Antidepresanlar ile tedavi hakkında ne düşünüyorsunuz ?Yardımlarınızı bekliyorum.

Psikopat ve bencil sıkan kısıtlayan bir üvey anne, anneme dayak atıp , annemin yüzünü çürütünceye kadar yumruklayan bir üvey babaya şahit oldum. Bir gün annemi alıp odaya soktu kapıyı kilitledi ve tam 3 kere annemin kafasını duvara vurdu. Ve ben bu sesi duydum ve hala o ses kulaklarımdan gitmez hatırladığımda şuan bile ağlayarak yazıyorum. O hırsımı atamadım içimden. O insanlardan alamadım hıncımı . Ve sonrasında gelişen ilk aşkım ilk sevgilim, neredeyse bana zorla sahip olacak kadar gözü dönecek bir ş....siz. Onun maruz kaldığım iğrenç sözleri hareketleri. Ve şimdi en son sevdiğim adamla ilgili birkaç şey. Onunla "asla" dediğim bir çok anıya eşlik ettim, duvalarımı yıktım. Ama o beni öylecene bıraktı ve benim şimdi kendimi koruyacağım duvarlarım kalmadı. Çok korkuyorum herşeyden .... Gerçekten çok. İnsanlardan çok korkuyorum, sevdiğim kim varsa beni bırakıp gitmelerinden çok korkuyorum.

Cok uzuldum sekerim.

Simdi sen kendini gucsuz hissediyorsun sanirim, senin kendine guclu oldugunu tekrar ispat etmen gerek bence. Yoksa durdugun yerde hirslanacaksin. Uvey baban kac yasinda, ne cussede? Onu bulup bence sen de onun kafasini duvara vurmalisin. Uvey annen nerdeyse karsisina cikip yuzlesmelisin, psikopatin biri oldugunu soylemelisin derim. Bir de onunla evlenen ozbabana da icindekileri dok bence, bu psikopatla evlenip neden hayatimi rezil ettin de........yani bence icine atip hirs yapacagina, gecmisinle yuzles. Seni uzenlerin yanina birakma.

anlattığınız haliyle süperego yüksekliği ve anksiyete var haliyle (ama bu kesinlikle bir teşhis değil)

her ne kadar kimyasallardan uzak duralım, ilaç ne işe yarayacak ki, kişi kendinin doktorudur düşüncesi çoğumuzda hakimse de bozulan beyin kimyasını düzeltmenin başka yolu yok.

kişisel gelişim kitapları, olumlama, koşullandırma vs bir yere kadar götürüyor daha ötesine değil.

bu tip durumlarda en güzeli antidepresan+psikoterapi bence
bir uzmana gidin ne olur siz aşamazsını hatta daha da derinleşebilir.

Süper ego yüksekliği nasıl oluyor ve ya anksiyete ?

Çok teşekkür ederim fikriniz için. İnanın çok kitap okurum. Şu ara elime başka başka kitaplar alıp, hepsini yarım bırakıyorum hatta yarım bile gidemiyorum. O derece.

Tabi ki...Şu an çok çok iyiyim, ilaçlara yada doktora gitme ihtiyacı duymuyorum.
Kendi kendimi tedavi ettim, her şeyin kafamda bittiğine inandım ve gerçekten de öyle olduğunu gördüm.

İnşallah canım ben de aşıcam. Tebrik ederim seni...

Cok uzuldum sekerim.

Simdi sen kendini gucsuz hissediyorsun sanirim, senin kendine guclu oldugunu tekrar ispat etmen gerek bence. Yoksa durdugun yerde hirslanacaksin. Uvey baban kac yasinda, ne cussede? Onu bulup bence sen de onun kafasini duvara vurmalisin. Uvey annen nerdeyse karsisina cikip yuzlesmelisin, psikopatin biri oldugunu soylemelisin derim. Bir de onunla evlenen ozbabana da icindekileri dok bence, bu psikopatla evlenip neden hayatimi rezil ettin de........yani bence icine atip hirs yapacagina, gecmisinle yuzles. Seni uzenlerin yanina birakma.

