Araba kullanmak ve sorularım :)

Geçen abimle pratik yaptık biraz bütün hevesimi yerle bir etti , herkes öğrenir ama ben öğrenmezmişim :KK43: artık rüyalarımda araba kullanıyorum :))

Benim annemin arabasında armayı gösteren sistem var
İlk baslarda ona baka baka yaparken şuan bakmaya bile ihtiyaç duymadan çok rahat park edebiliyor yararı bence çok maddiyat açısından çok gelecekse bolca pratik yapın.
Bilmediğim yerlerde araba kullanmak bana da ürkütücü geliyor nedense bi panik oluyorm

Tabiki pratik. Benim arabalarımda hep geri görüş kameralı oldu o yüzden park sensörüne ihtiyaç duymadım, kamera büyük kolaylık. Ama kaza yaptığımda kaskodan verilen arabada da park ettim. Yan aynayı aşağı doğru eğimli yapıp kaldırım kenarını görebilirsen, manevralarını daha doğru ayarlarsın. Boş bi alana iki taş koyarak pratik yapabilirsin.

Boş bir alanda geri sürün, elinizi yan koltuğa koyarak arkaya bakarak çalışın. Ilk etapta park için uğraşmayın geri geri normal yolda gider gibi sürün. Bu hakimiyeti kazandıktan sonra parka geçersiniz.
Ben sensörlü kullanamam hele ki ekrandan mümkün değil, benim ne yapacağıma araç karar vermesin :)
Ama daha rahat kullanırım derseniz kolaylık olabilir.

Ben oturdugum sitenin içinde park pratiği yapmıştım.Cidden çok faydalı oluyor.Hani arkadan önden sıkıştıran olmayınca manevraları rahat rahat öğreniyorsun.Sizin de oturduğunuz yerde otopark varsa tavsiye ederim orada pratik yapın.

Bir şey daha sorayım madem :))
Eşimin demesine göre İstanbul'da araba kullanan, her yerde kullanırmış..
Ne diyorsunuz bu duruma ?
Ben de ankarada kullanıyorum istanbul trafiği berbat ama medeniyet ne durumda bilmiyorum. Zira burada yerlerde. Trafik kurallarina uymak aptallık gibi bi algı var insanlarda. Kırmızı ışıkta kornaya basan mii dersin seridi ortalayan mi ne ararsan var. Paralel parkı ben de beceremiyorum pek alan darsa iyice yanastiramiyorum arabayı. Çok da umursamıyorum orası ol0mazsa baska yer bulup iki adım yürüyorum

Görseldeki kırmızı araç benim. (İki araç arasına girdim)
2010’dan beri bir fiil araç kullanıyorum.
Pek çok erkek şoför tozumu yutar eşim dahil.
İstanbul şoförüyüm ayrıca.
Size yardımcı olmayı isterim.
Kadınların iyi araba kullanması gerekiyor ki kendi kötü kullanmasına rağmen kadın şoförler kötüdür diyen beylerin fikrini kırabilelim. :olamaz:

Eklentiler

• 76388463-A669-41E0-AFB8-85882A2B46BD.jpeg
    76388463-A669-41E0-AFB8-85882A2B46BD.jpeg
    93,4 KB · Görüntüleme: 70
Görseldeki kırmızı araç benim. (İki araç arasına girdim)
2010’dan beri bir fiil araç kullanıyorum.
Pek çok erkek şoför tozumu yutar eşim dahil.
İstanbul şoförüyüm ayrıca.
Size yardımcı olmayı isterim.
Kadınların iyi araba kullanması gerekiyor ki kendi kötü kullanmasına rağmen kadın şoförler kötüdür diyen beylerin fikrini kırabilelim. :olamaz:
Helal olsun.Insallah bir gün bende böyle kullanabilirim.

Zerreden kürreye hepinize merhaba hanımlar.

Araba kullanmaya fiili olarak başladım.

Acıbadem trafigine girip, Ümraniye trafiginden çıktım ve park konularında daha da dikkatli olmaya başladım diyebilirim.

Eşimden dolayı ciddi anlamda gerildiğim direksiyon başında resmen aşırı rahat hareket edip gerçekten arabayı kullandım.

alışveriş merkezinde park sorunu yaşamadım lakin paralel park konusunda hala kendimi yetersiz görmem ve nedense iki araba arasına park etmek diğer parktan daha zor geliyor bana.

Park sensörüm de var ama görüntülü olarak arabaya taktırmak mantıklı mı sizce ?

Arkayı görmüyorum sonuçta acaba diyorum taktırsam gerçekten bu korkum ortadan kalkar mı ?

Paralel park için çok video izledim, evet bu işi yaparım diyorum ama arası dar olan paralel parka yol ortasında dörtlüleri yakıp girmek istediğimde acaba bana küfrederler mi ne oyalandım bacım ayagına :)

Bana bu işin sırrını çok fazla denemek olarak diyeceksiniz evet biliyorum ama neden diğerini yapabilirken bunda zorlanmak gibi bir saçmalık ediyorum anlamış değilim.

