Araba sorunu...

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.181
25.544
Merhaba hanımlar, belki benimkisi birçoğunuzunki yanında dert bile sayılmaz, belki de benim gibi olanlara göre gerçek anlamda bir derttir ama... Neyse uzatmadan konuya gireyim. Şimdi ben ehliyet almak için bir süre önce bir ehliyet kursuna yazıldım. Biliyorsunuz ki sistem değişti, artık kurslarda 16 saat minimum direksiyon dersi almak lazım, sınavlarda daha titiz davranılıyor vs. derken sistem yani ehliyet almak eskisine göre daha zor. Neyse teorik sınavı güzel bir puanla geçtik derken 16 saatlik direksiyon dersime başladık. Derslerin hepsine katıldım, geriye sadece 5 tane dersim kaldı yani 5 saat daha direksiyon dersi alacağım, araya bir hafta kadar boşluk giriyor ve sonrasında sınava gireceğim. Araba kullanmayı çok istiyordum, çok meraklıydım ancak hayatımda hiç direksiyon başına oturmamıştım. Arabamız olmadı hiç, inşallah yarın öbür gün benim olacak çünkü çok istiyorum, halen istiyorum. derslere başladık tabi gözüktüğü kadar kolay değil, manuel vitesli araç ama ilk hafta çok zorlandım. Debriyaj konusu hep kafamı karıştırdı. Hocam erkek, makul ve sakin birisi ama ben ona göre çok kötü kullanıyorum. Yani nasıl desem, iyi bile gitsem hocanın en ufak bir lafı kafamın karışmasına ve hata yapmam sebep oluyor. Mesela normal giderken elbette aynalara da bakıyorum, ama adam bana "aynalara baktın mı?" dese bile dikkatim dağılıyor ve bir yerde hata yapıyorum. Motive etme huyu zaten yok, hep hatalarımı söylüyor. Tamam söylesin, işi bu zaten ama galiba direksiyon başında özgüven kazanamıyorum. Kaç tane dersi geride bıraktık, geri gitmeyi yapıyorum, L şeklinde geri geri sokağa girmeyi yapıyorum, park etme çalışıyoruz onu da yapıyorum... Parkta ölümcül hatalarım yok. Önceleri kavşaklarda falan debriyajla sorun yaşıyordum, artık onu da yaşamıyorum. Stop ettirme olayım 2 saatlik derste ya bir kez stop ettiriyorum ya da hiç etmiyorum. Çalıştığımız parkur sınav parkurumuz ile aynı, eğimli yollarımız var, dimdik bir yokuş yok ama yokuşta kalkış yapmam gerekince de yapıyorum... Yolda giderken direksiyon hakimiyetimde vites değiştirirken bazı minik kaymalarım olsa da dikkatimi verince o hatayı yapmıyorum. Ama şeridimi koruyorum, sinyal vermeyi ilk hafta hep unuturdum artık onu da unutmuyorum.