Babama içimi döktüm. Onu da daha fazla hasta etmek istemem. Ama diğer o ikisinin günü gelecek. Eminim .
Sırası gelmedi. işte sırası gelmediği için zaten böyle kötüye gidiyorum.
Hadi Allahım göster artık diye diye kaybediyorum kendimi.
Üvey baba filan demekten hoşlanmasam da bunun başka ismi yok maalesef ama o şe...siz'i biraz daha maddiyatımı elime alınca adam tutup dövdürücem sopalarla diyordum :)
Ama sonra vazgeçtim. Ama bir gün dilerim benim hırsımı alacak başka bir şey çıkar ve RABBİM bana gösterir.Beddua etmem. ALLAHa havale ....
Üvey Anneye gelince, onu da görücem inşallah .
Aynen benim kendime güçlü olduğumu ispat etmem gerek ama her şeyden önce artık güçsüz olmaktan korkmamam lazım. Sürekli güçlü olmak zorunda olmadığımı kabul etmem lazım :/

zamnlaher şey iyi olacak güzelim en azından senin üvey baban dövmüş:KK25:

sürekli baskın olmaya çalışan bir üvey anne depresyon nedeni olabilir tabi..genk kızlığı eziyet haline getirmiş yaşatmamış..
fakat hayat uzun zorluklar mutluluklar sıra sıra oyun gibi bir üst seviyeye çıkmak için kazanmak gerekiyor..mecmuran gayretle güzel günler için aşıcaz bunları:KK49:

babam çok garip biriydi kardeşlerime ve bana sanki biz bebekken biri gelip onun kapısına bırakmış gibi davranırdı...:44:

Çok üzüldüm adına. Kardeşlerinle birbirinize sarılmışsınızdır umarım. Umarım onlar hayırlıdır.

Çocukluğum ve genç kızlığım cidden harap oldu yaşayamadım . Ajitasyon değil ciddi anlamda yaşayamadım.

Süper ego yüksekliği nasıl oluyor ve ya anksiyete ?

Çok teşekkür ederim fikriniz için. İnanın çok kitap okurum. Şu ara elime başka başka kitaplar alıp, hepsini yarım bırakıyorum hatta yarım bile gidemiyorum. O derece.

ilk olarak kişisel gelişim kitapları bir işe yaramıyor. anlık gaz verirler hepsi bu. yine başa dönersiniz.

Süperego:
üst benlik,vicdan ya da ahlak.toplumun değer ve kurallarının benimsenmesiyle (yada onlara boyun eğilmesyile) oluşan toplumsal kişiliğimizdir.id'in bekçişi,sansürcüsü ve yargıcıdır.onun isteklerini,"doğru" ve "yanlış","iyi" ve "kötü" kavramlarıyla yargılar.överek pekiştirir ya da kınayarak bastırır.

Anksiyete:
Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı halidir. Nedeni belli olmayan tedirginlik hali olarakta açıklanabilir. Anksiyete bazı kuramcılara göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. Bazı kuramcılara göre öğrenilmiş davranışlardır.[1]Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında Anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.

Terleme, titreme, çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.

Anksiyete, genelde kavramsal, somatik, duygusal ve davranışsal bileşenlere sahip olmak biçiminde tanımlanır (Seligman, Walker & Rosenhan, 2001). Kan basıncı ve kalp atışının artması, terleme, ana kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerginlik, bağışıklık ve sindirim sistemi fonksiyonlarının yavaşlaması gibi fiziksel etkileri vardır. Bunlara ek olarak mide bulantısı, el ve ayaklarda soğukluk, titreme -üşüme hissedilir.

Duygusal açıdan ise hastalık korku ve panik hissine neden olur. Kişi her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır, moral seviyesi en alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta, anksiyete kaynağından kaçma eğilimi gösterir. Yine de anksiyeteden sadece patolojik bir durummuş gibi bahsetmek yanlış olur. Bu his, korku, kızgınlık, üzüntü ve mutluluk gibi duygularla beraber gelen, insanoğlunun hayatta kalmasıyla bağlantılı temel duygulanımlardan birisidir.

