aranızda aöf ingilizce öğretmenliği okuyan varmıııııııııı

kızlar bide bişi sorucam 3ve 4 te dersaneye gittinizmi yoksa kendi başınızamı hallettiniz

Ya kusura bakma bunu gercekten incitmek vs icin soylemiyorum ama madem 2. dili ogrenmek ve hatta ogretmek yolundasin, Turkce'de dahi anlamindaki "de"nin ve soru eklerinin de ayri yazilmasi gerektigini atlamaman gerekir. Biz kendi gramerimizi bilmezsek ikinci bir dili nasil ogrenip bir de ogretebiliriz ki?

Tekrar soyluyorum lutfen kirilma, alinma. Gercekten bunun icin soylemedim. Goruyorum ki bu sitede grameri cok yanlis kullanan arkadaslar var ve ogretmen olacak bir arkadasin da bu hatayi yapmasi uzuntu verici. Sanirim dalginligina geldi...

Ingilizce speaking icin de bir arkadasin yazdigi gibi sarkilarin disinda bence internetten dizi cekip izlemek, filmlerin, yabanci dizilerin orjinallerini dinlemek de ise yariyor. Kulak aliskanligi oluyor ve kelimeler beynine yerlesiyor, konusma icin de faydasi oluyor.

Basarilar...

kızlar ben dersaneye gittim.. uzatmadan bitirdim.. ama gitmeyen arkdaşlar var.

ben de yardımcı olabilirm bilgin olsun. başarılar

tabi ki nedemek!!!!!!!

(yalnız ben mesajı yazıyorum sonra topic i unutuyorum... ara ara zor buluyorum kolayı yok mu bunun??)

canım şu tepede konu seçenekleri yazıyo.onu tıkla.orda konuya abone ol diyo.abone olduktan sonra kontrol panelinden takip edebilirsin yazılanları.ben öyle yapıyorum.kolay oluyo.belki daha kolay yolu vardır.ama böylede iyi.

kizlar bisey sorucam bende lisede dil bolumundeydim ing. ve alm. gorduk hep aof ing. ogretmenligini istedimama olmadi evlendim bu sene oss ve yds ye giricem. fakat duydumki 4 yillik fakultenin ilk 2 yilini eskisehire gidip okumam gerekoyomus son 2 senesi aciktanmis....
dogrumu?
eger oyleyse benim is yatar evimi tasiyip nasil gidicemki?
bilgilendirirseniz sevinirim

kizlar bisey sorucam bende lisede dil bolumundeydim ing. ve alm. gorduk hep aof ing. ogretmenligini istedimama olmadi evlendim bu sene oss ve yds ye giricem. fakat duydumki 4 yillik fakultenin ilk 2 yilini eskisehire gidip okumam gerekoyomus son 2 senesi aciktanmis....
dogrumu?
eger oyleyse benim is yatar evimi tasiyip nasil gidicemki?
bilgilendirirseniz sevinirim

evet canım 2 sene örgün devam mecburiyeti var.3 ve 4tede açıktan okuyosun.önceden bazı illerde vardı.bu açıköğretim ing öğr.sonra kapatıldı.ordaki öğrencilerde eskişehre gönderildi yani kapatılan illerdekiler.şimdi nerelerde var bilmiyorum.ben eskişehirde okudum 2 yılı.belki bulunduğun ilde hala vardır.bi araştır bari canım.

evet canım 2 sene örgün devam mecburiyeti var.3 ve 4tede açıktan okuyosun.önceden bazı illerde vardı.bu açıköğretim ing öğr.sonra kapatıldı.ordaki öğrencilerde eskişehre gönderildi yani kapatılan illerdekiler.şimdi nerelerde var bilmiyorum.ben eskişehirde okudum 2 yılı.belki bulunduğun ilde hala vardır.bi araştır bari canım.

istanbuldayi zaten devam zorunlulugu varsa yatti bu is cunku calisiyorum ve isten ayrilmam mumkun degil maddi imlanlardan dolayi...:1no2:
bende oylesine bi bolum secerim 2 yillik belki tabi kazanirsam en azindan oni. mezunu olurum
a.s.sagol yardimin icin

arkadaşlar önce üni sınawına girdiniz dimi peki aöf den nasıl okuyorsunuz merak ettim bende okumak isterim yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

çok teşekkür ederim.

evt canım üniversite sınavına giriyosun.hem yabancı dil sınavına hemde normal össye giriyosun.puanıda baaya yükseldi sanırım bizim bölümün.ilk 2 sene örgün sonrası açıktan bitiyo.geçme notun 70 oluyo.3 vize bi final oluyosınavların.3. ve 4. sınıfları okurken ayrıca sözleşmeli öğretmenlik yapabiliyosun..ben çok zorlandım.şimdiki aklım olsa normal ing öğretmenliği okurdum.bence tek esprisi sözleşmeli öğr. yapabilmek.bitirmesi çok zor bu bölümü.yanlız dilci diğilsen biraz zor olur canım kazanması.puan düşüo die hatırlıyorum ben.sende araştır istersen bi.