Gel gelelim hocam bugün daha ücreti ödenmiş 5 saatlik dersimiz varken bana "sen yeterli değilsin, birkaç saat ders daha alman lazım sınava kadar" dedi. Ekstra gibi düşünün. Kaç saat mesela? dedim. "En az 5-6 saat daha ek ders almalısın, yeterli değilsin" dedi. "biz böyle deyince öğrenciler yanlış anlıyor, para almak için böyle diyoruz sanıyorlar ama benim için önemli olan direksiyon başında kendine tamamen güveniyor olmanız, bu konu paradan çok daha önemli" dedi. Direksiyon başında geriliyormuşum, pek kendimden emin durmuyormuşum falan. Bu duruma canım sıkıldı açıkçası. Hanımlar nasıl desem, nasıl anlatsam bilmiyorum ama hoca hiç karışmasa sanki ben daha başarılı olacakmışım gibime geliyor. En basit örnek, direksiyon başına ilk oturuşumda aynaları ve koltuğumu ayarlarken, tam kalkış yapmaya hazırlanırken bana "debriyaj+fren yap, vitesi bire al öyle kalk" vs diyor. Bunu demese de yapacağım zaten ama dediği zaman kendimi çok yetersiz hissediyorum. Ben yarın öbür gün trafiğe tek başıma çıkacağım, kimse bana "şuna bas bunu tut" demeyecek ki. Beni kendi halime bıraksa daha rahat olacağım. Dedim ya, adamın "aynalara bak" demesi bile benim modumu düşürüyor. E bugün de dedi ki 5 saat daha ders al. Babama söyledim, aynen böyle dediğim gibi, "direksiyon başındayken konsantre ol, hocanın seni bozmasına izin verme" diyor ama olmuyor işte. Çalıştığımız parkurda yollar hep bozuk, her yer yol çalışması. Yabancı arabalar da var, bazen kamyon falan sıkıştırıyor. Bazen de arabanın arkasına yapışık şekilde takip mesafesinden bihaber tipler denk geliyor. Önüme çıkanlarda sinyal verme durumu da yok. Yani anlayacağınız ben daha derslerde bile stres olmaya başladım. Bir hata yapınca hoca evet bağırmıyor, kızmıyor, rencide etmiyor ama "şunu yanlış yaptın, bunu yanlış yaptın" demesi bile beni bozar oldu. Adama bişey diyemiyorum çünkü onun işi bu. Keşke hiç karışmasa... Açıkçası daha 5 dersim var, son halimi görmemişken bana "5 ders daha yazalım sana" demesi canımı sıktı. 5 ders dediğin şey 400 lira masraf. Benimle aynı durumu yaşayan var mı merak ediyorum. İnternetteki yorumlara bakıyorum millet derslerde stres olup sınavda daha rahat ediyormuş. Öyle içimi dökmek istedim bir yandan. Okuyan herkese teşekkür ederim...

Yarın öbür gün ehliyet almaya hak kazandıktan sonra trafiğe tek başına çıkacaksın. Ama Şu an sadece sürücü adayısın. Tabi ki komut verecek, hatalarını söyleyecek hocan.

Ekstra ders konusunda da ya riske girip ekstra almadan gireceksin sınava ya da riske atmayıp paşa paşa vereceksin o 400 lirayı. Sınavı geçemezsen daha çok masrafın olacak tabi. Bunu da düşün.

Ben 2011 de aldım. İlk arabaya oturduğumda karşıya değil yere bakıyordum. Hoca "yere bakıyorsun karşıya bak"dedikçe yere bakıyordum. :KK53:
Sınav günü geldi. Ben bir heyecan yaptım. Vitesi değiştirirken debriyaja basmayı unutmuşum. "Gacırttt" diye bir ses geldi. Komisyonla göz göze geldim. Arkamda "cık cık"lıyorlar. Suratlar düştü. Ben iyice panik oldum. Hata üstüne hata yaptım o sınavda kaldım. 50mi-60mı ne almıştım. İkinci sınav daha rahat geçti ama. Komisyon dikkatimi dağıtmaya çalıştı bozmadım. Önümde şahsi araç arkamda tırlar vardı. Sakin kaldım. 90aldım. Velhasıl kelam. Bu iş pratiğe bakar. Bir de kendine güvene. Bu ikisi tamsa arabayı gayette sürersün. Hiç üzülme.

Yarın öbür gün ehliyet almaya hak kazandıktan sonra trafiğe tek başına çıkacaksın. Ama Şu an sadece sürücü adayısın. Tabi ki komut verecek, hatalarını söyleyecek hocan.

Ekstra ders konusunda da ya riske girip ekstra almadan gireceksin sınava ya da riske atmayıp paşa paşa vereceksin o 400 lirayı. Sınavı geçemezsen daha çok masrafın olacak tabi. Bunu da düşün.
Risk alıp ek ders olmadan girmek var aklımda. Aslında bu hep vardı. Ek ders meselesi bugün çıktı başıma, bunun öncesinde ben "ilk girişimde alacağım o ehliyeti" diyerek kendimi motive ediyordum. Şimdi motivasyonum iyice düştü. Yani ben o kadar kötü müyüm de 5 dersim daha olmasına rağmen bana 5 ders daha yazalım diyor? Son 2 ders olur, bak Wurstria yetersizsin, 14 saat aldın ama biraz daha lazım dese anlarım ve demorolize olmam. Ama daha 5 ders var, daha iyi olma şansım varken bana "yetmez, 5 ders daha al" demesi elimde olmadan canımı sıkıyor. Komut vermesi, hata söylemesi yanlış değil zaten, benim sorunum kendimle. Ailemle konuştum, annem "ücretini ödediğimiz son 5 dersi de yapın, ek dersi duruma göre alırsın" dedi mesela.