Çok üzüldüm adına. Kardeşlerinle birbirinize sarılmışsınızdır umarım. Umarım onlar hayırlıdır.

Çocukluğum ve genç kızlığım cidden harap oldu yaşayamadım . Ajitasyon değil ciddi anlamda yaşayamadım.

canım inan aşılabilecek şeyler bunlar aklımıza zarar gelmesinde:KK53:bir süre haksızlığa uğrayınca bünye tepki vermee başlıyor..öfke durumu..ama aşılabilir..en iyisi psikoloğa git..devletede gidebilirsin..odesin ne diyecekse..

zamnlaher şey iyi olacak güzelim en azından senin üvey baban dövmüş:KK25:

İnsanın annesini o şekilde görmesi çok kötü :KK5: Anne ya bu anne . ALLAH kimseye vermesin. Daha beterleri var. Daha mağdur olan çocuklar var. Rabbim onlara yardım etsin.

İnan bana üvey ve ya normal baba fark etmezdi bence. Çünkü baban annenin dövdüğünde onu baban gibi hissedebildin mi ? Bir anda yabancılaşmıştır.
Ben babamın da annemi dövdüğünü gördüm . Yani 5 -6 yaşındaydım. Burda bir meydan var . Söylemeyeceğim şimdi anlaşılmasın.
Babamın annemi itelediğini gördüm en son beni babamın bir arkadaşı kucağına aldı ve uzaklaştırdı. Ben onun kucağında debelendim ağlaya ağlaya götürdü beni.
SOnra annemi gördüğümde dirseğinde yara vardı. "Anne dedim buraya ne oldu ?", düştüm dedi. Söylemedi hiç bişey ama biliyordum ben zaten . Küçük olduğum halde beni kandıramamıştı .
Büyükler bizlere ne yapmış cry ? :KK14:

ilk olarak kişisel gelişim kitapları bir işe yaramıyor. anlık gaz verirler hepsi bu. yine başa dönersiniz.

Süperego:
üst benlik,vicdan ya da ahlak.toplumun değer ve kurallarının benimsenmesiyle (yada onlara boyun eğilmesyile) oluşan toplumsal kişiliğimizdir.id'in bekçişi,sansürcüsü ve yargıcıdır.onun isteklerini,"doğru" ve "yanlış","iyi" ve "kötü" kavramlarıyla yargılar.överek pekiştirir ya da kınayarak bastırır.

Anksiyete:
Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı halidir. Nedeni belli olmayan tedirginlik hali olarakta açıklanabilir. Anksiyete bazı kuramcılara göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. Bazı kuramcılara göre öğrenilmiş davranışlardır.[1]Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında Anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.

Terleme, titreme, çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.

Anksiyete, genelde kavramsal, somatik, duygusal ve davranışsal bileşenlere sahip olmak biçiminde tanımlanır (Seligman, Walker & Rosenhan, 2001). Kan basıncı ve kalp atışının artması, terleme, ana kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerginlik, bağışıklık ve sindirim sistemi fonksiyonlarının yavaşlaması gibi fiziksel etkileri vardır. Bunlara ek olarak mide bulantısı, el ve ayaklarda soğukluk, titreme -üşüme hissedilir.

Duygusal açıdan ise hastalık korku ve panik hissine neden olur. Kişi her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır, moral seviyesi en alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta, anksiyete kaynağından kaçma eğilimi gösterir. Yine de anksiyeteden sadece patolojik bir durummuş gibi bahsetmek yanlış olur. Bu his, korku, kızgınlık, üzüntü ve mutluluk gibi duygularla beraber gelen, insanoğlunun hayatta kalmasıyla bağlantılı temel duygulanımlardan birisidir.

