah başladı ve devamı geldi. Zor bir hayatı olmuştu kadının o yüzden stresten diye düşünüp üstüne dusmemisti kocası. Nur içinde uyusun çok iyi bir kadındı. Bence bir an önce önlemini alın ve çok çok dikkat edin. Kadının takipleri yapılsaydı, devlet hastanesinde 5 dakikalık muayene yerine düzgün bir üniversite hastanesine götürülseydi şu an yaşıyordu. Arzu ederseniz özelden olayın haber linklerini de bulmaya çalışıp atabilirim. Yani sizi korkutmak için demiyorum kesinlikle.
Aklıma Elisa Lam olayi geldi. Kız bipolar atak geçiriyor.( Bazı bipolarlar halisünasyon görüyormuş. ) ve otel su deposuna havuz diye atlıyor. Kapağı üstüne kapanıyor ve orada ölüyor.

Gerçekten yaşayan anlarmiş insanın derdin halinden buarada çok geçmiş olsun size; annenize ... Çok üzücü ve çaresiz bir durum birde kimsen olmadı mı daha zor ne akraba teyze ; dayı ne de samimi arkadaşın; ben çok yıpranıyorum her gün tam düzeldi derken yine aynı döngü sinirlerim harap oldu dün mesela bir ben ağladım bir o ağladı sen nasıl bir evlatsin dedi bana yüreğin taş mi senin aileni yok edecekler ama dünya umrunda değil bizim için birşey yapmıyorsun harekete geçmiyorsun falan dedi anlatamıyorum; icra dairesine gidip dilekçe vereyim istiyor komşu mu ne bizi icraya vermiş daire elimizden gidecekmiş herseyimizi alacaklarmis elimizden oysa e devlette öyle bir borç birşey yok ; sonra eve girip çıkıyorlar diye polise gitmemi ihbar etmemi söylüyor; bazen saatlerce odadan çıkmıyor sürekli ya param yok ya kimlik belge dün gece yine o birileri girmiş eve meğer kapı ardına merdiven dayıyor her gece kilit yerini bağlamış iple ; bütün bunlar ne belirtisi tam olarak bilmiyorum çok daraliyorum duş alınca kapıma gelip birşey söylemem gerekiyor acil diye beni darliyor kapıyı açana kadar gitmiyor illa kendini dinlettirecek fısıltıyla konuşuyor evde kamera var diye ve baş harfleri sadece söylüyor devlet ilgilenmiyor dediğiniz gibi özele gittim 1000 TL ücret her seans psikolog ; çıkamadım işin içinden..

Gerçekten yaşayan anlarmiş insanın derdin halinden buarada çok geçmiş olsun size; annenize ... Çok üzücü ve çaresiz bir durum birde kimsen olmadı mı daha zor ne akraba teyze ; dayı ne de samimi arkadaşın; ben çok yıpranıyorum her gün tam düzeldi derken yine aynı döngü sinirlerim harap oldu dün mesela bir ben ağladım bir o ağladı sen nasıl bir evlatsin dedi bana yüreğin taş mi senin aileni yok edecekler ama dünya umrunda değil bizim için birşey yapmıyorsun harekete geçmiyorsun falan dedi anlatamıyorum; icra dairesine gidip dilekçe vereyim istiyor komşu mu ne bizi icraya vermiş daire elimizden gidecekmiş herseyimizi alacaklarmis elimizden oysa e devlette öyle bir borç birşey yok ; sonra eve girip çıkıyorlar diye polise gitmemi ihbar etmemi söylüyor; bazen saatlerce odadan çıkmıyor sürekli ya param yok ya kimlik belge dün gece yine o birileri girmiş eve meğer kapı ardına merdiven dayıyor her gece kilit yerini bağlamış iple ; bütün bunlar ne belirtisi tam olarak bilmiyorum çok daraliyorum duş alınca kapıma gelip birşey söylemem gerekiyor acil diye beni darliyor kapıyı açana kadar gitmiyor illa kendini dinlettirecek fısıltıyla konuşuyor evde kamera var diye ve baş harfleri sadece söylüyor devlet ilgilenmiyor dediğiniz gibi özele gittim 1000 TL ücret her seans psikolog ; çıkamadım işin içinden...
Ahhh be canım seni o kadar iyi anlıyorumki annemde de aynıydı eve giriyorlar birşeyleri çalıyorlar kamera koyuyorlar bizi izliyorlar nereye gidersek takip ediyorlar diyordu marketten aldıklarımızon içine ilaç koyuyorlar diyordu aldıklarımızı olduğu gibi çöpe atıyordu bir seneryo yazıyordu aklın şasırır film olur yani o cinstendi ama senin anneninde baya ilerlemiş şizofrenisi acil yatırılması gerekiyor gerekirse devlete git acilden durumu anlat yardım iste ben özelde para ödemeden gidip akıl aldım kaç doktordan hepsi yardımcı oldu sagolsunlar yatırılması lazım demişti bu hastalar ikna olmaz demişti sende dene sansını gerekirse doktorun kapısında yat yalvar görüşmek için böyle yaşayamazsınız bak benim annem daha hafifti annene göre seninki daha ileri seviyede intihara kalktı ve bize 2 kere saldırmıştı ona inanmıyoruz diye buda bardağı taşıran son olay olmuştu hastalık çok hızlı ilerliyor. Hangi sehirdesin toplum ruh hastalıkları merkezinede başvurabilirsin orada ücretsiz psikiyatriler var onlardanda yardım alabilirsin zaten sanada yatışı için hemen yardımcı olurlar biz babamla gitmiştik devlete durumu anlattık babama yatış için sevk edicem dedi istanbula kabul ettiğine dair imza istendi. Lütfen evde bekleme hemen harekete geç bizde dayımdan yardım istemiştik hastaneye götürürken diğer akrabalar uzaklaşmıştılar bizden tabi iyi günde herkes var kötü günde malesef böyle olmuyor allah yardımcın olsun çok üzüldüm sana ama allaha şükür hastalığın tedavisi var canım annen için daha zor böyle yaşayamaz yarın hemen devletin aciline git durumu anlat yardım iste gerekirse hastanenin polisinede başvuranilirsin mutlaka yardımcı olacaklardır gelişmelerden benide haberdar et kardeşim allah yardimcin olsun dualarım seninle

