araba fobimi yenmek için adımlar

Otomatik her halükarda kullanılır zira araba stop etmiyor,dur kalkta sıkıntı olmaz. Siz kurallara uyar,aynalarınızı düzenli kontrol ederseniz çok zorlanmazsınız. Hız yapmayın,sakin sakin sağ şeritten ilerleyin şimdilik. Bilemiyorum manueldi ilk aracım benimde,onda öğrendim kullanmayı, ışıklarda zamanında kalkmak,yokuşta arabayı kaydırmadan kaldırmak vs acayip stres yarattı ilk zamanlar bende,hatta bir kez yokuşta kaldım,arkamdaki araçtaki çocuktan rica etmiştim de yokuşu geçirmişti aracı ilerde park etmişti. Otomatik bu anlamda ciddi kolaylık,isterseniz yaparsınız.
evet dediğiniz yokuşu aracı kaçırma stop gibi durumlar yok. Şuan tek yapmam gereken arabay hakim olup trafiğe uymak işte tam kuralları nerede ne yapmam gerektiğini net bilmediğim için ufak bir hatada üzülüyorum acaba yapamazmıyım diyorum

tşk ederim. aldığım derste direk şehrin göbeğine attı beni sonra otabana geçtim. o ilk dersin çok faydası oldu ben yaparım dedirtti bana arablardan korkmamam gerektiğini öğretti. Önceden büyük araçlardan korkuyordum artık korkmuyorum. ama çok eksiğim var kurallları net bilmiyorum . şerit falan değiştirmekte çok iyi değilim inş zamanla olur.4 gün oldu daha trafik için biraz erken sanki bi hocamla bir kez daha ders yapsakta o bana çık derse tek çıkacağım . tek çıkmak için erken demişti ki haklı ozaman ilk kez oturmuştum arabaya. Aama 4 günde bile büyük yol aldım.
büyük tebrikler. sakın vazgeçmeyin ve merak etmeyin herşey zamanla oturacak. bir de boş kaldıkça kuralara işaretlere çalışın.

ay bu kadar tranwaya rağmen öğrenmişssiniz ben sizin azminize hayran kaldım. ben olsaydım bırakırdım aman herkes öğrenmek zorunda değil derdim :)

benim için aşırı ihtiyaçtı araba. Okulum çok uzaktı daha doğrusu evimiz uzaktı okula. Toplu taşıma ile gitmem 2 saati geçiyordu. Bayağı hırs yapmıştım 😂
Bi de araba alınmıştı ve kullanamamak bayağı ytandırıyordu beni.
Benimki de otomatikti bu arada ama o önemli değil önemli olan arabaya hakim olmak. Şimdi düzü de kullanıyorum 😊

benim için aşırı ihtiyaçtı araba. Okulum çok uzaktı daha doğrusu evimiz uzaktı okula. Toplu taşıma ile gitmem 2 saati geçiyordu. Bayağı hırs yapmıştım 😂
Bi de araba alınmıştı ve kullanamamak bayağı ytandırıyordu beni.
Benimki de otomatikti bu arada ama o önemli değil önemli olan arabaya hakim olmak. Şimdi düzü de kullanıyorum 😊
ne mutlu size azminize hayran kaldım :nazar:.. bende inş sizin gibi olurum

büyük tebrikler. sakın vazgeçmeyin ve merak etmeyin herşey zamanla oturacak. bir de boş kaldıkça kuralara işaretlere çalışın.
kitabi bilgiler biliyorum aslında bakıyorumda icraat önemli trafikte bunu pratiğe dökmek önemli . Hatta telefonuma bir oyun yükledim kuralların falan olduğu bir araba oyunu hata yapınca uyarıyor sana ödev veriyor doğru kuralları uygulayarak tamamlamak gerekiyor falan. birde park oyunu yükledim boş oldukça pratik sağlar belki diye :)

Araba kullanırken ne gereksiz abartı özgüven sahibi olacaksın nede çok ürkek. 14-15 yıldır ehliyetim var ama 6-7 senedir aktif olarak araç kullanıyorum. İlk olarak manuelde başladım 2 sene kadar manuel araç kulandım. En büyük sıkıntım yokuşlardı, dur kalk yapacaksam arkamda yakın mesafede araba olmasın diye dua ederdim kaydırıp dokundurmayayım diye. İlk ve büyük kazamı yokuş bir sokak çıkışında soldan hızlı gelen aracın beni kaldırıma savurmasıyla yaşadım. Gerçi kusurun büyüğü karşı tarafa verildi, hız sınırına uymadığı ve araç çıkabilecek alana kontrolsüz girdiği için. O yüzden sokak/cadde çıkışlarında ekstra dikkatliyim artık.
Araba kullanmaya başladıktan bir sene kadar sonra E5 ve otoyol benzeri yerlere çıkmaya başladım. Çünkü uzak bir yere gideceksem çocuklarımda arabada olurdu anne olunca gençliğe nazaran daha temkinli oluyor insan. Geçen sene de ilk uzun yolumu yaptım.

