Arkadaşımda hpv var, bana da bulaşır mı?

Hiv değil hpv sordum ben ayrıca internetteki bilgilerden emin olamadım buradaki tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum nete bende baktım yoksa
Valla bilmem kuzum ben yardimi dokunur diye ilgili siteden baktim detayli bilgi veriyordu ayni fincana kadar dedim gormedi heralde bi faydam olsun ,bide mevzuyu tuttursaymisim tam olacakmis

HPV'nin birkaç çeşidi var... el ve ayaklarda siğilleri mi var arkadaşınızın ? yoksa serviks-vulva(dudaklar vb) dediğimiz dış genital yollarında mı var siğiller?

kan,tükürük,cinsel yollardan ve deriden bulaşır HPV. ancak arkadaşınızınki genital bölgede bulunuyorsa aynı tuvaleti vb kullanmadığınız sürece pek kolay bulaşmaz. Klozetten bahsediyorum tabi.

HIV pozitif bireylerle;

*Aynı ortamda bulunmakla,

*Aynı havayı solumakla,

*Dokunmak, sarılmak, öpüşmekle, sürtünmekle,

*Aynı kaptan yiyip içmekle,

*Giysi ve eşyaları (kesici-delici aletler hariç) paylaşmakla,

*Hapşırmak, öksürmekle,

*Virüs taşıyan kişinin tükürük, gözyaşı, idrar, dışkı, ter, kusmuk, balgam gibi sıvılar yoluyla
(kan içermemeleri koşulu ile) temas etmekle,

*Ortak tuvalet, banyo, havuz kullanımı ile,

*Cinsel sıvılarınız üzerinde olsa dahi, iç çamaşırı ve kıyafet paylaşmakla,

*Korunarak cinsel ilişki ile,
*Mastürbasyon ile,

*Başka bir bireyi elle tatmin etmekle,

*İki negatif bireyin herhangi bir şekildeki temasıyla,

*Sivrisinek ısırması ile,
*Hayvandan insana,
*Sosyal medyada #hivbilgisi içerikli paylaşımlar yapmakla,

HIV BU LAŞ MAZ!

HIV, oransal olarak bakıldığında bulaşma olasılığı çok yüksek bir virüs değildir
Hiv dememiş, hpv demiş ama o da aynı ofisi paylasmakla bulaşmaz zaten.

HPV'nin birkaç çeşidi var... el ve ayaklarda siğilleri mi var arkadaşınızın ? yoksa serviks-vulva(dudaklar vb) dediğimiz dış genital yollarında mı var siğiller?

kan,tükürük,cinsel yollardan ve deriden bulaşır HPV. ancak arkadaşınızınki genital bölgede bulunuyorsa aynı tuvaleti vb kullanmadığınız sürece pek kolay bulaşmaz. Klozetten bahsediyorum tabi.
Genital bölgede var tükürüğü bana sicrarsa yüzüme yani bulaşır mı yada aynı eşyaya dokunmakla vajinasına elleyip benim bir esyama dokunsa sonra bende o eşyaya dokunup vajinama elimi sursem bulaşır mı

Vajinasına elleyip benim esyama dokunursa sonra o eşyaya ben dokundum vajinama dokundum bana bulaşır mı yada tükürüğünden
Ok.
Kendim hpv taşıyıcısıyım, boşa sallamıyorum. Cinsel bölge temasi harici bulaşmıyor.v

Genital bölgede var tükürüğü bana sicrarsa yüzüme yani bulaşır mı yada aynı eşyaya dokunmakla vajinasına elleyip benim bir esyama dokunsa sonra bende o eşyaya dokunup vajinama elimi sursem bulaşır mı
Bi psikiyatrye gorunsen daha iyi olur.

Vajinasına elleyip benim esyama dokunursa sonra o eşyaya ben dokundum vajinama dokundum bana bulaşır mı yada tükürüğünden
Ben iş yerinde vajinasına dokunup hemen akabinde başkasının eşyasını elleyen görmedim. Bulaşmaz yani merak etmeyin. Ofiste vajinası açık oturuyorsa onu bilemem.

Arkadaşlar çok tedirginim lütfen başka yorumu olan bilgisi olan varsa yazsın pazartesi günü kadın doğuma gidip kontrol ettiricem

Size daha ne diyelim ki, ikna olmuyorsunuz. Kaldı ki korona döneminde neden birbirinizin eşyalarını kullanıyorsunuz?

X