araba fobimi yenmek için adımlar

KendiniZe tamamen güvenmezseniz bu korkunun üstesinden gelemezsiniz.En yakın arkadaşımla aynı zamanda babalarımız bize araba almıştı.Araba geldikten daha 48 saat geçmede dikiz aynasını paramparça ettim.Ertesi hafta hiçbirşey olmamış gibi tekrardan trafiğe çıktım hemde tek başıma.Arabayı çalıştırdıktan snra el frenini çekmeyi unutuyordum bu araba neden gitmiyor bozuldu galiba diyordum düşünün😄
Ama istanbula taşındım tek başıma burada kullnmaya başladım yaklaşık 5 senedir araba kullanıyorum.Bu tecrübemde bile fren yerine gaza bastığım zamanlar oldu.Ancak korkuyla hiçbirşey elde edemezsiniz.Zaten bir süre sonra hareketleriniz otomatikleşiyor siz değil arabayı sizin yerinize beyniniz kullanıyor refleksler sayesinde siz farkında bile olmuyorsunuz.Bu yüzden bol bol prtik yapın ve tek başınıza çıkın trafiğe bir süre sonra.

Siz bir ayda ilgi duyup harekete geçmişsiniz ben de hic bir sey bilmezken bir ara sahibinden sitesinden araştırma yapa yapa bilgi sahibi oldum ama arabami alamadim.babam kaza yaparim korkusu ile hep simdi alma dedi diye erteledim.keske alsaydim şu korona zamanı inanin cok zorlandim eve hapsoldum kac aydir
Millet fink fink geziyor ben evdeyim gezmek istedigim zaman da toplu tasimalarla uğraşmak yoruyor araba sart yani
Merak.etmeyin kuralları zamanla kullandikca öğrenirsiniz
Ben de herseyi 4-4luk bilmiyorum ama cesaretim.var korkmuyorum yani, siz de rahat olun kullandikca bugunleri gulerek yad edeceksiniz

Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir ehliyete sahibim.Araç deneyimi olarak manuel araçta bir süre öğreneyim diye eşim göstermişti ama bana kızması falan soğutmuştu araçtan, aslında bunlar birer bahaneydi arabalara ilgim yoktur.Ehliyeti de sırf olsun diye almıştım.Trafikte baya paniktim. Aslında hiç arabanın yokluğunu çekmedim . eşim hangi saat nereye istesem götürür o yüzden hiç bir zaman keşke benimde olsa dememiştim. Ta ki 1 ay öncesine kadar bir arkadaşımdan etkilendim otomatik araç kullanıyordu. Aslında bende mi alsam dedim . Ve biranda ilgi duymaya başladım. Hemen bir araç aldım. Bu süreç çok hızlı gelişti. Artık otomatik bir aracım var :)
Öncelikle ders almakla işe başladım . Çünkü eşim iyi bir gösterici değil. 1 kez yaklaşık 2 saatlik ders aldım. Tam şehrin ortasında bıraktı beni. Çokta iyi oldu direksiyon hakimiyetini falan güzelce öğrendim. Bu sürede yasaklar geldiğinden dolayı benim özel ders olayı baya sıkıntıya düştü 2. yi bir planlayamadık. Ben çalışıyorum hocamda kurs hocası o yüzden bir düzen sağlayamadık . Ama bu zamanda boş durmuyorum her sabah eşim yanımda işime gidip geliyorum bugun 4. gün iş yerimde çok işlek bir caddede hata yaptıkça geriliyorum korkuyorum acaba öğrenemeyecek miyim diye sonra diyorum hiç arabayı bilmeyen bir insansın 4. günündesin bu kadar ilerlemen bile büyük başarı. Eskisi gibi trafikten araçlardan korkmuyorum. Arabaya hakimim ama bazen kötü hissediyorum yani hata yapınca zamanla oturur mu sizlerin ilk öğrenme denemeleri nasıldı sizce ne kadar sürede daha iyi olabilirim ? Ders işine devam edeceğim zaten çok verimli oldu bana sadece uygun zamanı bulmamız gerekiyor .Sanırım sabırsız bir insanım . Çevremde de herkes duydu . Ya öğrenemezsem diye heyecan yaptım. Aa bak otomatiği bile süremedi sesleri kulaklarımda :)
Bende yakın zamanda araba aldim size tavsiyem tamam eşinizle gidip gelin ama mutlaka ders almaya devam edin. Ben 1 hafta ders aldim 14 saat filan okula filan gidip geliyordum. Geçenlerde park sırasında bi araca sürttüm baya korktum pes ettim. Trafiğe çıkmaktan korktum. Sonra farkı bi hocadan 2 gün daha ders aldim özellikle park çalıştık. Park çok oturmadı ama artıkaraba kullanmak daha zevkli geliyor. Önceden yarın araba kullanacaksam bi korku oluşurdu. Şimdi ise artık düşünmüyorum biniyorum ve gidiyorum.. benim cesaretim ancak ders alarak geri geldi. Sana bu kadar saat ders al demiyorum. Ama mutlaka hocadan ders al. Ayna kullanımı şerit değiştirme kör nokta ... teorikte bilekte uygulamada olmayabiliyor. Hoca ile tecrübe edebilirsin.