Anksiyete ile söylediklerinin tamamı bende var. Terleme hariç. Ben de bacaklarımda bile titreme gösteriyor kendini sinirlenince, heyecanlanınca . Ama ellerimde hafif bir titreme her zaman var. Çarpıntıya gelince, kalbim tekliyor gibi oluyorum. Sanki göğsümü delip çıkacak gibi. Ve hayatta en çok korktuğum şey rezil olmak ve ya komik duruma düşmek . Ve her zaman nedensiz bir asabiliğim var.
Beni geren ve uzun zmndır kafamdan atamadığım bir durum işte, sevdiğim adam yazdı bana geçenlerde, o kadar gerildim ki elim ayağım buz kesti ve üşümeyle karışık bir titreme geldi ama dişlerim birbirine çarpacaktı neredeyse, telefonla mesaj yazamayacak kadar titredim. O an cenin pozisyonunda kıvrılıp yatmak istedim sadece.
Bağışıklık sistemine gelince benim sinirim bozukken ben ayıptır söylemesi karnım ağrır ishal olurum genelde. Ya da aşırı küçük tuvaletim gelir. 6-7 dk içinde 3 kez yapabilecek kadar.
Sanırım anksiyete var ama en düşük türmüş bu sanırım.

İnsanın annesini o şekilde görmesi çok kötü :KK5: Anne ya bu anne . ALLAH kimseye vermesin. Daha beterleri var. Daha mağdur olan çocuklar var. Rabbim onlara yardım etsin.

İnan bana üvey ve ya normal baba fark etmezdi bence. Çünkü baban annenin dövdüğünde onu baban gibi hissedebildin mi ? Bir anda yabancılaşmıştır.
Ben babamın da annemi dövdüğünü gördüm . Yani 5 -6 yaşındaydım. Burda bir meydan var . Söylemeyeceğim şimdi anlaşılmasın.
Babamın annemi itelediğini gördüm en son beni babamın bir arkadaşı kucağına aldı ve uzaklaştırdı. Ben onun kucağında debelendim ağlaya ağlaya götürdü beni.
SOnra annemi gördüğümde dirseğinde yara vardı. "Anne dedim buraya ne oldu ?", düştüm dedi. Söylemedi hiç bişey ama biliyordum ben zaten . Küçük olduğum halde beni kandıramamıştı .
Büyükler bizlere ne yapmış cry ? :KK14:

evet canım ha öz ha üvey dayak dayaktır,şu an allaha şükürler olsun herşey güzel asla inanamayacağım kadar..inşallah senin içinde öyle olacak allahın izni ile..ama bazen hayatımın çalındığını düşünmüyor değilim..bence 70 yaşına bile gelsem o rüyaları zaman zaman görücem..al pacini yada Robert deniroyu göreyim diyorum ama olmuor maalesef:KK52:

Teşekkür ederim. Uzun zamandır namaz kılmayı düşünüyorum. Ama yönelemedim.
Haddim değil belki ama ALLAHa çok kırgınım. Ona küsülmezmiş ama küskünüm işte.

şu hissi çok ama çok iyi biliyorum.
önce Allah'a küsme
sonra küstüğüm için kendimi günahkar görme
sonrasında zaten günahkarım ne yüzle Allah'ın huzuruna çıkarım ki diye düşünme
bunlar süperego işte ve bende gereksiz derecede yüksektir.

Terapi, psikolog diyorsun değil mi ? konuşarak çözme, taktikler ?
Yapamam galiba onu ben. Birine bir tepki verirken bile korkuyorum, beni sevmeyecek bana kızacak küsecek diye.
Doktor un söylediğini, o birilerine uygularken de korkarım büyük ihtimal.

size tavsiyem ve hatta ricam
lütfen doktora gidin
psikoloğa değil psikiyatriste
çünkü bu durum derinleştikçe derinleşecek zaten ilerletmişsiniz.
bazı arkadaşlar hipnoterapi demiş ama dirençli bir psikolojiniz varsa o da tam çözüm olmaz.
gidin doktora en başından en sonuna kadar utanmadan, sıkılmadan, çekinmeden, yanlış anlaşılmaktan korkulmadan anlatın herşeyi
muhtemelen ilaç verecektir
o ilaçların etki etmesi için 20 gün sabredeceksiniz
sonrasında psikoterapi ile hallolur gider inşallah

canım bak dr bana b vitamini takviyesi vermişti netten araştır istersen unutmadan yazayım dedim:)oğlanı gezmeye götürücemde..b vitamini kombinasyonu..ferplex-fol de var minik şurup şeklinde olan..sinir sistemine faydası var güzelim araştır bi..

