Arkadas grubumdakilerin hepsiyle tartistim haksiz miyim?

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
arada nokta koy ve bence başkasının ailevi problemlerine karışma sanane.

Söyledikleriniz dogru orada sikinti yok.
Ama insan arkadasina da dert yanmayacaksa kime yanacak? Gunde 10 saat calisiyorum. Bazen ruhum totomdan cikmiscasina bunaliyorum. Bu durumda dert yandigim arkadasim bana bunu sen istedin hede hödö dese ilk derdinde beter ol mustehak sana derim.

Aile destek meselesi de goreceli. Ben destek beklemem mesela ama babam gecen hafta eve. Erzak yigdi yasak gelecekmiş 10 gun diye. 10 gun yasak icin niye 5 bidon yag aldin dedim sen sus dedi. 25 litre yag ile bakisiyoruz oyle.Ailesi oyle yetistirmis ise beklentiye girmesi normal. Sizin yetismenize gore size saçma gelmesi normal. Hersey normal. Dagilalim.:KK70:

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
Haklisin. Olgunsun artik. Kendin kazan kendin harca. Paran yetmiyorsada biriktir. Ailen manevi olarak evet omur boyu yardimci olmalilar. Maddi degil. Demekki arkadaslarin simariklar. Kes bagi bence.

Herkesin fikri kendine diyip konuyu kapatın bence. Arkadaş olmak demek her konuda aynı düşünmek değildir

Bu hayatta tek doğru yok. Sizin dediğiniz kağıt üzerinde doğru ama yirmilerinin başında bi kıza ailesi sormalı paran var mı yetiyor mu diye. Lise mezunu sağlıkçıların kazandığı da ortada. Zaten dolmuş kız azıcık destek bekliyor sizin tepkiniz anlamsız olmuş o açıdan.

Ve annesi babası onu büyüttü diye para vermek zorunda değil onlara arkadaşınız. Dünyaya getirdikleri çocuğa bakmak zorunda anne baba. Karşılığı olmaz bunun orada yanlış düşünüyorsunuz.

bence arkadaslarınız haklılar neden bu kadar hayır para alınmamalı diye ısrar ettiniz ki. herkesin aile yapısı farklı, ayrıca hayatı neden kendine zorlastırasın, zaten tek basına calısıp her seye yetip kendi ayakların ustunde durmak zor bır sey, aile eger cok fakir degilse her ay bir seyler gonderebilir kendi butcesine göre. ailesi bence gaddarmıs ne kadar para alıyor ki saglıkcılar kızcagız hem bu pandemide canı cıkıyor bir de para hesabı yapmakla ugrasıyor ailesi en azından biraz destek olabilirdi bence. siz almıyor olabilirsiniz tamam en güclü en ayakları üstünde duran sizsiniz ne diyim :KK70:

ama su konuda haklı buldum sağlığı kendisi secip zorlanması konusunda bır sey diyemem ben de zor bir alan okudum ve cok zorluk cektim ama sürekli bunu dramatize edip ağlayıp sızlamak surekli bu konuyu gundeme getirip herkesten ilgi beklemek bence cok yorucu boyle bir insanla arkadaslık etmezdim. sonucta siz bu insanı surekli pışpışlamak nazını cekmek zorunda degilsiniz yani

gerçek şu ki birbirini tanıyan 2 kişiyle asla arkadaş kalınmıyor

yani 4 arkadaşında keşke birbirini tanımasaydı ayrı ayrı dünyalar olurdu senin için böyle sıkıntılar çıkmazdı

yanlış dememişsin haklısın o yüzden seni haklı gören 1 tanesini siç yoluna onunla devam et

Kavga etmemissiniz ki yahu fikir ayrılığına dusmuşsunuz. Ne var bunda eleştiri yapmışsınız sadece. Buna küstü mü? Bence de belli bir yaştan sonra aileden para alınmamalı. Maaş çok düşük kiran çok yüksek vs ise issizsen ailenin durumu varsa bir süre destek olabilirler tabi ama. Diğer türlü saçma buluyorum.

Yaptığınız şey fikrinizi söylemek değil, yargılamak. Tartışmaya yer aramışsınız sanki. Sizinde bu aralar kendi içinizde problemleriniz olabilir bence bilmiyorum ama arkadaşınıza yardımcı olmaya veya dinlemeye çalışmaktan çok haklılığınızı kanıtlama çabası içerisine girmişsiniz. Herkesin yaşam dinamikleri aynı değil. Çok fazla büyük konuşmamak gerek öyle. Ha eğer kafanız çok uymuyorsa yakın arkadaş olmazsınız

Son düzenleme:
Yani ne diyeyim fikir ayrılığı olmuş. Bu konuda farklı düşünüyoruz demek yerine tartışma açılmış. Bana göre arkadaşınızın haklı olduğu bazı noktalar var haksız olduğu kadar. Düzeldi mi aranız ne oldu bu konuşmadan sonra?