Çok mu iyiyim şu anda. Hayr tabiki. Ama daha dikkatli ve cesaretiyim artık.
Bide ne kadar çok aracı kullanırsan o kadar iyi. Koronadan dolayı evdeyim sırf araba kullanayim die arada annemlere okula gidip geliyorum 😂

Motor ehliyeti aldım , bende de aynı korkular var ama motosiklet sürüyorum. Hatta az sonra evden çıkıp motorla ilk defa işe gideceğim o kadar yeniyim. Biraz cesaret ve sonra pratik. Her şeyi yapabiliriz, buraya kadar gelmişiz :)

Bende yakın zamanda araba aldim size tavsiyem tamam eşinizle gidip gelin ama mutlaka ders almaya devam edin. Ben 1 hafta ders aldim 14 saat filan okula filan gidip geliyordum. Geçenlerde park sırasında bi araca sürttüm baya korktum pes ettim. Trafiğe çıkmaktan korktum. Sonra farkı bi hocadan 2 gün daha ders aldim özellikle park çalıştık. Park çok oturmadı ama artıkaraba kullanmak daha zevkli geliyor. Önceden yarın araba kullanacaksam bi korku oluşurdu. Şimdi ise artık düşünmüyorum biniyorum ve gidiyorum.. benim cesaretim ancak ders alarak geri geldi. Sana bu kadar saat ders al demiyorum. Ama mutlaka hocadan ders al. Ayna kullanımı şerit değiştirme kör nokta ... teorikte bilekte uygulamada olmayabiliyor. Hoca ile tecrübe edebilirsin.

Çok mu iyiyim şu anda. Hayr tabiki. Ama daha dikkatli ve cesaretiyim artık.
Bide ne kadar çok aracı kullanırsan o kadar iyi. Koronadan dolayı evdeyim sırf araba kullanayim die arada annemlere okula gidip geliyorum 😂
ders 1 kez alabildim sonra yasaklar geldi. Ama o 1 kez bile bana o kadar çok şey kattı ki. Burada yazdıktan sonra kendi başıma çıkmaya da başladım. 1 Kez anneme gittim.1 kez kayınvalideme 2 kezde işe gittim yalnız başıma ama sakin bir saatti. Ama buraya yazığım günden bugüne bile o kadar şey kattım ki kendime sanırım bu iş olmak üzere tabi ki mükemmelim diyemem ama baya ilerledim yanımda kimse olmadan gidebilirim artık. Eşim ders alamana bile gerek kalmadı diyor yinede musait bir anda bir kaç ders almak istiyorum. Bilir kişi gözüyle onaylanmak istiyorum sanırım sen olmuşsun desin bana :) bu arada tam bir hafta oldu iyi bir ilerleme kaydettim sanırım :)

Motor ehliyeti aldım , bende de aynı korkular var ama motosiklet sürüyorum. Hatta az sonra evden çıkıp motorla ilk defa işe gideceğim o kadar yeniyim. Biraz cesaret ve sonra pratik. Her şeyi yapabiliriz, buraya kadar gelmişiz :)
oyy motor daha çılgınca geldi bana sanırım ona hiç cesaret edemem . cesaretinizi tebrik ederim.

Hatalar olur, hatalar yapılır. Sizin hiç suçunuz ya da hatanız olmadan da kaza olabilir. Mesela ben kırmızı ışıkta beklerken taksi gelip arkamdan vurmuştu. Trafikte bunlar olabilir, bunlardan korkmayacaksınız. Tabi ki çarpışan araba gibi kullanın demiyorum ama yukarda arkadaşımın dediği gibi, refleks, ayna takibi ve trafiği iyi okumak. Sizi pek çok kazadan korur.