Uçak bileti ayarlayinca gel yanıma değişiklik olur falan annem de gezsin hava alsın doktora götür gibi bilindik şeyler hep

Ya tamam da söylediklerine onay verince de ; gördün mü kim haklıymış kim hasta anladın mı falan diyor aptallik ettin bana inanmadınlar bu defa iyice uçuyor ve benden birşeyler talep ediyor şunu yap oraya git falan en son haberlere çıkacağım herşeyi anlatmam gerekiyor ara derhal deo zaman canım annen baya son noktada

Uçak bileti ayarlayinca gel yanıma değişiklik olur falan annem de gezsin hava alsın doktora götür gibi bilindik şeyler hep

Ya tamam da söylediklerine onay verince de ; gördün mü kim haklıymış kim hasta anladın mı falan diyor aptallik ettin bana inanmadınlar bu defa iyice uçuyor ve benden birşeyler talep ediyor şunu yap oraya git falan en son haberlere çıkacağım herşeyi anlatmam gerekiyor ara derhal dedi
Eyvah eyvahh annenin çok ilerlemiş canım

Bu arada psikolog değil canım psikiyatriye başvurman lazım acil bir şekilde yarın git görüş doktorla kaybedecek zaman yok engelli kardeşini anneni almaya gelecekleri gün başka odaya geçirip yanına komşu vs. Bırakman gerekenilir bu arada 18 yaşını doldurdun mu dokdurduysan annenin vasisi olarak atanacaksın ve kardeşini devlet almaz korkma

Bu arada psikolog değil canım psikiyatriye başvurman lazım acil bir şekilde yarın git görüş doktorla kaybedecek zaman yok engelli kardeşini anneni almaya gelecekleri gün başka odaya geçirip yanına komşu vs. Bırakman gerekenilir bu arada 18 yaşını doldurdun mu dokdurduysan annenin vasisi olarak atanacaksın ve kardeşini devlet almaz korkma
26 yaşındayım

Anlattıklarınız teyzemin yaptıklarının neredeyse birebir aynısı. Fazlası vardır eksiği yoktur. Çocukları da sizin gibi şok olmuştu. Hep değişik bi insandı ama bi anda ileri bi yaşta ortaya çıktı. Tiroid hormonu aşırı yükselmiş, ilaçlarını almamış ayrıca da bu bipolar hastalığını tetiklemiş. Özellikleri tiroid ilaçlarını aldıktan sonra kendisine gelir gibi oldu. Tabii diğer ilaçlarını da kullandı
Ağzımdaki lafı aldınız bipolar bozukluk bu kesinlikle

Aklıma Elisa Lam olayi geldi. Kız bipolar atak geçiriyor.( Bazı bipolarlar halisünasyon görüyormuş. ) ve otel su deposuna havuz diye atlıyor. Kapağı üstüne kapanıyor ve orada ölüyor.
Nilmil sorabilir miyim neden hiçbir yorumun yok ama eksiliyorsun? Takıntı sorunun mu var? Benden hoşlanmıyorsan eğer beni engelle.

Hastane randevusundan önce bilgi almaya çalışın ne yapılmalı siz de mağdursunuz engelli kardesleriniz var. İlçedeki sosyal hizmetler kurumuna gidip danışabilirsiniz, belediye ve kaymakamlığa gidip ilgili kişilere yönlendirilir ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

1. İlçe sosyal hizmet
2. Kaymakamlık
3. Belediye
4. Muhtarlık bile olabilir
5. Sağlık bakanlığı çağrı merkezi numarasını arayip bilgi alınız.

Sorun sadece anneniz degil kardesleriniz de var bu kadar işin içinden tek nasıl çıkacaksınız? Arayın araştırın bilgi alın eşbet yardimci olacak bir kapı bulunur. Geçmiş olsun

X