Anksiyete ile söylediklerinin tamamı bende var. Terleme hariç. Ben de bacaklarımda bile titreme gösteriyor kendini sinirlenince, heyecanlanınca . Ama ellerimde hafif bir titreme her zaman var. Çarpıntıya gelince, kalbim tekliyor gibi oluyorum. Sanki göğsümü delip çıkacak gibi. Ve hayatta en çok korktuğum şey rezil olmak ve ya komik duruma düşmek . Ve her zaman nedensiz bir asabiliğim var.
Beni geren ve uzun zmndır kafamdan atamadığım bir durum işte, sevdiğim adam yazdı bana geçenlerde, o kadar gerildim ki elim ayağım buz kesti ve üşümeyle karışık bir titreme geldi ama dişlerim birbirine çarpacaktı neredeyse, telefonla mesaj yazamayacak kadar titredim. O an cenin pozisyonunda kıvrılıp yatmak istedim sadece.
Bağışıklık sistemine gelince benim sinirim bozukken ben ayıptır söylemesi karnım ağrır ishal olurum genelde. Ya da aşırı küçük tuvaletim gelir. 6-7 dk içinde 3 kez yapabilecek kadar.
Sanırım anksiyete var ama en düşük türmüş bu sanırım.

anksiyete her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı ya da yoğun stres altında yaşanabilen bir durum
ama sizinki gereksiz durumlarda tekrar ediyor
kendinizi fazla yargılıyor, fazla yükleniyorsunuz
anksiyetenin sürekliliği tek başına gitmez pek depresyon arkadaşlık eder ona
çoğu zaman obsesyonlar da hadi bizde gelelim sana derler
o noktaya gitmesine izin vermeyin

arkadaşın durumu çok kötü değilki psikolog yönendirir onu devlette okadar anlatıcak fırsat bulamayabilir..dr da iyi olursa şansına kaç dr vitamin takviyesi yazıyor..çoğu aynı ilacı yazıp postalıyor..iyi bir psikiyatristte olabilir tabii..ama özel olursa diyorrum,devlette çok kuyruk falan oluyor..

arkadaşın durumu çok kötü değilki psikolog yönendirir onu devlette okadar anlatıcak fırsat bulamayabilir..dr da iyi olursa şansına kaç dr vitamin takviyesi yazıyor..çoğu aynı ilacı yazıp postalıyor..iyi bir psikiyatristte olabilir tabii..ama özel olursa diyorrum,devlette çok kuyruk falan oluyor..

doktor-hasta arası ilk görüşme 20 dk'dan az olmaz. devlette de bu böyle
ha büyük şehirlerde belki hasta yoğunluğundan dolayı vakit ayıramayabilir doktor
ama para verecekse özele yine psikiyatrist derim ben

evet canım ha öz ha üvey dayak dayaktır,şu an allaha şükürler olsun herşey güzel asla inanamayacağım kadar..inşallah senin içinde öyle olacak allahın izni ile..ama bazen hayatımın çalındığını düşünmüyor değilim..bence 70 yaşına bile gelsem o rüyaları zaman zaman görücem..al pacini yada Robert deniroyu göreyim diyorum ama olmuor maalesef:KK52:

Evli misin ? Gerçekten güzel mi hayatın ? Ne mutlu darısı başıma :)

canım bak dr bana b vitamini takviyesi vermişti netten araştır istersen unutmadan yazayım dedim:)oğlanı gezmeye götürücemde..b vitamini kombinasyonu..ferplex-fol de var minik şurup şeklinde olan..sinir sistemine faydası var güzelim araştır bi..

Eevet canım bunu duydum ben de ama o gereksiz bir iştah açıyor diye biliyorum.

X