Ben 19 yaşımda ehliyet aldım, 25 yaşında filandım sanırım ilk arabamı aldığımda, otomatikti. Ertesi gün trafiğe çıktım. Sonra baktım yeterli trafik tecrübem yok, 1 hafta ders aldım bitti gitti.

bende 2009 da ehlliyet aldım..ilk arabayı 2018 yılında sürmeye başladım.
İlk zamanlar işe gelip gidiyordum sadece... Benim için çok yorucu bir iş gibi geliyordu resmen..eziyetti araba sürmek. Karnıma ağrılar giriyordu çıkış saati yaklşatıkça
Şİmdi çok şükür gayet iyi kullanıyorum...Otomatik kullanmadım hiç ama o daha rahat.... 1 ay sürekli kullanırsanız bakın nasıl usta olacaksınız görün :)

ben ehliyetimi 32 yaşımda, arabamı da bundan 7 ay önce 35 yaşımda aldım. Ehliyet almadan önce eşim bir kaç kez boş alanlarda kullandırttı araba ama şu bir gerçek, artık klasikleşmiştir yani eş ve baba ile araba kullanmak öğrenilmez :) kendileri gibi olsun hemen istiyorlar en ufak bir hataya taahammül yok, bağırıp çağırıp insanı soğutuyorlar sonra bi de yine suclu siz oluyosunuz :) bizimde eşimle her denememizin sonu hüsranla bitmiştir, o bana kızar ben üzülür ağlarım al ben binmicem yapamıyorum olmuyo sözleri eşliğinde...
sonra ehliyet kursuna giderken, direksiyonda ben varken sahil yolunda başka bir araç sağdan önüme kırdı frene basmama rağman çarptık arkamdaki araçta bize çarptı. direkssiyon dersini veren hocam sakın korkup bırakma, şimdi vazgecersen bir daha hiç yapmazsın dedi ama ben zaten ne korktum ne de panikledim. gayet sakin karşıladım.
ehliyetimi aldıktan sonra yine bir iki öyle aile arabasını kullandım. kendi arabamı aldığım gün çıktım trafiğe. o gün bugündür de çok şükür kullanıyorum. Akan trafikte, anayollarda hele ki otomatik araçta direksiyon hakimiyeti, mesafe ve ayna kontrolü ile zaten çok da bir atraksiyona gerek yok ama bence araba kullanmak dar ve ara sokaklarda, park ederken falan kendini belli ediyor. Benim çok yakınım mesela, arabayla her yere gidemez işe arabayla gelip gidiyor ama bi yere gideceği zaman orda park edemem, oraya girip çıkamam diye gitmiyor. Ben öyle değilim gözümün gördüğü her yere girer çıkarım. Hayatta ki her konuda da motivasyon cümlem, bunu başkaları yapabiliyosa ben neden yapamayayım??
Bence de siz artık tek çıkmalısınız. Siz kendinize güvenmediğiniz ve etrafınızdakilere de bunu yansıttıgınız için eşinizde hocanızda erken olduğunu düşünüyor bence. Neyi ne zaman yapabileceğinizin kararını siz vermelisiniz, sizin adınıza başkaları değil. Direksiyonda olan sizsiniz.
Bence araba kullanmak, kendine ait bir araban olması muhteşem bir şey. Hayırlı ugurlu olsun.

ders 1 kez alabildim sonra yasaklar geldi. Ama o 1 kez bile bana o kadar çok şey kattı ki. Burada yazdıktan sonra kendi başıma çıkmaya da başladım. 1 Kez anneme gittim.1 kez kayınvalideme 2 kezde işe gittim yalnız başıma ama sakin bir saatti. Ama buraya yazığım günden bugüne bile o kadar şey kattım ki kendime sanırım bu iş olmak üzere tabi ki mükemmelim diyemem ama baya ilerledim yanımda kimse olmadan gidebilirim artık. Eşim ders alamana bile gerek kalmadı diyor yinede musait bir anda bir kaç ders almak istiyorum. Bilir kişi gözüyle onaylanmak istiyorum sanırım sen olmuşsun desin bana :) bu arada tam bir hafta oldu iyi bir ilerleme kaydettim sanırım :)
Tebrik ederim daha da guzel olacak ins🙏

X