5 ders daha mı gereksiz diil mi ya o..sınavda kalınca bile 150 200 falan gibi bişey ödeniyo diğer sınav için yeniden direksiyon eğitimi oluyo..hoca muhabbetini biliyorum can sıkıcı olmuş bu

Ben 2011 de aldım. İlk arabaya oturduğumda karşıya değil yere bakıyordum. Hoca "yere bakıyorsun karşıya bak"dedikçe yere bakıyordum. :KK53:
Sınav günü geldi. Ben bir heyecan yaptım. Vitesi değiştirirken debriyaja basmayı unutmuşum. "Gacırttt" diye bir ses geldi. Komisyonla göz göze geldim. Arkamda "cık cık"lıyorlar. Suratlar düştü. Ben iyice panik oldum. Hata üstüne hata yaptım o sınavda kaldım. 50mi-60mı ne almıştım. İkinci sınav daha rahat geçti ama. Komisyon dikkatimi dağıtmaya çalıştı bozmadım. Önümde şahsi araç arkamda tırlar vardı. Sakin kaldım. 90aldım. Velhasıl kelam. Bu iş pratiğe bakar. Bir de kendine güvene. Bu ikisi tamsa arabayı gayette sürersün. Hiç üzülme.
En güzel pratik yanında karışan, en azından devamlı karışan birisi olmadan ama bilen biriyle beraber çalışma alanına gidip bütün gün ya da 2 gün boyunca çalışmak sanırım... Maalesef bende de o imkan yok. Düşünüyorum da ders boyunca beni rahatlatacak hiçbir şey yok. Bazen hocayla başka konulardan konuşuyoruz, öyle konuşunca kendimi daha rahat hisseidyorum mesela.

5 ders daha alsan yine yetmeyecek.
Bu kadar soyleyebilirim

5 ders daha alsan yine yetmeyecek.
Bu kadar soyleyebilirim
Bugün anneme aynı şeyi söyledim. Yetmeyecek. Ne bileyim, etkileyen bir sürü faktör var. +5 daha alıp sınava girip kalırsam "ah ulan, +5 daha aldık ama yine kaldık, bu ne" derim herhalde.

Sen sınavı geçeceği ne inanıyorsan devam etme ve inan araba kullanarak öğreneceksin. Önce daha yavaş daha kendinden emin olmayacaksın ama kullanarak zamanla aşacaksın. Kimse o koltuğa emin oturmuyor ilk öğrendiğinde. Moralini bozma sen

Ben 15 saatlik ders aldim.bence yeterliydi.dediginize gore gayet iyisniz stop ettirme yoksa tamamdir zaten.Bi gun benim frene basmam gerektgi yerde basmadim acil bir sey de degildi hocanin kendisi basti benim de zoruma gitti dedim ki siz bana soyleyin kendiniz yapmayin.yani hocaniz size debriyaja bas vitesi bire al vs der ise uyarin bence bunlari soylemeye gerek yok artk.ayrica ekstra ders al demesi pek masumca gelmedi.sinavda da cok zorlamyolar profesyonel bsey beklemyolar cunku.Stop etme rampa kalkisi yap yeter.:KK49:

Bugün anneme aynı şeyi söyledim. Yetmeyecek. Ne bileyim, etkileyen bir sürü faktör var. +5 daha alıp sınava girip kalırsam "ah ulan, +5 daha aldık ama yine kaldık, bu ne" derim herhalde.
Ek ders alma.
Oyle cozulecek bir mevzu degil.
Kendi arabaniz varsa onunla calis.
Hoca yaninda oldugu surece degil 5, 55 ders bile alsan ayni.
Kendi aracinla sabah 5-6 ya da gece 2-3te trafige cikarsan kendi semtinde ve her gun mutlaka calisirsan ogrenirsin.
Direksiyon sinavini da bir sekilde gecmeye bak.

