Konuşma Problemleri Arkadaşlar oğlum konuşmada gecikti yardımlarınızı bekliyorum

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

siyah papatya

Guru
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2007
428
18
merhaba arkadaşlar benim oğlum şuan 27 aylık .ilk konuşmaya 6 aylıkken falan başladı bir kaç kelime söylüyordu, 14 aylıkken yürümeye başladı.yürümeye merak salınca konuşmayı tamamen bırakmıştı.fakat benim oğlum şimdi gönlü olursa aşkım,anne ,baba,mama,atta,su,yayaya şaşaşa,bu su ,bu araba ,sayıları sayıyor,kedi nasıl ses çıkartır diyorum miyavlamaya başlıyor.aklıma gelmeyen birkaç kelime daha var.ama kendini vücut diliyle çok iyi anlatıyor ve her söyleneni de hemen hemen anlıyor ve yapıyor,mesela oğlum git muftağın ışığını kapatta gel diyorum kapatıp geliyor,kapıyı aç diyorum açıyor.çokta hareketli enerji dolu bir çocuk müzik sesi duyduğunda hemen oynamaya başlıyor canım oğluşum benim.bende karşımda ki büyük bir bireymiş gibi onunla konuşuyorum neyin ne olduğunu söylüyorum. anlatmaya çalışıyorum istediği bir şey olduğunda, ne istiyorsun oğlum bana söyler misin diyorum istediğini hemen vermediğim zaman da ağlamaya başlıyor.inşallah en yakın zamanda tam anlamında konuşmaya başlar benim oğlum.arkadaşlar sizden bu konuda deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum

acaba yaşıtlarıyla yeterince vakit geçiriyor mu?
benim oğlum şu an 3 yaşında. geçen yıl hemen hemen hiç konuşmuyordu. genelde evde yalnız olurduk.
ne zaman ki ben çalışmaya, o da yaşıtlarının olduğu ortamlara girmeye başladı, birden dili açıldı
şimdi susturamıyoruz :)
hiç problem yok. canı istediğinde konuşuyomuş zaten beyefendi biraz tembellik ediyo :)
bi kaç aya kalmaz "sus yeter" dersiniz benden söylemesi :)

acaba yaşıtlarıyla yeterince vakit geçiriyor mu?
benim oğlum şu an 3 yaşında. geçen yıl hemen hemen hiç konuşmuyordu. genelde evde yalnız olurduk.
ne zaman ki ben çalışmaya, o da yaşıtlarının olduğu ortamlara girmeye başladı, birden dili açıldı
şimdi susturamıyoruz :)
hiç problem yok. canı istediğinde konuşuyomuş zaten beyefendi biraz tembellik ediyo :)
bi kaç aya kalmaz "sus yeter" dersiniz benden söylemesi :)

ay inşallah biz burda gurbetteyiz akrabalarımızdan hiç kimse yok .apartmandada yaşıtları yok daha çok evdeyiz oğlumla onunda etkisi olabilir hep dua ediyorum allahım bir an önce konuşsun yavrum diye .bende elimden geleni yapıyorum konuşuyorum oğlumla ama hayırlısı bakalım.aslında bıcır bıcır bir görsen akşama kadar nasıl konuşuyor ama tam olarak anlaşılmıyor çoğu kelimeleri

ay inşallah biz burda gurbetteyiz akrabalarımızdan hiç kimse yok .apartmandada yaşıtları yok daha çok evdeyiz oğlumla onunda etkisi olabilir hep dua ediyorum allahım bir an önce konuşsun yavrum diye .bende elimden geleni yapıyorum konuşuyorum oğlumla ama hayırlısı bakalım.aslında bıcır bıcır bir görsen akşama kadar nasıl konuşuyor ama tam olarak anlaşılmıyor çoğu kelimeleri

canim malatyada ne taraflardasin bak bizim iller bolumunde malatyada var orda pek cok arkadasimiz var

oğlunuz birşeyler geveliyormuş sonuçta analaşlmasada buda bir iletişimdir yakında daha anlaşılır konuşacaktır mümkün olduğunca yaşıtları ile bir araya gelsin yada kreşe falan yazdırabilirsiniz resimli kitaplar okuyun bol bol şarkı söyleyin oyun oynayın tv kesinlikle izletmeyin kendinizide üzmeyin

Dışarı çıkın bolca ve anlatın herşeyi. Sorular sorun cevabını vermesini bekleyin. Vermezse peki sonra söylersin o zaman diyip konuşmaya devam edin.
Birde sözle dile getirmeyip ağladığında vermeyin istediğini. Verirseniz o bunun zaten işe yaradığını konuşmasına gerek olmadığı mesajını alır.
Ağlayarak birşeyi elde edemeyeceğini anlaması lazım.

