ARANIZDA AVUKAT OLAN?

BirininCicegi

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2015
314
485
Bir boşanma sürecindeyim yarın duruşmam var. Baktım şimdi TENSİP ZAPTI hazırlandı demiş anlamadım okudum yardımcı olabılıcek biri varsa lütfen:dua::dua:

Biraz anladıgım bizi anlaşmaya davet edicek gibi gözüküyor ama ben kararlıyım uzatacak mı daha süreci?

Avukat değilim ama , konuyu biraz açarsanız yardımcı olabilirim.Tensip zaptı, ön inceleme duruşmasından( ilk duruşmadan) önce, duruşmaya kadar yapılacak işlemleri belirlemek için tutulan bir tutanaktır. Tensip zaptında duruşma günü yazmaz. Duruşma günü daha sonra belirlenir, tebligat çıkartılır. Size tebliğ edilir.E devlette mi tensip zaptı hazırlandı diyor ? Duruşma gününüzü nereden öğrendiniz?

Avukat değilim ama , konuyu biraz açarsanız yardımcı olabilirim.Tensip zaptı, ön inceleme duruşmasından( ilk duruşmadan) önce, duruşmaya kadar yapılacak işlemleri belirlemek için tutulan bir tutanaktır. Tensip zaptında duruşma günü yazmaz. Duruşma günü daha sonra belirlenir, tebligat çıkartılır. E devlette mi tensip zaptı hazırlandı diyor ? Duruşma gününüzü nereden öğrendiniz?
Dilekçe günü Kalem odasında yarına gün verildi. Evet e devletten gordum dosyayı da uyap dan indirdim

Biraz anladıgım bizi anlaşmaya davet edicek gibi gözüküyor ama ben kararlıyım uzatacak mı daha süreci?
Hakim iki tarafta da ilerde pişmanlık olabileceğini sezerse tekrar tek başlarına düşünmeleri için ayrılığa da hükmedebiliyor ama siz boşanma hususunda kararlıysanız süreç normal ilerler

Tensip zaptı, tüm mahkeme türlerinde olan bir aşamadır. Bu aşamada mahkeme taraflara duruşmalar sırasında izleyeceği süreç ile ilgili yıl haritasını bildirir. Dilekçeler aşamasında toplanması istenen delillerin toplanması için gerekli işlemlerin yapılmasını bu zabıt ile hüküm altına alır. Bundan sonraki aşama ön inceleme duruşmasıdır. Burada mahkeme taraflara anlaşıp davadan vazgeçip vazgeçmeyecekleri ya da boşanma davalarında anlaşmalı boşanma yoluna gidip gitmeyecekleri hususunda imzalı beyanlarını alır, tarafların iddialarını ve bunlara ilişkin delillerini belirler, eğer anlaşma olmazsa, daha sonra esas celselere geçilir ve deliller toplanır. Her iki tarafta hem boşanma hem de boşanmanın mali boyutu üzerinde anlaşırsa hakim hemen o celse davayı imzalı beyanları alarak boşanma ile sonlandırabilir. Eğer çekişmeli boşanma davası açtıysanız, ön inceleme duruşması olmadan bir avukat tutmanızda fayda var.

Tensip zaptı, tüm mahkeme türlerinde olan bir aşamadır. Bu aşamada mahkeme taraflara duruşmalar sırasında izleyeceği süreç ile ilgili yıl haritasını bildirir. Dilekçeler aşamasında toplanması istenen delillerin toplanması için gerekli işlemlerin yapılmasını bu zabıt ile hüküm altına alır. Bundan sonraki aşama ön inceleme duruşmasıdır. Burada mahkeme taraflara anlaşıp davadan vazgeçip vazgeçmeyecekleri ya da boşanma davalarında anlaşmalı boşanma yoluna gidip gitmeyecekleri hususunda imzalı beyanlarını alır, tarafların iddialarını ve bunlara ilişkin delillerini belirler, eğer anlaşma olmazsa, daha sonra esas celselere geçilir ve deliller toplanır. Her iki tarafta hem boşanma hem de boşanmanın mali boyutu üzerinde anlaşırsa hakim hemen o celse davayı imzalı beyanları alarak boşanma ile sonlandırabilir. Eğer çekişmeli boşanma davası açtıysanız, ön inceleme duruşması olmadan bir avukat tutmanızda fayda var.
Teşekkür ederim ayrıntılı bilgi verdiğiniz icin. Anlaşmalı olarak basvurduk ikimizde herseyı konustuk anlaştık nafaka cocuklar konusunda vs

Şu bölümü anlayamadım sadece

Eklentiler

• 08713777-27AB-4F82-8C4F-DD471A27BF24.jpeg
    08713777-27AB-4F82-8C4F-DD471A27BF24.jpeg
    46,6 KB · Görüntüleme: 87
Şu bölümü anlayamadım sadece
Bu klasik her boşanma davası zaptına yazılan bir madde, yani siz kararlı olursanız mahkeme çok olağandışı birşey olmamışsa uzamaz. Öyle filmlerdeki hakim Hulusi Kentmen gibi gözünüzdeki aşkı gördüm gidin anlaşın diye duruşma erteleyen hakim yok pek, hepsi dosya biran evvel bitsin telaşında.😁😁😊

Teşekkür ederim ayrıntılı bilgi verdiğiniz icin. Anlaşmalı olarak basvurduk ikimizde herseyı konustuk anlaştık nafaka cocuklar konusunda vs
İki tarafda duruşmada hazır olursa ve boşanmak istediğini beyan ederse yarın boşanma kararı verilmesi muhtemel . Hakim barış falan demez merak etme .

Bu klasik her boşanma davası zaptına yazılan bir madde, yani siz kararlı olursanız mahkeme çok olağandışı birşey olmamışsa uzamaz. Öyle filmlerdeki hakim Hulusi Kentmen gibi gözünüzdeki aşkı gördüm gidin anlaşın diye duruşma erteleyen hakim yok pek, hepsi dosya biran evvel bitsin telaşında.😁😁😊
🤣🤣

ben sadece umarım bundan sonra ki hayatınız daha guzel inş demeye geldim , her son yeni bir başlangıçtır..
zaten boşanma sürecindeymişsiniz er yada geç bitecek çok takılmayın . . .

X