Burada park edebilmek için fazla yer seçenegim olsada millet hemen ufak bir detayda pencerelere dökülüp bakıyor haklı olarak :)

Arabayı ciddi ciddi kullanan hanımlardan cevap istiyorum..

Ekranı taktırmak bana bir maliyet getirecegi için en azından bana ciddi ciddi yardımcı olacaksa taktırmak istiyorum onun dışında olur be doktor diyorsanız taktırmayıp sürekli pratik yaparak bu işi daha mı uzatayım ?

Diğer konu ise yollar..

Yahu İstanbul trafiginde hangi yola girmem gerektigi konusunda bildiginiz beyin mıncıklaması geçiriyorum.

Ezbere bildigim yollardan gitmek kolayken, bilmediğim yerlere girmek aşırı ürkütücü geliyor bana.

Navigasyon takibi yapamıyorum bazen çok geç uyardıgı oluyor..

Kendimde en çok güldügüm şey ise sağdan üçüncü çıkış, ikinci çıkış mevzularında hönkkkkk olup kalmam..

Var mı bir çaresi ?
İlk zamanlar bende zorlandım trafikte acemi olduğunu anlıyorlar zaten ve yardımcı da oluyorlar park konusunda kadınlar zorlanıyor zaten ilk zamanlar ,klasik gelicek sana ama sık sık çık pratik yap cesaretli ol aslında cesaret ve dikkat bana göre

Direksiyon sınavına yeni girmiş biri olarak bildiğimi paylaşayım.:) Belki biliyorsunuzdur ama.

Paralel parkta arkasına park edeceğimiz araca yanaşıyoruz. Bizim arabamızla o araba arasında bir insan sığacak kadar mesafe olmalı. Yanaşırken debriyaj kontrolü olmalı, gıdım gıdım ilerlemeliyiz. Sağ arka kelebek camdan o aracın arkasını (aracın en ucu olur büyük ihtimalle) görünce duruyoruz. Direksiyonu önce sonuna kadar sağa çevirip sonra geri geri gidiyoruz. Öndeki aracın arkasını sağ ön camın ortasında görünce duruyoruz. Sonra direksiyonu sonuna kadar sola çevirip geri gidiyoruz, bunu yaparken kaldırıma çıkmamak için sağ aynadan kontrol ediyoruz. Hem sağ aynadan hem de ön camdan arabamız düz görünüyorsa iyi park etmişiz demektir.

Zerreden kürreye hepinize merhaba hanımlar.

Araba kullanmaya fiili olarak başladım.

Acıbadem trafigine girip, Ümraniye trafiginden çıktım ve park konularında daha da dikkatli olmaya başladım diyebilirim.

Eşimden dolayı ciddi anlamda gerildiğim direksiyon başında resmen aşırı rahat hareket edip gerçekten arabayı kullandım.

alışveriş merkezinde park sorunu yaşamadım lakin paralel park konusunda hala kendimi yetersiz görmem ve nedense iki araba arasına park etmek diğer parktan daha zor geliyor bana.

Park sensörüm de var ama görüntülü olarak arabaya taktırmak mantıklı mı sizce ?

Arkayı görmüyorum sonuçta acaba diyorum taktırsam gerçekten bu korkum ortadan kalkar mı ?

Paralel park için çok video izledim, evet bu işi yaparım diyorum ama arası dar olan paralel parka yol ortasında dörtlüleri yakıp girmek istediğimde acaba bana küfrederler mi ne oyalandım bacım ayagına :)

Bana bu işin sırrını çok fazla denemek olarak diyeceksiniz evet biliyorum ama neden diğerini yapabilirken bunda zorlanmak gibi bir saçmalık ediyorum anlamış değilim.

Burada park edebilmek için fazla yer seçenegim olsada millet hemen ufak bir detayda pencerelere dökülüp bakıyor haklı olarak :)

Arabayı ciddi ciddi kullanan hanımlardan cevap istiyorum..

Ekranı taktırmak bana bir maliyet getirecegi için en azından bana ciddi ciddi yardımcı olacaksa taktırmak istiyorum onun dışında olur be doktor diyorsanız taktırmayıp sürekli pratik yaparak bu işi daha mı uzatayım ?

Diğer konu ise yollar..

Yahu İstanbul trafiginde hangi yola girmem gerektigi konusunda bildiginiz beyin mıncıklaması geçiriyorum.

Ezbere bildigim yollardan gitmek kolayken, bilmediğim yerlere girmek aşırı ürkütücü geliyor bana.

Navigasyon takibi yapamıyorum bazen çok geç uyardıgı oluyor..

Kendimde en çok güldügüm şey ise sağdan üçüncü çıkış, ikinci çıkış mevzularında hönkkkkk olup kalmam..

Var mı bir çaresi ?
Paralel park çok kolaydır aslında. Ama burada nasıl anlatabilirim hiç bir fikrim yok.

Bir yildir araba kullaniyorum ve zaman-pratik diyorum.zamanla oldu.en buyuk yardımcım sag aynam ve park sensorum.sensorun otme hizina gore ne zaman duracagimi ayarliyorum.baya da iyiyim artik bu konuda hic yapamam diyordum siz de yaparsiniz

X