Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Aşı Takvimi

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
kızlar bebişinizin ikinci ay aşılarını kaç günlükken vurdurdunuz acaba ? ben tam 60 günlükken vurulmalı diye biliyordum. bugün saglık ocagını aradım, 60. güne aşı yok elimizde dedi, 75. güne ellerinde olacakmış. ikinci ay bitip üçüncü ay başlayana kadar olan sürede herhangi bir gün yapılabilir dedi, ama kafam karıştı. saglık ocagına göre 75.gün vuruldugunda 15 gün gcikmiş olmazmı ?
yani saglık ocagı diyorki, ikinci ay aşıları dogumdan sonraki 60gün - 90gün arasında yapılabilir.
sizlerin yorumunuzu almak istedim.

Biz 4. Ay aşısını vurduktan sonra bebegimiz bişey oldu uykulari baya bozuldu acaba aşı. Mi bozdu düzenini bilemiyoeum

Oğlum 2 aylık olacak 3 gün sonra. Ben dogumumu Londra'da gerceklestirdim o yuzden de orda ilk ay aşısı yoktu. Simdi Turkiyeye dondugumde 1. Ay vurulmasi gereken hepatitin biri 2. Ay'a sarkti, anladigim kadariyla normalde 2. Ayda hepatit yok. Saglik ocagi bu hepatitle birlikte toplam 4 asisi olacak dedi 2. Ay icin, normalde 3müş. Hepsi birden ağır gelmez mi acaba? 2. Ay aşısında herkeste ateşlenme durumu oluyo mu?

Bizede 3. ay izlem için (boy,kilo) gelmemizi istediler.Aşı için 4.ay gelin dediler..niyeki benimde kafama takıldı bilen varmı?
3. Ayda rota virüs aşısını vurdurmuyorsaniz 3. Ayda aşı yapılmıyor 4. Ayda devlet aşısı yapılıyor onun dışında her ay boy ve kilo izlemi için cagirilmalısıniz

Oğlum 2 aylık olacak 3 gün sonra. Ben dogumumu Londra'da gerceklestirdim o yuzden de orda ilk ay aşısı yoktu. Simdi Turkiyeye dondugumde 1. Ay vurulmasi gereken hepatitin biri 2. Ay'a sarkti, anladigim kadariyla normalde 2. Ayda hepatit yok. Saglik ocagi bu hepatitle birlikte toplam 4 asisi olacak dedi 2. Ay icin, normalde 3müş. Hepsi birden ağır gelmez mi acaba? 2. Ay aşısında herkeste ateşlenme durumu oluyo mu?
Gitmeden önce bir tatlı kaşığı calpol verdim çok ateşlenmesi olmadı gece de rahat yatsın diye verdim bir tatlı kaşığı bende çok korkuyordum öyle ateşi olmuyor her çocuk farklı ama çok ateslenirse fitil keskin çözüm ama tahmin edersiniz ki çok ateslenirse!

tşk cnm bilgilendirdiğin için :) ya arkadaşlar bebeğim 7 aylık aşı dışında ay ay sağlık ocağına götürmek gerekiyor mu izlem boy kilo için falan işte sağlık ocağındakiler azarlayıp duruyo insanı götürmelimiyim yardııım lütfen
Evet bazi durumlara karsi yaklasimlari gercekten morel bozucu oluyor. Dogumdan sonra soylediklerine kafami takip saatlerce aglamistim sinirinden... bak yine aklima geldi.

tşk cnm bilgilendirdiğin için :) ya arkadaşlar bebeğim 7 aylık aşı dışında ay ay sağlık ocağına götürmek gerekiyor mu izlem boy kilo için falan işte sağlık ocağındakiler azarlayıp duruyo insanı götürmelimiyim yardııım lütfen
Sadece aşılara götürün sizde bir sonraki aşı ayını sölüolar zaten bazı hemşireler öle malesefki cok kızıyorum işini yapmasın ozaman diyorum 😡🤷‍♀️

Normal Aşı Takvimi

2. ayda BCG, Difteri, Boğmaca, Tetanos, (DBT)+Çocuk felci (OPV)
3. ayda DBT+OPV + Hepatit B (HBV)
4. ayda DBT+OPV+Hepatit B
9. ayda Kızamık +Hepatit B
16-24. ayda DBT+OPV

İlkokul 1. Sınıf DT+OPV +BCG +Kızamık
İlkokul 5. Sınıf Tetanos
Lise 1. Sınıf Tetanos

Erişkin Tetanos (yaşam boyu 10 yıl aralarla)
Gebelere ilk izlemde 1 doz, 4 hafta sonra ikinci doz tetanoz aşısı
Gebelikte Tetanos (aşılanma durumuna göre gerekiyorsa 1 doz veya 2 doz)

Aşılanma durumu kesin bilinmeyen çocuklar

7 yaştan küçük
İlk karşılaşma DBT+OPV+HBV+BCG+Kızamık (9 aylıktan büyük ise)

1 ay sonra DBT+OPV+HBV
2 ay sonra DBT+OPV
8 ay sonra DBT+OPV+HBV
4-6 yaş DBT+OPV+Kızamık+BCG

7 yaştan büyük
İlk karşılaşma Tetanoz+HBV+OPV+Kızamık

2 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz
8 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz
Bilgilendirme için çok teşekkürler 🙏

kızlar bebişinizin ikinci ay aşılarını kaç günlükken vurdurdunuz acaba ? ben tam 60 günlükken vurulmalı diye biliyordum. bugün saglık ocagını aradım, 60. güne aşı yok elimizde dedi, 75. güne ellerinde olacakmış. ikinci ay bitip üçüncü ay başlayana kadar olan sürede herhangi bir gün yapılabilir dedi, ama kafam karıştı. saglık ocagına göre 75.gün vuruldugunda 15 gün gcikmiş olmazmı ?
yani saglık ocagı diyorki, ikinci ay aşıları dogumdan sonraki 60gün - 90gün arasında yapılabilir.
sizlerin yorumunuzu almak istedim.
Bunun doğruluğunu teyit edebildiniz mi acaba

X