bende aglamanin cocuklar icin cok buyuk bir koz oldugunu dusunuyorum akillari erdiginde oyle bi kullaniyorlarki bunu.ben agladigi zaman kesinlikle yapmiyorum aglamaya devam edersen istegini hic yapmayacagim istersen odana gidip istedigin kadr aglayabilirsin diyorum.guzel dille soylersen belki olur istegin diyorum bi sure sonra aglamanin bisey kazandiramayacagini anliyo ve bakiyorum annecigim.....diye baslayan cumleler kuruyo sakince:))))) eee deli deliyi gorunce sopasini saklarmis:))))))

oğlunuz birşeyler geveliyormuş sonuçta analaşlmasada buda bir iletişimdir yakında daha anlaşılır konuşacaktır mümkün olduğunca yaşıtları ile bir araya gelsin yada kreşe falan yazdırabilirsiniz resimli kitaplar okuyun bol bol şarkı söyleyin oyun oynayın tv kesinlikle izletmeyin kendinizide üzmeyin

arkadaşım şimdi benim oğlum bütün gün benimle beraber olduğu için bana aşırı düşkün kreşe göndersem bile durmaz. babasıyla arbamıza bensiz binmiyor düşünün, illa benimde gelmemi istiyor ama yürüyerek markete , parka falan gidiyor.tv yi gndüzleri kapatıyorum.gün içinde ara sıra çizgi film izletiyorum.dediğiniz gibi tekerlemeler şarkı falan söylüyorum çok ta hoşuna gidiyor.elimden geldiği kadar konuşuyorum oğlumla.bana birşey anlattığı zaman onu dinliyorum anlamış gibi yapıyorum yaa öylemi olmuş oğlum falan diyorum onu heycanlandıracak tepkiler veriyorum oda gülüyor benim fıstığım :ecrin_bebek:inşallah en yakın zaman da konuşur bıcırığım

bende aglamanin cocuklar icin cok buyuk bir koz oldugunu dusunuyorum akillari erdiginde oyle bi kullaniyorlarki bunu.ben agladigi zaman kesinlikle yapmiyorum aglamaya devam edersen istegini hic yapmayacagim istersen odana gidip istedigin kadr aglayabilirsin diyorum.guzel dille soylersen belki olur istegin diyorum bi sure sonra aglamanin bisey kazandiramayacagini anliyo ve bakiyorum annecigim.....diye baslayan cumleler kuruyo sakince:))))) eee deli deliyi gorunce sopasini saklarmis:))))))

ay nasıl ağıyor ama istediğini hemen vermeyince.oğlum diyorum ne istiyorsun bana söyle,ama söylemezsen ben anlayamam ki konuş sana istediğin şeyi vereyim diyorum ağlıyor hemen eliyle gösteriyor ıhh ıhh diye konuşmuyor.bende hı oğlum sen benden su istiyorsun demek k i tamam oğlum al balalım suyunu diyip veriyorum.çok ağlıyor sıpa ya yerlere attığı oluyor kendini

Dışarı çıkın bolca ve anlatın herşeyi. Sorular sorun cevabını vermesini bekleyin. Vermezse peki sonra söylersin o zaman diyip konuşmaya devam edin.
Birde sözle dile getirmeyip ağladığında vermeyin istediğini. Verirseniz o bunun zaten işe yaradığını konuşmasına gerek olmadığı mesajını alır.
Ağlayarak birşeyi elde edemeyeceğini anlaması lazım.

aynı dediğiniz gibi anlatıyorum nereye gideceğimizi orada neler yapacağımızı falan hep anlatıyorum.babamız evde oldukça hafta içi hafta sonu birlikte parka markete falan görütürüyoruz.bu dediklerinizi yapıcam bakalım faydasını en yakın zamanda alırım umarım.teşekkürler

Daha 2 yaşında küçücük bir çocuk, niye bu kadar dert ediyorsunuzki.:sm_confused:

Sonuçta hiç konuşmuyor değil, konuşuyor 10-15 kelimede olsa söylüyor, derdini anlatıyor.

Önemli olan işaret diline alışmaması. Eninde sonunda konuşacaktır, hatta siz yeter artık suuuus diyeceksinizdir. şimdiden bu kadar kasmanıza gerek yok. daha minnacık o annesi:teselli:, Çocukların kimisi erken yürür, kimisi erken diş çıkarır, kimisi erken konuşur, kimisi erkenden çişine alışır. hepsi birbirinden farklı. Bu yüzden kimseyle kendi çocuğunuzu kıyaslamayın. Doktoru ne diyorsa doğrudur. Başkalarının değil uzmanların dediklerine kulak asın.

imkanin varsa krese vermeni tavsiye ederim. haftada 3 gunu yarim gun olabilir, oyungruplari da olabilir.

