Konuşma Problemleri Arkadaşlar oğlum konuşmada gecikti yardımlarınızı bekliyorum

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Canım konuşacak merak etme..
Hemde birden konuşacak, sen bile şaşıracaksın inşaAllah..
Erkek çocuklar genellikle geç konuşuyorlar..
Aynı aşamalardan ben de geçtim..

Çok konuşmaya başlayıpta, "oğlum bir dakika susar mısın" dediğinde
aklına gelsin bu konu..
Gülümse ve bizi hatırla,olur mu?

Selam öncelikle. Zaman gelicek diyeceksin ki sus oğlum yeter :).Benim oğlumda çok geç konuştu bir anne olarak endişeleniyordum tabi. Birde cahillik vardı yaş 17 ne anlarım.Gurbetlik vardı birde tabi.Annem geldi neden sonra yanımada dil bağı varmış oğlumda. Oğlumun doktoru yine annem oldu .Küçük operasyon sonunda başladı konuşmaya. benim oğlum hiç konuşamıyordu. beden dili çok güzeldi ama ses yoktu hiç. Ama sen diyorsunki önceden bişiyler konuşuyormuş.Yanlış anlama ama sanırım konuşma tembelliği var. Birde evdesiniz parka dışarıya çıkar göreceksin kafasına uygun arkadaş bulduğunda bülbül gibi şakıyacak.

benim oğlumda 26 aylık ve konuşmuyor 10-15 kelime söylüyor ama geçen yaz söylediği kelimeleri şimdi söyleyemiyor bende konuşur diye bekliyorum beden dilini iyi kullanıyor her isteğini anlatabiliyor sanırım anlamamak lazım

arkadaşlar ben forumda çok yeniyim. bana da yardımcı ollursanız çok sevinirim. benim oğlum 18 aylık ve hiç konuşmuyor. bişi istediği zaman hı hı diyor başkada tık yok. ya acaba boşunamı kuruntu yapıyorum. babasıda durmadan acaba bu çocukta bi problemmi var dio doktoramı götürsek diyor bende saçmalama falan diyorum hemen bana bunun akranları baya baya konuşuyor diyor. ya aslında kıyaslama yapmasının doğru olmadığını söylüyorum. ama içten içe de sinir oluyorum. sonuçta babası ama kalkıpta nie yürümüo( ki 14 aylıkken yürüdü) nie konuşmuo dediği zaman elimde olmadan içten içe kinleniyomuşum gibi hissediyorum. lütfen bana da yardımcı olun. tecrübelerinize güvenerek bana yardımcı olmanızı bekliyorum.şimdiden tşkler..

benim oğlum 7 aylıkken hem emeklemeye hemde sıralamaya başlamıştı. 10 aylıkkende yürüdü..fakat yaşına gelinceye kadar ağzından anne sözünü duymak için hergün bekledim. 18 aylıkken birçok kelimeyi söylüyordu... hafızası da çok güçlü.. şu anda 27 aylık.. hala cümle kurmuyor. ne sorsanız hemen ismini söyler mesela.zor kelimeleri bile hemen zorlanmadan söylüyor. ama cümle yok. bizde dr a gittik bu sebepten. dr. erken yürümüş dedi. bu sebepten konuşma gecikmesi sık görülüyormuş. başka şeylere odaklanıyorlarmış. acele etmememizi söyledi. çok zeki olduğunu boşa kuruntu yapmamamızı söyledi. bunları biliyordum ama dr.dan duymak insanı rahatlatıyor yinede..

Kızlar benim oğlum da 28 aylık çok şükür bi sorunumuz yok ama benimkide tam konuşmuyo,kuzenimin kızı var 3 ay küçük bilmediği yok herşeyi konuşuyo ama oğlum tembellik ediyo bu aralar bende takıntı yaptım ama problem olduğunu düşünmüyorum,inşallah yakında konuşurlarda rahatlarız,eltimin 2 kızı var ilki 1 yaşında şakır şakır konuşmuş ama 2.kızı 4 yaşında başlamış yani çokta telaş yapmaya gerek yok bi aksilik olsa anlardık,allah herkesin yavrusuna sağlık versin.

merhaba,
benim oglumda sizin oglunuz gibi. doktor hemen tv yi tamamen kaldir,oyun grubuna gonder ve devamli diger cocuklarini gorebilecegi parka gotur dedi. Sizinkisi adini soyleyince bakiyormu? o cok onemli cunku. Ayrica goz temasini guclendirmeye calisin.

benim oğlum da 2,5 yaşında konuşamıyor.her gün parka gidiyoruz.ama evde yalnızız tabi.3 yaşını doldurduğunda kreşe göndermeyi düşünüyorum.konuşmada faydası olur sanırım

benim oğlum17 aylık oldu baba dede mama allah bu(su) bak gel kuş çiş hav abov bay bay gol koy cümle kurduğu tek şey baba mama diyor anne net söylemiyor ame diyor adını söyle dediğimizde mee (mert) demeye çalışıyor ben zorlaadıkça o söylemiyor canı istediğinde söylüyor ama bilmediği hiç bişi yok bütün nesneleri gösteriyor çok ilgileniyorum hergün heryeri geziyor herşeyikonuşuyorum parklara gezmelere.... ama hala net konuşmuyor ve cümle kuramıyor bende endişeleniyorum ama çok fazla ilgiye rağmen inatla konuşmuyor acaba çokmu üstüne gidiyorum ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen çok endişeleniyorum..11 aylı yürüdü ilgisi hep fiziğini geliştirme yolunda takla atıyım bacak açıyım koşuyum tamir ediyim kapı kapatıp açayım çok endişeliyimmmmmmmm