Cadde/sokak çıkışlarına dikkat et, şerit değiştirirken aynalarını ve mutlaka sinyal kullan, takip mesafeni koru, kör noktalara dikkat et, iyice ustalaşana kadar sol şerit kullanma. Arkandan sinyal çakana korna çalana aldırış etme, acelesi varsa sollasın geçsin. Emniyet kemerini kısa yola da gitsen mutlaka tak. Giriş kaçırır yada kaybolursan endişe etme araban altında bir şekilde gideceksin istediğin yere. Güvenli bir yere çek ve navigasyona bak. Arabanda şarj cihazın bulunsun.

Son olarak araban hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmak nasip olsun.

Araba kullanırken ne gereksiz abartı özgüven sahibi olacaksın nede çok ürkek. 14-15 yıldır ehliyetim var ama 6-7 senedir aktif olarak araç kullanıyorum. İlk olarak manuelde başladım 2 sene kadar manuel araç kulandım. En büyük sıkıntım yokuşlardı, dur kalk yapacaksam arkamda yakın mesafede araba olmasın diye dua ederdim kaydırıp dokundurmayayım diye. İlk ve büyük kazamı yokuş bir sokak çıkışında soldan hızlı gelen aracın beni kaldırıma savurmasıyla yaşadım. Gerçi kusurun büyüğü karşı tarafa verildi, hız sınırına uymadığı ve araç çıkabilecek alana kontrolsüz girdiği için. O yüzden sokak/cadde çıkışlarında ekstra dikkatliyim artık.
Araba kullanmaya başladıktan bir sene kadar sonra E5 ve otoyol benzeri yerlere çıkmaya başladım. Çünkü uzak bir yere gideceksem çocuklarımda arabada olurdu anne olunca gençliğe nazaran daha temkinli oluyor insan. Geçen sene de ilk uzun yolumu yaptım.

Cadde/sokak çıkışlarına dikkat et, şerit değiştirirken aynalarını ve mutlaka sinyal kullan, takip mesafeni koru, kör noktalara dikkat et, iyice ustalaşana kadar sol şerit kullanma. Arkandan sinyal çakana korna çalana aldırış etme, acelesi varsa sollasın geçsin. Emniyet kemerini kısa yola da gitsen mutlaka tak. Giriş kaçırır yada kaybolursan endişe etme araban altında bir şekilde gideceksin istediğin yere. Güvenli bir yere çek ve navigasyona bak. Arabanda şarj cihazın bulunsun.

Son olarak araban hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmak nasip olsun.
ne güzelde anlatmışsınız çok tşk ederim. Şuan için tek dezavantajım iş yerimin konumu otoyoldan geçmek durumundayım . o olmasa şehir içinde kendimi çok daha güvende hissediyorum. Allah birdaha sizede kaza bela vermesin inş.

kitabi bilgiler biliyorum aslında bakıyorumda icraat önemli trafikte bunu pratiğe dökmek önemli . Hatta telefonuma bir oyun yükledim kuralların falan olduğu bir araba oyunu hata yapınca uyarıyor sana ödev veriyor doğru kuralları uygulayarak tamamlamak gerekiyor falan. birde park oyunu yükledim boş oldukça pratik sağlar belki diye :)
oooo sen ustune düşeni yapıyorsun kısa zamanda ıyıce pişersin

Otomatik vitesse her halükarda alışırsınız merak etmeyin. Başlarda korku panik olur zaten ama cesaretli olun. Kendinizi telkin edin. Korkunun üzerine gidin. Yavaş yavaş alışırsınız zaten. Başlarda ben bir yere gidecekken sadece bildiğim güzergahtan gidiyordum korkuyordum mesela. Sonra sonra alışıyorsunuz

bakın bende de ne istek vardı ne de bir adım vardı bu konuyla ilgili bir anda karar verdim bu istek kaçmadan hemen araba aldım herkes şok oldu sen bu hayatta arabayı isteyecek son kişişin dediler ama oldu valla acayipte isteklendim hatta sürekli sürmek bir an önce iyi bir sürücü olmak herşeyi öğrenmek istiyorum. Yanlış yapmak üzüyor motivasyonumu düşürüyor. Bence en önemli adım kendize ait bir araca sahip olmak tan geçiyor.