Bebeğinizle sürekli konuşun. Ona masal okuyun. Sonra neler anladığını anlatmasını isteyin. Ve oyun arkadaşı edinmesini sağlayın.

benim oğlum 24 aylık
4 aydır kreşe gidiyor haftada 2 gün
3 ay öncesine kadar anne bile diyemiyordu
ama bu son ay özellikle son 10 gündür inanılmaz birşekilde dili açıldı
öyle kelimeler söylüyor öyle cümleler kuruyor ki şok oluyorum
okulda yada ev ortamında yaşıtlarıyla olması çok faydalı olacaktır emin olun

bu kadar dert etme canim.oglun iki yasinda bak sana ne söyliycem icin acilir biraz.benim cok yakin arkadasimin kizi 3 yasindaydi hic konusamiyordu anliyor uyguluyor ama cevap vermiyordu.doktora götürdü neden konusamadi diye.doktor demiski senin kizin tembel cocuklardan.cocuk söylenini yapiyormu algiliyormu.cocuga gel dedinmi geliyormu.bi kac kelime dahi söyleyebiliyorsa cocuk o cocuktan kormayin demis.o illaki bi gün konusacak demis.sadece tembel konusmak istemiyor demis.suan 4 yasinda inanirmisin yeni konusmaya basladi.o yüzden korkma.ha ne zaman kork sen bisey istedigin zaman yapmazsa kulaklarinda bi problem vardir diye düsünebilirsin.ama dedigine göre her söyledigini yapiyor.kücük bide öneri cocuk sizden sunu ver diye agliyorsa zorlamayin istedigi seyin ismini söyletmek icin.mesela tuzlugumu gösteriyor haa sen tuzlugu istiyorsun diye cevap verin.ha sunumu istiyorsun demeyin.böylelikle neyin nasil söylendigini daha cabuk kavrar

arkadaşım şimdi benim oğlum bütün gün benimle beraber olduğu için bana aşırı düşkün kreşe göndersem bile durmaz. babasıyla arbamıza bensiz binmiyor düşünün, illa benimde gelmemi istiyor ama yürüyerek markete , parka falan gidiyor.tv yi gndüzleri kapatıyorum.gün içinde ara sıra çizgi film izletiyorum.dediğiniz gibi tekerlemeler şarkı falan söylüyorum çok ta hoşuna gidiyor.elimden geldiği kadar konuşuyorum oğlumla.bana birşey anlattığı zaman onu dinliyorum anlamış gibi yapıyorum yaa öylemi olmuş oğlum falan diyorum onu heycanlandıracak tepkiler veriyorum oda gülüyor benim fıstığım :ecrin_bebek:inşallah en yakın zaman da konuşur bıcırığım

benim oğlumda aynı senin gibi öyle yapışıkki bana hep peşimde gölgem benim ama ben 3 aydır kreşe götürüyorum 3 saat kalıyo bırakıyorum geliyorum tabii ilk günler ağladı bırakmadı ama öğretmenini sevdi arkadaşları ile uyum sağladı artık ağlamıyo bırakırken ama evde yine aynı kimsenin kucağana gitmez kimseden bişey yemez kimse uyutamaz hep ben ilgilenicem istiyo benimkide 29 aylık öyle pek konuşmuyo yani dpğduğundan beri tembel bir çocuk geçte yürümüştü:emir_bebek:endişe etme hiç başlamış o gerisi gelir zatenboshayallersmile

birde oğluna resimli kartlar alabilirsin ilk sözcüklerim diye bir set var içinde her türlü şeyler var sebzeler meyveler ne istersen resimler sözcükler onları tek tek gösterip isimlerini söyle sonra ondan söylemesini iste hikaye kitabındaki resimleri anlat elini tutup onada göster çok ilgilerini çekiyo çünkü böyle şeyler

Canım bu konuda tecrübem çok inan...

Benim oğlum da geç konuştu.. Hatta 2.5 yaşındayken sadece anne baba diyordu..

Benimkinden 2 ay büyük 2 arkadaşımın da çocukları vardı.. Ama onlar kızdı..
Bir gün o kız annesi onu ayağında sallarken "anne gözüme güneş geliyooo" dedi..

Ben dondum kaldım.. Hemen oğlumu Dr.a götürmeliyim dedim..
Aradaki bu kadar fark nasıl olabilirdi ki?
Ve götürdüm..

Ama oğlum bana her zaman çok zeki gibi geliyordu.. Bana göre konuşamasa bile
yaşıtlarından ileride bir zekası olduğunu düşünüyordum..
Belki biyolojik bir yapı bozukluğu vardır diye kaptım Dr.a götürdüm.
Bizi çocuk psikiyatrisine sevkettiler..
Testler.. ıncelemeler...

Sonucu elime tutuşturdular: "Çocukta yaşıtlarına oranla %25 gerilik..."