benim oğlum17 aylık oldu baba dede mama allah bu(su) bak gel kuş çiş hav abov bay bay gol koy cümle kurduğu tek şey baba mama diyor anne net söylemiyor ame diyor adını söyle dediğimizde mee (mert) demeye çalışıyor ben zorlaadıkça o söylemiyor canı istediğinde söylüyor ama bilmediği hiç bişi yok bütün nesneleri gösteriyor çok ilgileniyorum hergün heryeri geziyor herşeyikonuşuyorum parklara gezmelere.... ama hala net konuşmuyor ve cümle kuramıyor bende endişeleniyorum ama çok fazla ilgiye rağmen inatla konuşmuyor acaba çokmu üstüne gidiyorum ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen çok endişeleniyorum..11 aylı yürüdü ilgisi hep fiziğini geliştirme yolunda takla atıyım bacak açıyım koşuyum tamir ediyim kapı kapatıp açayım çok endişeliyimmmmmmmm

arkadaşım bence gereksiz yere endişeleniyosun.17 aylık bi bebek için çok iyi konuşuyo bence.yani benimkine bakarsak.benim oğlum 2 yaşında seninkisi kadar bile konuşamıyo.dr göz teması kurup söylenilenleri anlıyosa bi sorun olmaz dedi.çok şükür herşeyi anlıyo işaretle anlatıyo.bence oğlun çok normal endişelenme.

arkadaşım bence gereksiz yere endişeleniyosun.17 aylık bi bebek için çok iyi konuşuyo bence.yani benimkine bakarsak.benim oğlum 2 yaşında seninkisi kadar bile konuşamıyo.dr göz teması kurup söylenilenleri anlıyosa bi sorun olmaz dedi.çok şükür herşeyi anlıyo işaretle anlatıyo.bence oğlun çok normal endişelenme.

canım teşekkür ederim ama yine de çok endişeleniyorum. anlamadığı bilmediği hiçbir nesne yok herşeyi gösterir ama bildiklerini söylemiyor çıldırıyorum çok üsüne düştüğümü o da biliyor inadına konuşmuyor

canım teşekkür ederim ama yine de çok endişeleniyorum. anlamadığı bilmediği hiçbir nesne yok herşeyi gösterir ama bildiklerini söylemiyor çıldırıyorum çok üsüne düştüğümü o da biliyor inadına konuşmuyor

bence fazla üstüne düşme yani ısrar etme.iyice bıktırırsın çocuğu.yada inat yapar belki.

ben 3 yasima kadar konusmamisim:KK1: Laz inadi varmisti bende
ama bak simdi bülbül gibi sakiyorum :)

ilahi çok güldüm ya.aslında bizim problemimiz bence çocukları başkalarıyla kıyaslamak yok onunki önce şunu dedi benimki neden demedi çocukları şimdiden yarıştırıyoruz aslında bütün anneler bundan vazgeçip çocuğun mutlu olduğu şeyleri yapsak hem biz rahatlayacaz hemde çocuklar bırakalım nezaman konuşurlarsa konuşsunlar ama biz ilgimizi asla kesmeyelim onlardan güven duygusunu kazandırmaya çalışlım..

Benim oğlumu anlatmışssın resmen. Bütün istediklerini işaretlerle ve başka şekillerde anlatıyor. vermezsen kıyamet kopuyor tabii. 25 aylık şu an. 10 ay 15 günlükken yürümeye başladı ve o zamanlar kullandığı kelimeleri bile unuttu. tek tesellim 1 den 10 a kadar sayıları sayması :) ( dört e four diyo o başka ) sanırım kafası çok meşgul olduğu için konuşmuyor. doktor endişelenecek bir durum olmadığını ne zaman isterse o zaman konuşacağını söyledi.
Zekası yerinde olduğu için ben de üstelemiyorum artık. Öğrenmeye çok meraklı ama konuşmaya değil :KK43: şimdiden alfabedeki harfleri öğrendi. Ben söylüyorum o gösteriyor. Haritadan 7 ülkeyi gösterebiliyor. Rakamları 12 ye kadar tanıyor ve kavram olarak 6 ya kadar sayabiliyor. ( yani 6 aynı veya benzer nesneyi parmağıyla gösterip sayıyor) renklerin neredeyse tamamını biliyor sadece yeşil ve yah ( siyah) ı söylüyor. Yazı tahtasına gözleri ağzı kulakları ve saçları olan bebek, dikdörtgen, daire ,düz çizgi çizebiliyor.
şimdiye kadar bir kez söyleyip bir daha ağzından duymadığımız kelimeler;

üçgen
araba
pijama
ucube (başbakanımızdan öğrenmiş :)
biraz daha
o benim vermiycem
hiçbişey
oynamaya gitçem
oval

bu kelimeleri mükemmele yakın ve tartışma götürmez bir açıklıkla söyledi. odadaki herkes birbirine bakakaldı her seferinde.
Ama bunun yanında en basit şeyleri bile söylemiyor. mesela su, ver , aç gibi kelimeleri söylememek için kendini yerlere atıyor resmen.
Bu güne kadar anlaşılır bir şekilde anne bile demedi :KK43:

artık çocuğumun gözünün içine bakmaktan bıktım konuşssun diye. bazen çok fazla şeyle meşgul olduğu için konuşmadığını düşünüyorum. Bütün oyuncaklarını,kitaplarını kaldırıp sadece konuşmaya konsantre olmasını sağlamaya mı çalışsam diye düşünüyorum. Ama bunu onu üzmeden yapmak imkansız. Çünkü konuşturmaya çalıştığımızda inanılmaz sinirleniyor. :KK43:

X