Şahsıma araba var ama eşim kullanıyor daha çok :KK70: biraz büyük kendim için de küçük istiyorum en iyisi öyle bişey bakayım belki o zaman daha çok heveslenirim dediğiniz gibi

Şahsıma araba var ama eşim kullanıyor daha çok :KK70: biraz büyük kendim için de küçük istiyorum en iyisi öyle bişey bakayım belki o zaman daha çok heveslenirim dediğiniz gibi
bizimde arabamız var hep te vardı ama bana özel değil ailemizin :) ama artık benim kendime özel bir aracım var bir şey olsada sorun değil vursamda benim diye düşünüyorum :) bu güven veriyor . Evete bende tam küçüçük minnacık şirin bir otamatik vites araba edindim :)

ay sizin gibi insanlara hayranım direk hiç korkmadan binebilen. Kuralları falan biliyormuydunuz. Yoksa nasıl davrandınız nelere dikkat ettiniz . Eşim hemen kendi kendime çıkmama izin vermiyor hocayla biraz çalışta öyle çık diyor. Hocam bayan ve uzaktan tanıdık çok güzel öğretiyor baya rahat bir bayan o bile 2. dersi yapmadan hemen yalnız çıkma daha erken dedi. Bende sizin kadar cesaretli olmak isterdim.
Benim ehliyet 3 aylik Manuel arabam ilk zamanlarda ayaklarim titrerdi ama sürdükçe gelistirdim kendimi .....baslarda vitesi hep 3 de unuturdum lambada falan 🤣🤣

Trafigi az olan saatlerde trafige cikin

Benim ehliyet 3 aylik Manuel arabam ilk zamanlarda ayaklarim titrerdi ama sürdükçe gelistirdim kendimi .....baslarda vitesi hep 3 de unuturdum lambada falan 🤣🤣

Trafigi az olan saatlerde trafige cikin
genel olarak öyle çıkmaya çalışıyorum ama iş saatinde mecbur çıkmak zorundayım hergün denedim ama yinede iş saatinde daha sakin olan bir saati bulamadım :)

bizimde arabamız var hep te vardı ama bana özel değil ailemizin :) ama artık benim kendime özel bir aracım var bir şey olsada sorun değil vursamda benim diye düşünüyorum :) bu güven veriyor . Evete bende tam küçüçük minnacık şirin bir otamatik vites araba edindim :)

En güzeli hayırlı olsun ben de araştırmaya başladım sizin gazınızla :KK70: belki ben de yenerim böylelikle korkumu

genel olarak öyle çıkmaya çalışıyorum ama iş saatinde mecbur çıkmak zorundayım hergün denedim ama yinede iş saatinde daha sakin olan bir saati bulamadım :)
Valla ben de en trafigin en cok oldugu saatlerde ise gidis dönus saatlerinde mecburiyetten surdum oyle oyle ogrendim sadece su nu asla unutmayin kimse annesinin karnindan ehliyetle çıkmıyor trafikte bugun ben ustayim diyen herkes bir zamanlar bizim gibiydi ben ilk ve insallah son olur bir ufak kazada gecirdim ama benim hatam degildi karsi tarafindi...asla kotu dusunmeyin ve siz dikkatli olduktan sonra inanın geriye keyfi kalıyor 3 gun bakımda olacak simdiden özledim mavişimi 🥰🥰

En güzeli hayırlı olsun ben de araştırmaya başladım sizin gazınızla :KK70: belki ben de yenerim böylelikle korkumu
ben yendiysem cesaretlendiysem herkes yapabilir bence daha yaptım diyemiyorum ama yinede trafikte korkmuyorum bunu biliyorum bu benim için en güzel adım. sizde yaparsınız inş. güvenin kendinize

Valla ben de en trafigin en cok oldugu saatlerde ise gidis dönus saatlerinde mecburiyetten surdum oyle oyle ogrendim sadece su nu asla unutmayin kimse annesinin karnindan ehliyetle çıkmıyor trafikte bugun ben ustayim diyen herkes bir zamanlar bizim gibiydi ben ilk ve insallah son olur bir ufak kazada gecirdim ama benim hatam degildi karsi tarafindi...asla kotu dusunmeyin ve siz dikkatli olduktan sonra inanın geriye keyfi kalıyor 3 gun bakımda olacak simdiden özledim mavişimi 🥰🥰
inş bende sizin gibi olabilirim . :KK200:

Hayırlı olsun öncelikle. Hiç sıkıntı yapmayın, zamanla alışırsınız. Ama bence yol hakimiyetinizi oturtmadan, belli başlı trafik kurallarını, levhaları öğrenmeden tek başınıza uzak mesafelere/karışık yollara çıkmayın. Bence üstesinden gelirsiniz :)

X