Arkadas grubumdakilerin hepsiyle tartistim haksiz miyim?

ailesi de hiç mi arayıp sormamış yahu
bu kadarı da abartı değil mi?
bir de siz ailenizden para alıyorsunuz sonuçta sanırım, şimdi siz alırken başkasına alma demek de ne bileyim biraz yanlış anlaşılmış olabilir. Bir de insan para kazanır kazanmaz maalesef ayaklarının üzerinde duramıyor.
ben kendim şahsen aileme ihtiyaç duymamam tam bağımsız olabilmem 1 yılı bulmuştu. ve bağımsız tek yaşayan bir kız
ne bileyim biraz fazla gaddar olmuşsunuz gibi geldi bana
Iyi de zaten kendisi meslegini yapiyor ben daha ogrenciyim meslegime baslar baslamak is bulursam insallah ailemden para istemeye cok cekinirim. Kendi ayaklarinin ustunde durmak da bu oluyor zaten ama benim yasam tarzimdan oturu sanirim herkesin dusunce tarzi bir degil haklisiniz oyle anlasilmis da olabilirim

Ben guzel dille anlattim zaten amacim da ailenin botle tutum almasinin normal oldugu kendi yolunu cizmesi gerektigini anlatmaya calistim ama inkar etmeyi tercih ettiler daha da diretmedim
anladığım kadarıyla uzatmışsınız biraz. baktınız arkadaşınız size katılmıyor istediği desteği verin birkaç kelimeyle geçin. insan arkadaşlarına derdini anlatmak ister çünkü.

anladığım kadarıyla uzatmışsınız biraz. baktınız arkadaşınız size katılmıyor istediği desteği verin birkaç kelimeyle geçin. insan arkadaşlarına derdini anlatmak ister çünkü.
Derdine sadece vahh canim benim kiyamam diyerek karsilik versem cozum olmucak ki duygusal olarak oksamis olucam zamaninda onu da yaptim sevmedigi meslegi yapmak istediginde kizlar istemiyorum ama napicam dediginde yalvaricaktim nerdeyse kendi tercih etti ama. Kendi dusen de aglamaz ne bileyim

Bence de haklısınız ama böyle insanlarla tartışmaya değmez. Ebeveyn çocuğa tüm hayatını adamaya borçlu değil derim ben de her zaman ama çok kişi karşı çıkıyor. Hatta bir kere bir kız grubuyla bayağı tartışmaya girmiştim. Konu kadına şiddet. Yanlış bir şey yaparsam eşimin beni dövmeye hakkı var diyen kafalara bir şey anlatmaya çalışıyordum ama nafile, onlara işlemiyor.
Evet ben de ayni bu sekilde dusunuyorum aileler tum omrunu cocuklarin bakimi ihtiyaclariyla gecirmemeli kendi ayaklarinin ustunde durmayi basarabilen insanlar yetistirmeliler. Birdaha tartismaya girmem zaten bir digeri 25 yasinda is buldu ordan kovuldu ama kalan parayla yurtdisina tatile cikiyor onda da ailesi para vermedi diye kiziyor ben su zamanda yurtdisina cikiyorum desem babam paran varsa git der baska ne yapabilir bilmiyorum ya cok degisik

Bu devirde kimseye doğruyu söylemeye gelmiyor tartışma çıkıyor, belki yanlış yapıyorum ama Bn o kişiyi haklı bulmasamda dinlerken hı hı evet, doğru söylüyorsun haklısın moduna giriyorum çünkü insanlardan yoruldum ne kadar anlatırsan anlat o kendi yönünden bakıcak olaya dinleyin geçin 🤷

ya bir de bunalabilir insan
mesela "sen seçtin o mesleği bunalamazsın" gibi bir durum söz konusu değil ki.
İnsan arada dertleşmek ister. Burada hatalısınız.
Ama eğer ki saçma sapan atıyorum telefonlara, gezmeye-ki bu devirde gezebildiğini çok sanmıyorum ama- ne bileyim marka çanta-ayakkabıya gömüyorsa parasını haklısınız. Kimse çocuğunun gezmesine tozmasına para akıtmak zorunda değil, hele okutup meslek edindirmişse.
ama günümüzde tek başına çalış ev geçindir cidden zor. Siz de ayrı bir eve çıkarsanız anlayacaksınız. Bitmek bilmeyen bir eksikler deryası maalesef...
Anne baba da kızım iyi misin? geçiniyor musun demeli zaten, kız ya da erkek uzakta tek başına çalışıyorsa..
kaldı ki biz de anne babamıza arada demeliyiz anne baba bi ihtiyacınız var mı vs.
Bence toprağımızın tek güzel kültürü aile kültürü ama bu şekilde birbirine destek olanı.