Kesinlikle hocan çok haklı.
Özgüvenli olarak devam edemedikten sonra trafikte tek basına hiç bir şey yapamazsın. Yerinde olsam o 400 tl yi paşa paşa verir, riske girmezdim.

Aynen senin gibi yeni baslayınca kimse komut vermese daha rahat kullanacağımı düşünürken, bi kırmızı ışıkta stop edince duyduğum korna sesleri ve bağırışlar yüzünden kaç ay trafiğe çıkamamıştım :KK70:

Sonuçta o dersleri geçsen bile gerçek trafik deneyimi çok daha farklı. Artık sen de zamanla öğreneceksin.

5 ders daha mı gereksiz diil mi ya o..sınavda kalınca bile 150 200 falan gibi bişey ödeniyo diğer sınav için yeniden direksiyon eğitimi oluyo..hoca muhabbetini biliyorum can sıkıcı olmuş bu
Şöyle, diyelim ki sınavdan kaldınız... 2. sınav ücreti 80 TL, +2 saat ZORUNLU direksiyon dersi= 160 TL yapıyor. Yani 2. sınav öncesi 2 saat ders almak mecburiymiş. 240 TL toplamda. Dediğiniz gibi yani yeniden direksiyon eğitimi oluyor. Ben öyle ölümcül hatalar yaptığımı düşünmüyorum açıkçası. Daha benim son halimi görmeden 5 saat daha al demesi... Tabi hoca sonuçta o ama.

Zaten orada aldığım derslerle sanmıyorum ki trafiğe çıkabilesin :110:hocaya söyle ders başlamadan önce bir de oyle deneyin :KK66:
Bir de her konun kapanıyor sanki bu kapanmaz inş. hep banlı oluyordum ama görüyordum dikkatimi cekti :KK48:

Karışcak tabi seni yönlendirmek için orda
Hepimize öylelerdi.Sus pus otursa napiym ben onu orda.biz sohbet ediyorduk...sınav günü de arkada espiriler yaptı gergin ortamı yumuşattı

Direksiyona ilk geçtiğim andan itibaren hocanın gözde öğrenciydim:)))) reflexlerin çok iyi direksiyon hakimiyetin iyi arabaya hakimsin :)))) ilk sınavda 65 aldım:)))) geçemedim :KK53:çokta inanmıyorum ben bu hocalara

Kendime güvenerek oturuyorum başına. İlk dersten beri heyecan yok, panik yok hatta ilk 2 dersim aşırı keyifli geçmişti. Ben sakin sakin yaparken hoca "şunu unuttun, şurada yanlış yaptın" vs dediği anda "tamam, tekrar aynı hatayı yapmayacağım" diyorum. Bu kez adam bana "sen heyecan yapıyorsun galiba" diyor. hayır heyecanlı değilim ama hata yapınca devamı geliyor hocam, diyorum. İçten içten manipüle mi ediyor nedir? :KK70: Kendi kendime diyorum ki "yapacağım, o sınavdan da geçeceğim" tabi hocadan ses çıkmıyor bu defa. Yaparsın, edersin lafını bir kere bile ağzından duymadım adamın. Siz bile daha çok motive ettiniz şu an. Adama inat motive olup o sınavdan direkt geçesim var.

Ek ders alma.
Oyle cozulecek bir mevzu degil.
Kendi arabaniz varsa onunla calis.
Hoca yaninda oldugu surece degil 5, 55 ders bile alsan ayni.
Kendi aracinla sabah 5-6 ya da gece 2-3te trafige cikarsan kendi semtinde ve her gun mutlaka calisirsan ogrenirsin.
Direksiyon sinavini da bir sekilde gecmeye bak.
Araba yok, belki de en büyük sorun bu. Mecburen şimdilik sadece sınava odaklanmam lazım.

X