Iyi de zaten kendisi meslegini yapiyor ben daha ogrenciyim meslegime baslar baslamak is bulursam insallah ailemden para istemeye cok cekinirim. Kendi ayaklarinin ustunde durmak da bu oluyor zaten ama benim yasam tarzimdan oturu sanirim herkesin dusunce tarzi bir degil haklisiniz oyle anlasilmis da olabilirim
Ablacım bak çok haklısın aşırı haklısın doğru da yoldasın, kendini en kötü senaryoya alıştır ki, çıtan yükselsin ama bir şeyi unutma eleştirdiğin şeyi yaşamadan da bu hayat seni bırakmaz.Daha çalışma hayatına girmemişsin işin zorluklarını geçim zorluklarını tatmamışsın,ben de senin gibiyim mezun oldum ailemden para almayı kestim, onlarla yaşamama rağmen istediğim gibi iş olmaz şartlar seni zorlar ve bi yerde hayat sana öyle oyun oynar ki ailene her zaman muhtaç olursun.Bildiğini kendine sakla fazla tartışmaya da girme gereksiz.

Yaptığınız şey fikrinizi söylemek değil, yargılamak. Tartışmaya yer aramışsınız sanki. Sizinde bu aralar kendi içinizde problemleriniz olabilir bence bilmiyorum ama arkadaşınıza yardımcı olmaya veya dinlemeye çalışmaktan çok haklılığınızı kanıtlama çabası içerisine girmişsiniz. Herkesin yaşam dinamikleri aynı değil. Çok fazla büyük konuşmamak gerek öyle. Ha eğer kafanız çok uymuyorsa yakın arkadaş olmazsınız
İçten içe böyle bir korkusu ve aileden beklentisi vardır ki bu konuda ses yükseltmiştir.İnsanı korkuları yönetir.

Haklı olup olmamanızın bi önemi yok, insan bazen sadece anlatıp rahatlamak ister. Benim de karşımda ki arkadaşım, anlattığım herhangi bir konuda kendi fikrini diretse bana, öyle ya da böyle sonu tartışmayla biter, kaldı ki siz kendi fikirlerinizi o kadar haklı görüyorsunuz ki burada da kendinize destek arıyorsunuz. Bence...

Şimdi bi kız varmış sağlıkçı olmak isteyen onla tartıştınız onu anladımda
diğerleri ne alaka onlarla ne ilgisi var küsmenizin

Yok yahu, doğru olan sizsiniz. Onlar hazıra güvenen, ailenin muhtaç bebekleri olan kızlardan.
Bence böyle tartışmalar karşılıklı tanışmada büyük yardımcı. Şu zihniyette olduğunu öğrendiğim insanla arkadaşlığımı keserim mesela.

Bazilarina duymak istedklerini soyledgnz surece onlarla arkadassnzdr..herkes kndi fikrini soylms buyutulmemeliydi..ama iste destek beklerken gerckleri duymk agir gelms..bosverin..

Siz haklısınız ama bir kere benim fikrim bu deyip gecseydiniz. Bana da garip geliyor çalışan insanın ailesinden para istemesi ama kayınvalide veya kayinbabasindan para vs bekleyenleri gördükçe, okudukça ailesinden bekleyenler daha mantıklı gelmeye başladı.

Saygısızlık etmediğinize göre fikrinizi özgürce söylediğiniz icin ozur dilemenize gerek yok
Ben de hemfikirim sizinle ayni cumleleri hep kurmusumdur
Belli yasa gelene kadar emek vermişler zaten ailelerimiz, meslegimizi elimize aldıktan sonrasi bize ait
Bir de okulu birakmasi ve baska bölüm okumasi onun tercihiyse, ailesinden beklentiye girmesi onlarin yaptıklarına haksizlik olur.

Ablacım bak çok haklısın aşırı haklısın doğru da yoldasın, kendini en kötü senaryoya alıştır ki, çıtan yükselsin ama bir şeyi unutma eleştirdiğin şeyi yaşamadan da bu hayat seni bırakmaz.Daha çalışma hayatına girmemişsin işin zorluklarını geçim zorluklarını tatmamışsın,ben de senin gibiyim mezun oldum ailemden para almayı kestim, onlarla yaşamama rağmen istediğim gibi iş olmaz şartlar seni zorlar ve bi yerde hayat sana öyle oyun oynar ki ailene her zaman muhtaç olursun.Bildiğini kendine sakla fazla tartışmaya da girme gereksiz.
En kotu senaryoda olup aileden yardim beklemek farkli hayatinin duzenini kurmusken devam etmek yerine sizlanmak ilgi beklemek ayri. Is bulamasam isimden kovulsam ailem git basinin caresine bak demicek tabiki. Ama zaten dunya almis basini gidiyor insanlar cocuklarina tavuk yediremiyor isi olan tek yapmasi gereken kendi duzenine sahip cikmasi gereken insanlarin her gun her gun istisnasiz isyan etmelerine dayanamiyorum ustune bir de aile para gondeemiyor diye bu ne bicim aile denmesi.. bunlara dayanamadim tepki gosterdim ama birdaha da agzimi acmam kimse gercekleri duymak istemiyor.

X