Başımdan aşağıya kaynar sular döküldü.. "Nasıl yani yaa.." dedim.. Çıktım hocayla görüştüm..
" benim oğlum bana göre üstün zekalı.. Başka çocukların yapamadığı şeyleri yapıyor..
Ben test sonuçlarından böyle birşey beklerken, bu nedir? "
dedim...

Hoca da beni teselli etti.. "Üzülmeyin.. Bu dünyaca kullanılan bir testtir..
Şu an tüm dünya kullanıyor bu testi.. Yanlış çıkma olasılığı çok az.. Ama endişe etmeyin...
Bu çocuklar için özel okullar var.. Hemen oraya verirsiniz.. Eğitim görür..."

Bir annenin, bir Prof.tan böyle şeyler duyması nasıldır hanımlar sizce?
Günlerce yıkık gezdim.. Hayal kırıklığım bir taraftan..
Endişelerim diğer taraftan, yedi bitirdiler beni...

Sonuç mu?

Oğlum 2.5 yaşını bir aç ay geçince... birden... sanki makasla kesilmiş gibi...
bir sabah konuşmaya başladı.. ama öyle böyle değil..
Bayağı bayağı konuşuyordu.. Demek biliyormuşta, konuşmuyormuş..

Zeka geriliğine gelince...

Oğlum şu an 7 yaşında.. 1. sınıfa gitmesi gerekirken, şu an 2'ye gidiyor..
4.5 yaşında kendi kendine okumayı yazmayı öğrendi.. Zekası üstün olduğu için,
bu sene 1. sınıfı direk atlattırdı öğretmeni ve 7 yaşında şu an 2. sınıfta..

Her gidi tüm dünyanın kullandığı testler hey...

Canım bu konuda tecrübem çok inan...

Benim oğlum da geç konuştu.. Hatta 2.5 yaşındayken sadece anne baba diyordu..

Benimkinden 2 ay büyük 2 arkadaşımın da çocukları vardı.. Ama onlar kızdı..
Bir gün o kız annesi onu ayağında sallarken "anne gözüme güneş geliyooo" dedi..

Ben dondum kaldım.. Hemen oğlumu Dr.a götürmeliyim dedim..
Aradaki bu kadar fark nasıl olabilirdi ki?
Ve götürdüm..

Ama oğlum bana her zaman çok zeki gibi geliyordu.. Bana göre konuşamasa bile
yaşıtlarından ileride bir zekası olduğunu düşünüyordum..
Belki biyolojik bir yapı bozukluğu vardır diye kaptım Dr.a götürdüm.
Bizi çocuk psikiyatrisine sevkettiler..
Testler.. İncelemeler...

Sonucu elime tutuşturdular: "Çocukta yaşıtlarına oranla %25 gerilik..."

Başımdan aşağıya kaynar sular döküldü.. "Nasıl yani yaa.." dedim.. Çıktım hocayla görüştüm..
" benim oğlum bana göre üstün zekalı.. Başka çocukların yapamadığı şeyleri yapıyor..
Ben test sonuçlarından böyle birşey beklerken, bu nedir? "
dedim...

Hoca da beni teselli etti.. "Üzülmeyin.. Bu dünyaca kullanılan bir testtir..
Şu an tüm dünya kullanıyor bu testi.. Yanlış çıkma olasılığı çok az.. Ama endişe etmeyin...
Bu çocuklar için özel okullar var.. Hemen oraya verirsiniz.. Eğitim görür..."

Bir annenin, bir Prof.tan böyle şeyler duyması nasıldır hanımlar sizce?
Günlerce yıkık gezdim.. Hayal kırıklığım bir taraftan..
Endişelerim diğer taraftan, yedi bitirdiler beni...

Sonuç mu?

Oğlum 2.5 yaşını bir aç ay geçince... birden... sanki makasla kesilmiş gibi...
bir sabah konuşmaya başladı.. ama öyle böyle değil..
Bayağı bayağı konuşuyordu.. Demek biliyormuşta, konuşmuyormuş..

Zeka geriliğine gelince...

Oğlum şu an 7 yaşında.. 1. sınıfa gitmesi gerekirken, şu an 2'ye gidiyor..
4.5 yaşında kendi kendine okumayı yazmayı öğrendi.. Zekası üstün olduğu için,
bu sene 1. sınıfı direk atlattırdı öğretmeni ve 7 yaşında şu an 2. sınıfta..

Her gidi tüm dünyanın kullandığı testler hey...

nil arkadaşım tecrübelerini benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.inşallah benim oğlumda bir an önce konuşur .ya aslında bir konuşsa bütün sıkıntımız kalkacak ortadan. ağladığında bir yerimi acıyor başka bir şey mi istiyor ne anlayamıyoruz ki .iyi günler dilerim

X