Çorbalar Arabaşı Çorbası (İç Anadolu Bölgesi)-Şen Piliç Sponsorluğunda

MssPARE

🌹 SECDE,..Bizi Yükselten Tek İniştir.🌹
Pro Üye
27 Mart 2019
27.183
93.530
Merhaba kızlar

Aslında tarifimi dün yapıcaktım bir kaza atlattım şükür iyiyim ama korku oluştu...düdüklü yüreğimi ağzıma getirdi aman dikkatli kullanın hanımlar..hemen çorbama geçeyim...

Arapaşı Çorbası

Iç anadolu yöresine Yozgat'a ait bir çorba fakat Yozgat'lilardan çok Konya'lılar yapıyor sanıyorum. Kışın karlı soğuk tipili havalar da yapılır özel davetler olur bol acılı limonlu kaşık kaşık tüketilir...

Arapaşı Çorbası

Hamuru ve çorbası iki tarifle başlıyayım...

Hamuru

5 su bardağı su
1 su bardağı ve yarım çay bardagi un
Tuz

Yapılışı

3 su bardağı suyu tencereye koyuyoruz tuzunu atıp kaynamasını bekliyoruz
Diğer taraftan unları eliyoruz 2 su bardağı suyla iyice çırpıyoruz koyu bir kıvam oluyor. Kaynayan suya karıştırarak yavaş yavaş döküyoruz karıştırmaya devam ederek üstü göz göz olana kadar pişiriyoruz ..sonra borcam tepsimizi suyla ıslatıp pişen hamuru döküyoruz düzüleyip soğuk bir yere bırakıyoruz...

Arapaşı Çorbası

1 bütün tavuk çok kisiye yapılacaksa az kişiyse iki but yeterli
2 yemek kaşığı salça bir kaşığı domates bir kaşığı biber salçası
1 su bardağından az sıvıyağ
1 su bardağından az un
Tuz

Yapılışı

Düdüklü ye tavuğu koyup üstü geçene kadar suyu ekliyoruz tuz ilave edip ocağa koyuyoruz ...pişen tavuğu elimizle etlerini parca parca ayırıyoruz..

Tencereye sıvı yağı ve unu koyup karıştırıyoruz unun rengi dönene kadar üzerine salçayı ekliyoruz
Daha sonra tavuk suyunu ekleyip parcaladigimiz tavukları de ekledikten sonra tuzunu ilave ediyoruz..kaynamaya bırakıyoruz...sonra sunum ve servis..
afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine emeğine sağlık canım. Çok güzel görünüyor. Yarışmada başarılar dilerim

Parem şahanem ellerine sağlık enfes görünüyor çok merak ediyorum bu yemeği

ellerine sağlık canımmm. başarılar diliyorum

Ellerine sağlık Çok harika görünüyor Bol şans diliyorum

Eline sağlık parecim
Bizim burdaki Sivrihisar li komsular da çok yapar ama ben yiyemiyorum
Tadına baktım acılı,ekşili gayet iyi ama yutmak zor
Tekrar eline sağlık bol şans canım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…