Iyi de zaten kendisi meslegini yapiyor ben daha ogrenciyim meslegime baslar baslamak is bulursam insallah ailemden para istemeye cok cekinirim. Kendi ayaklarinin ustunde durmak da bu oluyor zaten ama benim yasam tarzimdan oturu sanirim herkesin dusunce tarzi bir degil haklisiniz oyle anlasilmis da olabilirim
Biraz büyük konuşmuşsunuz o zaman. Dunyanın bin bir turlu hali var iş bulsanız bile birden bire maddi duzeniniz oturacak, asla ek paraya ihtiyacınız olmayacak diye bir şey yok ki. Arkadaşlarınızın da haksız tarafları var ama ben tavrınızı fazla eleştirel ve sert buldum.

ya bir de bunalabilir insan
mesela "sen seçtin o mesleği bunalamazsın" gibi bir durum söz konusu değil ki.
İnsan arada dertleşmek ister. Burada hatalısınız.
Ama eğer ki saçma sapan atıyorum telefonlara, gezmeye-ki bu devirde gezebildiğini çok sanmıyorum ama- ne bileyim marka çanta-ayakkabıya gömüyorsa parasını haklısınız. Kimse çocuğunun gezmesine tozmasına para akıtmak zorunda değil, hele okutup meslek edindirmişse.
ama günümüzde tek başına çalış ev geçindir cidden zor. Siz de ayrı bir eve çıkarsanız anlayacaksınız. Bitmek bilmeyen bir eksikler deryası maalesef...
Anne baba da kızım iyi misin? geçiniyor musun demeli zaten, kız ya da erkek uzakta tek başına çalışıyorsa..
kaldı ki biz de anne babamıza arada demeliyiz anne baba bi ihtiyacınız var mı vs.
Bence toprağımızın tek güzel kültürü aile kültürü ama bu şekilde birbirine destek olanı.
Hayir boyle cok tutumlu bir insan degil dedim zaten ben onun yaptigi masrafin yarisini yapmiyorum kas dovmeleri cilt bakimlari her ay kasini 80 liraya aldiriyor ozel bir sekilde kirpik bakimi liftingi yani diledigi gibi parca harcayip skisinca ailem para gondermiyor bunlar nasil aile demek sacma geliyor. Ailemiz bizi meslek sahibi yaptiysa bizim de onlara yardim etmemiz gerekiyor artik ama arkadaslarim bi de ustunde onlar sana para gondermiyosa sen de gonderme enayi misin falan diyor yanlis geliyor bunlar yani. Ben her dediklerini destekleyip kendi fikirlerimi soyleyemiceksem arkadasligin ne anlami var ki. Sectigi meslegi secmeden once de mutsuz olucam diyerek gitti bi insan bunu kendine neden yapar ailesinin durumu da iyiydi calisma zorunlulugu da yok ki. Yani hem kendi basina sorun aciyorsun hem de sorunlari duzeltmek yerine sadece isyan ediyorsun ben arkadas olarak kendine gelmesini hayatin gerceklerini gormesini isterim. Ama zaten bundan sonra bir sey soylemem onaylamasam da onayliyor gibi yapip gecerim

Doğru yada yanlış neden diretiyorsunuz ki ?
Konuşmalarınız uyarsa görüşün uymazsa selam selam.
İlla bunu kabul edeceksin diye bir kaide yok ki.
Ben kabul etsinler demedim sadece anormal bir durum olmadigini ailesinin de kotu niyetli olmadigi i anlatmak istedim ama anlamadilar konu da kapandi zaten

Biraz büyük konuşmuşsunuz o zaman. Dunyanın bin bir turlu hali var iş bulsanız bile birden bire maddi duzeniniz oturacak, asla ek paraya ihtiyacınız olmayacak diye bir şey yok ki. Arkadaşlarınızın da haksız tarafları var ama ben tavrınızı fazla eleştirel ve sert buldum.
Zaten ilk calismaya baslasigi zaten babasi her seyini aldi ilk kirayi odedi ev gereclerini aldi duzenini kurdu gitti yani daha ne yapabilirler...

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
Hatalı değilsiniz ama hatalısınız. :KK53:

Hatalı değilsiniz çünkü fikir ayrılıkları da arkadaşlığa dair. Evet arkadaşlarımız diğer insanlara kıyasla duygu ve düsünce dünyamızın daha benzer, daha ortak olduğu kişilerdir ama yüzde yüz bi uyumdan da bahsedemeyiz. Farklı düsünmekte ve bunu dile getirmekte bir sorun yok yani. Kendiniz olmaktan, kendinizi ifade etmekten hicbi zaman çekinmemelisiniz. Noter gibi gelene gidene aynen mührü basmaya zorlayamaz kimse sizi.

Öte yandan hatalısınız cünkü empati, hoşgörü ve açık fikirlilik kanallarını onlar ne kadar kapatmıssa siz de o kadar kapatmıssınız. Bu konuda tek bi dogru olmadıgını siz de görememissiniz. Anlamadan dinlemeden konusmussunuz sadece.