çok teşekkür ederim canım ama bende inceledim netten okumanın yaşı yok gerçi yinede işim iyi we ingilizcem fluent. Londra da yaşadım bir süre.bu 2 yıl örgün okuma olayı olmasaydı girerdim sınawa ama gerek yok şuan için. umarım en kısa sürede mezun olursun.
kolay gelsin .

Ya kusura bakma bunu gercekten incitmek vs icin soylemiyorum ama madem 2. dili ogrenmek ve hatta ogretmek yolundasin, Turkce'de dahi anlamindaki "de"nin ve soru eklerinin de ayri yazilmasi gerektigini atlamaman gerekir. Biz kendi gramerimizi bilmezsek ikinci bir dili nasil ogrenip bir de ogretebiliriz ki?

Tekrar soyluyorum lutfen kirilma, alinma. Gercekten bunun icin soylemedim. Goruyorum ki bu sitede grameri cok yanlis kullanan arkadaslar var ve ogretmen olacak bir arkadasin da bu hatayi yapmasi uzuntu verici. Sanirim dalginligina geldi...

Ingilizce speaking icin de bir arkadasin yazdigi gibi sarkilarin disinda bence internetten dizi cekip izlemek, filmlerin, yabanci dizilerin orjinallerini dinlemek de ise yariyor. Kulak aliskanligi oluyor ve kelimeler beynine yerlesiyor, konusma icin de faydasi oluyor.

Basarilar...

Türkçe'yi doğru konuşup yazmalıyız orası doğrudur,katılıyorum fakat sadece yazım kurallarını ya da noktalama işaretlerinden ibaret olduğunuda düşünmüyorum.Kendimde tam olarak doğru kullanmıyorum fakat yazdığınız yorumda Türkçelerini sıklıkla kullanılırken yabancı kökenli kelimeleri kullanmanız dikkatimi çekti.Amacım aynı sizinki gibi kesinlikle karşılık vermek ya da incitmek değildir ama Gramer yerine dilbilgisi ,orjinal yerine özgün kelimesini kullanmak daha hoş olmazmıydı?( mi ayrı yazılıyor olabilir )

Saygılar...

Türkçe'yi doğru konuşup yazmalıyız orası doğrudur,katılıyorum fakat sadece yazım kurallarını ya da noktalama işaretlerinden ibaret olduğunuda düşünmüyorum.Kendimde tam olarak doğru kullanmıyorum fakat yazdığınız yorumda Türkçelerini sıklıkla kullanılırken yabancı kökenli kelimeleri kullanmanız dikkatimi çekti.Amacım aynı sizinki gibi kesinlikle karşılık vermek ya da incitmek değildir ama Gramer yerine dilbilgisi ,orjinal yerine özgün kelimesini kullanmak daha hoş olmazmıydı?( mi ayrı yazılıyor olabilir )

Saygılar...

Herkesin bir uslübü vardır,
kimsenin kimseyi seçip konuştuğu kelimeler konusunda eleştirmeye
ve ahkam kesmeye hakkı yoktur.
Bir dilin yapısı bozulduktan sonra kelimelerin yabancı kökenli olup olmaması önemi daha az bir konu,
ama önemsiz demiyorum.
Arkadaş sadece "öğretmen" adaylarının dili güzel kullanıp örnek olmalarını istemiş.
Bunu tebrik etmek gerekir, misilleme yapmak için hata aramak değil!
Bu da benim görüşüm, her ikinizin de dediği gibi laf yetiştirmek ya da kırmak benim haddim değil.
Yiğidi öldür hakkını ver demişler.
Bilmiyorum anlatabildim mi?
:1hug:

Yaptığım yorumun kesinlikle karşılık vermek olmadığını misilleme olmadığını ya da incitmek olmadığı yazmama rağmen niye böyle bir tavır içindeymişim gibi lanse etmişsiniz anlamış değilim ki aynı tarz yorumu sizde yapmışsınız.Aynı yorumu yazdıgımıza göre siz ne kadar samimiyseniz ,bende en az sizin kadar samimiydim o yazıyı yazarken.

Benim geceninrengi arkadasımıza verdiğim cevapta ise benim rahatsızlık duyduğum ve kendimi düzeltmeye çalıştığım bir konudur.Çevirmen olduğunz için daha iyi bilirsiniz ki written language'de punctuation ve spelling önemliyken spoken'da değerini yitirir.Ve eğer şu andaki konumuz kendi dilimize hakimiyet ise Türkçemizi Öz Türkçe kelimelerle kullanmak ki 'nin sıfat olan ki 'mi yoksa bağlaç olan ki'mi sorunsalından daha önemli olduğunu düşünüyorum ve bu görüşümüde son zamanlarda gündemde TDK ve çeşitli Dilbilimcilerin yabancı kelimelerin yerine Öz Türkçe kelimeler bulma çabaları ve yabancı kelimelerin dilimizden kurtarma çabaları düşüncelerimi destekler niteliktedir.

Saygılar...

X