Niye arkadaş diye bi kavram var, niye etrafımıza herhangi bir kan bagımız da olmayan bi grup insan toplayıp bizim başımıza gelen ama onların hayatına hicbi etkisi olmayan olayları anlatıyoruz?
Cünkü bilinmeye ve anlaşılmaya ihtiyacımız var.

Siz ne arkadasınızın kim oldugunu biliyorsunuz ne de onu anlamıssınız. Bu kızın ailesinin gerçekleri ile sizin ailenizin gerçekleri bir degil. Bu kız belli ki kendi istekleri dogrultusunda hayatını yönetmek istediginde ilgi, onay ve destek alamıyor ailesinden. Hatta işin kötü yanı hayatını ailesinin isteklerine göre yönlendirdiğinde de destek göremiyor.

Siz belki konu kararlarınız olunca hep kendi dogrunuz icin catısmayı seciyorsunuz. Ama bu kız siz degil, belli ki o bazen uyumlanmayı seciyor ancak karar tam da onun kararı olmadan sonrasında söyleniyor ve hatta onu bu karara itenleri sucluyor. Ki tamamen kendi kararı olsa da söylenmeye hakkı var zira pismanlık da hayata dair.

Kimi insan görev adamı denilen cinstir basına gelen iyi kötü hic bisey icin gıkını cıkarmaz geregini yapar. Kimi insan da daha nazlıdır, oflayıp puflamayı sever, cevresinden gorecegi ilgi ve motivasyona ihtiyacı vardır geregini yapmak icin. Bunu da arkadaslarında araması gayet dogaldır.

Siz hic bunları düsündünüz mü arkadasınıza yazarken, düsünmediniz. O ve digerleri de sizi düsünmedi. Oysaki birine fikir verirken kendi ayakkabılarınızın icinden fikir verilmez, onun durdugu yerde durur öyle fikir verirsiniz. Yani insanlara kendin seçtin mutsuz olmaya hakkın yok üzüntünü yansıtma bize denmez, haklısın senin yerinde olsam ben de üzgün ve mutsuz olurdum denir. Bunun adı orta yolculuk ya da pohpohlama değil, empatidir.

Mesela arkadaşınızın ailesine para göndermesi meselesi. Bence ailenin rolleri degisip kızı kendi isteklerine memur etmeleri, kendi kafalarına göre kızın sevmediği bir işe yönlendirip gelirinden pay beklemeleri net istismardır mesela. Sizce de ailenin hakkıdır, verdikleri emeğin karşılığıdır. Oldu mu size iki zıt fikir. Bunun ortası nedir, tam da arkadaslarınızın söylediğidir.

Eğer aile kıza çocuk muamelesi yapıp hayatına yön verecekse bi çocuğa göre ilgi, alaka ve maddi manevi destek gösterecek ve karsılıgında da maddi manevi vefa bekleyecek. Yok göstermiyolarsa kız da maddi manevi anlamında ailesinden ne alıyosa bi gram fazlasını vermesin. Kendi doğrularımızı hiç karıştırmadan, ben demistim demeden, anlayıp empati yaparak bu sistemin doğrusu böyle çıkarılır.

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
Tek bir cümleyle fikrinizi söylemeniz yeterliydi..bukadar uzatılacak tartışmaya yol açacak cumlelere gerek yoktu ..sonuçta herkesin kendi hayatı kendi ailesi ..ailesi para gönderir veya göndermez o onların sorunu..hakkında olsanız bu kadar ısrarcı birsekilde birden fazla şey söyleyip konuyu tartışmaya açmanıza gerek yoktu

Biraz ileri gitmişsin bence.
Mesleğini kendi seçti diye hiç mi şikayet etme lüksü olmamalı? Pişman da olabilir. O da normal.

Ailesinden destek bekler yada beklemez kişiye göre değişir. Aile destek olur yada olmaz yada olamaz.
Sen biraz fazla hesap sorar gibi konuşmuşsun. Dertleşmek istemiş oysa.

yoo neden özür dilenecek bişi yok fikirlerinizi belirtmişsiniz, ben de aynı fikirdeyim hemen hemen. yalnız bir farkla. ailenin durumu iyiyse tabi ki destek olmaya devam edebilirler çocuklarına. hatta ailesinin aklına gelmiyorsa yardım etmek, kişi açıkça isteyebilir de. ama aile kendi hallerinde ise artık ailenin tepesinden inilmeli. aile de onca yıl sorumluluğunu yerine getirmiş artık belki bir tatile çıkmak rahat etmek isterler ve hakları da. tam tersi de mümkün. çocuğun durumu iyiyse o ailesine yardım etsin. yani herkes arada sıkışabilir arada ferahlayabilir. kimin durumu müsaitse diğer tarafa yardım edebilir. ama yük olunmasına, suistimal edilmesine kesinlikle karşıyım. yetişkinsen, bağımsızlığını ilan etmişsen, ailen seni meslek sahibi yapmış sorumluluklarını zamanında yerinde getirmişse ve durumu yoksa tepesinden ineceksin.

X